rozwińzwiń

Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie

Okładka książki Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie Justyna Suchecka
Okładka książki Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie
Justyna Suchecka Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2023-05-31
Data 1. wyd. pol.:
2023-05-31
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383186207
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
138 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
212
185

Na półkach: , ,

Czyta się płynnie, dobrze i szybko. Książka przybliża pokolenie Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku. Porusza wiele ważnych kwestii - wpływ pandemii na młode pokolenie, uchodźcy, kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, inwazja w Ukrainie, Strajk Kobiet, Jan Paweł II, kryzys klimatyczny i zdrowia psychicznego.
Podzielono ją na cztery główne rozdziały:
"Jak ich widzimy"
"Kim chcemy, żeby byli, i jak ich próbujemy do tego wychować"
"Kim sami się czują"
"Kim nie będą i w czym nas potrzebują"
Warto przeczytać.

Jestem przeciwny narracji określającej młodsze pokolenie jako słabe czy stracone.
Podobnie jak drażni mnie i sprzeciwiam się nazywanie wszystkich starszych ludzi boomerami- to zamyka drogę do rozmowy i dialogu, do której powiniśmy dążyć.
I już szczególnie nie ma mojej akceptacji na mówienie o osobach z problemami natury psychicznej - niedorajdy itp. A takie głosy są. Kryzysy psychiczne to zbyt poważna sprawa, by tak je bagatelizować. I zamiast przyczyn tego kryzysu doszukiwać się w tej osobie, może warto by przyjrzeć się otoczeniu, sprawdzić czy dana osoba została wyposażona w narzędzia, potrzebne do sprawnego funkcjonowania w świecie i które pomogłyby jej ten kryzys przetrwać i przezwyciężyć.
Uważam, że to potrzebna książka i szczególnie ci, nieco starsi, może nie do końca nadążający za współczesnym światem powinni po nią sięgnąć i ci, spisujących młodych na straty.

Czyta się płynnie, dobrze i szybko. Książka przybliża pokolenie Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku. Porusza wiele ważnych kwestii - wpływ pandemii na młode pokolenie, uchodźcy, kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, inwazja w Ukrainie, Strajk Kobiet, Jan Paweł II, kryzys klimatyczny i zdrowia psychicznego.
Podzielono ją na cztery główne rozdziały:
"Jak ich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
685
525

Na półkach:

Bardzo dobra, wielowymiarowa analiza trendów społecznych charakteryzujących pokolenie Z. Dla mnie super ciekawa ze względu na moje dzieci i studentów - pokolenie wbrew pozorom niezwykle ciekawe, wcale nie tak roszczeniowe, jak to lubią akcentować boomersi, na pewno pozostawione w wielu aspektach samym sobie. Książka wypełniona ciekawymi wywiadami z przedstawicielami tegoż pokolenia. Bardzo warta uwagi!

Bardzo dobra, wielowymiarowa analiza trendów społecznych charakteryzujących pokolenie Z. Dla mnie super ciekawa ze względu na moje dzieci i studentów - pokolenie wbrew pozorom niezwykle ciekawe, wcale nie tak roszczeniowe, jak to lubią akcentować boomersi, na pewno pozostawione w wielu aspektach samym sobie. Książka wypełniona ciekawymi wywiadami z przedstawicielami tegoż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
30
18

Na półkach:

Cenne, warte przeczytania, aby łatwiej zrozumieć nowe pokolenie. Duża praca, ciekawe spojrzenia i rozmowy, pokazany duży przekrój młodzieży. Godne polecenia dla KAŻDEGO!

Cenne, warte przeczytania, aby łatwiej zrozumieć nowe pokolenie. Duża praca, ciekawe spojrzenia i rozmowy, pokazany duży przekrój młodzieży. Godne polecenia dla KAŻDEGO!

Pokaż mimo to

avatar
35
7

Na półkach:

Gdzie był redaktor?!

Gdzie był redaktor?!

Pokaż mimo to

avatar
503
179

Na półkach: ,

Ciekawa i dobrze napisana. Ale tak naprawdę można by to wszystko zmieścić w dłuższym artykule.

