Maszyna różnicowa

Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
The Difference Engine
Aleksandra

„Maszyna różnicowa” Gibsona i Sterlinga to klasyczny przykład nowego nurtu SF, któremu nadano termin steampunk. Nurtu, który wykorzystuje alternatywne scenariusze rozwoju historii, zabawę historią i jej innym rozwojem. Jest to obecnie klasyka światowej SF i sztandarowy przykład literatury wykorzystującej różne epoki historyczne dla pokazania alternatywnych możliwości rozwoju cywilizacji. Rok...

Rok 1855. Anglia wkracza w nową erę. Wynalazca maszyny różnicowej lord Babbage i pozostali członkowie Radykalnej Partii Industrialnej kierują przemianami, które mają poprowadzić Brytanię ku świetlanej przyszłości. Mnożą się nowe wynalazki. Ulicami przemieszczają się powozy parowe. Londyńska policja używa mechanicznych komputerów do tropienia kryminalistów. Pewnego dnia w odmienionej Anglii dochodzi do kradzieży bardzo ważnych informacji. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której udział biorą najbardziej wpływowe osobistości Brytanii.

Wiwchan | 2019-08-29

Kamień węgielny steampunku i to taki, który faktycznie potrafi omamić obietnicą wspaniałej przygody. Realia są ciekawą historią alternatywną z obecnością wielu postaci historycznych, a punktem wyjścia do wszystkiego jest maszyna różnicowa, projekt faktycznie w naszym świecie istniejący, choć w realiach wiktoriańskiej Anglii nigdy nie zrealizowany. Pojawia się też intryga i polityka; nostalgia do wieku pary nie jest bezmyślnym hołdem, lecz raczej zniekształca się w coś gargantuicznego, dystopijnego i cynicznego; bohaterowie - wydają się być ciekawi. Pierwsza połowa książki jest świetna i trzyma w napięciu, druga jednak zaczyna nudzić. Gdy następuje swego rodzaju punkt kulminacyjny, wydaje się, że dalsza część będzie rozwiniętym epilogiem prowadzącym do ostatecznej konkluzji. Pojawia się w niej nawet forma epistolarna. Ostatecznie całość prowadzi jednak do niczego; bohaterów nie spotyka ani żadna przemiana, ani ciekawy koniec wątków; wykreowany świat w swej odmienności, zaś wyróżnia...

Michał Głowacz | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy

Mam problem z tą książką.

Z jednej strony to początek steampunku - gatunku, który wywalczył sobie miejsce nie tylko w literaturze, ale i w filmie czy grach komputerowych, i do którego mam słabość. Za to autorom jestem głęboko wdzięczny.

Z drugiej strony "Maszyna różnicowa" jest słaba. Bohaterowie nie wzbudzają żadnych emocji. Fabuła jest do zapomnienia. Całość jest zwyczajnie nudna, a przecież to jest książka przygodowa!

Ostatecznie, nie polecam, chyba że w charakterze ciekawostki historycznej.

junior_13j | 2016-10-22

Strasznie nierówna pozycja. Czasem świetna, a czasem człowiek ma ochotę rzucić ją w cholerę, bo tak zaczyna irytować. Może to efekt dwóch autorów. A może czegoś innego, trudno powiedzieć. Po przeczytaniu pozostaje pewien niedosyt. Pojawia się natarczywe pytanie - po co ta książka została napisana? Sądzę, że tylko po to, by przedstawić ciekawą koncepcję i świat, ale zabrakło historii, która sprawiłaby, by ten tak pieczołowicie wymyślony i skonstruowany świat nabrał życia i stał się interesujący. Niestety. Zmarnowany potencjał.

