Sekretny składnik

2023-02-08
2023-02-08

Fajna książka która czytało się z wielkimi wypiekami na twarzy

Fajna książka która czytało się z wielkimi wypiekami na twarzy

Wszystko zostało tu zaserwowane w wyśmienitych proporcjach!

Wszystko zostało tu zaserwowane w wyśmienitych proporcjach!

Książkę przeczytałam w ramach booktour zorganizowanego przez @librariada. Uwielbiam booktoury. Bez nich po wiele książek bym nie sięgnęła. Poza tym są jak gwiazdka przez cały rok, bo czeka się na paczkę jak na prezent pod choinką. I zmuszają do czytania, bo czas tyka. No same plusy i żadnego minusa ;)

Z tą książką od pierwszej strony było mi po drodze. Zaśmiewałam się z dialogów, z przekręcanych słów. Ale też szczerze polubiłam wielu bohaterów. W ogóle bardzo fajne jest to, że ta książka ma więcej niż jednego głównego bohatera. To sprawia, że czyta się z jeszcze większym zainteresowaniem. Klemens, Hanka, Lila i Kornel to zdecydowanie filary tej opowieści. Ale dla mnie numerem jeden jest babcia. Ta kobieta jest rewelacyjna po każdym względem i w każdej sytuacji.

Od początku czuło się, że nasze dwie finałowe pary gołąbeczków mają się ku sobie, ale to jak dochodzili do swoich relacji było wciągające.

Świetnie była też poprowadzona akcja kryminalna. Ja serio do końca nie wiedziałam kto jest winny. Wszystkich podejrzewałam tylko nie tego, kto faktycznie maczał w tym palce :)

W tej książce każdy znajdzie coś dla siebie:
- humor,
- nutkę kryminału,
- zazdrość,
- niepokój,
- strach,
- miłość,
- przyjaźń,
- oddanie,
- różne relacje na linii szef-pracownik,
- cudne polskie góry,
- i przede wszystkim jedzenie, pyszne jedzenie. Od samego czytania ślinka cieknie. Taką sobie notatkę zrobiłam w trakcie czytania "Ale ta książka jest smakowita. Dopiero trzeci rozdział, a już mi ślinka cieknie". 😁

Trzy życiowe refleksje mi się nasunęły po tej książce:
- miłość zjawia się wtedy, gdy się jej nikt nie spodziewa i czasem warto o nią zawalczyć, nawet jak wszystko wydaje się przegrane;
- nie można oceniać ludzi po pozorach, bo to zwykle nie prowadzi do niczego dobrego,
- prawdziwe talenty na ogół są ukryte, nie są na widoku.

Z tą książką od pierwszej strony było mi po drodze. Zaśmiewałam się z...

Wiara we własne możliwości czasem przychodzi z trudem u osób, które doznały jakichś niepowodzeń na stopie prywatnej lub zawodowej. Często w takich przypadkach potrzeba kogoś z zewnątrz, by pchnął do przodu danego niedowiarka, który może okazać się prawdziwym diamentem w danej dziedzinie. Tylko ludzie prawdziwie życzliwi mogą zdziałać cuda, nawet jeśli potrzebujący do końca nie jest świadom tego, czego ewentualnie mu brakuje.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Klemensa prowadzącego zakopiański pensjonat, w którym dodatkowo odnajduje się w roli kucharza. Niestety na skutek złej prognozy pogody na Wielkanoc wszystkie rezerwacje zostały wycofane. Z ratunkiem przychodzi mu przyjaciółką Hania będąca siostrą niedoszłej żony Klimka. Kobieta zaproponowała, by to u niego zatrzymały się gwiazdy kulinarne biorące udział w programie organizowanym przez miejscowego bogacza, co prawda początkowo ekipa miała zamieszkać w jego hotelu, ale niestety chwilę przed ich przyjazdem doszczętnie spłonął i to w niejasnych okolicznościach. Wśród przybyłych jest Liliana Krasnodębska i jej były partner, a obecnie wróg numer jeden Sebastiano Costa – największe kulinarne gwiazdy portali plotkarskich. Kto knuje przeciw komu? Jakie i względem kogo połączą uczucia głównych bohaterów? Kim jest osoba stanowiąca zagrożenie dla reszty ekipy? Co się jeszcze wydarzy? O tym w książce „Sekretny składnik” autorstwa Izabelli Frączyk i Jagny Rolskiej.

