Stacja

2023-05-31
2023-05-31
Thriller NASA Kosmos

Ludzie kontra kosmos

Ciekawy pomysł na książkę, ale sama książka nudna, nic tam się nie dzieje, to jest bardziej opis tego jak funkcjonuje stacja kosmiczna, i to jest spoko, lecz sama fabuła jest mizerna.

Chyba po trzech częściach "Ukrytej sieci" spodziewałam się czegoś więcej. Przez większość książki myślałam raczej o ocenie 5, ale ostatnie 100 stron podniosło notę na 6, wtedy w końcu akcja ruszyła z kopyta. Napisana oczywiście bardzo dobrze, jednak myślałam, że fabuła mnie bardziej wciągnie. Dobrze się akurat złożyło, że 1,5 miesiąca wcześniej czytałam Solaris (kto nie czytał proponuję zachować tę kolejność lektur),to można było bardziej wczuć się w klimat. Mimo to, stwierdzam, że książki o tematyce kosmicznej - to dla mnie dalej kosmos.

Dzięki tej książce poszerzyłem swoje horyzonty odnośnie wypraw w kosmos. Wszystko szczegółowo opisane. Można było się przenieść na kilkaset km od ziemi.

Kryminał / thriller, który łapie czytelnika i nie puszcza.
Lubię Szamałka :)
Następstwa małej awarii stacji kosmicznej są niewyobrażalne ... Zwłaszcza, że w środku jest amerykańsko-rosyjska załoga, a wśród nich jest kobieta...
Fajna :)

Kryminał / thriller, który łapie czytelnika i nie puszcza.
Lubię Szamałka :)
Fajna :)

Wyzwanie na kwiecień. Autor pokazuje nam kosmiczny świat, niesamowicie zrozumiale i atrakcyjnie jakby był członkiem załogi statku , rakiety. Oprowadza nas po zawiłych pomieszczeniach Stacji jakby był jej mieszkańcem. Świetna narracja oraz temat , wciąga każdego nawet laika . Książka rewelacyjna, polecam.

Pierwsza wysłuchana książka 2024 roku podczas jazdy rowerem. Muszę przyznać, że zyskuje dzięki wersji audio. Pierwotnie oceniłem ją na 6 gwiazdek, po wysłuchaniu tej superprodukcji Empik Go z czystym sumieniem wystawiam gwiazdkę więcej. Szczególne wyróżnienie należy się pani Żulewskiej i panu Zbrojewiczowi. Zresztą cała produkcja jest znakomita i pewnie można by ją było postawić obok Solaris i Niezwyciężonego Audioteki, jednak z całym szacunkiem dla książki pana Szamałka to jednak nie jest to powieść tego formatu.

Całkiem przyzwoita lektura, przeczytana "na szybko" podczas 2,5 godzinnej podróży do stolicy, w której - o, dziwo!- całkowicie się zatraciłam. Autor stworzył ciekawy i zgrabny kawałek niecodziennej historii, przenosząc czytelnika na orbitę okołoziemską wprost na ciasne korytarze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z każdym kolejnym rozdziałem, moja ciekawość coraz bardziej rozpędzała się do pierwszej prędkości kosmicznej i tylko komunikat głosowy w pociągu uratował mnie w samą porę przed nieświadomym przejechaniem "na gapę" docelowej stacji... 🫣
No ale chociaż poczytałam o ciekawym życiu astronautów w ich naturalnym środowisku: w nieważkości, setki kilometrów nad Ziemią, zamkniętych w nieprzytulnych modułach największego cudu XXI - wiecznej techniki, gdzie nie ma miejsca na błędy.....

Słuchałem tę książkę jako audiobooka w wersji tzw. superprodukcji i jest naprawdę świetnie. Lemowski duch się unosi i wcale tu nie chodzi o s-f, ale o nastrój, o wiszącą w próżni tajemnicę.
Kryminał na stacji kosmicznej i burza mózgów na dole co może być przyczyną tego wszystkiego.
Research autora co do życia na stacji i jego przekazanie czytelnikowi wbija w fotel.

Autor przedstawił ciekawą historię, w której pierwsze skrzypce grają zagrywki polityczne. I chociaż misji przyświeca współpraca między mocarstwami USA i Rosji, to wyścig trwa. Każdy chce coś ugrać dla siebie i wyeliminować przeciwnika. W dodatku astronauci cały czas są obserwowani przez kontrolerów z Huston. Czują się jak w Big Brother, gdyż kamery śledzą każdy ich ruch. Zero prywatności i odpoczynku od współpasażerów, a do tego te klaustrofobiczne pomieszczenia i świadomość, że jeżeli coś się wydarzy na stacji, to pomoc z Ziemi nie przybędzie natychmiast.

Akcja powieści nie gna, a mimo to wyczuwa się niepokój i strach. Do tego rozgrywki polityczne, nieufność wobec załogantów i toczące się śledztwo, to mieszanka, która sprawi, że nie odłożysz książki zanim nie przekonasz się kto za tym stoi i ile ofiar należy ponieść by osiągnąć sukces. Sukces, który nie zawsze jest słodki, często jest gorzki.

Bardzo dobrze się czytało, autor ma świetne pióro.

Bardzo dobrze się czytało, autor ma świetne pióro.

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2023