Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów

Okładka książki Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów Iza Komendołowicz
Okładka książki Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów
Iza Komendołowicz Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Ginekolodzy (tom 1) reportaż
reportaż
Ginekolodzy (tom 1)
W.A.B.
2018-09-19
2018-09-19

Książka jest bardzo ciekawa i porusza wiele intrygujących zagadnień. Mam natomiast problem z wypowiedziami w książce osób takich jak doktor Chazan lub innych, którzy wypowiadają się w sposób nieprofesjonalny lub nienaukowy. Na przyszłość przemyślałabym dobór osób do książki, bo niektóre poglądy przedstawiane tam przez lekarzy są szkodliwe, a nie ma do nich żadnych sprostowań.

Zdecydowanie nie jestem obiektywna co do tej książki ze względu na wydarzenia jakie działy się w moim życiu na przestrzeni jej czytania. Kiedy po nią sięgnęłam byłam w ciąży, na jakiś czas ją odstawiłam i niestety poroniłam. Z tego względu gdy już wróciłam ponownie do książki, to utożsamiałam się z wieloma przytoczonymi historiami. Bardzo do mnie trafiła. Przedstawiała różnorodne historie i myślę, że autorka nie była stronnicza, pozwala wypowiedzieć się osobom, z którymi przeprowadzała wywiady.

Niektóre rozdziały ciekawe i nasycone przydatnymi historiami, które budzą emocje. Niestety duża część to strasznie irytujące i polityczne pierniczenie niektórych lekarzy. Jak słyszałam wypowiedzi niektórych ginekologów, którzy dorobili się na aborcjach w prywatnych klinikach, a teraz są skrajnie pro-life, to zaczynam się bać chodzić do lekarza...

Dobrze się to czyta, bo anegdoty o damskim podwoziu zawsze dobrze się sprzedają. Wie o tym Patryk Vega, który nasprzedawał tego mnóstwo w „Botoksie”. Ale czegoś mi tu zabrakło; zbiór refleksji i wycinków z wywiadów ze znanymi ginekologami to trochę za mało na solidny reportaż. Trochę jak w „Dziewczynach z Dubaju”, gdzie Krysiak cytował w nieskończoność stenogramy szemranych gadek burdelmam, które po wielu powtórzeniach przestały wnosić do lektury cokolwiek nowego.
A z tej książki nie dowiedziałam się jak to w końcu jest z tą naszą ginekologią – jak Polska sytuuje się choćby na tle Europy. Czy mamy dobry czy zły system kształcenia lekarzy, co jest dobre, a co należy poprawić, jaki dostęp do leczenia kobiecych dolegliwości mają pacjentki ze wsi i miast. Czy ginekologów jest odpowiednia ilość czy może za dużo lub za mało? Jak stoimy z opieką okołoporodową? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań krążą wokół poziomu popularnych czasopism, ewentualnie anonimowych zwierzeń na forach internetowych. Trudno.
Ubawił mnie prof. Chazan twierdzący z przekonaniem, że pacjentki chcą być leczone przez lekarza podzielającego ich światopogląd. Hmmm, ja zawsze oczekiwałam od doktorów wyłącznie zgody z wiedzą medyczną i obowiązującym prawem, ale co ja tam wiem o nawróconych Hunwejbinach…
Jeśli ktoś szuka ocierających się o politykę wątków aborcji, antykoncepcji i in vitro, oczywiście nie zawiedzie się. Generalnie każdy rozdział dotyczy innego aspektu ginekologii i położnictwa, każda czytelniczka na pewno znajdzie coś dla siebie. Nie zmienia to jednak mojego zdania, że książka- choć ciekawa jest mało pouczająca

Ta książka jest warta przeczytania! Porusza ciekawe i wazne tematy dla każdej kobiety. Momentami nie zgadzałam się z różnymi opiniami ale tez dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy. Chociaż mam wrażenie, że większość rozmow z ginekologami toczyło się o porodach, a pozostałych ważnych wątków było mniej. Czasem tez miałam ochotę odłożyć i przestac czytac.

Wspaniałe dobranie lekarzy do reportażu, pokazanie różnych poglądów na daną kwestię. Po drugie książka daje możliwość poznania "prawa aborcyjnego" w PRLu.

Książka , która odpowiada na wszystkie tajemnicze aspekty Pracy Ginekologa , słynnej "Klauzury Sumienia" za którą kryją sie nie tylko poszczególni lekarze ale jak i całe placówki , które powinny pomagać kobietom w takich sytuacjach jak niedorozwój płodu , który zagraża jej zdrowiu , a co najgorsze jej zdrowiu

Godna lektura dla , każdej kobiety!
Czekam na drugą część

Godna lektura dla , każdej kobiety!
Czekam na drugą część

Autorka świetnie dobrała tematy - w sumie na pierwszy rzut nie zawsze od razu kojarzone z wizytą u ginekologa, ale jak najbardziej słuszne. Są tu kwestie porodów (rodzinnych, domowych),patologii ciąży, aborcji (dawniej, za PRL i teraz (choć przed ostatnimi cięciami ustawy i marszami)),młodocianych matek, starszych matek, in vitro, świadomości antykoncepcji, różnych rodzajów raka oraz ginekologii estetycznej. Na książkę składają się wypowiedzi wielu ginekologów i położnych (młodszych i starszych) (z Warszawy oraz z miast powiatowych),co daje naprawdę szeroki zakres wypowiedzi i przekrój postaw funkcjonujących w tym zawodzie. Wiele mnie ta książka nauczyła, a wpadłam na nią zupełnie przypadkiem, zerkając na okładkę podobną do książki o policjantkach, którą też niedawno czytałam. Obydwie polecam!

Szokująca książka. Każdy (nie tylko kobiety!) powinien ją przeczytać.

Szokująca książka. Każdy (nie tylko kobiety!) powinien ją przeczytać.

Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów" Iza Komendołowicz
Ta książka to ciekawy zbiór rozmów z ginekologami i ginekolożkami, z różnych części Polski, w różnym wieku, którzy nadal praktykują lub już są na emeryturze.
Oprócz śmiesznych anegdotek z gabinetów, są też opowieści z różnych obszarów pracy - prowadzenia ciąż w różnym wieku, o leczeniu niepłodności, in vitro, aborcji, o zaburzeniach hormonalnych, pacjentkach onkologicznych, klimakterium czy ginekologii estetycznej.
Wiele emocji wzbudził we mnie wywiad z profesorem, który podpisał klauzulę sumienia, a który to w latach '80 przeprowadził kilkaset (jak nie więcej) aborcji i jak mówią o nim inni lekarze "zbił fortunę, ustawił całą rodzinę", a teraz jest wielkim orędownikiem życia poczętego i który to wręcz nakazuje urodzenie dziecka z wadą letalną czy też kosztem życia matki.
Ciekawy reportaż. Polecam nie tylko kobietom.

Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów" Iza Komendołowicz