Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo

Okładka książki Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo Dianne Freeman
Okładka książki Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo
Dianne Freeman Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Hrabina Harleigh i tajemnice (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Hrabina Harleigh i tajemnice (tom 1)
A Lady's Guide to Etiquette and Murder
Skarpa Warszawska
2023-01-25
2023-01-25

Miła książeczka. Z książek stylizowanych na XIX wieczne jedna z lepszych. Udanym zabiegiem jest uczynienie z bohaterki Amerykanki. Wiadomo, że wtedy Amerykanie mieli lżejsze obyczaje i ty sposobem wiele niedociągnięć opisu obyczajów jest do wybaczenia. Myślę, że wysłucham kolejnej części.

Hrabina zostaje obudzona w nocy ponieważ jej mąż zmarł w łóżku kochanki. Panie są zmuszone przenieść ciało do właściwej sypialni.
Uroczy, lekki kryminał, który przenosi czytelnika do wiktoriańskiego Londynu.
Świetna zabawa. Polecam😀

Uroczy, lekki kryminał, który przenosi czytelnika do wiktoriańskiego Londynu.
Świetna zabawa. Polecam😀

Przeczytałam w dwa dni i faktycznie nie miałam ochoty jej odkładać, co świadczy, że naprawdę przypadła mi do gustu. Fajna odmiana po wszelakich książkach Bridgertonopodobnych, bo osią fabuły jest przestępstwo, a nie romans. Następne części już czekają na półce.

Bardzo przyjemna, klimatyczna lektura.

Bardzo przyjemna, klimatyczna lektura.

Och, jakie to było fenomenalne! Kolejna świetna pozycja przeczytana w ramach akcji #czytamxixwiek. Polecana przez wielu, zachwalana, świetnie przyjmowana. Nie mogłam się oprzeć opiniom oraz przyciągającej wzrok okładce.

"Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo" to wciągająca i porywająca komedia kryminalna osadzoną w XIX wieku z ciekawym wątkiem detektywistycznym i bohaterką tropiącą mordercę i złodzieja niczym rasowa Enola Holmes. Wiktoriańska Anglia, intrygi, niedopowiedzenia i skrywane tajemnice okraszone poczuciem humoru i nagłymi zwrotami akcji.

Hrabina Frances Harleigh właśnie zakończyła roczną żałobę po zmarłym mężu. Nie oszukujmy się, ślubu w tych czasach nie były brane z miłością, a niewierny mąż nie poprawiał sytuacji bohaterki. Frances, hrabina o amerykańskim pochodzeniu, dodatkowo niezwykle zamożna była idealnym źródłem utrzymania dla męża i jego rodziny. Teraz hrabina może cieszyć się wolnością wraz z córką. Usamodzielnia się, porzuca rodzinną posiadłość męża i kupuje dom w mieście. Traf chce, że jej sąsiadem jest George Hazelton, jedna z dwóch osób, które znają prawdę o tym, co wydarzyło się w noc śmierci męża Frances. Bowiem, Reggie zmarł na atak serca w łóżku swojej kochanki, po nocy z nią spędzonej. Jak dobrze wiemy, moralność, dobre imię i opinia ludzi była jedną z najważniejszych rzeczy XIX-wiecznego społeczeństwa. To właśnie Frances, George oraz kochanka Reggiego przenieśli ciało do jego sypialni, by nie wywołać skandalu i nie zszargać dobrego imienia hrabiny. Jednak po roku w momencie, kiedy Frances zaczyna życia na nowo, a jej siostra wraz z ciotką przyjeżdża, aby ta wprowadziła ją w zaczynający się sezon towarzyski i znalazła jej męża, pojawia się inspektor Delaney, który informuje, że nieboszczyk został otruty, a sprawa jego śmierci ponownie zostaje otwarta. Dodatkowo wśród socjety grasuje złodziej, dokonane zostało morderstwo, a wokół Lily, siostry lady Frances pojawiają się kandydaci o jej rękę.

Hrabina ma pełne ręce roboty. Nie spocznie, póki nie odnajdzie mordercy męża, złodzieja klejnotów i nie sprawdzi dokładnie zamiarów potencjalnych kandydatów do ręki siostry. Aby odkryć prawdę, wykorzysta nie tylko sąsiada, ale także swój spryt i talent do plotkowania. Czy morderca skrywa się w towarzystwie?

Idealne odzwierciedlenie cwaniactwa brytyjskiej arystokratki, dobrych manier, nastrojów politycznych. W komediowy sposób odsłania prawdę o społeczeństwie tamtych czasów. Świetnie poprowadzona, płynna akcja, wątki detektywistyczne, nutka romantyzmu i główna bohaterka o niezwykłym talencie i siłę charakteru. Hrabina, która potrafi przejrzeć każdego. Pod powłoką prawdziwej damy kryje się spryt i umysł detektywa.

Idealna książka na niedzielne popołudnie na świeżym powietrzu. Ja słuchałam jej w formie audiobooka i ogromnie polecam!

Super książka! Dokładnie taki kryminał jak lubię; mało skupiania się na drastyczności zbrodni, a dużo dedukcji, analizy, kulisów życia elity i ploteczki. A tutaj jeszcze mamy przesympatyczną główną bohaterkę przyjemnie manifestującą swoją niezależność i inteligencje.

