Książka Roku 2018

Serce

Cykl: Gabriel Byś (tom 3) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Iza

Tylko ci, którzy nie mają nic do stracenia, nie boją się śmierci. Były komisarz policji, Gabriel Byś, pracuje na czarno. Ledwo wiąże koniec z końcem i próbuje żyć normalnie, nie rzucając się nikomu w oczy. Jednak przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć i dopada go w chwili, gdy sądzi, że jest już bezpieczny. Pewnego dnia znajduje ludzkie szczątki w centrum handlowym, a jego kruchy świat...

Tylko ci, którzy nie mają nic do stracenia, nie boją się śmierci.

Były komisarz policji, Gabriel Byś, pracuje na czarno. Ledwo wiąże koniec z końcem i próbuje żyć normalnie, nie rzucając się nikomu w oczy. Jednak przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć i dopada go w chwili, gdy sądzi, że jest już bezpieczny. Pewnego dnia znajduje ludzkie szczątki w centrum handlowym, a jego kruchy świat rozpada się na kawałki. Zwłoki giną w niewyjaśnionych okolicznościach jeszcze przed identyfikacją. Gabriel staje przed dylematem – ukrywać się dalej czy podjąć niebezpieczną walkę z ludźmi, którzy pozbawili go wszystkiego.

Jaką rolę w tej ryzykownej grze odegra była prostytutka, Kaśka, kobieta, która straciła wszystko, a jedyne, co trzyma ją przy życiu, to żądza zemsty?

Witaj w świecie, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Katarzyna | 2019-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2019

Bywają kryminały uniesione do rangi wielkiej literatury. I bywają te, które po kilkudziesięciu stronach drażnią pospolitością i przewidywalnością. A pośrodku, wygodnie, z uśmiechem na ustach, kpiną w głosie, błyskiem ironii w oku, okraszone polszczyzną a`la gangster, ewentualnie cybermaniak w postaci wszelakiej, rozsiadły się perełki. Ich drogocenność polega na tym, że składając głęboki ukłon bystrości i poziomowi intelektualnemu czytelnika, dostarczają opisów rodem z rzeźni, szydzą z władzy wszelakiej, poruszają i wzruszają, tarmoszą i łagodzą a wszystko to razem ku chwale tego, czemu winny służyć - Rozrywce. I ta właśnie Rozrywka przez wielkie R przelewa się stronami pruszkowskiej trylogii, w tym jej kulminacyjnego tomu - "Serca".

Bartosz Szczygielski zdaje się nie lubić swojego bohatera. Pruszkowska trylogia obarcza go problemami, które z pojmowanych jako normalne trudy zawodowe policjanta, człowieka walczącego ze światkiem przestępczym, przechodzą w bardziej mroczne, skupione...

"Liczba problemów, z którą można się zmierzyć, jest ograniczona. Kiedyś już się ją przekroczy, coś w człowieku pęka. On czuł, że zbliża się do tego punktu".

"Serce". To tam wszystko się zaczyna. Albo kończy. Do aorty zostaje uwolniona nasycona tlenem krew, która utrzyma przy życiu cały organizm. Sęk w tym, że w natlenianej krwi Gabriela Bysia buzuje nie tylko Tramal, ale i żądza zemsty. Żądza, która pod dużym ciśnieniem zostaje dostarczona do każdej żywej komórki jego ciała.

Byś lewituje w rzeczywistości, bo życiem nie można nazwać ślizganie się po bliźniaczo wyglądających dniach. Dniach wypełnionych przewalaniem kontenerów z prima sort odzieżą z Chińskiej Republiki Ludowej, urozmaiconych degustacją dropsów o smaku ketonal-power i usilnym pielęgnowaniem zapominania. Jednak gdzieś głęboko w trzewiach płonie gniew, którego nie może ugasić zaszycie się na odludziu, lekomania czy "walimnieto". Gniew, który tylko czeka na dogodną chwilę aby przejąć kontrolę nad pompowaną przez...

