Historia mundiali. Tom 2. 1978-2022

sport
Sine Qua Non
2023-02-28
2023-02-28

Po mistrzowsku o mistrzostwach Świata, bestseller bez dwóch zdań.

Po mistrzowsku o mistrzostwach Świata, bestseller bez dwóch zdań.

Mega opis historii mundiali. Wspaniałe dwa tomy pozwalają się przenieść w dawne lata, jak i poznać te nieznane. Gorąco polecam

Fajnie się to czyta. Uzupełnieniem tej książki są statystyki encyklopedii piłkarskiej Andrzeja Gowarzewskiego

Absolutne mistrzostwo świata.

Absolutne mistrzostwo świata.

Drugi tom ciekawostek ze świata piłki nożnej w walce o najwyższe trofeum.
Interesujące wydarzenia towarzyszące tym imprezom, nie tylko o podłożu sportowym.
Pozycja obowiązkowa dla każdego maniaka piłki nożnej na najwyższym szczeblu rozgrywek.

Drugi tom ciekawostek ze świata piłki nożnej w walce o najwyższe trofeum.

Niestety jest to dużo słabsza pozycja od tomu pierwszego.
Owszem, Jarosz podaje wiele ciekawych informacji, również tych "okołomeczowych" ale nad całością ciąży niechlujstwo autora lub korekty. Cały 2. tom jest nafaszerowany irytującymi błędami, które odbieram nie jako brak wiedzy Jarosza, ale jego niechlujstwo przy pisaniu i korekcie. Na przykład pisząc o eliminacjach do mundialu w Katarze autor raz pisze, że w półfinale baraży grała Szkocja z Walią a raz że Szkocja z Ukrainą. Takich błędów znalazłem sporo. Zdarzają się też istne potworki gdy brakuje spacji pomiędzy kilkoma słowami.
Xiążka zawiera opis mundialu w Katarze, ale opisując wcześniejsze mundiale autor czasami pisze tak jak by nie brał pod uwagę tego ostatniego. Rodzi to podejrzenie, że gdy powstał ostatni rozdział Jaroszowi zabrakło chęci (albo czasu) na naniesienie stosownych zmian w przygotowanym wcześniej texcie.
Podsumowując niechlujstwo bardzo obniża wartość tomu drugiego.

Niestety jest to dużo słabsza pozycja od tomu pierwszego.

Obie części są absolutnym arcydziełem. Drugi tom to rozebranie na czynniki pierwsze Mundiali 1978-2022 - nie tylko opis najciekawszych spotkań, ale także ciekawostki związane z eliminacjami czy (co osobiście przypadło mi do gustu) opowieść o samym wyborze gospodarzy i zazwyczaj niełatwych przygotowaniach do organizacji turnieju. Książka wciąga, a opis Mundiali, które miałem przyjemność świadomie oglądać przywraca piękne wspomnienia.

Drugi tom to również wybitna pozycja, ciekawa narracja, mnóstwo ciekawych statystyk i tematów zarówno dotyczących samych Mundiali, meczów, zawodników ale również tych spraw wokół Mundiali czyli polityki, korupcji, dopingu, ustawianych wyników.
Świetne książki

Świetne książki

Poziom tomu 1, czyli najwyższy.

Poziom tomu 1, czyli najwyższy.

"Historia mundiali. Tom 2" to kolejna książka Leszka Jarosza, obejmująca tym razem mundialowe lata 1978-2022. Tak jak pierwszy tom, ta pozycja jest świetna! Autor ponownie wygrzebuje wiele ciekawostek oraz sporą garść statystyk, czyli coś co bardzo lubię. Z powodu tego, że tom ten obejmuje mundiale najnowsze, to autor nie musiał skupiać się na doszukiwaniu się prawdy w składach i innych organizacyjnych sprawach, tak jak w latach trzydziestych. Tym razem Leszek Jarosz mógł skoncentrować się na tle społecznym i politycznym przyznawania mundialu oraz podczas jego trwania, a trzeba przyznać, że nie gryzie się przy tym w językach, pisząc tylko prawdę, czasem brutalną, ale prawdę.

Czytając, tę książkę czułem się jakbym ponownie zasiadał przed telewizorem, zwłaszcza, że opisane w książce pojawiają się mistrzostwa, które dane mi było już oglądać w dzieciństwie.

Co tu dużo mówić, książka jest świetna i według mnie jest to obowiązkowa pozycja dla prawdziwych fanów futbolu, którzy chcą poznać historię tego sportu. Bardzo chętnie sięgnąłbym po podobną pozycję, opisującą Mistrzostwa Europy lub historię Ligi Mistrzów.
Więcej moich recenzji znajdziecie na Instagramie @chomiczkowe.recenzje, gdzie serdecznie zapraszam

• Sport
  • Piłka nożna