Poradnik prawdziwej damy. Przewodnik po plotkach i zbrodni

Okładka książki Poradnik prawdziwej damy. Przewodnik po plotkach i zbrodni Dianne Freeman
Okładka książki Poradnik prawdziwej damy. Przewodnik po plotkach i zbrodni
Dianne Freeman Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Hrabina Harleigh i tajemnice (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Hrabina Harleigh i tajemnice (tom 2)
A Lady's Guide to Gossip and Murder
Skarpa Warszawska
2023-04-26
2023-04-26

Bardzo lubię tą serię; klimat i świat jaki stworzyła autorka. Znowu nie udało mi się rozwiązać zagadki "kto zabił". Z chęcią sięgnę po kolejne tomy.

Kolejny tom równie sympatyczny, jak pierwszy - uroczo pokazane niuanse epoki, kryminał nieskomplikowany, a raczej rozrwykowy.

Recenzja:

📚”Poradniki prawdziwej damy” części 1-3
🖋️Autor: Dianne Freeman
📑Wydawnictwo: @skarpawarszawska

Przychodzę do Was dziś z krótką recenzją cyklu książek: Hrabina Harleigh i tajemnice
Premiera czwartej części miała miejsce 14 lutego 2024 roku i o tym będzie osobny post.
Poradniki Prawdziwej Damy to historie, których akcja toczy się w 1899 roku w Anglii.
Są wspaniałą odskocznią od codzienności i wprowadzają czytelnika w klimat wiktoriańskiej ojczyzny Szekspira.

Poznajcie, pochodzącą z Ameryki Frances Wynn, która na skutek niefortunnego mariażu jeszcze przed trzydziestką zostaje wdową. Po roku żałoby postanawia opuścić rodzinną posiadłość Herleigh, którą ostatnimi czasy zamieszkiwała z bratem i bratową męża, oraz swoją córeczką Rose. Podsłuchuje rozmowę tej dwójki i rozumie, że chodzi im tylko o jej pieniądze. Chcą remontować posiadłość i błyszczeć w towarzystwie korzystając z „hojności” Frances. Reggie (zmarły mąż) biorąc ślub, również kierował się materialnymi pobudkami.
Zresztą mężulek był nie tylko lekkoduchem, który wydawał pieniądze na prawo i lewo, ale także bawidamkiem. Romanse, w które się wdawał, stanowiły dla niego chleb powszedni. Zresztą w łóżku jednej z kochanek dokonał żywota.
Kobieta decyduje się na wyjazd do Londynu gdzie wynajmuje dom w dzielnicy Belgravii. Zabiera swoją córeczkę i kilka służek. W nowym domu nie ma ani chwili spokoju. Akurat w Londynie zbliża się otwarcie sezonu towarzyskiego, a zza oceanu przybywa z odwiedzinami młodsza siostra. Frances ma pomóc Lily znaleźć męża i zarazem, wraz z ciotką, pełnić rolę przyzwoitki na nadchodzących zabawach i balach.
Tymczasem niespodziewanie kobietę odwiedza inspektor Dalaney, który informuje ją o wszczęciu postępowania w sprawie śmierci Reggiego.
Z pomocą Lady Herleigh przychodzi sąsiad-George Hazelton, który zna prawdę dotyczącą feralnej nocy, gdy ducha wyzionął Reggie.
Fances i Goeorge zaczynają tworzyć zgrany duet i sami próbują dojść do prawdy. Wówczas pojawiają się kolejne trupy i robi się zamieszanie wokół Lady Herleigh.
Kto stoi za zbrodnią? Czy Lily zabłyśnie wśród śmietanki towarzyskiej Londynu?
Czy George pomoże sąsiadce w odkryciu prawdy? I czy wyzna jej prawdę na temat swoich uczuć?

Tak pokrótce przybliżyłam Wam postacie, które pojawiają się w poradnikach. Mam nadzieję, że czujecie się zaciekawieni. Wszystkie części stanowią swoistą całość, ale można je także czytać osobno, ponieważ autorka zawsze w pierwszym rozdziale przybliża czytelnikowi wydarzenia z poprzedniej książki.
To obyczajowy kryminał pełen niedopowiedzeń, intryg i tajemnic. Dodatkowo ukazuje ciężkie czasy dla kobiet, których małżeństwa były aranżowane tylko po to, aby zapewnić status, majątek, pozycję. O szczęściu w ogóle nie było mowy.
Uwielbiam takie książkowe odskocznie.

Recenzja:

📚”Poradniki prawdziwej damy” części 1-3
🖋️Autor: Dianne Freeman
📑Wydawnictwo: @skarpawarszawska

Są...

Przyjemny zamiennik filmu w tv, czy kilku odcinków serialu.
Miła, żartobliwa lektura z żyłką na poły detektywistyczną na poły plotkarską głównej bohaterki.

Przyjemny zamiennik filmu w tv, czy kilku odcinków serialu.

2081

Należy rzec z rozbawieniem: Frances Wynn na tropie.
Tom lepszy niż pierwszy.

Należy rzec z rozbawieniem: Frances Wynn na tropie.
Tom lepszy niż pierwszy.

Świetny drugi tom, nawet lepszy niż pierwszy. Zagadka kryminalna bardzo ciekawa i znowu nasz duet Frances i George na tropie zagadek i tajemnic. Bardzo ich polubiłam, bo ich naprawdę chyba nie da się nie lubić. Zagadka bardzo ciekawa, a cały ten motyw z gazetą plotkarską bardzo skojarzył mi się z Bridgertonami :D Bardzo komfortowa historia z zagadką w tle.
Polecam się w nią zgłębić

Polecam się w nią...

Książka bardzo mi się podobała - lubię styl cosy mystery. Poza tym też jest trochę dobrego humoru, co dodaje pikanterii.

1. Dobra kontynuacja pierwszej części - brak nadmiernych powtórzeń, sensownie powiązane wątki.
2. Wątki romantyczne nie przysłaniają całości intrygi.
3. Nie należy się spodziewać uniesień czytelniczych, to typowa książka do relaksu i braku konieczności myślenia.
4. Świetna rozrywka i relaks.

2. Wątki romantyczne nie przysłaniają całości intrygi.
4. Świetna rozrywka i relaks.

Nuda

Nuda

Bardzo lubię tą serię. Typowa lekka lektura na wieczór. Nie jest to wielce trudna zagadka kryminalna, czy romans z niespodziewanymi zwrotami, ale wszystko jest przyjemne i trzyma się kupy. Szkoda tylko literówek w tekście :(

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki Poradnik prawdziwej damy. Przewodnik po plotkach i zbrodni