Aniaczyanka | 2019-02-18
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2019

"Serce" - trzecia i ostatnia część trylogii pruszkowskiej. Wyczekana, wytęskniokniona. Pierwsze dwie części zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Są mocne, surowe, mroczne, nieprzewidywalne. Taka też jest ostatnia część. Nie było w niej miejsca na nudę, czy zwolnienie tempa. Od początku do końca-działo się. Nie pamiętam, żeby inna książka wywołała u mnie takie ciarki. Polecam każdemu całą trylogię i mam wielką nadzieję, że Autor już pisze coś nowego. Na takie emocje warto czekać!

rude_recenzuje | 2019-02-04
Na półkach: 2019, Przeczytane

Czytanie książek Szczygielskiego sprawia mi mnóstwo radości, mimo że historia spisana na kartach jego powieści wcale nie jest pozytywna, ciężko też mówić o tym, żeby poszczególne wątki kończyły się szczęśliwym zakończeniem. Jednak już trzeci raz znalazłam w kryminale to, co najbardziej w tym gatunku cenię, co mnie osobiście najbardziej urzeka, a jednocześnie dostrzegam dodatkowe smaczki, tak bardzo nieprzeciętne dla polskich powieści. Zaczynając od tego, że konstrukcja książki jest bardzo przemyślana, a w fabule regularnie pojawiają się intrygi i zwroty akcji, które nieustannie trzymają w napięciu, kończąc na tym niepowtarzalnym klimacie. Historie Szczygielskiego to prawdziwa uczta dla czytelników, którzy doceniają pochłanianie książek wszystkimi zmysłami. To powieści, w których nie brakuje określeń wpływających na wyobraźnię, dzięki którym przenosimy się bezpośrednio do świata bohaterów. Czuć smród papierów, dym szczypie w oczy i gryzie w gardło, a atmosfera jest tak gęsta, że...

Długo i z ogromną niecierpliwością czekałam na tę książkę. Właściwie już od chwili zakończenia jej poprzedniej części. Na nieszczęście dla autora miałam w stosunku do niej niezwykle wygórowane oczekiwania. Zresztą myślę, że sam autor postawił sobie poprzednimi powieściami poprzeczkę bardzo wysoko. Na szczęście dla mnie i innych czytelników tę poprzeczkę pokonał.

Bartosz Szczygielski jest zdecydowanie jednym z powodów, dla których mam słabość do rodzimych autorów, szczególnie tych tworzących kryminały. Jego trylogia pruszkowska o Gabrielu Bysiu za sprawą „Aorty” szturmem weszła do czołówki rodzimych kryminałów. Za sprawą drugiej części pt. „Krew” się w tej czołówce rozgościła. Trzecia część „Serce” natomiast tą czołówkę potwierdziła i zapewniła sobie na dobre wysokie w niej miejsce.

„Tylko ci, którzy nie mają nic do stracenia, nie boją się śmierci.”

Trzecia część trylogii jest końcowym rozliczeniem z przeszłością, w perspektywie obojga bohaterów. Były komisarz Byś upadł na dno....

Autor nie tylko utrzymał swój charakterystyczny styl, który określiłabym jako tak bezpardonowy i dożarty, że momentami aż zabawny, ale przede wszystkim przemycił emocjonalność i życiową mądrość. Niezwykłe, ile w eksplodującym chorymi obrazami „Sercu” jest empatycznej głębi, dojrzałej filozofii ukazującej różnice pomiędzy płciami, znajomości nie tylko męskiej, ale także kobiecej psychiki czy pochylenia się nad cudem, a zarazem toksyną, jaką jest przekazywanie genów dalej. Szczygielski, ten dokazujący na spotkaniach autorskich i autoironiczny na fejsbukowym fanpejdżu młody facet, za pomocą swojej prozy pokazuje miękkie, ukrwione emocjonalnie wnętrze, nomen omen… serce, w znaczeniu bynajmniej nie biologicznym.

