Marilyn Monroe. Za kulisami

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Marilyn Monroe
Marilyn Monroe, Morgan
ElsieMarina

Marilyn Monroe (1926-1962) – amerykańska modelka i aktorka filmowa, symbol seksu i urody. Trudne dzieciństwo i niełatwe początki nie przeszkodziły jej w osiągnięciu statusu supergwiazdy kina i ikony popkultury. Przez niektórych uważana za tragiczną, głupią blondynkę cierpiącą na chroniczną depresję, przez innych za ciepłą, zagubioną kobietę nękaną przez duchy przeszłości. Książka autorstwa...

Książka autorstwa Michelle Morgan to zwieńczenie czterech lat wnikliwych badań. Oparta na licznych wywiadach z rodziną i przyjaciółmi, ilustrowana nigdy wcześniej niepublikowanymi zdjęciami należy do najlepszych biografii gwiazdy. Morgan przedstawia czytelnikom historię, która do dzisiaj jest źródłem kontrowersji i spiskowych teorii. Niezwykła kariera i błysk fleszy łączą się w niej z pragnieniem miłości i poczuciem osamotnienia, tworząc opowieść pełną nie tylko czaru, ale też goryczy.

źródło opisu: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie.html

źródło okładki: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie.html

Oficjalna recenzja
fossa książek: 342

Ta książka jest dla niej

Ta książka jest dla niej – pisze Michelle Morgan w ostatnich zdaniach swojej publikacji poświęconej Marilyn Monroe. Tym samym autorka podejmuje próbę skonfrontowania mitów z rzeczywistością oraz rozprawienia się z kłamstwami na temat swojej bohaterki. „Za kulisami” to więc książka, która w wielu kwestiach ma przywrócić dobre imię Marilyn Monroe. Jakkolwiek te deklaracje brzmią górnolotnie i pięknie, Michelle Morgan z powodzeniem daje im wyraz w swojej książce. Dlatego nie można jej zarzucić, że dąży do rozgłosu kosztem rozpowszechniania niesprawdzonych informacji o Marilyn. A tego najczęściej dopuszczali się autorzy licznych książek o gwieździe. Ale Morgan z pewnością do nich nie należy. To zupełnie inna liga.

Autorka stworzyła biografię Marilyn Monroe pozbawioną plotek, skandali i sensacji. To takie oczywiste, a jednak w przypadku naszej bohaterki rzadko praktykowane. Zamiast kontrowersji mamy fakty. Poznajemy Marilyn z prywatnej strony – jako córkę, żonę, kobietę pragnącą zostać matką czy wreszcie aktorkę, którą od zawsze nękały niepewność, lęk i problemy zdrowotne. O pragmatycznym podejściu autorki do tematu najlepiej świadczy jej stanowisko w sprawie śmierci Marilyn. Dla wielu to newralgiczny punkt jej życiorysu i świetna okazja do oddania się najrozmaitszym domysłom. Tymczasem Morgan poświęca temu zaledwie dwie strony i celowo zostawia to pytanie bez odpowiedzi. Tym samym daje do zrozumienia, że Marilyn powinna być postrzegana przez pryzmat swojego życia i osiągnięć, a nie śmierci.

Można się zatem zastanawiać, czy ta biografia wniesie cokolwiek nowego do naszej wiedzy na temat Marilyn Monroe. Taki wkład ma na koncie np. autor innej biografii aktorki, Donald Spoto, wykazując z dużym prawdopodobieństwem, że śmierć Marilyn była dziełem przypadku albo błędu lekarskiego. Może Morgan nie dokonuje podobnego „przełomu”, ale wartość jej książki leży gdzie indziej. Autorka dociera do rodziny i przyjaciół Marilyn jeszcze z czasów jej dzieciństwa czy młodości. Często te osoby nigdy nie udzielały się publicznie, a bywa, że są to już historie przekazywane z pokolenia na pokolenie (wyłącznie w kręgach rodzinnych). Inne wspomnienia dotyczą Marilyn widzianej oczami fanów, którzy spotkali ją osobiście. Nie brakuje przy tym zabawnych sytuacji oraz takich, które przekonują o serdeczności gwiazdy w stosunku do zwykłych ludzi.

„Za kulisami” zasługuje też na polecenie z całkiem innego powodu. Otóż ma tę zaletę, że jest płynnie i sprawnie napisana; w efekcie bardzo dobrze się ją czyta. W przypadku literatury biograficznej nie zawsze jest to takie oczywiste, bo nazwiska i daty potrafią przysłonić ciągi przyczynowo-skutkowe. Może „Za kulisami” nie należy do biografii specjalnie szczegółowych, ale i tak wyczerpuje temat w sposób zadowalający. Autorka nie rozpisuje się o ludziach z otoczenia Monroe, tylko jej poświęcając maksimum uwagi. Opisy filmów też nie są priorytetem pisarki, ważne są co najwyżej okoliczności ich powstania. Na koniec dodam, że Michelle Morgan nie stawia Marilyn na piedestale, przypisując jej jedynie zalety i zasługi. Biografia ta jest nie tylko dobrze napisana, ale także obiektywna. I dlatego godna polecenia.