Wiara w siebie, sława

Klemens będąc zdradzony przez ówczesną narzeczoną, długo nie mógł się podnieść zatracając się w odmętach wspomnień nasączonych alkoholem. Z pomocą przyszła mu nad wszystkim czuwająca babcia Maria, która pchnęła wnuka do roboty. Niemniej bohater i tak umniejszał swoją smykałkę do gotowania twierdząc, że nie robi nic wielkiego. W ten sposób autorki ukazały postać, która pomimo talentu w siebie nie wierzy, co jest często spotykane w rzeczywistych realiach. Dodatkowo mężczyzna nie zwracał uwagi na szczęście, które wokół siebie posiadał, czyli pomocną babcię, oddaną przyjaciółkę Hanię oraz wspaniały pensjonat. Niestety dość często człowiek czuje się nieszczęśliwy i niedowartościowany przez jedno niepowodzenie, a powinien iść naprzód nie patrząc na zdanie innych. Kolejnym ważnym przesłaniem jest to, że sławni ludzie muszą często udawać kogoś kim naprawdę nie są, co doprowadza ich do bycia nieszczęśliwymi. Ludzie często myślą, jakie to jest wspaniałe być cały czas rozchwytywaną gwiazdą, a prawda jest często wręcz odwrotna. Te problemy są warte uwagi i bardzo dobrze, że autorki zwróciły na nie uwagę, pomimo lekkiej komediowej akcji.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z dużą przyjemnością okraszoną śmiechem wywołanym poprzez zachowania różnych bohaterów, wśród których Sebastiano wiódł prym zniekształcając polszczyznę w komiczny sposób. Pozycja jest komedią z elementami kryminału, a także romansu, co skutkuje ciekawą kombinacją raczej rzadko spotykaną na naszym rynku. Praktycznie cały czas nie wiedziałem, jak zakończy się ta historia, gdyż nagłe zwroty akcji skutecznie mi to uniemożliwiały. Duet autorek uważam za bardzo udany i raczej nie ma możliwości, by rozróżnić kto dany fragment napisał. Kulinarna, matowa z błyszczącymi elementami okładka zdecydowanie pasuje do treści lektury i przykuwa wzrok potencjalnego odbiorcy. Gorąco polecam pozycję wszystkim chętnym sięgnięcia po coś lekkiego i zabawnego z czającym się niebezpieczeństwem w tle, a i zalecam również zabezpieczyć się w jakieś dobre przekąski, bo wątki dotyczące potraw sprawią, iż staniecie się bardzo głodni.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Bookend.

Tym razem, nie apetyt, a lekka frustracja narastała w miarę jedzenia. Pałaszując „Sekretny składnik” można co prawda natknąć się na bardzo ciekawy pomysł na fabułę, bo w końcu kulinarne show w podhalańskiej scenerii, do tego opakowane w komedię kryminalną nie mogło się nie udać. I rzeczywiście książka w pewnym momencie nabiera rumieńca, ale zanim dotrzemy do punktu kulminacyjnego musimy przejść przez dość schematycznie rozpisane postaci i mało wiarygodne wątki.

Nieproporcjonalna liczba dialogów w stosunku do właściwej narracji sprawia, że główny nacisk w tej książce został postawiony na komizm. Niestety kosztem pewnej prawdy i fabularnej lekkości. Mnie „Sekretny składnik” niestety ani nie rozśmieszył ani nie oczarował. A wątek romantyczny i dość oczywisty finał tej historii pozostawił jedynie niezaspokojony głód.

Cześć i czołem❤️

Jako że lubię jeść, a książka już samą okładką sugeruje, że jedzenie na pewno tam będzie, to wiadomo, jestem za, ale takiej mieszanki to ja się nie spodziewałam Moi Drodzy 😍

Powiem szczerze, że to jest pierwsza moja książka z takim połączeniem tematów.
,,Sekretny składnik" to książka napisana przez duet, a mianowicie przez Izabellę Frączyk i Jagnę Rolską. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Bookend.
Możemy rozkoszować się fabułą, która łączy w sobie wiele smaczków, dosłownie i w przenośni.
Ukazuje przede wszystkim, że prawda, jaką widzimy w telewizji, mija się z rzeczywistością. Celebryci muszą nosić maski i za każdym razem pokazywać siebie z tej dobrej strony, a tak naprawdę to normalni ludzie, którzy czasami mają wiele za uszami.
Fabuła przekazuje również informację dla nas, że czasami nie wystarczy mieć talent, aby stać się znaną osobą.
Wrócę jednak do fabuły. Znani celebryci kucharze przyjeżdżają do Zakopanego. Gustaw Groń zaprasza ich, aby wzięli udział w programie telewizyjnym, który poprowadzi. Ma w tym pewien cel. Jednak wszystko zaczyna się walić. Hotel Gustawa spłonął, program ma się kręcić, celebryci szukają miejsca na nocleg, a ich ratunkiem okazuje się podupadający ośrodek Klemensa. Pan Kotelnicki jest świetnym kucharzem, skromnym i mało znanym. Czy odnajdzie się wśród celebrytów? Czy jego ośrodek zyska na sławie? Kto wygra nagrodę Gronia?
Ta fabuła, mimo że wygląda na spokojną, odznacza się świetnym i zabawnym piórem pisarek. Nie zabraknie tutaj wątku miłosnego, kryminalnego oraz kulinarnego. Będą sprzeczki, intrygi, bardzo dużą ilość bohaterów o różnych temperamentach, a wszystko ociekające zapachem przepysznych potraw.
Na samą myśl robię się głodna 😁
Spędziłam z tą książką bardzo przyjemny czas.

