Mass Effect: Odwet

Tłumaczenie: Milena Wójtowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mass Effect". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Mass Effect: Retribution
978-83-7574-496-5
Mass Effect, BioWare
Casthaluth

Człowiek Iluzja, samozwańczy obrońca ludzkości. Albo terrorysta, jak twierdzi Przymierze. Żniwiarze. Mechaniczne bestie z mrocznej pustki na skraju galaktyki. Obserwują nas, by w odpowiedniej chwili bezlitośnie oczyścić galaktykę z organicznego życia. Nikt nie wie o zbliżającej się zagładzie. Raporty utajniono, a rozsiane kłamstwa okazały się tak skuteczne, że nawet ci, którzy pomagali ukryć...

Żniwiarze. Mechaniczne bestie z mrocznej pustki na skraju galaktyki. Obserwują nas, by w odpowiedniej chwili bezlitośnie oczyścić galaktykę z organicznego życia. Nikt nie wie o zbliżającej się zagładzie. Raporty utajniono, a rozsiane kłamstwa okazały się tak skuteczne, że nawet ci, którzy pomagali ukryć prawdę, uwierzyli, że Żniwiarze to tylko legenda.

Ale Człowiek Iluzja całe życie poświęcił na stawianie czoła niewygodnym prawdom. Ludzkość musi dowiedzieć się więcej o swoim bezlitosnym wrogu. Poznać jego wrażliwe punkty. Jest na to sposób – badania zdobytych technologii. Poznanie zasad ich działania. Odtworzenie bestialskich eksperymentów obcych prowadzonych na żywych ludziach.

Jeden człowiek nadaje się do tych badań wprost idealnie. Paul Grayson. I są między nim, a Iluzją niewyrównane rachunki.

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

Ewa | 2012-04-15
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Jestem wielbicielką trylogii Mass Effect, więc po uratowaniu galaktyki zapragnęłam wzbogacić swoją wiedzę o uniwersum zagłębiając się w książki. Dzięki "Odwetowi" możemy trochę lepiej poznać postać Kai Lenga, która grze pojawia się nagle w ostatniej części, to samo dotyczy Kahlee Sanders (którą jednak poznajemy we wcześniejszych częściach serii książek).

Ogólnie historia jest ciekawym dopełnieniem gry. Jednak tłumaczenie może trochę miejscami irytować. Pomijając kwestię wspomnianego w innych opiniach braku korekty, tłumaczka (o ile dobrze pamiętam była to właśnie kobieta), nie pofatygowała się, aby choćby przejrzeć tłumaczenie gry. Najbardziej nie pasowało mi ochrzczenie klubu Afterlife Pośmiertnym, zamiast zaczerpnięcia nazwy Zaświaty z gry.

Pomijając jednak te wszystkie potknięcia, książkę czyta się dość przyjemnie i szybko, także polecam ją szczególnie fanom gry, aby poszerzyć swoją wiedzę.

Naamah_Beherit | 2011-02-05
Przeczytana: 2010 rok

Przyznaję od razu: nie czytałam żadnej książki z serii "Mass Effect" w polskim przekładzie, dlatego moja opinia o książce może być zawyżona - wiadomo przecież, jakiej jakości są polskie wersje książek, seriali i filmów. Ta część okazuje się być najlepszą z serii jak dotąd trzech pozycji książkowych z uniwersum ME. W chwili, gdy piszę tę opinię, dzieli nas jeszcze minimum 10 miesięcy od premiery "Mass Effect 3", tak więc ciężko stwierdzić, jak bardzo powiązana z nią okaże się ta książka. Zawiera ona jednak kilka motywów, które mogą zostać użyte w grze i wprowadzić do niej jeszcze więcej kolorytu. Jak na warsztat pisarski Karpyshyna, "Retribution" przyjemnie mnie zaskoczyła, tak więc fanom ME z czystym sercem mogę ją polecić.

Eathriel | 2011-08-29
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Historia przedstawiona w książce jest ciekawa, jak na powieść ze świata gry. Dobrze został utrzymany klimat Mass Effect, choć brakowało mi głębszego ujęcia tematu. Fabuła skupiała się przede wszystkim na indoktrynacji Żniwaiarzy, Davidzie Andersonie, Człowieku Iluzji i jeszcze kilku postaciach, raczej w samej grze pominiętych.
Do fabuły za bardzo przyczepić się nie można, choć zwrócę uwagę na zindoktrynowanego bohatera - jego opis zewnętrzny przywodzi na myśl raczej bezmyślne zombie z jakimi przyszło walczyć Shepardowi, jednak sposób opisywania działań Graysona(zindoktrynowanego) bardziej odpowiada zindoktrynowanemu Sarenowi, w końcu, ani razu w grze nie zdarzyło mi się, aby zombie zaatakował mnie biotyką i poruszał się wyjątkowo szybko.
Poza tym, fabuła kręci się wokół Żniwiarzy, ale przez trzysta stron nie dowiadujemy się o nich niczego nowego, o czym nie wspominałaby już gra. Wygląda to tak, jakby sam autor nie wiedział jak rozwiązać tę tajemnicę starych maszyn.
O ile historia...

Krzysztof Deoniziak | 2011-09-16

dostałem dokładnie to czego się spodziewałem, książkę na podstawie świata gry, sprawnie napisaną i rozwijającą wątki znane z Mass Effect 2.Solidna pozycja dla fanów uniwersum.

hijack | 2015-09-16
Na półkach: Sci-fi, Przeczytane

Dobre dopełnienie świata gry. Jeśli jesteś fanem Mass Effecta, to z pewnością chciałbyś znać jej treść. Cudów literackich się jednak nie spodziewaj ;)

Jakub Bartlewicz | 2016-03-10
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2016

Obowiązkowa pozycja dla każdego prawdziwego fana uniwersum Mass Effect.
Po prostu, to tyle.

Mateusz | 2015-05-25
Przeczytana: maj 2014

Przez Cykl 3 książek z uniwersum Mass Effect przebrnąłem około roku temu. Normalnie unikam wszelkiej maści "czytadeł" z gatunku fantasy/sci-fi. jednak tutaj do przeczytania cyklu skłoniła mnie słabość do świata poznanego w grach Mass Effect 1-3. Do cyklu książek mam jednak mieszane uczucia. Z jednej strony cieszyłem się z możliwości spędzenia jeszcze trochę czasu w świecie poznanym wcześniej na ekranie komputera a z drugiej strony zdawałem sobie sprawę z tego jak słaby poziom prezentuje autor (a może tłumacz?). Wiedziałem też, że historie same w sobie są słabe, nie dorównują fabułom gier z tytułowej serii a i znacznie odbiegają poziomem od klasyków literatury Sci-fiction. Odradzam wszystkim ceniącym swój czas. Lepiej wysilić szare komórki i przeczytać na to konto książkę S. Lem'a.

Sadi | 2012-05-15

Bardzo mi się podobała :)

NonReal | 2016-12-02