Ginekolodzy 2. Kolejne tajemnice i jeszcze większy strach

Okładka książki Ginekolodzy 2. Kolejne tajemnice i jeszcze większy strach Iza Komendołowicz
Okładka książki Ginekolodzy 2. Kolejne tajemnice i jeszcze większy strach
Iza Komendołowicz Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Ginekolodzy (tom 2) reportaż
reportaż
Ginekolodzy (tom 2)
W.A.B.
2023-05-31
2023-05-31
literatura polska lekarz ginekolog

Od premiery książki "Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów" upłynęło kilka lat. W medycynie taki czas, to prawdziwy skok w inną rzeczywistość. Nie tylko metody, czy procedury są inne, ale przede wszystkim zmienia się środowisko, która nas otacza. W ciągu ostatnich lat w ginekologii zmieniło się bardzo dużo. Wyrok TK sprawił, że środowisko, tak bardzo podzielone jeszcze bardziej się podzieliło. Nagonka na lekarzy, media, czy patrzenie na siebie wrogo z pewnością nie dokładają do dyskursu niczego dobrego. Jak to jest być lekarzem od damskich spraw w tak niespokojnych czasach?

Iza Komendołowicz przejechała Polskę wzdłuż i wszerz, zadała setki pytań i przedstawiła niełatwą sytuację medyków. Skupiła się przede wszystkim na roli i wizerunku lekarza po jesieni 2020, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przesłanka w sprawie terminacji ciąży z wadami jest niezgodna z Konstytucją. W zasadzie autorka nie poruszyła innych wątków, skupiła się tylko i wyłącznie na sytuacji ciężarnych kobiet. Nie znajdziemy tu opowieści o ciekawych przypadkach, skomplikowanych operacjach, czy medycznej terminologii. Na tych trzystu stronach najważniejsza jest kobieta: jej lęki, strach i poczucie, że w najgorszym momencie jest pozostawiona bez wsparcia i jakiejkolwiek pomocy.

Pozycja pozwala inaczej spojrzeć na obraz ochrony zdrowia. Poznajmy tajniki pracy, tajemnice gabinetów, ale przede wszystkim dramatyczne historie pacjentek. Wszystkie rozmowy przeplecione są opowieściami pełnymi łez i cierpienia. Autorka nie dobrała lekarzy, którzy wyznają tylko jeden kierunek. Nie znajdziemy tu pisania pod konkretną, z góry ustaloną tezę. Tu liczy się pacjentka, jej życie i zdrowie, a nie szukanie na siłę taniej sensacji. Znajdziemy tu zarówno wywiadami z lekarzami z małych, jak i większych ośrodków, którzy na co dzień niosą pomoc ciężarnym kobietom.

Jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy. Nie zależnie od wyznawanych poglądów, bo tak naprawdę nigdy nie wiesz, czy temat nie będzie ci kiedyś bliski.

Dobra, merytorycznie dopracowana książka, która "wyjmuje" jeszcze więcej faktów dotyczących nadużyć i zaniedbań lekarskich oraz szkód psychicznych i fizycznych, jakich w związku z tym doznały pacjentki.
Bardzo podobała mi się różnorodność rozmów, jakie przeprowadziła autorka. Rozmawiała zarówno z ginekologami, którzy pomagali kobietom po wyroku TK. Dyskutowała również z tymi, którzy podpisali klauzulę sumienia.
W tej książce można poznać również zdanie psychiatrów, którzy wystawiali i wystawiają niezbędne oświadczenia, dzięki którym kobiety mogą dokonać terminacji wadliwego płodu.
Na pewno trudna, ale ważna pozycja, która ukazuje absurdy i dylematy kobiet oraz ból, jaki im towarzyszy w tak granicznych, kryzysowych chwilach.

Ciekawe informacje i przypadki, jednak dość monotonne i powtarzające się wypowiedzi ekspertów przez co momentami zastanawiałam się czy czasem nie czytałam już wcześniej danego rozdziału.

2041

Książka "Ginekolodzy 2. Kolejne tajemnice i jeszcze większy strach" Izy Komendołowicz zabiera nas do drugiego tomu cyklu o ginekologach i reportażu po który powinien sięgnąć każdy człowiek.
Autorka odważnie zadaje pytania dotyczące terminacji ciąży, czyli aborcji, porzucania pacjentek przez lekarzy, bo są trudnym przypadkiem, a oni takimi się nie zajmują. Ustawa antyaborcyjna, która nadal wywołuje kontrowersje. Kobiety, które muszą zmagać się z tragedią, bo dziecko ma poważne wady genetyczne wykrywane powyżej 20 tygodnia ciąży. Jednak widać je już na badaniach połówkowych. Każdy pragnie pozbyć się problemu, byle dalej od swojego szpitala. Ginekolodzy boją się pozwów, a nawet odpowiedzialności. Tragedia Izabeli z Pszczyny, ale nie tylko.
Historie, które poruszą nawet skałę i wywołują wiele emocji.
To lektura nie na jeden wieczór, wstrząsający obraz ginekologów i pacjentek.