Całość do poczytania tu: https://www.zbrodniawbibliotece.pl/recenzja/Serce.

kasia | 2019-02-18

Przykro mi, ale ta część jest potwornie nudna... ;-(

bookini-w-poscieli | 2019-02-18
Przeczytana: 01 lutego 2019

Walentynkowy klimat juz za nami ale o jednym "Sercu" zapominać nie możecie - tym mrocznym, brutalnym i przepelnionym realnym brudem.
Mowa oczywiście o zamykajacym pruszkowską trylogię "Sercu" @bartosz_szczygielski🖤
Przez trzy części mogliśmy zderzyć się z wizją świata, w którym daleko nam do perfekcji.
Autor debiutując "Aorta" zaintrygował czytelnika właśnie owym brudem, mrocznością i realnoscią tak przesiąknietą zapachem krwi i dymem z kiepskich fajek, ze można je było wręcz "wyczuć" na sobie jeszcze długo po przeczytaniu.
Głowni bohaterowie - Gabriel Byś (policjant, ktory oprócz walki z przestepcami toczy osobiste boje z wlasnymi demonami) oraz Kaśka (prostytutka, ktora zdążyła za życia zaznać piekła) wręcz "przetaczaja" się po 3 częściach zostawiajac za soba mentalny rollercoster.
Ta dwojka właśnie, pokazuję nam jak chęć walki o siebie, w rzeczywistości tak bardzo skrzywionej, wygląda i czy wysiłki w nią włożone mają jakikolwiek sens.
"Serce" jest finiszem,...

Niebawem część z nas obchodzić będzie Święto Zakochanych, czyli popularne Walentynki. Chcąc czy nie chcąc, otoczą nas atrybuty miłości, zaroi się wokół nas od serc wszelkiego rodzaju, kształtu, koloru, a nawet smaku. Sfera literacka wydaje się nie być obojętna na ten miłosny wystrzał endorfin i na rynku w najbliższym czasie pojawi się bądź już się pojawiło wiele tytułów, w których przewodnim motywem jest miłość, a na ich okładkach dostrzeżemy serce w tytule czy w grafice. Niech Was jednak nie zwiedzie tytuł najnowszej powieści Bartosza Szczygielskiego, ponieważ w tym wypadku „Serce” nie idzie w parze z romantycznymi uniesieniami, ooo nie!

Bo Bartosz Szczygielski z żelazną konsekwencją serwuje wszystkim fanom mrocznych, dyszących ciężką atmosferą kryminałów z mafią w tle, piorunujący finał „serii pruszkowskiej”, w którym wszystkie wątki zapoczątkowane w „Aorcie” oraz „Krwi” znajdują swoje miejsce i czas. „Serce” jest bowiem mocnym akcentem, idealnie spinającym całość historii...

Zapach_ksiazek | 2019-02-12

Pruszków, były komisarz Byś próbuje na nowo poukładać sobie życie. Jednak Jego przeszłość nie daje mu o sobie zapomnieć. Znajduje zwłoki, które znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, jeszcze przed tym jak ktokolwiek zdoła je zidentyfikować. Również była prostytutka Kaśka próbuje zacząć wszystko od nowa, jednakże nic nie idzie po jej myśli.
"Serce" by @bartosz_szczygielski to ostatnia część trylogii pruszkowskiej. Jaki jest ten kryminał noir? Rewelacyjny! Przywracając pierwszą stronę znalazłam się w świecie mroku i brutalności i co najlepsze, wcale nie miałam ochoty z niego wychodzić. Początek książki jest dość niemrawy, ale później następuje ciąg wydarzeń, który przypomina istne tornado, w którym bardzo mocną stroną są bohaterowie trylogii. Nie są oni idealnymi ludźmi. To raczej ludzie zwyczajni, mający problemy i tak bardzo przyziemni, że od razu się z nimi "kumplujemy". Jednakże autor nie traktuje ich ulgowo i co rusz pakuje ich w kłopoty z których nie zawsze wychodzą cało....