Zagłada

Tłumaczenie: Karolina Post-Paśko
Cykl: Wojna Pajęczej Królowej (tom 4)
Wydawnictwo: ISA
Extinction
Forgotten Realms

Halisstra Melarn przez całe życie służyła Lolth, w każdej sekundzie wierząc, że po śmierci spędzi wieczność u boku swej bogini. Spełnianie kaprysów chaotycznej bogini demonów nigdy nie było proste, ale rokowało wielkie nadzieje. Jednak Pajęcza Królowa zniknęła i może nigdy nie wrócić. Co teraz?

silverraven | 2010-10-20
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Zdecydowanie najsłabsza część całego cyklu. Drowy zaczynają przypominać elfy z powierzchni - tańczą, grają na lirach, śpiewają, zakochują się, wszyscy są wobec siebie tak uprzejmi, że jest to aż mdłe ... Niemal każdy bohater zmienia się nie do poznania - najbardziej żałosny jest chyba jednak Jeggred, nieokiełznany i ciągle żądny krwi draegloth z poprzednich tomów cyklu zaczyna przypominać zachowaniem raczej Zgredka z książek Rowling albo może jakiegoś pieska pokojowego. Ma zwyczaj przesiadywać na ziemi i wyglądać zza nóg swej pani... Mam nadzieję, że kolejne tomy będą choć trochę lepsze

W końcu!

Na to czekałam!

Lisa Smedman okazuje się być świetną pisarką (więc z pewnością sięgnę po inne pozycje jej autorstwa!), doskonale kreującą świat drowów - zarówno tych czczących Pajęczą Królową - Lolth, jak i Mroczną Pannę - Eliestraee.

Tom trzyma bardzo wysoki poziom, czyta się go rewelacyjnie szybko i co najważniejsze - wciąga.

Drużyna zostaje podzielona. Ryld i Halisstra uciekają na powierzchnię, gdzie drowka odnajduje swoje powołanie, ale i może odkupić swój czyn, jakiego dopuściła się w poprzednim tomie. Zamordowanie kapłanki Mrocznej Panny okazuje się bowiem tylko jednym z wątków w osnowie jej życia, które nagle całkowicie zmienia swój bieg. Mroczna elfka nagle odkrywa, że może kochać, żyć i nie bać się o to, że znów zostanie zdradzona. Towarzyszy jej Ryld, szermierz, który... wpakuje się we własne, dość intrygujące problemy. Coś czuję, że ta para (dosłownie i w przenośni) będzie miała jeszcze kilka problemów... Intrygujący wątek romansu między tą parką również...

Artur | 2014-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 marca 2014

Czwarty tom za mną, tom który naprawdę wiele zmienia w historii. Wydaje się, że nic nie jest już stałe, a zrządzenia losu lub kaprysy bogów ciągle zmieniają ustawienie figur na tej planszy savy. Fabuła wciąga dalej i naprawdę porywa, także czyta się dość przyjemnie i szybko.

Mroczna drużyna poszukiwaczy stara się nadal wyjaśnić przyczynę milczenia Lolth. Prowadzi to ich na inne plany egzystencji, do spotkania z bogami, stawia przed nowymi wyzwaniami i wyborami. Doprowadza to do konfliktów, kolejnych spisków oraz nieuchronnego rozpadu drużyny. Wiele się zmienia, a zmiany dosłownie napędzają fabułę.
W Menzoberranzan dalej toczy się walka o istnienie miasta, wróg staje pod bramami, a zdrada jest jednym z stałych narzędzi walki. Jedną z ważniejszych figur w tej walce staje się arcymag najsłynniejszego drowiego miasta.

Czwarty tom cyklu na pewno nie rozczaruje, jak na razie jest jednym z najlepszych w cyklu. Fanom FR na pewno nie trzeba polecać...

noname | 2015-04-22
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

W tym tomie wątki głównej serii znowu schodzą w tło. Autorka skupia się na postaciach z drużyny, a konkretnie na przemianach wewnętrznych bohaterów. Robi to z pozytywnym efektem. Pod wpływem wcześniejszych wydarzeń i zaistniałych sytuacji, bohaterowie zaczynają podejmować nieoczekiwane decyzje, dzięki czemu cała seria zaczyna zmierzać w niestandardowym kierunku. Przestaje być schematycznie, nie ma już drużyny która pokonuje po kolei wszystkie niebezpieczeństwa i idzie dalej. Bohaterowie zaczynają się zmieniać, przez co czyta się z ciekawością, zastanawiając się co się będzie działo. Udany tom serii.

Dariusz | 2012-03-27
Przeczytana: 03 marca 2012

Tu była fajna opowieść o ostrzu, które jest w stanie zabić boga. Może to nim Drizzt Do'Urden niegdyś zabije pajęczą królową.

Michał | 2011-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2011

Doskonałe odzwierciedlenie charakterów Drowów.

NonReal | 2016-12-02
Veman | 2016-11-23