Sporo rozmów. Dzięki powtarzalności pytań - co na początku mnie irytowało, można zauważyć jak wiele jest podejść do tych trudnych tematów. Tu dokładnie widać, że Świat nie jest czarny lub biały, a składa się z tysięcy odcieni szarości.
Temat książki jest ważny, jest potrzebny, to temat w którym najwięcej i najgłośniej mówią Ci, którzy stoją obok.
Zaś w gabinetach i na oddziałach ludzie próbują żyć jak najlepiej potrafią, podejmując często niewyobrażalnie trudne decyzje.
Zaś każda podjęta decyzja niesie za sobą konsekwencje z którymi trzeba żyć.
Szkoda tylko, że wiele osób tego nie widzi.

Zaś w gabinetach i na...

Książka porusza bardzo ważny temat. Zawiera mnóstwo cennych wywiadów, które trzeba nagłaśniać i które trzeba wyraźnie usłyszeć.

Jednak ogólnie sposób w jaki zostały zadawane niektóre pytania w mojej opinii nie jest najlepszy. Podobnie sposób przedstawienia tych wypowiedzi w książce.

Ale wielkie brawa za poruszenie tak ważnej kwestii i za rozmowę z osobami na niezwykle trudny temat. Do stworzenia książki o aborcji w obecnej sytuacji potrzebna jest odwaga, której nie zabrakło autorce.

W sumie to po prostu więcej historii niż części pierwszej. Skupiają się one jednak bardziej na zwolennikach aborcji, przez co też mi się to lepiej czytało.

Bardzo ważna książka w obecnych czasach. To nie jest lektura, którą czyta się szybko i przyjemnie. To rozmowy ze specjalistami, które należy sobie dawkować, najlepiej czytając jeden lub dwa rozdziały, które warto sobie później na spokojnie przemyśleć. Smutna rzeczywistość, w której kobiety boją się zachodzić w ciążę. Każdy (szczególnie przeciwnicy aborcji) powinien przeczytać tę pozycję. Do głębokiej refleksji.

Ginekolodzy, teraz jest o nich głośno, wiele się dzieje w ich zawodzie. Ustawa antyaborcyjna sprawiła, że to środowisko jest w obecnych czasach strasznie szykanowane. Niektórzy się z tą ustawą nie zgadzają, inni składają klauzulę sumienia, podział w tej specjalizacji jest ogromny.

Iza Komendołowicz oddaje w ręce czytelników drugą książkę o ginekologach, rozmowy z nimi ale też z położnymi, prawniczkami, aktywistkami przede wszystkim o ustawie antyaborcyjnej.
To tu poruszany jest temat wad letarnych, o których przyznam wiedziałam bardzo mało, ciąży w bliźnie, czy zespole Downa z szeregiem innych wad, które często prowadzą do śmierci. Wstrząsające historie kobiet, którym odmawia się pomocy. Lekarze którzy rozkładają ręce bo ustawa może pozbawić ich prawa do wykonywania zawodu, a nawet wyrok jeśli przesłanki do przerwania ciąży będą dla prokuratury niewystarczające.

Możemy poznać zdanie lekarzy, którzy za wszelką cenę chcą pomagać kobietom czy to przerywając ciążę, czy też wspierając jeśli kobieta chce urodzić dziecko, które po porodzie może umrzeć. Są też historię kobiet, skrzywdzonych przez lekarzy, którzy za wszelką cenę chcieli, żeby kobieta urodziła twierdząc, że dziecko jest zdrowe, a tak nie było i mogło umrzeć kilka godzin po porodzie.

Z perspektywy kobiety, matki mającej córkę przeraża mnie, że kobiety są traktowane w ten sposób. Gdzie grono ograniczono umysłowo ludzi myśli, że dla kobiety usunięcie dziecka jest jak zrobienie paznokci i jej ciało oraz psychika tego nie odczuje. Bolą mnie naciski żeby kobieta urodziła, posiada wiedzę, że ma bardzo chore dziecko, nie ma żadnego wsparcia, pomocy psychologicznej.
Po porodzie i kobieta, i cała rodzina zostaje zostawiona sama sobie.
Życzyłabym tym osobą, które tak głośno krzyczą, wspierają tą ustawę, żeby chociaż przez jeden dzień w tygodniu, poszły na oddział, gdzie rodzą się tak ciężko chore dzieci, które często żyją kilka dnia, zobaczyły tą rozpacz, pomagały. Chciałabym, żeby odwiedzały hospicja z osobami niepełnosprawnymi, opiekowały się nimi i dopiero wtedy zabierały głos.
Książkę polecam, dzięki niej dużo się dowiedziałam i stałam się jeszcze większą przeciwniczką tej ustawy.

O ile w pierwszej części zarzucono autorce zbyt wiele rozmów z przeciwnikami aborcji, o tyle w tej proporcje są zupełnie odmienne. Interesujące rozmowy na temat konsekwencji obecnych regulacji dotyczących zwiększonego zakazu aborcji.

Perspektywa ginekolożek/ginekologów, położnej i pacjentek. Warto sięgnąć, publikacja dostępna także w formie audiobooka.

• Reportaż
  • Literatura faktu