Cześć i czołem❤️

Powiem szczerze, że to jest pierwsza moja książka z takim połączeniem tematów.

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

Gustaw Gronia postanawia nakręcić program kulinarny z udziałem najlepszych kucharzy. Nagrodą ma być tytuł Osobowości Kulinarnej Roku. W tym celu zaprasza Lilianę Krasnodębską, Sebastiano Costę oraz Kornela Omastę do swojego hotelu w górach, gdzie ma zostać nakręcony program. Niestety gdy gwiazdy gastronomi są już w drodze do hotelu okazuje się że ten doszczętnie spłonął. Na odwołanie programu jest już stanowczo za późno i Gustaw ma nie mały problem gdzie przeprowadzić nagrania. Jego asytentka wpada na pomysł aby gości umieścić w hotelu swojego przyjaciela Klemensa. I tak też cała ekipa zostaje zakwaterowana w klimatycznym hotelu. Klemens wspólnie z babcią prowadzi hotel i jest świetnym kucharzem samoukiem. Jego dania spełniają wymogi nawet najbardziej wymagających osób. Podczas nagrywania dziwne rzeczy przytrafiają się kucharzom a jeden z nich nawet traci życie.

Czy pożar hotelu był zwykłym przypadkiem? Kto uprzykrza życie uczestnikom programu? Jaki wpływ na uczestników będzie miał udział w programie?

Autorki zabierają nas w niezwykłą podróż w klimatyczne góry. Jest to książka pełna zwrotów akcji, tajemnic oraz ciekawych dialogów. Czytając nie ma mowy o nudzie a akcja tak wciąga że czytelnik chce więcej i więcej. Znajdziecie w niej zarówno wątek krymjnalny jak i romantyczny, a opisy dań serwowanych przez kucharzy powodują że człowiekowi cieknie ślinka i ma się ochotę skosztować każdej z opisywanych potraw. Jak dla mnie jest to książka zdecydowanie warta przeczytania.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję bardzo wydawnictwu @wydawnictwo_bookend 😊😘😘

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

📚Recenzja: 67/2023
📚Autor: Izabella Frączyk Jagna Rolska
📚Tytuł: "Sekretny składnik"
📚Wydawnictwo: BookEnd Wydawnictwo
📚Ocena: 8/10

Grupa kulinarnych celebrytów (m.in. Liliana Krasnodębska, Sebastiano Costa i Kornel Omasta 😉) zostają zaproszeni przez biznesmena, Gustawa Gronia, do stolicy Tatr - Zakopanego. Mają wziąć udział w programie kręconym w jego hotelu, a zakończonym plebiscytem na Osobowość Kulinarną Roku. Niestety, w drodze na plan zdjęciowy, dowiadują się, że miejsce ich zakwaterowania, "Serce Tatr", spłonęło, a oni zostali przeniesieni do innego miejsca noclegowego. Jest to pensjonat prowadzony przez Klemensa Smrek Kotelnickiego i jego rodzinę. Klimek jest obiecującym kucharzem amatorem, a jego dania podbijają podniebienia wybrednych celebrytów. Zupełnie nagle, podczas kręcenia programu, jeden z kucharzy ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy podpalenie hotelu biznesmena i śmierć jednego z uczestników programu mają ze sobą związek? Kto za tym stoi? Kto wygra plebiscyt i zgarnie statuetkę?

