Zaginione klejnoty

Okładka książki Zaginione klejnoty Urszula Gajdowska
Okładka książki Zaginione klejnoty
Urszula Gajdowska Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Dworek nad Biebrzą (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Dworek nad Biebrzą (tom 1)
Szara Godzina
2023-03-22
2023-03-22

Przyjemny romans historyczny z zagadką w tle. Ciekawy motyw z wujem i drugie ze służącą. Ładnie ukazane relacje rodzinne i oczywiście zakazana/niewłaściwa miłość.

[Reklama] Szara Godzina

Romans historyczny kolejny raz u mnie gości. Tym razem w polskich realiach.
"Zaginione klejnoty" Urszuli Gajdowskiej, rozpoczynają cykl "Dworek nad Biebrzą", w którym głównym bohaterem jest Klemens Czyżewski i niesforna Izabela Wieczorek. W kolejnych częściach poznamy osobne historie pozostałych braci barona.
Głowa para bohaterów jest niczym ogień i woda. A jak mawiają: przeciwieństwa się przyciągają i coś w tym jest
Ogniem jest nasza niefrasobliwa panna. Sarkastyczna, niepokorna, zadziorna i temperamentna ale doskonale zrównoważona przez błyskotliwość, inteligencję i empatię. Polubiłam ją od samego początku.
Wodą natomiast został hrabia. Stonowany, skryty, nie okazujący głębszych emocji. Bardzo zachowawczy w stosunku do innych.
Och, bawiłam się wyśmienicie przyglądając się ich starciom. Przekomarzaniu i temu całego magnetyzmu, któremu starali się nie poddawać. Bomba.
Autorka cudownie oddała klimat tamtych lat. Dopracował fabułę na każdym kroku, przez słownictwo, ubiór, po konwenanse. Dołączona została także misternie utkana intryga, która w miarę zgłębiania się w lekturę wyzwalała coraz więcej pytań. Dostarczała adrenaliny i takich emocji już na sam jej koniec, że aż mnie nosiło.
Fakt taki, że z początku ciężko było mi się wczytać. Winne zapewne było to, że to było moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Ale jak już tę przeskoczę ominęłam, to dalej było tylko z górki.
Bardzo dobra lektura. Pasjonująca, zaskakująca i z pełną paletą emocji. Z czystym sumieniem mogę zachęcić do jej czytania. I całe szczęście, że mam pod ręką kolejny tom serii - mogę od razu przysiąść do lektury.

[Reklama] Szara Godzina

Romans historyczny kolejny raz u mnie gości. Tym razem w polskich realiach.
Głowa para bohaterów jest...

Bardzo mi się podobała. Mamy rok 1823 a młodziutka Izabela pragnie wyjść za mąż, dziewczyna jednak jest bardzo niepokorna a jej nieprzyzwoite zachowanie gorszy panie i panów. Okazuje się także że wszyscy kandydaci do ręki Izabeli znikają bez wieści a dodatkowo ginie także klejnot, bardzo cenny klejnot rodowy pewnego szlachcica. Zrobiło się kryminalnie w dobrym tego słowa znaczeniu. Fajna, polecam.

daję serduszko, super!!!

daję serduszko, super!!!

Całkiem ciekawa, oddająca klimat tamtych czasów. Oczywiście przewidywalna i banalna, ale przyjemna i niemęcząca.

Znaleźć odpowiedniego męża to nie jest taka prosta sprawa. Bo tak. Kandydat musi mieć odpowiedni status społeczny i majątek. Wypadałoby, żeby był mądry, no i wierny, i najlepiej jakby za za bardzo nie ograniczał swobód żony. A, miło by było gdyby był też przyjemny dla oka. Gdzie takiego znaleźć? Przed takim dylematem staje Izabela Wieczorek, bohaterka powieści „Zaginione klejnoty” Urszuli Gajdowskiej. Autorka zaprasza nas do świata balów i flirtów, a także pewnej zagadki kryminalnej.

Zdecydowałam się przeczytać tę powieść, bo zaintrygowała mnie główna bohaterka. Zerknijmy do opisu: „Choć na arystokratycznych balach i rautach wyróżnia się urodą, budzi zgorszenie nieprzystojnym zachowaniem”[1]. Ja bardzo chciałam poznać tę awanturnicę. Miałam trochę za duże oczekiwania do co Izabeli, bo niczym mnie nie zszokowała. Może jak na dziewiętnastowieczne standardy (bo akcja powieści toczy się w 1823 roku) jest nieco zbyt odważna i spontaniczna, ma cięty język oraz ma trochę pecha, że zostaje przyłapana, ale mimo wszystko to dama „szyta” na tamte czasy. Jej myśli zaprząta pragnienie znalezienia odpowiedniego męża, żeby żyć w spokoju i dostatku. Jak można się domyślić, z taką bohaterką otrzymujemy powieść obyczajowo-romantyczną.

Izabela rozpoczyna polowanie na męża. Wybiera kandydata i knuje, jak zwrócić na siebie jego uwagę. Jest całkiem niezłą psycholożką i wie, jak poruszyć struny serca konkretnego typu mężczyzny. Co z tego kiedy prześladuje ją pech i on...baron Krzyżewski. „Zaginione klejnoty” chyba najbardziej podejdą czytelnikom, którzy lubą motyw hate-love. Dziwnie brzmi mi to określenie w kontekście powieści obyczajowo-historycznej, ale taką relację opisała Urszula Gajdowska. Wzajemne uszczypliwość, słowne przepychanki znajdujemy na większości stron książki. A jak to mówią: „Kto się czubi, ten się lubi”. Czy autorka zgadza się z tym powiedzeniem? Jeżeli przeczytacie „Zaginione klejnoty” to się dowiecie.

