Piłkarscy hakerzy. O rewolucji w futbolu i sztuce zbierania danych

Okładka książki Piłkarscy hakerzy. O rewolucji w futbolu i sztuce zbierania danych Christoph Biermann
Christoph Biermann Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
Football hackers: the science and art of a data revolution
Sine Qua Non
2022-06-01
2022-06-01

Okładka książki Basta. Moje życie, moja prawda Edwin Schoon, Marco Van Basten
Basta. Moje ży... Edwin Schoon, Marco...
Okładka książki AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny Luigi Garlando, Arrigo Sacchi
AC Milan. Nieś... Luigi Garlando, Arr...
Okładka książki Adrenalina. Moje nieznane historie Luigi Garlando, Zlatan Ibrahimović
Adrenalina. Mo... Luigi Garlando, Zla...

Policzyć piłkę nożną

Cieszy, że autor potrafił wstrzemięźliwie podejść do tematu i nie traktuje wszelakich statystyk jako prawdy objawionej.

Futbol nie jest jedyną dziedziną, którą próbuje się wytłumaczyć przy pomocy analizy danych i matematycznych statystyk. Autor właściwie przez całą książkę sugeruje jednak, aby nie ulegać pokusie, iż wszystko za się wyjaśnić właśnie w ten sposób. Na boisku i poza nim dochodzi bowiem do tylu nieoczekiwanych zdarzeń, że zapewne nigdy nie będzie to możliwe, gdyż nawet najlepszy algorytm nie przewidzi kontuzji piłkarzy, kłopotów w sztabie czy niespodziewanych wydarzeń na samym boisku.

Według mnie książka jest jednak zbytnio przegadana. Tak naprawdę poruszone w niej tematy można zmieścić w dwóch-trzech solidnych tekstach na portalu/w gazecie. Miejscami następuje więc nic nie wnoszące lanie wody, na przykład o walczącym w Wietnamie ojcu jednego z analityków... Szkoda, bo temat ma spory potencjał.

Żyje w świecie piłki nożnej, ale trochę trudno było mi przebrnąć przez tą książkę. Bardzo dużo nazwisk, dużo „suchych danych”. Polecam ją dla trenerów, trenerek i osób zafiksowanych na piłce nożnej, ale dla reszty może się okazać po prostu trochę nudna. Idealny usypiacz :)

Świetna książka, pokazująca jak ważne są statystyki dla rozwoju piłki nożnej, jednak podkreślająca, że nadal najważniejsze jest doświadczenie i wiedza trenera, czynnik ludzki. Niemniej, ciekawa przygoda, nie tylko skupiająca się na bazach danych i nowych statystykach, ale takze ciekawych ludzkich historiach.

„Piłkarscy hakerzy” to jeszcze jedna pozycja stanowiąca pewne novum wśród publikacji, nazwijmy to, sportowych. Próba analizy, na ile dane statystyczne pozwalają ocenić siłę danej drużyny piłkarskiej, na ile da się przełożyć umiejętności techniczne zawodnika na język matematyki. Badanie, jakie współczynniki mają wpływ na wynik spotkania, dlaczego piłkarze z niższych lig wykazują się częstokroć lepszymi statystykami od gwiazd światowego futbolu.
Być może kiedyś uda się, za pośrednictwem nieustannej obserwacji meczów wykreować algorytm, który pozwoli… hmm, ustalić wynik jeszcze przed rozegraniem pojedynku. Ale o ileż przez to traci smak sam mecz i emocje z nim związane. Inna rzecz, że w świecie pieniądza coraz trudniej o niespodzianki w rozgrywkach, a trofea przypadają coraz częściej tym samym zespołom.
Książka specyficzna, nietypowa, ale zarazem intrygująca. Mam jednak wrażenie, że wraz z kolejno przeczytanymi rozdziałami, w pogoni za wskazywaniem kolejnych istotnych współczynników, traci rozpęd, momentami stając się nużącą. Wtedy lepiej sięgnąć po komputerowego Football Managera i spróbować samu zmierzyć się ze statystykami wirtualnych zawodników. Książka dedykowana raczej dla zapalonych fanów piłki nożnej. Mimo wszystko troszkę poniżej oczekiwań.

Pozycja dla tych kibiców, którzy lubią zagłębić się w cyfry stojące za meczem. Ta książka to nie tylko xG, xA, czy Field Tilt, jest wypełniona historiami ludzi i klubów, które jako pierwsze poszły ściężką analizy danych do zwiększenia efektywności.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

• Piłka nożna
  • Sport

Dodaj cytat z książki Piłkarscy hakerzy. O rewolucji w futbolu i sztuce zbierania danych