Ciekawa i dobrze napisana. Ale tak naprawdę można by to wszystko zmieścić w dłuższym artykule.

Pokaż mimo to

avatar
166
10

Na półkach:

Kiedy zobaczyłem książkę Justyny Sucheckiej od razu pomyślałem, że to będzie świetna pozycja, która pomoże mi się dowiedzieć wielu nowych rzeczy o pokoleniu Z, zrozumieć je, poznać lepiej. Autorkę pamiętam jeszcze z kanału o książkach na YouTube, prowadzonego razem z Natalią Szaostak. Moje oczekiwania były bardzo duże ale zawód i frustracją rosły z każdą kolejną stroną.

Do książki postanowiłem zabrać się "z czystą głową". Pomyślałem sobie: "No tak, ja tez krytykuję młodsze pokolenie, mądraluję się, a nie chcę go zrozumieć". Autorka portretuje pokolenie Z, próbuje je scharakteryzować. Przywołuje wiele statystyk na poparcie swoich tez. Najciekawsze według mnie są wypowiedzi młodych, które mogą być bardzo interesujące dla ich rówieśników. Czytanie o aktywizmie nowej generacji, ich celach, chęci rozwoju były bardzo przyjemne.

Ale skąd ta frustracja? Autorka pokazuje tylko jedną stronę medalu. W jej rozmowach dominują poukładane osoby o wyklarowanych poglądach, mające duże chęci by zmienić świat. Tu pojawił się pierwszy zgrzyt. A co z resztą? Przecież nie wszystkie zetki są takie same. Suchecka pisze dużo i z pełnym zachwytem o nowych idolach, do których podchodzi całkowicie bezkrytycznie, a jeśli opisuje kontrowersyjne zjawiska jak FAME MMA, od razu tłumaczy, że przecież zetki oglądają to z ironią i się z tego śmieją. Niestety pani Justyno nie wszyscy. A gdzie inni patologiczni twórcy i ich odbiór przez młodych? Wiele miejsca autorka poświęca pozytywnym aspektom TikToka czy Instagrama. Tak, kanały, w których młodzi twórcy mówią o swoich problemach, wygranej walce z chorobą psychiczną to świetna sprawa. Na pewno robią dobrą robotę. Brakowało mi też jednak pokazania tej ciemnej strony mediów społecznościowych. Czy to, że wielu nastolatków tak bardzo chce zostać influenserami jest takie wspaniałe? Ostatnia rzecz to choroby psychiczne. Autorka rozmawia z młodymi, pisze o ich walce, o byciu w terapii i zmianie podejścia do tego tematu. Niestety ani słowa nie poświęca temu dlaczego tak dużo młodych osób ma zaburzenia psychiczne. Dlaczego ta liczba wzrasta. Czy jednak roli nie odgrywa tu "fajkowy insta świat"?

Suchecka stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. Jej intencje były bardzo dobre. Chciała zbadać pokolenie Z, pokazać je w dobrym świetle, odsunąć stereotypowe i często krzywdzące myślenie o nim. Niestety zbyt mocno zatraciła się w swojej wizji. Usprawiedliwia je na każdym kroku, podchodzi bezkrytycznie, nie stawia trudnych pytań. A przecież zawsze są dwie strony medalu. Myślę, że same zetki mogłyby ciekawe zarysować negatywne aspekty swojego pokolenia. Zabrakło mi trudnych pytań, bardziej krytycznego spojrzenia, choć jak teraz piszę te słowa to mysłę, że zaraz oberwę po głowie, bo przecież jestem milenialsem i nie mogę krytykować, bo zawsze jedno pokolenie krytykuje drugie, a to takie bumerskie..... Ale czy czasami kontruktywnna krytyka nie skłania do refleksji, przemyśleń....