W bio pisarki możemy przeczytać, że to „pasjonatka powieści historycznych i starych dobrych kryminałów”[2]. I obie te pasje próbuje połączyć w tej powieści. Dominuje w niej wątek romantyczny, ale szczypty tajemniczości (a także ezoteryki) dodaje mu ten kryminalny. Baron Krzyżewski nie bez powodu kręci się wokół Izabeli i jej wuja. Szuka zaginionej pamiątki, drogiego rodowego pierścienia.

Ech, te konwenanse. Chyba za nie tak bardzo lubimy powieści obyczajowo-historyczne. Możemy się z nich śmiać, oceniając je, ale nie zmieni to faktu, że one były, a ludzie się do nich stosowali. Jak odnajdzie się w nich nieco pyskata Izabela? Czy upoluje odpowiedniego małżonka? Kto śmiał przywłaszczyć drogą biżuterię? „Zaginione klejnoty” to pierwszy tom cyklu „Dworek nad Biebrzą”, w którym Urszula Gajdowska rozwija te tematy. Powieść (raczej) kobieca. Pełno w niej bali, szumu sukien i flirtu. Oraz miłości i namiętności, oczywiście.

[1] Urszula Gajdowska, „Zaginione klejnoty”, wyd. Szara Godzina, Katowice 2023, okładka.
[2] Tamże.

Bardzo dobrze napisany romans/powieść obyczajowa z małymi elementami kryminału. Przyjemnie się czyta, bohaterowie ciekawi, a ich dialogi zabawne. Podobała mi się i z pewnością sięgnę po kolejne tomy.

Izabela pochodzi z dobrego domu, nie może narzekać też na brak urody, ale kiedy decyduje się znaleźć męża, okazuje się to nie lada wyzwaniem. Wyczyny Panny Wieczorek stają się tematem plotek na salonach, a w dodatku część kandydatów do jej ręki przepada bez wieści. Sytuacja zaczyna się rozwijać, kiedy na drodze Izabeli stanie baron Klemens Krzyżewski.

Baron Krzyżewski i Izabela na początku nie pałają do siebie sympatią. Klemens uważa, że kobieta nie zachowuje się tak, jak przystoi damie. Dodatkowo mężczyzna zajęty jest poszukiwaniem zaginionych rodowych klejnotów. Izabela jest skandalistką jak na swoje czasy, a jej opiekun często też przymyka na to oko. Kiedy Izabela podejmuje decyzję o zamążpójściu, Klemens lekko zatrzęsie jej światem.

Bohaterowie wmieszają się w wiele skandalicznych, czy niebezpiecznych sytuacji. Wszystko, aby odzyskać zaginione klejnoty, uratować honor Panny Wieczorek czy rozwikłać tajemnice opiekuna Izabeli, który również będzie intrygującą postacią w tej historii.

Autorka przeniesie nas wprost do XIX wieku. Razem z bohaterami odwiedzimy malownicze miejscowości, będziemy uczestniczyć w balach, towarzyskich spotkaniach czy intrygach. Opisy czasami są bardzo szczegółowe, autorka bardzo szczegółowo opisuje niektóre sceny, a sceny zbliżeń są bardzo sensualne.
Oprócz delikatnego kryminalnego wątku będzie też wątek romantyczny czy wiele zabawnych scen.
Najwięcej rozrywki dostarczą oczywiście Izabela i Klemens, ich rozmowy wielokrotnie były bardzo zabawne, kobieta czasami traciła przy nim rozum, przez co zachowywała się jak słodka idiotka, oczywiście w pozytywny sposób.

Jest to moje kolejne spotkanie z powieścią Urszuli Gajdowskiej i ponownie jestem książką zachwycona. Od historii nie można się oderwać, jest lekka, przyjemna, akcja ciągle się rozwija, po tekście się sunie, autorka dba o detale i spójnie tworzy całość. Bardzo dobrze dobiera bohaterów i tworzy naprawdę ciekawe postacie, które w jakiś sposób wyróżniają się na tle swoich czasów. Zakończenie będzie lekko szokujące, ale i również zadowalające dla czytelnika.

Baron Krzyżewski i...

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 9/10 (Ilona Chojnowska)
Romans kryminalny? Jak najbardzziej. Żadnych dłużyzn, akcja toczy się wartko, cięty język. Czy coś więcej potrzeba?
Rzadko daję takią wysoką ocenę lektorom. Ta książka jest genialnie przeczytana przez Panią Ilonę Chojnowską
PS Właśnie słucham drugi tom, trzeci czeka na wysłuchanie w kolejce

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 9/10 (Ilona Chojnowska)
PS Właśnie słucham drugi tom, trzeci czeka na wysłuchanie w kolejce

To taka sympatyczna, lekka i pełna humoru lektura. Z gatunku tych niewymagających , dobrych na odprężenie i poprawę humoru.

• Przeczytane 2023
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki Zaginione klejnoty