Bardzo dobrze się przy tej książce bawiłam. Jest to lekka, przyjemna obyczajówka z wątkiem kryminalnym. Podążałam za główną bohaterką, byłam bardzo wciągnięta w fabułę. Po kilku średnich książkach, w końcu odczułam jakiś dreszczyk napięcia i emocji. Z dużą przyjemnością będę kontynuować tę serię.

Recenzja:

📚”Poradniki prawdziwej damy” części 1-3
🖋️Autor: Dianne Freeman
📑Wydawnictwo: @skarpawarszawska

Przychodzę do Was dziś z krótką recenzją cyklu książek: Hrabina Harleigh i tajemnice
Premiera czwartej części miała miejsce 14 lutego 2024 roku i o tym będzie osobny post.
Poradniki Prawdziwej Damy to historie, których akcja toczy się w 1899 roku w Anglii.
Są wspaniałą odskocznią od codzienności i wprowadzają czytelnika w klimat wiktoriańskiej ojczyzny Szekspira.

Poznajcie, pochodzącą z Ameryki Frances Wynn, która na skutek niefortunnego mariażu jeszcze przed trzydziestką zostaje wdową. Po roku żałoby postanawia opuścić rodzinną posiadłość Herleigh, którą ostatnimi czasy zamieszkiwała z bratem i bratową męża, oraz swoją córeczką Rose. Podsłuchuje rozmowę tej dwójki i rozumie, że chodzi im tylko o jej pieniądze. Chcą remontować posiadłość i błyszczeć w towarzystwie korzystając z „hojności” Frances. Reggie (zmarły mąż) biorąc ślub, również kierował się materialnymi pobudkami.
Zresztą mężulek był nie tylko lekkoduchem, który wydawał pieniądze na prawo i lewo, ale także bawidamkiem. Romanse, w które się wdawał, stanowiły dla niego chleb powszedni. Zresztą w łóżku jednej z kochanek dokonał żywota.
Kobieta decyduje się na wyjazd do Londynu gdzie wynajmuje dom w dzielnicy Belgravii. Zabiera swoją córeczkę i kilka służek. W nowym domu nie ma ani chwili spokoju. Akurat w Londynie zbliża się otwarcie sezonu towarzyskiego, a zza oceanu przybywa z odwiedzinami młodsza siostra. Frances ma pomóc Lily znaleźć męża i zarazem, wraz z ciotką, pełnić rolę przyzwoitki na nadchodzących zabawach i balach.
Tymczasem niespodziewanie kobietę odwiedza inspektor Dalaney, który informuje ją o wszczęciu postępowania w sprawie śmierci Reggiego.
Z pomocą Lady Herleigh przychodzi sąsiad-George Hazelton, który zna prawdę dotyczącą feralnej nocy, gdy ducha wyzionął Reggie.
Fances i Goeorge zaczynają tworzyć zgrany duet i sami próbują dojść do prawdy. Wówczas pojawiają się kolejne trupy i robi się zamieszanie wokół Lady Herleigh.
Kto stoi za zbrodnią? Czy Lily zabłyśnie wśród śmietanki towarzyskiej Londynu?
Czy George pomoże sąsiadce w odkryciu prawdy? I czy wyzna jej prawdę na temat swoich uczuć?

Tak pokrótce przybliżyłam Wam postacie, które pojawiają się w poradnikach. Mam nadzieję, że czujecie się zaciekawieni. Wszystkie części stanowią swoistą całość, ale można je także czytać osobno, ponieważ autorka zawsze w pierwszym rozdziale przybliża czytelnikowi wydarzenia z poprzedniej książki.
To obyczajowy kryminał pełen niedopowiedzeń, intryg i tajemnic. Dodatkowo ukazuje ciężkie czasy dla kobiet, których małżeństwa były aranżowane tylko po to, aby zapewnić status, majątek, pozycję. O szczęściu w ogóle nie było mowy.
Uwielbiam takie książkowe odskocznie.

Recenzja:

📚”Poradniki prawdziwej damy” części 1-3
🖋️Autor: Dianne Freeman
📑Wydawnictwo: @skarpawarszawska

Są...

Czy ktoś z Was chciałby odbyć podróż w czasie do wiktoriańskiej Anglii i to w roli hrabiny😉?

Pierwsza część cyklu "Poradnik Prawdziwej Damy" to bardzo zgrabny kryminał retro. Napisany lekko, z poczuciem humoru, barwnie kreśli obraz angielskiej socjety, obyczaje, konwenanse. Nieobcy jest i wątek romantyczny.

W tomie "Dobre maniery a morderstwo" poznajemy główną bohaterkę Frances Wynn, z pochodzenia Amerykankę, która dzięki pięknemu posagowi zostaje angielską hrabiną. Niestety dość szybko zostaje wdową i to w skandalicznych okolicznościach, które udało jej się zatuszować. Dzięki własnym pieniądzom wyjeżdża z córką do Londynu, do którego na sezon przyjeżdża jej siostra wraz z ciotką. Tymczasem w otoczeniu hrabiny zaczynają się dziać tajemnicze wydarzenia, które sprawiają, że Frances wraz z przystojnym i sympatycznym sąsiadem rozpoczyna własne śledztwo. Jak się ono zakończy? Z pewnością będziecie zaskoczeni 😉

W tomie "Dobre maniery a morderstwo" poznajemy główną bohaterkę...

Zawiodłam się bardzo na tej książce. Znudziła mnie i irytowała coraz bardziej z każdą kolejną stroną. Zakończenie trochę zaskakuje,ale i bez szału.

• Audiobooki
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo