Naśladowca

Okładka książki Naśladowca Nadine Matheson
Okładka książki Naśladowca
Nadine Matheson Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Inspektor Anjelica Henley (tom 1) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Anjelica Henley (tom 1)
Ślady zbrodni
The Jigsaw Man
Wydawnictwo Dolnośląskie
2023-04-12
2023-04-12
Beata Hrycak

"Naśladowca" to mocny debiut, a zarazem początek serii kryminałów z komisarz Anjelicą Henley, autorstwa Nadine Matheson.

Przypadkowe osoby znajdują na różne części ciała rozrzucone po jedynej z dzielnic Londynu. Nie wiadomo czy należą do jednego człowieka, czy ofiar jest więcej. Rozpoczyna się szeroko zakrojone śledztwo z komisarz Henley na czele, która kilka lat wcześniej spotkała się z podobnym schematem działania seryjniaka obecnie odsiadującego wyrok.

Atutem jest wartka akcja i jej zaskakujące, przyprawiające o dreszczyk emocji zwroty. Nowe, niespodziewane dla sprawy fakty, są tak umiejętnie odkrywane, że napięcie nie opuszcza nas nawet na chwilę. Niezwykle spójna fabuła, niepozbawiona kilku smaczków na temat życia prywatnego głównych bohaterów. Uczestniczymy w kolejnych etapach śledztwa, ale mamy też wgląd w umysły wszystkich świetnie wykreowanych postaci. Sprawa wciąż ewoluuje, a my zaczynamy wątpić, czy to naśladowca, czy może aresztowano niewinnego człowieka? Siedmiokrotnie dożywocie to nie przelewki, a skazany nigdy nie przyznał się do winy.

"Naśladowca" to mocny i brutalny kryminał, który na dłużej zagości w mej pamięci.

Ten tytuł znają z pewnością miłośnicy gatunku. Mroczne zakamarki Londynu, silna kobieca postać, seryjniak i brutalne morderstwa. Zapowiada się dobrze, prawda?

I muszę Wam powiedzieć, że im dalej w las tym lepiej! Ta książka dostarcza niezapomnianych wrażeń. Historia wciąga od pierwszych stron, a stopniowo budowane napięcie sprawia, że nie można jej odłożyć, póki nie pozna się zakończenia.

Skomplikowana zagadka kryminalna, wartka akcja i rewelacyjny psychopata. Kilka zaskakujących plot twistów i świetne zakończenie. Jestem usatysfakcjonowana!

Choć opisy zbrodni są momentami zbyt makabryczne nawet jak dla mnie, tworzą ze sobą spójną całość i bez nich książka nie zyskałaby odpowiedniego pazura.

Na pewno nie jest to historia dla osób o słabych nerwach. Ale miłośników mocnych, brutalnych pozycji z pewnością zachwyci. Do którego grona należysz Ty?

Zaczęłam nową przygodę z serią Ślady zbrodni autorstwa Nadine Matheson.

Zwłoki to niecodzienny widok. Jeszcze bardziej niecodziennym widokiem są poćwiartowane zwłoki, które zostają znalezione nad Tamizą. Śledztwo prowadzi inspektor Anjelica Henley, dla której to dochodzenie nie będzie łatwe. Po pierwsze sposób działania mordercy jest jej znany i podobny do działania Petera Oliviera, który odsiaduje wyrok za serię morderstw. A po drugie Pani inspektor miała już do czynienia z osadzonym. A potrzecie pod jej drzwiami ktoś zostawił paczkę niespodziankę. Anjelica Henley ma kolejne ciała i jeszcze więcej znaków zapytania.
Kto odpowiada za kolejną serię morderstw?

Miał być mrożący krew w żyłach kryminał, lecz nie do końca takim był.
Otóż dostajemy śledztwo, które jest prowadzone bardzo szczegółowo. Czytelnik śledzi postępowanie policji krok po kroku. Zajrzymy wszędzie tam, gdzie dusza zapragnie, zaczynając od komisariatu, kończąc w prosektorium. Dostajemy drastyczne i przerażające momenty w śledztwie, za sprawą, których czułam dreszczyk emocji. Poza tym jest spokojnie, aż za spokojnie jak na kryminał.

Fabuła nie jest do końca przemyślna. Dostajemy w nim.
Elementy starego śledztwa, które dotyczy Pani inspektor oraz Petera Oliviera i w to zostaje wmieszana aktualna sprawa. I oto w ten sposób powstał kocioł, który trudno było ogarnąć.

Historia Petera Oliviera to odrębna historia, która powinna mieć swój własny tor i od niej powinna zacząć się ta seria, a potem dopiero powinien pojawić się „Naśladowca”. Chyba że autorka historie seryjnego mordercy rozniesie po całej serii i na koniec wszystko będzie miało sens.

