Książka Roku 2018

Cokolwiek wybierzesz

Cykl: Ukryta sieć (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
Ag2S

Pierwsza część trylogii „Ukryta sieć” jednego z najbardziej obiecujących pisarzy młodego pokolenia. Na warszawskiej ulicy dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego...

Na warszawskiej ulicy dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób.

„Cokolwiek wybierzesz” to przeszywający thriller, którego finał na długo pozostaje w pamięci. Szamałek przekonująco rysuje postaci uwikłane w medialną machinę, znakomicie tworząc nastrój zbliżającej się katastrofy.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Inegrette książek: 360

Otwarcie z klasą

„Wciągający thriller”, „w tym roku nie przeczytasz nic lepszego” – co, przyznajmy, jest dość odważnym stwierdzeniem już w styczniu – i „zapamiętajcie to nazwisko”. Gdybym miała zliczyć książki, na których pojawiły się takie zdania albo w związku z którymi użyto ich do promocji, to nie wiem, ile książkowych stosów byłabym w stanie zbudować. Co nowość, co thriller, co kryminał, co debiut ta sama nudna śpiewka. No właśnie, a ile w tym prawdy, tylko wytrwały się dowie.

Bo chyba tylko naprawdę wytrwały czytelnik będzie w stanie przebić się przez polecajki coraz to nowych aktorów, booktuberów i innych wspaniałych ludzi, którzy chętnie napiszą te parę zdań na skrzydełko. Do tych krótkich wypowiedzi nic nie mam, bo przecież muszą się pojawić, ale jeśli powtarzają się niczym utarty w romansach czy młodzieżówkach schemat, to już sam blurb odstrasza bardziej niż naga klatka piersiowa na okładce. Podobne odczucia miałam, sięgając po „Cokolwiek wybierzesz”. Promocja ogromna, twarz pana Szamałka pojawia się wszędzie, wszyscy pieją z zachwytu, a ja już czułam w kościach, że to może być jeden z chwytów, na które często się łapię. Krótko mówiąc, „napalę się na tę pozycję i po trzydziestu stronach zgasnę tak gwałtownie, że żołądek będzie mnie bolał przez tydzień”. Jak przyjemnie jest się czasem pomylić.

Julita Wójcicka to młoda kobieta, która kilka lat wcześniej skończyła studia dziennikarskie, a później zderzyła się z ponurą rzeczywistością. Okazuje się, że staże to rzadkość, a o wymarzonej pracy dla „Gazety Wyborczej” czy „Newsweeka” może jedynie pomarzyć. Aktualnie żyje na garnuszku bogatej siostry, zarabiając parszywe pieniądze w jeszcze bardziej parszywym miejscu. A mianowicie w portalu Meganewsy, taniej podróbce Pudelka, Pomponika i innych serwisów, które zamiast kreatywnej nazwy po prostu użyły zdrobnienia banalnego słowa. Kiedy jednak trafia na trop, że śmierć popularnego aktora Ryszarda Buczka nie jest wypadkiem, młoda dziennikarka poruszy niebo i ziemię, by odkryć, jaka jest prawda. „Jeśli będzie sensacyjna, to tym lepiej”.

Pierwsza rzecz, jaka rzuciła mi się w oczy, to bardzo dobrze zrobiony research. O ile czasami czytając powieści, w tematach których orientujemy się trochę lepiej niż przeciętny Kowalski, możemy tylko przewracać oczami, o tyle tu nie mam nic do zarzucenia. Pytałam, szukałam, szperałam i na pana Jakuba Szamałka haka nie znalazłam, więc daję mu dużego plusa. Kolejną zaletą jego książki jest dobrze zarysowane tło obyczajowe. Jasne jest, że jeśli bohaterowie będą latać jak poparzeni przez prawie pięćset stron książki, to ani się z nimi nie zwiążemy, ani książka nie będzie nas bawić. Z drugiej strony, ile to razy czytamy kryminał i mamy wrażenie, że cała intryga dzieje się gdzieś obok, bo tło obyczajowe lub, o zgrozo, wątek romansowy między głównymi bohaterami przysłania pozostałe treści. Tutaj wszystko było tak wyważone, dopracowane, doszlifowane, aż nie mogłam się nadziwić, że wszystko tak dobrze współgra ze sobą. Mogę tylko siedzieć i się rozpływać, bo to jest prawdziwy majstersztyk.