Kiedy zobaczyłem książkę Justyny Sucheckiej od razu pomyślałem, że to będzie świetna pozycja, która pomoże mi się dowiedzieć wielu nowych rzeczy o pokoleniu Z, zrozumieć je, poznać lepiej. Autorkę pamiętam jeszcze z kanału o książkach na YouTube, prowadzonego razem z Natalią Szaostak. Moje oczekiwania były bardzo duże ale zawód i frustracją rosły z każdą kolejną stroną.

Do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
772
520

Na półkach: ,

Cieszę się, że trafiłem na tę książkę, z perspektywy rodzica "zetki" jest wartościowa.
Była to jednak również lektura momentami irytująca i to za sprawą, zarówno opisywanych zjawisk, jak i postawy autorki wyrażającej egzaltowany zachwyt wszystkim do czego przyczepiono metkę "pokolenie Z".
To nie jest książka przedstawiająca pokolenie Z. To jest książka o wycinku pokolenia Z, które autorka chce dostrzec, dokładnie o najaktywniejszych jednostkach tego pokolenia z lewicowymi poglądami. Dla zachowania pozorów jest też tu trochę umiarkowanie konserwatywnej młodzieży. Brakuje całkiem zetek radykalnie prawicowych, ani śladu "inceli" czy wyznawców hedonizmu.
To jest bardzo niepełny obraz pokolenia i nie zmieniają tego licznie przywoływane statystyki.

Cieszę się, że trafiłem na tę książkę, z perspektywy rodzica "zetki" jest wartościowa.
Była to jednak również lektura momentami irytująca i to za sprawą, zarówno opisywanych zjawisk, jak i postawy autorki wyrażającej egzaltowany zachwyt wszystkim do czego przyczepiono metkę "pokolenie Z".
To nie jest książka przedstawiająca pokolenie Z. To jest książka o wycinku pokolenia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
325
325

Na półkach: ,

Książka, która stara się zrozumieć pokolenie Z, do którego połowicznie się zaliczam. Bez żadnego negatywnego podejścia, dziennikarka stara się zrozumieć, co naprawdę kieruje młodymi ludźmi i jaki wpływ na to miały poprzednie pokolenia.

Uważam, że to bardzo merytoryczna książka, starająca się niczego nie ukrywać i nie ubarwiać. Wiele rzeczy wiedziałam, z wieloma się zgadzałam, a dodatkowo jeszcze udało mi się spojrzeć inaczej na wiele innych spraw. Polecam!

Książka, która stara się zrozumieć pokolenie Z, do którego połowicznie się zaliczam. Bez żadnego negatywnego podejścia, dziennikarka stara się zrozumieć, co naprawdę kieruje młodymi ludźmi i jaki wpływ na to miały poprzednie pokolenia.

Uważam, że to bardzo merytoryczna książka, starająca się niczego nie ukrywać i nie ubarwiać. Wiele rzeczy wiedziałam, z wieloma się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
691
592

Na półkach: , ,

Bardzo ciekawy reportaż, chociaż nie wyczerpuje tematu.
Nie oglądam telewizji, więc umknęła mi historia 14-latka, którego policja odwiedziła w 2020 roku z powodu udostępnienia przez niego postu o Strajku Kobiet. Zszokowało mnie to, ale liczę na pełnoletnie "Zetki", że już wkrótce wezmą sprawy w swoje ręce.

Bardzo ciekawy reportaż, chociaż nie wyczerpuje tematu.
Nie oglądam telewizji, więc umknęła mi historia 14-latka, którego policja odwiedziła w 2020 roku z powodu udostępnienia przez niego postu o Strajku Kobiet. Zszokowało mnie to, ale liczę na pełnoletnie "Zetki", że już wkrótce wezmą sprawy w swoje ręce.

Pokaż mimo to

avatar
191
25

Na półkach:

Świat się zmienia, a Suchecka dokładnie to portretuje.

Świat się zmienia, a Suchecka dokładnie to portretuje.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    244
  • Przeczytane
    172
  • 2023
    21
  • Posiadam
    10
  • Teraz czytam
    9
  • 2024
    7
  • Audiobooki
    7
  • Reportaż
    6
  • Do kupienia
    3
  • Audiobook
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie


Podobne książki

Przeczytaj także