Z pewnością autorka ma głowę pełną pomysłów, co z pewnością można było odczuci tutaj. Zaintrygowała mnie do takiego stopnia swoim kunsztem literackim, że chce sięgać po kolejne tomy. Jeśli autorka poukłada ten chaos i oprócz perfekcyjnego śledztwa dostarczył nam dawkę adrenaliny i wartką akcję otrzymamy kryminał na naprawdę wysokim poziomie.
Mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie.

Zaczęłam nową przygodę z serią Ślady zbrodni autorstwa Nadine Matheson.

"Naśladowca" Nadine Matheson to pierwszy tom z serii o Inspektor Anjelice Henley i jednocześnie debiut pisarki.
Kto z nas nie lubi debiutów i możliwości poznawania nowych autorów? Może to będzie kolejne odkrycie i dodanie autorki/autora na listę swoich ulubieńców... Czy tym razem właśnie tak było u mnie? Niestety nie 😔
Autorka zabiera nas w świat krwawych zbrodni popełnionych przez osobę, która szuka ukojenia w zadawaniu bólu ludziom, którzy zniszczyli mu życie. Ale czy mordowanie jest dobrym rozwiązaniem? I co jeśli pierwotny morderca jest zamknięty w więzieniu o zaostrzonyn rygorze, a morderstwa dalej mają miejsce? Czy Anjelice Henley uda się rozwikłać tę zagadkę?
Może zacznę od tego, że uwielbiam czytać książki, gdzie ich fabuła osadzona jest w miejscach, które znam. Zapewne niektórzy wiedzą, że na stałe mieszkam w Anglii w Hrabstwie Kent... I właśnie tu dochodzi do morderstw. Greenwich, Plumsted to miejscowości, w których bywam raz na jakiś czas 😊 Ale niestety, znane miejsca tym razem nie pomogły, aby książka wciągnęła mnie na tyle, żebym chciała dalej poznawać twórczość autorki.
Ogólnie fabuła była dosyć interesująca, ale samo jej opisanie było dla mnie nudne. Nie pamiętam kiedy ostatnio zdarzyło mi się przysypiać podczas czytania 🙈 Tutaj właśnie tak było... Śledztwo, które nie miało końca, dialogi między bohaterami, to wszystko mnie nużyło. Ani razu nie czułam podekscytowania, kiedy policja w końcu trafiała na jakiś trop zbliżający ich do rozwiązania sprawy. Nie poczułam żadnej więzi z bohaterami. Każdy z nich poprostu był, bo miał być. Było dużo wątków, które się pojawiały bez dalszego wyjaśnienia. Zabrakło mi również głębszego rozpracowania profilu mordercy, dzięki któremu moglibyśmy zrozumieć pewne jego zachowania. Zrozumieć jego motywy, ból i przemyślenia.
Podobał mi się tylko klimat, który stworzyła autorka. Mroczny, duszny i ociekający krwią zmaltretowanych ciał...
Mimo wszystko polecam książkę "Naśladowca", bo może akurat Tobie się spodoba 🥰

Autorka zabiera nas w świat krwawych zbrodni...

NAŚLADOWCA
@nadinematheson
@wydawnictwo_dolnoslaskie

Czy wiedzieliście że Hybristofilia- to zaburzenie preferencji seksualnych polegające na tym, że człowieka podniecają i przyciągają osoby, które popełniły okrutne, makabryczne zbrodnie.

Naśladowaca to kryminał w którym znajdziecie mnóstwo makabrycznych zbrodni, rozczłonkowanych ciał popełnionych przez psychopatycznego mordercę. Śledztwo prowadzi komisarz, która sama prawie stała się ofiarą mordercy jednak udało jej się uciec spod noża przestępcy.
Jest to ciekawy kryminał jednak nie porwał mnie. Nie czułam ekscytacji i napięcia podczas przewracania kolejnych stronach. Akcja według mnie toczyła się zbyt wolno. Całe śledztwo jak dla mnie ciągło się niemiłosiernie.
Pod sam koniec akcja wreszcie ruszyła i wtedy autorce udało się przyciągła moją uwagę.
Uważam, że autorka ma ogromny potencjał aby stworzyć świetny kryminał, także trzymam kciuki, że w kolejnym tomie, porwie mnie bardziej i od początku, a akcja będzie się toczyła w szybszym tempie.
Ale jak zawsze powtarzam to tylko moje własne odczucia i aby coś ocenić trzeba to najpierw poznać. Tak więc zachęcam Was do lektury i wyrobienia sobie wysłanego zdania.
Mam nadzieję że siegniecia po tą pozycję i dacie znać jak Wam się podobała, a może już czytaliście?