Cyfranek | 2016-08-23
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

"Maszyna różnicowa" może być z czystym sumieniem zaliczona do klasyki literatury w ogóle, a na pewno klasyki z gatunku literatury steampunkowej. Ponowna lektura po latach (które minęły od momentu pierwszego polskiego wydania w 1997 r.), znowu oczarowała mnie siłą wyobraźni i kolorytem kreacji dokonanych przez Williama Gibsona i Bruce'a Sterlinga. Czytana znowu, po dwudziestu latach, powieść nie porywa może intrygą i akcją, ale wciąż ulegam magii świata napędzanego i niemal rozrywanego parą pod wysokim ciśnieniem. Absolutnie obowiązkowa literatura dla każdego czytelnika uważającego się za oczytanego w fantastyce :)

Agnieszka | 2016-03-08
Przeczytana: 08 marca 2016

Pozwolę sobie na tyradę pełną rozczarowania, choć pożyczyłam, nie kupiłam więc prawo mam jakby mniejsze, ale z drugiej strony trzy wieczory mego życia to nie jakieś hop siup. Przy takich książkach przypomina się zawsze przypadek Paula Kearneya, który naciskany przez wydawcę piąty tom swojej sagi napisał w pośpiechu, zdecydowanie pogarszając jakość, a potem przepraszał czytelników i poprawił książkę, pomnik mu się należy, albo dwa, pod oknami panów Sterlinga i Gibsona.

Napisane to jest fatalnie. Brzydkim, ubogim, niekonsekwentnym językiem; topornym dialogiem, z natrętnymi objaśnieniami oczywistego, nieudanymi stylizacjami, nieuzasadnionymi zmianami rytmu i maniery. Przebrnęłam przez pierwszych sto stron tylko dlatego, że hołduję zasadzie kończenia książek, ale zła byłam na siebie, za ten irracjonalny przymus, okropnie.
Duża w tym zasługa otwierającej historię "bohaterki". Dziewczyna nie ma ani jednej cechy charakteru, służy w tej powieści wyłącznie za lustro do odbijania wydarzeń i...

Dijx | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Calibre
Przeczytana: 05 marca 2015

"Maszynę" czytało mi się bardzo dobrze. Ale jak na tak spójnie wykreowaną rzeczywistość, tak dokładnie nakreślone tło, tak drobiazgowo czasami przedstawionych bohaterów - książce zdecydowanie brakuje równie wyrazistego zakończenia. Do tego, po intrydze zataczającej tak szerokie kręgi spodziewałem się, że jej powodem jest coś znacznie bardziej dramatycznego, spektakularnego czy złowieszczego, niż faktycznie było.

terenaa | 2014-12-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Opis książki bardzo mnie zainteresował, gdyż uwielbiam klimaty wiktoriańskie. Niestety pozycja ta, ze względu na ponadprzeciętną dawkę polityki zanudziła mnie piekielnie. Długa, dziwnie napisana, trudna do ogarnięcia. Jeśli ktoś stroni od polityki to zdecydowanie odradzam.

Michał Rybicki | 2014-11-30

Powieść godna uwagi. Jeśli lubicie się taplać w gęstej historii wprost z wiktoriańskiej Anglii.

Adam | 2014-11-23
Przeczytana: 20 listopada 2014

Wynudziłem się wyjątkowo w trakcie tej lektury. Opis ksiażki obiecuje wiele... i na tym się to kończy - na obietnicy. Zmarnowany, dobry pomysł. Szkoda.

Cynical Sock | 2014-10-30

Słowo klasyka używane w odniesieniu do książek wydaje się naprawdę zachęcające,
a przynajmniej tak jest w moim przypadku. Równie dobrze na okładce mogłaby się znaleźć nalepka "musisz to znać". Dlaczego?
Bo to co klasyczne jest reprezentacyjne dla danego rodzaju literatury, stanowi swego rodzaju pierwowzór, z którego czerpią inni twórcy.
Nic zatem dziwnego, że Maszyna różnicowa określana jako klasyka steampunku - gatunku bliżej mi nieznanego, musiała przyciągnąć moją uwagę.

Dla XIX-wiecznej, alternatywnej Wielkiej Brytanii maszyny są tym, czym dziś dla nas internet - wyznacznikiem nowej ery, wkroczeniem nauki na kolejny stopień wtajemniczenia. Po okresie niekończących się strajków, demonstracji i protestów po władzę sięga Industrialna Partia Radykalna, a kolejne wynalazki pojawiają się przed oczami ówczesnych londyńczyków szybciej niż potrafią nadążyć (przejawem postępu jest chociażby tropienie kryminalistów za pomocą mechanicznych komputerów).

Co tu dużo pisać - dla miłośników...