Ponieważ książka nie przyniosła mi rozczarowania, czas na krótkie podsumowanie. Zakończenie jest jak dla mnie trochę bez polotu. Moja opinia może się jednak zmienić w dniu premiery drugiej części, bo to przecież nie koniec przygód Julity Wójcickiej. Zakończenie cliffhangerem oczywiście pozostawia pewien niedosyt i budzi chęć kupienia drugiego tomu, jednak autor musi pamiętać, że poprzeczkę zawiesił sobie bardzo wysoko. Mam dziwne przeczucie, że Jakub Szamałek nie tylko dorówna pierwszemu tomowi, ale nawet go przeskoczy. I tym razem mam nadzieję się nie pomylić.

Kinga Kolenda

Kiwi_Agnik | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Elektryzująca pozycja, która daje do myślenia.

Koncepcja książki niebanalna, poznajemy dziennikarską pracę od kuchni, gadki - szmatki na temat cyberprzestrzeni dla zwykłego laika mogą być niezrozumiałym bełkotem, ale autor zadał sobie niebywały trud, zasięgnął pewnie rad niejednego speca od informatyki więc trzeba docenić jego pracę i przymknąć oko na niezrozumiałe informatyczne zagadnienia wobec użytkowania nowoczesnych technologii i skupić się na samej treści książki.

A treść sama w sobie jest zacna.
Fabuła wciąga od razu, akcja nie zwalnia tempa ani razu.

Refleksje budzi antypietyzm z jakim traktowana jest nasza prywatność i seksualność, kiedy wielbiciele sensacji żywią się czyimś dramatem.

Niewygodna prawda zawsze wyjdzie na jaw jeśli ktoś jest zdeterminowany i szuka sprawiedliwości.

Bezprecedensowy styl autora zasługuje na uznanie i uwagę.

Z ciekawością i niecierpliwością będę wyczekiwała kontynuacji "Ukrytej sieci".

Cokolwiek wybierzesz, wybierz...

Anka Markova | 2019-02-11
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2019

No ładnie!
Zarwałam nockę, bo nie mogłam się oderwać od książki!

Świetna, świetna i jeszcze raz świetna!
Osadzona w rodzimych klimatach - dokładnie tak jak lubię :)

Brawo dla autora za pomysł i doskonałe wykonanie!

itysiek_reads | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Jakub Szamałek to pisarz, scenarzysta studia CD Project RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej. Thriller „Cokolwiek wybierzesz”, jego najnowsza powieść, to pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, wydana nakładem wydawnictwa W.A.B. [opis udostępniony przez wydawnictwo].

Julita Wójcicka to młoda dziennikarka, która ma wielkie aspiracje i chciałaby zajmować się poważnym dziennikarstwem, a nie plotkami o celebrytach. Jednak jej praca niewiele ma wspólnego ze spełnieniem marzeń. Wszystko jednak się zmienia, gdy w wypadku samochodowym ginie Ryszard Buczek, znany aktor. Julita podejrzewa, że śmierć mężczyzny...

Rudolfina | 2019-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2019

STRZEŻCIE SIĘ
Po ostatnich wpadkach z wyborem lektur, czytając tę książkę przez cały czas trzymałam kciuki za autora, żeby tylko mu się udało.

Dobrze zaczął, nieźle wkręca, bohaterów polubiłam, akcja szybko się rozwija, i żeby tylko tak do końca, żeby nie rozwaliło mnie jakieś absurdalne zakończenie – największa bolączka polskich autorów.

Uff… udało się! Mogę polecić wam „Cokolwiek wybierzesz” z czystym sumieniem. To nie tylko inteligentna rozrywka, wciągająca historia opowiedziana w interesujący i dowcipny sposób, ale również zwierciadło rzeczywistości, czasami budzącej grozę.

Autor przedstawia zagrożenia czyhające w internecie, które chwilami sprawiają wrażenie science-fiction. Ale rzeczowe wyłożenie problemu sprawia, że wierzę Szamałkowi na słowo - to żadna fantastyka, to prawda. Na informatyce mało się znam, ale doceniam, jak wiele wysiłku autor włożył w solidną dokumentację tematu. Postarał się również, aby sprzedać tę wiedzę czytelnikowi w przystępny sposób, więc ufam, że...

