Brigitte. Osobisty album Brigitte Bardot

Okładka książki Brigitte. Osobisty album Brigitte Bardot Suzanne Lander
Okładka książki Brigitte. Osobisty album Brigitte Bardot
Suzanne Lander Wydawnictwo: Buchmann Seria: Osobiste albumy biografia, autobiografia, pamiętnik
Osobiste albumy
Brigitte Bardot. A Photographic Celebration
Buchmann
2013-01-01
2013-01-01
brigitte bardot akorka francja ikona kina abum fotografie

Niby tylko zdjęcia z krótkimi opisami, no bo przecież to album, ale wyłania się z niego obraz kobiety skrzywdzonej, traktowanej jak przedmiot, symbol, ikona. Świadczą o tym liczne wypowiedzi ludzi znanych mniej lub bardziej, którzy widzą w niej przede wszystkim piękne ciało, seksapil, wydęte usta. A gdzie miejsce na człowieka? No i zdecydowanie za mało wypowiedzi samej Brigitte.

"Brigitte. Osobisty album Brigitte Bardot" jest rzeczywiście więcej albumem, niż typową biografią. Oczywiście znajdziemy w niej parę istotnych faktów z życia tej aktorki oraz ciekawostek - jak na przykład to, jakie rzeczy lub zjawiska w kulturze zostały nazwane jej nazwiskiem (od perfum, przez instrumenty po nawet inspiracje zespołów w tekstach utworów). Jednakże, jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś o życiu Brigitte, przebiegu jej kariery, bądź o tym jaką osobą jest ikona francuskiego kina, to na pewno nie dowiecie się tego z tej książki. Tutaj mamy mocno okrojone fakty o Bardot ograniczające się do wypowiedzi jej samej (nie rzadko trafnych) oraz wypowiedzi ludzi, z którymi pracowała lub którzy ją znali (jak między innymi: Jean Cocteau, Roger Vadim, Dirk Bogarde, Louis Malle, fotograf Douglas Kirkland, Andy Warhol).

Największym atutem tej książki, jak nie trudno się domyślić są zdjęcia. Te pozowane i nie pozowane. Fotografie z planów zdjęciowych, kadry z filmów, często opatrzone komentarzem dotyczącym jakiegoś faktu z tamtego okresu. Zdjęcia są barwne, wyraźne, dobrej jakości. Dzięki nim możemy podziwiać urodę aktorki i obserwować jak zmieniała się na przestrzeni lat. Chociaż, biorąc pod uwagę ten drugi aspekt - trochę ubolewam, że nie wprowadzono tutaj chronologii. Zdjęcia nie trzymają się czasowych ram, są rozrzucone bez patrzenia, który to dokładnie okres, dlatego często powtarzają się raz fotografie z lat 60-tych, 70-tych, innym razem 50-tych, by zaraz znów powrócić do lat 60-tych. W rezultacie raz widzimy Bardot jako nastolatkę, innym razem jako czterdziesto-kilkuletnią, jeszcze innym razem z czasów jej największej kariery, kiedy miała dwadzieścia, trzydzieści lat i tak w kółko. To wprowadza lekki chaos. Choć jestem w stanie domyślić się dlaczego zdecydowano tak ułożyć te zdjęcia: może będąc w tej formie całość bardziej przypomina faktycznie nieuporządkowany chronologicznie album ze zdjęciami. Z drugiej strony można się trochę poczuć tak, jakby sama Bardot z uśmiechem pokazywała nam jakieś swoje randomowe zdjęcia z tekstem: "Patrz, a tu jestem na jachcie w filmie <<I Bóg stworzył kobietę>>"

Jeśli nie zwracać uwagi na ten chaos w chronologii zdjęć i popatrzeć ogólnie, to jest to niezła książka właśnie do takiego podziwiania aktorki. Zwłaszcza dla fanów którzy przeczytali typową biografię o niej, ale w tamtej zabrakło zdjęć i mają pod tym kątem niedosyt. Dlatego uważam, że można tą książkę spokojnie potraktować jako taką literaturę uzupełniającą do innych biografii - uboższych o fotografie aktorki.

Podsumowując: w mojej ocenie dobra literatura uzupełniająca inne biografie. Wizualnie super, merytorycznie już mniej. Dla fanów Bardot - tak! Może też sprawdzić się jako prezent. Inaczej książka raczej się nie spodoba, bo niewiele wnosi do życia.

Opinia opublikowana na moim blogu:

nieadekwatne podpisy pod niejednokrotnie pięknymi zdjęciami BB

nieadekwatne podpisy pod niejednokrotnie pięknymi zdjęciami BB

Co o tej książce można powiedzieć... Po pierwsze jest to album, co jest zaznaczone i w tytule, dlatego też proszę, niech nikt nie pisze, że mało do poczytania, bo taka jest natura tego rodzaju pozycji. Dużo obrazków, niewiele tekstu. Na tapetę pójdą jako pierwsze zdjęcia, jako że najważniejsze. Z pewnością nie są to zbyt osobiste foty, bowiem powszechnie znane, ale wciąż zachwycające i ukazujące urodę oraz seksapil BB w pełnej krasie. Teraz czas na komentarze. Autorka przytoczyła sporo ciekawych faktów. Bardzo spodobało mi się to, co wiele osób może zirytować. Cytowano słowa nie tylko Bardotki i osób z jej otoczenia, ale także fragmenty piosenek, czy książek fabularnych, w których odniesiono się do Brigitte; wspomnienia znanych muzyków opisujące wpływ sławnej Paryżanki na ich późniejsze fascynacje kobietami; przykłady zdań z BB z podręczników wyjaśniające zasady semantyki! Wpływ Francuski był niczym nieograniczony i w tej książce to widać. Ona kreowała rzeczywistość, w której żyła. Bardot jest na tyle niezwykła, że warto zapoznać się z jej osobą, chociażby tylko z albumu.

• Albumy
  • Filmowe