Cokolwiek wybierzesz

Okładka książki Cokolwiek wybierzesz Jakub Szamałek
Okładka książki Cokolwiek wybierzesz
Jakub Szamałek Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Ukryta sieć (tom 1) Ekranizacje: Ukryta sieć (2023) kryminał, sensacja, thriller
Ukryta sieć (tom 1)
W.A.B.
2023-02-22
2019-01-16
Ekranizacje:
Ukryta sieć (2023)
celebryci literatura polska manipulacja niebezpieczeństwo szantaż thriller wyścig z czasem
Inne

Przesłuchana. Niestety pod koniec juz nie przykuwała uwagi jak na początku. Może chwilami zbyt rozwleczona? A może lepsza do czytania niż słuchania?

Ciekawy zamysł, dobre wykonanie, ogólnie bardzo mi się podobała i z chęcią sięgnę po resztę serii.

Bardzo mi się dobrze czytało. Do szczegółów technicznych fachowcy pewnie mogliby się przyczepić, ale ja nie czuję takiej potrzeby (swoją drogą podziwiam odwagę autora - pisanie o nowych technologiach niesie dodatkowe ryzyko, bo postęp pędzi tak, że praktycznie nie sposób zdążyć z wydaniem książki przed dezaktualizacją części informacji).

Książka i autor wybrany całkowicie przypadkowo i okazał się strzałem w 10! Szybko się czyta i jeszcze szybciej wciąga. Autor zaskakuje dobrym przygotowaniem warsztatu i pomysłowością. Warto!

Zaczyna się bardzo spokojnie, ale potem akcja nabiera tempa. Książa jest napisana sprawnie, intryga wciągająca, trudno się oderwać. Postacie nieoczywiste i różnorodne.
Bardzo podobała mi się przemycona dawka wiedzy na tematy informatyczne, w szczególności jak się nie zachowywać w sieci. Niby z grubsza wiemy, ale autor świetnie przybliża to czego o necie nie wiemy albo to czego wiedzieć nie chcieliśmy. Chętnie sięgnę po następne części.

Książka dobra, ale żeby robić od razu jej ekranizację - moim zdaniem, aż takiego potencjału nie ma. Książka nudziła mnie do momentu wyrzucenia bohaterki z Mega Newsów. Wszystko się kręciło wokół jednego i było to nieco męczące. Potem wszystko idzie do przodu i rzeczywiście fabuła potrafi zaciekawić.

Na samym początku chcę powiedzieć, że chociaż nie jest to w żadnym stopniu horror to seria przeraża bardziej niż niejedna książka czy film właśnie z tego gatunku. A dlaczego? Bo wszystko przedsatwione w powieściach jest realne, rzeczywiste, na wyciągnięcie ręki oraz dzieje się tu i teraz. Fabuła wciąga, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Chce się więcej i więcej, ciężko oderwać się od śledztwa prowadzonego przez Julitę, od towarzyszenia jej w zmaganiach, niebezpieczeństwach i odkrywaniu coraz to bardziej szokujących i zawiłych prawd. Cała seria jest świetnie skonstruowana – każdy wątek się ze sobą łączy, jedno wynika z drugiego, napięcie budowane jest nieustannie. Początkowo świat wirtualny, dokładność z jaką jest przedstawiony, specyficzne nazewnictwo może to wszystko być niejasne, nieco męczące, może nawet nużące – jednakże im głębiej czytelnik zagłębi się w ten świat, z pozoru fikcyjny, a naprawdę bardzo realny, poczuje do tego pewną smykałkę, nić zrozumienia. Żeby nie było za kolorowo i w samych syperlatywach to powiem, że niektóre opisy są dla mnie za bardzo rozciągnięte – jednakże buduje to w pewien sposób charakterystykę pióra autora i wbrew wszystkiemu pozwala poznać dokładnie wszystkich bohaterów.

Właśnie skończyłam czytać. Trudno się otrząsnąć. Świetny, mocny, wciągający thiller. Akcja dość powoli się rozwija ale jak się rozpędzi to ciężko oderwać oczy od książki. Cała prawda o współczesnym świecie a szczególnie o cudzie zwanym internetem. Przerażające jak bardzo jesteśmy "na widoku".......

Dobry kryminał jest jak cebula. Cebula ma warstwy. Parafrazując klasyka, który bardzo pasuje do sytuacji. Jednym z największych atutów tej powieści jest osadzenie jej w dzisiejszych realiach. To, co się stało głównej bohaterce, Julicie, mogło równie dobrze się stać każdemu z nas. Internet jest przerażający i choć zdajemy sobie z tego sprawę w mniejszym lub większym stopniu, to nie potrafimy się bronić. Dlatego ten kryminał jest tak dobry. No i kwestia ukrytej tożsamości ludzi, tajemnic. W internecie, gdzie, jak się potrafi, można być anonimowym, wychodzi ukryte, często zepsute do cna, ja. Podobało mi się, że trzeba było pogrzebać,by dojść do jakiegoś rozwiązania, które i tak nie było końcem a zaledwie początkiem. Mam sesję, a ja tu nie potrafię przestać czytać. No i trzeba przyznać, zmieniłam hasła i to głównie dzięki tej książce.

Szybko się czyta jak tą recenzję. Internet to nie jest bezpieczne miejsce, przerażające i bardzo współczesne.