Marilyn Monroe. Za kulisami

Okładka książki Marilyn Monroe. Za kulisami Michelle Morgan
Okładka książki Marilyn Monroe. Za kulisami
Michelle Morgan Wydawnictwo: Publicat, Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Marilyn Monroe. Private and Undisclosed
Publicat, Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-09-29
2014-09-29
Tomasz Szlagor
Marilyn Monroe Morgan

Ta książka jest dla niej

Bardzo subiektywna biografia. Autorka sama przyznaje na początku książki, że jest fanką MM. Nie potrafiła zdobyć się na obiektywizm, dlatego wizerunek Marilyn jest ,,wygładzony". Mimo to książkę czyta się dobrze.

Mimo, że biografia nie wyczerpuje, moim skromnym zdaniem, tematu (wiele wydarzeń z biografii aktorki zostało ledwie wspomnianych),to napewno jest to książka bardzo rzetelna. Szacunek dla Autorki, że nie szukała taniej sensacji, skandali wyssanych z palca etc. Jeśli ktoś chce zacząć badać życie ten niezwykłej postaci, to jest to bardzo dobra książka na początek.

Przeczytałam kilka książek, bardziej lub mniej wiarygodnie oddających stosunek do życie i charakter aktorki dlatego uważam, że tym razem trafiłam na biografię najbardziej rzeczową, budowaną w oparciu o fakty i informacje potwierdzające wiarygodność zdarzeń oraz wywiady i rozmowy z osobami, które osobiście znały Normę.
Czy jestem fanką MM? Nie nazwałabym się tak. Bardziej porwał mnie, w tym wypadku, sam fenomen artystki, który pragnęłam zrozumieć. Stąd mój przemarsz po różnych publikacjach, zastanawianie się nad tym, co dany autor zebrał i w oparciu o jaki materiał wypisuje swoje sądy. Uważam, że pisząc czyjąś biografie nie można jednoznacznie opowiadać się za lub przeciw osobie opisywanej. Wtedy będzie się dążyło głównie do punktu, by udowadniać tezy za jedną lub drugą stroną medalu. Zawsze daje to jednostronnie zbudowaną charakterystyka. Tym razem zdziwił mnie profesjonalizm z jakim Morgan przedstawia sytuacje, tworząc od początku do końca portret jednej z najbardziej znanych osób XX wieku, nie bawiąc się w tanie spekulacje, informacje często powielane, budujące głownie sensacyjną otoczkę wokół Marilyn. Mamy zaprezentowaną postać bez zbędnego koloryzowania i nie trzeba sie domyślać, co jest zwykłą odautorską sugestią, a co faktem.
Na podstawie istniejących dokumentów, do których ponownie sama dociera, udaje się Michelle Morgan dokonać wielu sprostowań, choćby tych dotyczących dat niektórych wydarzeń mających znaczące miejsce w życiu Normy.

Na podkreślenie zasługuje sposób, w jaki książka została zredagowana. Przypomina mi film dokumentalny, w którym lektor omawia fakty do przedstawianych na ekranie zdjęć oraz krótkich filmików z życia postaci. A pomiędzy tym, wstawki z wypowiedziami osób, z którymi bohaterka miała do czynienia za życia. Tak osoby z bliskiego otoczenia gwiazdy, jak i te zafascynowane osobowością, z którą mogli się bezpośrednio zetknąć.
Przy czym, w wypadku tej publikacji, to zawsze ONA jest istotą opowieści. Czy jako Norma, czy późniejsza Marilyn, i jako kobieta, i jako aktorka, zostaje ukazana z różnej perspektywy, ale zawsze jako najważniejszy obiekt. Wszyscy inni, nawet najbliżsi, stanowią tło dla wypowiedzi o niej.

I niby już to wszystko wiedziałam czytając, raz po raz w różnych publikacjach, a jednak temat został ukazany z innej perspektywy. NIe spotkamy się tutaj z wylewnością ze strony autorki, z jakimiś uniesieniami pod kątem opisywania kolejnych etapów. Nawet wtedy, gdy pisze o zawirowaniach w życiu prywatnym Marilyn, czy jej emocjonalnych wstrząsach związanych z karierą, nie daje sie ponieść osobistym emocjom. A to najlepiej świadczy o profesjonalnym podejściu do stworzenia obiektywnej biografii sławy.
Nawet jeśli przeczytało się już wszystko (albo wiele) na ten temat, to warto sięgnąć po tę książkę. Nadal będzie mogła zweryfikować co nieco w naszym postrzeganiu MM.

Czy jestem fanką MM? Nie nazwałabym się tak. Bardziej...

2029

Norma Jeane jedna z najjaśniejszych gwiazd Złotego Wieku Hollywood.
Ikona stylu, bogini seksu, symbol emancypacji.
Kim była i jak to się stało, że, choć od jej śmierci minęło ponad 50 lat, nadal wzbudza takie emocje.

Michelle Morgan w swojej książce postarała się o to abyśmy poznali Marylin od tej strony, z jakiej nigdy nie była pokazywana, albo nie było to szczególnie wyeksponowane.
Czyli jako kobieta, która kochała i chciała być kochana, którą drażnił blichtr Hollywoodu i jego rozpasanie.
Jej życie, oraz, to czego dokonała jako aktorka.
Bez tego w czym lubują się podrzędni pisarze, czy plotkarskie pisemka.
Bez aury skandalu, bez zadęcia.
Ciekawa pozycja o kobiecie która, do tego stopnia była nieszczęśliwa, że jej życie zakończyło się tak, a nie inaczej.
Legenda której blask nigdy nie zagaśnie.
Polecam.