Pistacia_Vera | 2019-02-07
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2019

Jak pisze autor w przedsłowiu "To nie jest powieść science fiction" a jednak czytając ma się czasami odmienne wrażenie. miałam obawy, że ta książka mnie przytłoczy ilością wiadomości na temat wykorzystywania nowych technologii albo wręcz przeciwnie będzie to chaotyczny zlepek wiedzy zaczerpniętej z internetu. na szczęście nic takiego się nie stało, autor podał wiele ciekawych rzeczy w sposób nienachalny i interesujący a przede wszystkim zrozumiały dla laika i to jest duży plus tej książki. historie śledziłam z zainteresowaniem, wciągnęła mnie. po zakończeniu lektury cały czas myślę o tym jak łatwo śledzić, podsłuchiwać czy sterować życiem ludzi wykorzystując wirtualną sieć. wszystko co zamieszczamy w internecie lub trzymamy na urządzeniu z dostępem do sieci może być użyte przeciwko nam. trochę to przygnębiające. z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg.

Edyta | 2019-02-09
Na półkach: Kindle - ebook, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2019

Sięgnęłam po tą książkę zauroczona opiniami o tym, że to nowy mistrz kryminału, świetna intryga wartka akcja itd itp. Było ok, ale zachwycić się nie zachwyciłam.

Historia na swój sposób wciągająca, intryga skonstruowana na powielanych wielokrotnie schematach, ale i tak czyta się dobrze. Te wszystkie elementy dotyczące cyberprzestrzeni i ich opisy mi akurat się nie podobały były zbyt skomplikowane, trudne i napisane specjalistycznym językiem. Rozumiem autora co miał na myśli chciał przekazać według swojej najlepszej wiedzy rozumienie tematu - mi nie udało się go pojąć.

Poza tym polubiłam głównych bohaterów, kibicowałam i zaskoczyłam zakończeniem. Chociaż nie jestem pewna czy sięgnę po kolejną część.

Sebastian Woźniak | 2019-02-02
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 02 lutego 2019

Dość przyzwoity thriller o dziennikarce brukowca, która wpada na trop dużej afery kryjącej się za śmiercią znanego aktora. Lubię książki dziejące się w Warszawie bo czytając nazwy ulic łatwo mogę sobie wyobrazić miejsce akcji. Książkę oceniam na 6, ponieważ brakowało mi w niej jakiejś głębi albo ciekawszych opisów bohaterów. Historia jak w amerykańskich thrillerach tyle, że w polskich warunkach.

Tibora | 2019-01-26
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Nie spodziewałam się wiele i miło się zaskoczyłam :)

Czyta się bardzo szybko, odważne przedstawienie kryminału o (początkowo) lekkim klimacie w polskich realiach.

Z oceny zabrałam gwiazdkę za piramidalną chwilami głupotę głównej bohaterki (kwestie internetu) oraz nie do końca trafione opisy uczyć/stanów emocjonalnych bohaterów (może będzie lepiej w kolejnej książce)?

Chętnie się przekonam.

Polecam!

andzia12 | 2019-02-10
Przeczytana: 08 lutego 2019

Po "Cokolwiek wybierasz" sięgnęłam kierując się promocjami naokoło tej książki. I przyznam, że do połowy powieści nie byłam zbytnio zachwycona,ale potem akcja rozkręciła się i naprawdę zaczęła wciągać swoją treścią na tyle, że nie mogłam się oderwać.

Powieść, która daje wiele do myślenia, jak bardzo niebezpieczne są cyberprzestępstwa...na ile nie jesteśmy bezpieczny w sieci labo jak czasami sami dostarczamy wielu informacji poprzez nasze aktywności...

Polecam!

Sandra Jasona | 2019-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2019

Nie jesteś anonimowy, nie będziesz nigdy, chyba, że odetniesz się od technologii, co w obecnych czasach nie jest możliwe. Pamiętaj, więc co przekazujesz w świat, inaczej media Cię zniszczą.
Rzadko, kiedy po kryminałach/sensacjach mam „głębokie” przemyślenia, przeważnie zabili, dochodzenie i złapanie przestępcy. Więc tym bardziej uznaję, że dana pozycja jest godna polecenia, kiedy oprócz samej intrygi można doszukać się drugiego dna.
Julita „dziennikarka” portalu internetowego, zajmuje się tematami dalekimi od takich, jakie sobie wymarzyła zaczynając pracę. Dla jej pracodawców ważne są kliknięcia i nic poza tym. Kiedy dostaje zadanie opisania pogrzebu znanego aktora, który zginął podczas wypadku, nie jest zbyt zadowolona. Oglądając zdjęcia z miejsca zdarzenia zauważa pewien szczegół, niestety próba zajęcia się tematem, sprowadza na nią hakera, od tego momentu jej życie staje się piekłem.
Wartości dodane – informacje na temat tego, co hakerzy mogą zrobić z naszym życiem, jeśli...