Anna Aniszczenko

Przeczytałam kilka książek, bardziej lub mniej wiarygodnie oddających stosunek do życie i charakter aktorki dlatego uważam, że tym razem trafiłam na biografię najbardziej rzeczową, budowaną w oparciu o fakty i informacje potwierdzające wiarygodność zdarzeń oraz wywiady i rozmowy z osobami, które osobiście znały Normę.
Czy jestem fanką MM? Nie nazwałabym się tak. Bardziej porwał mnie, w tym wypadku, sam fenomen artystki, który pragnęłam zrozumieć. Stąd mój przemarsz po różnych publikacjach, zastanawianie się nad tym, co dany autor zebrał i w oparciu o jaki materiał wypisuje swoje sądy. Uważam, że pisząc czyjąś biografie nie można jednoznacznie opowiadać się za lub przeciw osobie opisywanej. Wtedy będzie się dążyło głównie do punktu, by udowadniać tezy za jedną lub drugą stroną medalu. Zawsze daje to jednostronnie zbudowaną charakterystyka. Tym razem zdziwił mnie profesjonalizm z jakim Morgan przedstawia sytuacje, tworząc od początku do końca portret jednej z najbardziej znanych osób...

Sebastian Janek | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Książek o Marilyn napisano już pewnie setki, jeśli nie tysiące. Nie czytałem żadnej, ponieważ nie interesowałem się zbytnio plotkami na temat aktorki, a raczej podziwiałem jej aktorski talent. Oglądałem z nią kilka filmów, przeczytałem parę wywiadów, obejrzałem setki zdjęć, ale zasadniczo to wszystko. Tym razem skusiłem się aby przeczytać wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie biografię autorstwa Michelle Mogan. Jest to książka tym bardziej ciekawa, iż autorka skupia się na życiu autorki, jej sukcesach i porażkach. Nie rozwodzi się nad plotkami i pomówieniami, które przeciwstawia faktom i wypowiedziom osób znających temat. Morgan, jako wieloletnia członkini fanklubu aktorki w swojej czteroletniej pracy nad życiem Marilyn przedstawia obraz kompetentnej i utalentowanej aktorki, życzliwej osoby i kochającej żony.
Książka nie jest całkowicie poświęcona Marilyn Monroe, ale przede wszystkim Normie Jane Baker, czyli osobie która ukrywała się za pseudonimem aktorskim. Baker była osobą z...

eR_ | 2015-10-02
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 02 października 2015

Norma Jeane jedna z najjaśniejszych gwiazd Złotego Wieku Hollywood.
Ikona stylu, bogini seksu, symbol emancypacji.
Kim była i jak to się stało, że, choć od jej śmierci minęło ponad 50 lat, nadal wzbudza takie emocje.

Michelle Morgan w swojej książce postarała się o to abyśmy poznali Marylin od tej strony, z jakiej nigdy nie była pokazywana, albo nie było to szczególnie wyeksponowane.
Czyli jako kobieta, która kochała i chciała być kochana, którą drażnił blichtr Hollywoodu i jego rozpasanie.
Jej życie, oraz, to czego dokonała jako aktorka.
Bez tego w czym lubują się podrzędni pisarze, czy plotkarskie pisemka.
Bez aury skandalu, bez zadęcia.
Ciekawa pozycja o kobiecie która, do tego stopnia była nieszczęśliwa, że jej życie zakończyło się tak, a nie inaczej.
Legenda której blask nigdy nie zagaśnie.
Polecam.

ElsieMarina | 2014-12-16

Wspaniała biografia od której nie można się oderwać. Fani MM, którzy wcześniej czytali Spoto lub Banner znajdą wiele nowych faktów i to nawet takich, które ujrzały światło dzienne raptem 4 lata temu. Jeśli ktoś nie miał czasu śledzić nowych informacji o MM na zagranicznych forach i stronach to będzie mile zaskoczony. Książka jest również idealna dla osób, które nie wiedzą nic o życiu Marilyn. Mam nadzieje, że biografia napisana przez Morgan zachęci wiele osób do głębszego poznania złożonej osobowości i życia kobiety, która nie bez powodu stała się gwiazdą i ikoną Hollywood. Pozycja ta jest tym bardziej ciekawa, że została napisana przez fankę. Dlatego nie znajdziemy w niej wyssanych z palca plotek dzięki którym książka lepiej by się sprzedawała. Szczerze polecam.

Paula | 2015-05-20
Przeczytana: 13 maja 2015

tereska | 2014-12-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 grudnia 2014

"Jeśli mogłabym jeszcze raz przeżyć swoje życie, wszystkie moje decyzje - oprócz tej zostania aktorką - byłyby inne. przypuszczam jednak, ze nic by to nie zmieniło, więc ostatecznie uważam, że było warto." Marilyn Monroe

suzirose | 2019-03-08
Przeczytana: 07 marca 2019