Norma Jeane jedna z najjaśniejszych gwiazd Złotego Wieku Hollywood.
Ikona stylu, bogini seksu, symbol emancypacji.

"Jeśli mogłabym jeszcze raz przeżyć swoje życie, wszystkie moje decyzje - oprócz tej zostania aktorką - byłyby inne. przypuszczam jednak, ze nic by to nie zmieniło, więc ostatecznie uważam, że było warto." Marilyn Monroe

Wspaniała biografia od której nie można się oderwać. Fani MM, którzy wcześniej czytali Spoto lub Banner znajdą wiele nowych faktów i to nawet takich, które ujrzały światło dzienne raptem 4 lata temu. Jeśli ktoś nie miał czasu śledzić nowych informacji o MM na zagranicznych forach i stronach to będzie mile zaskoczony. Książka jest również idealna dla osób, które nie wiedzą nic o życiu Marilyn. Mam nadzieje, że biografia napisana przez Morgan zachęci wiele osób do głębszego poznania złożonej osobowości i życia kobiety, która nie bez powodu stała się gwiazdą i ikoną Hollywood. Pozycja ta jest tym bardziej ciekawa, że została napisana przez fankę. Dlatego nie znajdziemy w niej wyssanych z palca plotek dzięki którym książka lepiej by się sprzedawała. Szczerze polecam.

Książek o Marilyn napisano już pewnie setki, jeśli nie tysiące. Nie czytałem żadnej, ponieważ nie interesowałem się zbytnio plotkami na temat aktorki, a raczej podziwiałem jej aktorski talent. Oglądałem z nią kilka filmów, przeczytałem parę wywiadów, obejrzałem setki zdjęć, ale zasadniczo to wszystko. Tym razem skusiłem się aby przeczytać wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie biografię autorstwa Michelle Mogan. Jest to książka tym bardziej ciekawa, iż autorka skupia się na życiu autorki, jej sukcesach i porażkach. Nie rozwodzi się nad plotkami i pomówieniami, które przeciwstawia faktom i wypowiedziom osób znających temat. Morgan, jako wieloletnia członkini fanklubu aktorki w swojej czteroletniej pracy nad życiem Marilyn przedstawia obraz kompetentnej i utalentowanej aktorki, życzliwej osoby i kochającej żony.
Książka nie jest całkowicie poświęcona Marilyn Monroe, ale przede wszystkim Normie Jane Baker, czyli osobie która ukrywała się za pseudonimem aktorskim. Baker była osobą z krwi i kości. Doświadczyła wiele złego będąc dzieckiem, ale mimo tych przykrych faktów postawiła na swoim i spełniała marzenia. To ona dyktowała warunki na jakich funkcjonowała w świecie showbiznesu, co na ówczesne standardy Hollywood było rewolucją.
Baker, przybierając nazwisko Monroe wkroczyła na bardzo niebezpieczną ścieżkę. Jej rosnąca popularność zrodziła zainteresowanie, które objawiało się w wielu szykanach ze strony dziennikarzy, krzywdzących plotek, problemów z wytwórniami czy w końcu - w wyniku wielu nieporozumień - problemów w życiu osobistym aktorki. Wielokrotne zmiany partnerów i brak możliwości spełniania życiowego marzenia - założenie normalnej rodziny z trojgiem dzieci, psem, w typowym domku nie było możliwe do spełnienia w zaistniałych warunkach. Sława powoli niszczyła Marilyn, zaczynając podgryzać jej życie osobiste, a potem również zdrowie. Ostatecznie doprowadzając aktorkę na skraj wyniszczenia i śmierć.
Największą zaletą książki jest rzetelne spojrzenie na zebrany materiał. Próbowałem sobie wyobrazić ogrom poświęconej pracy badaniom trwającym cztery lata. Dowód pracy znajdziemy na końcu książki - 26 stron źródeł. Zadanie Morgan było jak syzyfowa praca, ale mimo wszystko dokonała rzeczy trudnej - napisała bardzo obiektywną i wiarygodną biografię. Autorka nie szuka sensacji i nie podejmuje tematów licznych teorii spiskowych, jakie przypisuje się śmierci aktorki. Wiele z nich potrafi podważyć konfrontując kilka poglądów oraz wspomnień osób będących blisko Marilyn.
"Marilyn Monroe. Za kulisami" to powieść idealna dla osób, których wiedza o aktorce jest szczątkowa - potwierdzam z własnego doświadczenia. Morgan przedstawia historię tak, jak ją zrekonstruowała z materiałów źródłowych i opowieści świadków tamtych czasów. Nie stara się wypełniać luk w jej życiorysie domysłami, po prostu zostawia czytelnikowi miejsce na refleksję. W wyniku tej biografii rysuje się obraz osoby bardzo ciepłej, szczerej i życzliwej, która niestety nie mogła liczyć na to samo od otaczających jej ludzi.

Książka bardzo jednostronna. Nikt nie był w głowie MM, zatem nikt nie ma prawa pisać, co myślała. Na plus, mało znane wątki biograficzne.

• Biografie
  • Marilyn Monroe