NAŚLADOWCA
@nadinematheson
@wydawnictwo_dolnoslaskie

Czy wiecie ile przeciętnie waży ludzka głowa? A ile kości znajduje się w szyi? Jeśli nie, to autorka tego kryminału Was w tej wiedzy uświadomi 🫢 Jeśli jednak nie chcecie czytać o poszczególnych częściach ciała człowieka, nie będących jedym organizmem, a porozrzucanych po Londynie to nie jest to kryminał dla Was... Ale w tym wypadku wystarczy się przyjrzeć okładce prawda? Jest idealną zapowiedzią tej książki 👌

Na przekór okładce i fabule powieści nie mogę jednak powiedzieć, że jest to jeden z mocniejszych kryminałów jakie czytałam. To za sprawą emocji, których tu trochę zabrakło 🤷‍♀️

Autorka zabiera nas do Londynu po którym grasuje seryjny m0rderca. Komisarz Henley ma trudne zadanie do rozwiązania, gdyż wszystko wskazuje na to, że ktoś powiela sposób działania jednego z groźniejszych zbr0dniarzy, którego wsadziła do więzienia kilka lat temu. Borykająca się z traumą Henley musi dać z siebie wszystko i nie dać się sprowokować. A przecież o to chodzi mOrdercy...a może m0rdercom? Może są w zmowie? Kto pociąga tu za sznurki?

"Naśladowca" to kryminał skupiony wokół pracy policji, a konkretnie jednostki ścigającej seryjnych m0rderców. Dużo czasu spędzamy z nimi w biurze i dużo pozastanawiamy się nad kolejnymi hipotezami. Praca jednostki została przedstawiona w sposób bardzo szczegółowy. Jest to duży plus, ale myślę, że autorka nie zachowała równowagi między odzwierciedleniem pracy londyńskiej policji a utrzymaniem napięcia czytelnika. Mnie osobiście zabrakło akcji, płynności, ale także bliższego poznania bohaterów. Autorka używa krótkich zdań, częstych dialogów i daleko jej do opisów zdarzeń. Książka ma ponad sto rozdziałów, są więc one naprawdę króciutkie stąd też dużo przeskoków, które uniemożliwiały rozwinięcie zaczętego wątku. Dopiero jednak po skończeniu lektury przeczytałam, że to debiut więc trochę autorce wybaczam 😅🤭
Nie jestem też fanką otwartych zakończeń, które poniekąd zmuszają czytelnika do sięgnięcia po kolejny tom lub dopowiedzenia sobie historii samemu 🙈 W tym wypadku jednak chyba wymyślę je sama i postawię przysłowiową kropkę nad 'i' na tej serii.

Anjelica Henley wraca do pracy w terenie i od razu otrzymuje trudną sprawę. W kilku miejscach zostają odnalezione ludzkie szczątki, a to dopiero początek.

Kolejna ofiara utwierdza ją w przekonaniu, że to wszystko przypomina sprawę, przez którą prawie zginęła. Czy ktoś naśladuje mordercę odsiadującego już dożywocie? A może to on sam pociąga za sznurki? Pora na wizytę w więzieniu i poważną rozmowę.

Początek historii przypominał mi książkę z Hannibalem Lecterem i miałem obawy, że drugi raz dostanę tą samą historię. Na szczęście było to tylko chwilowe i fabuła poszła w innym kierunku.

Autorka bardzo umiejętnie dawkuje nam fakty i wodzi nas za nos. Tylko po to, żeby w pewnym momencie podać gotowe rozwiązanie na tacy. To jednak nie wszystko, trzeba jeszcze znaleźć sprawcę. Wszystko komplikuje się, gdy na scenie pojawią się kolejny aktor.

Książka jest brutalna, miejscami nasza wyobraźnia będzie poddana próbie. Autorka nie szczędzi nam szczegółów.

Jednak sami bohaterowie są dla mnie nijacy. Próbowałem wymyślić jakieś cechy, które mogą ich wyróżniać, niestety nic nie przychodzi mi do głowy. Raczej nie zapamiętam ich na dłużej.

Czasami doskwierał mi też styl autorki. Nie wiem czy to przez nazwy własne, ale czasami łapałem się na tym, że czytam książkę zbyt mechanicznie i nie wczuwam się w książkę.