Książka duetu pisarek - Izabelli Frączyk i Jagny Rolskiej to bardzo udana fuzja gatunków literackich. Znajdziemy tu elementy powieści obyczajowej, przechodzącej w zgrabny sposób w kryminał, który ostatecznie wybucha rasowym romansem. Pomimo istego misz-maszu zafundowanego przez autorki, książkę czyta się wyśmienicie. Jest wciągająca, akcja rozwija się wartko, są elementy wywołujące uśmiech na twarzy (przekręcanie słów i związków frazeologicznych przez portugalskiego kucharza Sebastiano),ale znajdziemy tu również wiele mądrych kwestii, dających do myślenia.
Wśród postaci, moją uwagę wyjątkowo zwróciła babcia Klemensa- Pani Maria. To mądra, dziarska staruszka, stawiająca na swoim, posiadająca niesamowity dar prześwietlania ludzi, potrafiąca ocenić aurę panującą wokół człowieka. Bezbłędnie rozszyfrowała uczestników programu, wiedziała kto jest kim, zanim wyszło to na jaw.
Serdecznie polecam ten tytuł. Pod wieloma względami jest to dla mnie nowość pośród książek, które do tej pory przeczytałam. Lektura tej książki dostarczyła mi wiele rozrywki, cieszę się, że miałam możliwość spędzić z nią miło czas.
Sięgnijcie, a nie pożałujecie.
Do zaczytania.
Molly 📖

📚Recenzja: 67/2023
📚Autor: Izabella Frączyk Jagna Rolska
📚Tytuł: "Sekretny składnik"
📚Wydawnictwo: BookEnd Wydawnictwo
📚Ocena: 8/10

"Sekretny składnik" autorstwa Izabelli Frączyk oraz Jagny Rolskiej bardzo mnie zaintrygowała. Jest to połączenie obyczajówki, kryminału i romansu w tle.
Parę znanych osobistości ze świata kulinarnego bierze udział w programie telewizyjnym znanego i bardzo bogatego Gustawa Gronia. Ma być kręcony w czasie świąt wielkanocnych w jego hotelu, niestety w tajemniczych okolicznościach "serce teatr" spłonęło, a nagrania zostały przyniesione do bardzo klimatycznego pensjonatu niejakiego Klemensa Smrek Kotelnickiego, również bardzo zdolnego kucharza. Główna akcja toczy się właśnie tam. Tuż po zakończeniu nagrań jeden z kucharzy znika.
Co się z nim stało?
Kto jest winny pożaru?
Kto wygrał w "pojedynku" kucharzy? Tego i wiele więcej dowiecie się z tej świetnie napisanej książce
Czytając ją ubawiłam się po pachy. 🤗 Romanse... Intrygi... Tajemnice... Niesamowici bohaterowie... To wszystko co znajdziecie w tej niesamowitej książce. Dziękuję Wydawnictwu Bookend za egzemplarz recenzencki i nie ukrywam, że czekam na więcej.
#sekretnyskładnik #duet #izabellafraczyk #jagnarolska #izabellafrączyijagnarolska #bookend #kuchnia #recenzja2023 #bookend #wydawnictwobookend @izabellafraczyk @jagnarolska @wydawnictwo_bookend

Grupa kulinarnych celebrytów rusza na Podhale na zaproszenie bogatego biznesmena Gustawa Gronia. W święta wielkanocne mają powalczyć na wizji o nagrodę główną plus prestiżowy kontrakt. Wyjazd jest odpowiednio komentowany w mediach, celebrytom towarzyszą kamery oraz wejścia na żywo. Są dopieszczeni przez Gustawa, któremu również bardzo zależy na rozgłosie. Niestety hotel Gronia, w którym miała się zatrzymać ta gromadka, doszczętnie płonie a celebryci zostają zakwaterowani w niedużym, ale jakże klimatycznym pensjonacie prowadzonym przez Zakopiańczyka Klemensa Smrek Kotelnickiego.
I tu zaczyna się akcja rozkręcać na całego !!!
Poznajemy świat kulinarnego show-biznesu od kuchni. Bohaterowie mają mnóstwo przezabawnych sytuacji szczególnie po spożyciu nalewek gospodarza. Poza tym okazuje się, że Klimek jest świetnym kucharzem i wszystko, co trafia na stół jego Gości, jest przepyszne i niepowtarzalne. Potrafi oczarować także kobiety a w szczególności tą Jedyną.

Książka przezabawna, dużo dowcipnych dialogów i przezabawnych sytuacji.
Intrygi, przyjaźnie, romanse i jeden nie byle jaki trup w tle.
Wspaniali bohaterowie, którzy zmieniają się na stronach książki.
Na wspomnienie również zasługuje babcia Maria, która potrafi być z jednej strony uroczą staruszką , a z drugiej przebiegłą osóbką, która zawsze stawia na swoim.
A wszystko to w Zakopanem, zimowej stolicy Polski.

Jedyny minus to okładka, która średni przyciąga czytelnika. Jest dość smutna i jednoznaczna, a przecież książka ma wiele wątków.
Czytało mi się bardzo przyjemnie i żałuję, że wcześniej nie natrafiłam na tę pozycję. Także autorki portugalskie „wyrazy usrania” i do kolejnych prac w duecie.

• Obyczajowe
  • Przeczytane w 2023
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Sekretny składnik