„Naśladowca” - Nadine Matheson jest pierwszym tomem kryminalnej serii z komisarz Anjelicą Henley, która należy do londyńskiej policji. Gdy miasto nad Tamizą wstrząsa seria przerażających morderstw okazuje się, że przypominają one zbrodnie sprzed lat, których dopuścił się Peter Olivier. Tylko, że tym razem to nie on ich dokonuje… bo odsiaduje wyrok dożywocia. Czy ktoś postanowił kontynuować jego „dzieło”? A może wręcz przeciwnie, rzuca mu wyzwanie? Komisarz Henley postanawia się tego dowiedzieć i ująć Naśladowcę.
Książka jest debiutem Nadine Matheson i składa się z krótkich rozdziałów, co jest też plusem bo miejsce akcji i punkt widzenia często ulega zmianie, co nie pozwala nam się znudzić historią. Sam kryminał ma ciekawą fabułę i bohaterów, możemy ich poznać również w prywatnej sferze, ale nie przesłania ona śledztwa i tego co dzieje się wokół morderstw. Postaci jest w książce dużo, trzeba się skupić bo ilość nazwisk może trochę przytłoczyć. Czytając, momentami odnosiłam wrażenie jakby to była druga część, ponieważ co rusz bohaterowie odnosili się do jakiś sytuacji, które kiedyś miały miejsce. Raz nawet sprawdzałam, czy na pewno nie było jakieś wcześniejszej książki, która mogłaby mi to uporządkować. Podsumowując… dla mnie jest to dobrze napisany poprawny kryminał. Wiem, że jest dostępna już druga część, może kiedyś przy chwilowym zastoju książkowym, skuszę się na kontynuację☺️
(Współpraca recenzencka)

W różnych częściach Londynu zostają znalezione rozczłonkowane zwłoki. Do sprawy przydzielona zostaje komisarz Anjelica Henley, która miała już okazję prowadzić analogiczne śledztwo w przeszłości. Jednak wówczas morderca został schwytany i osadzony w więzieniu. W takim razie kto teraz morduje? Czyżby... naśladowca? I dlaczego Henley znów zostaje wplątana w tę niebezpieczną grę?

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Matheson okazało się bardzo przyjemnym rasowym kryminałem, gdzie jest sporo akcji, zawiłej fabuły i inteligentnych zagadek. Gdybym nie wiedziała, że to debiut brytyjskiej autorki to w życiu bym się nie domyśliła. Na pochwałę zasługuje również dopracowana kreacja bohaterów i ich wielowymiarowość. Bardzo dobre tło psychologiczno-obyczajowe, które nie przysłania wątku kryminalnego, a jedynie przybliża nam wybory czy pewne zachowania detektywów.

Powieść trzyma w napięciu, które stopniowo narasta, ciężka atmosfera oplata czytelnika z każdą kolejną przełożoną stroną by pozbawić tchu w kulminacyjnym momencie.

Zdecydowanie sięgnę po drugi tom serii, ponieważ Matheson zaserwowała mi kawał dobrego kryminału i czuję się mocno zachęcona po pierwszej części 🌶

"Naśladowca" Nadine Matheson

Takie kryminały to miód na moje serce. Wciągnęło mnie od pierwszych stron i nie mogłam oderwać się aż do samego finału. A informacja, że to debiut była dla mnie dużym zaskoczeniem.

Historia rozpoczęła się od makabrycznego znaleziska części poćwiartowanych ciał na brzegu Tamizy. Sprawą zajęli się policjanci z inspektor Anjelicą Henley na czele. Śledczych zaskoczyło podobieństwo do zbrodni seryjnego mordercy odsiadującego wyrok wielokrotnego dożywocia. Czyżby naśladowca? Ale tego musicie się sami dowiedzieć.
A naprawdę warto!

Autorka bardzo sprawnie poruszała się pomiędzy śledztwem a psychologiczną grą. Stopniowo dozowała napięcie do momentu, aż wszystkie elementy układanki wskoczyły na swoje miejsce. Bardzo interesujące było też połączenie życia prywatnego Henley z trudnościami zawodowymi, co czyniło ją bardziej realną, ludzką. A Anjelica Henley to postać bardzo złożona, silna, ale jednocześnie obarczona własnymi słabościami. Jej walka z demonami przeszłości dodawała historii wymiaru emocjonalnego. Względy psychologiczne były tu równie ważne co sama sprawa kryminalna.

Dialogi były ciekawe, język chwytliwy, pełno było też dosadnych opisów zbrodni, które potęgowały atmosferę niepokoju. Między wierszami znalazłam też podjętą przez autorkę tematykę rasizmu.

To był świetny kryminał. Autorka zaskoczyła mnie nieoczywistym zakończeniem przez co nie mogłam poprzestać na pierwszej części cyklu. Przeczytałam już drugą czyli "Cichy pokój" i też jestem na tak.

Polecam wszystkim miłośnikom serii kryminalnych, którzy szukają czegoś więcej niż tylko kolejnej kryminalnej zagadki.

"Naśladowca" Nadine Matheson

• Sensacja