Do zakochania jeden urok

Okładka książki Do zakochania jeden urok Ludka Skrzydlewska
Okładka książki Do zakochania jeden urok
Ludka Skrzydlewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Czarownice z Inverness (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Czarownice z Inverness (tom 1)
Wydawnictwo Kobiece
2023-03-22
2023-03-22

Z całej książki najlepszy jest epilog i w sumie mógłby być początkiem książki.. Cała książka wydała mi się infantylna i słaba w dialogach, kreacji bohaterów. Lubię tę pisarkę, ale czasami mam wrażenie, że każdą książkę piszę ktoś inny - tak różnie są napisane i na tak różnym poziomie. :/

Całkiem ciekawa książka. Trochę inaczej ja sobie wyobrażałam. Dużo zwrotów akcji i ciekawe wątki. Jak dla mnie trochę za mało romansu a za dużo magii.

Trochę DNF… ale jednak wróciłam do tej książki, bo nie lubię mieć „niedokończonych interesów”.

Byłam bardzo ciekawa, jaki system magiczny wymyśli Ludka w tej powieści i przyznam, że to był dość ciekawy zabieg fabularny, gdzie główna bohaterka pochodząca z rodziny czarownic na przekór wszystkim nie praktykuje magii.

A potem w ramach wygłupu wymyśla zaklęcie, którym sprowadza do rodzinnego miasta faceta. Theo kupuje dom w bezpośrednim sąsiedztwie, o którym można powiedzieć, że jest odporny na remonty. A tak naprawdę jest nawiedzony i to nie przez byle kogo…

I na tym opiera się główna intryga w tej książce. Nabudowanie akcji i wątki poboczne – w tym umawianie się z weterynarzem Rossem, który akurat miał przerwę w związku ze swoją dziewczyną (aż dziwne, że miała na imię Dana, a nie Rachel…) czy uszczypliwości wymieniane z kuzynką Willow – wyjątkowo wybijały mnie z rytmu czytania i stąd początkowy DNF. Potem jednak wróciłam do książki, szczególnie że dowiedziałam się o wydaniu drugiej części tego cyklu.

Podsumowując, książka dobra – bo Ludka Skrzydlewska potrafi lekko pisać. Ale jak na mój gust odrobinę przegadana…

A potem w ramach wygłupu wymyśla zaklęcie, którym...

6/10

6/10

DNF. Nie oceniam, niestety nie przypadło mi do gustu. Główna bohaterka nie potrafi myśleć racjonalnie.

Margo McKenzie pochodzi z jednej z najpotężniejszych magicznych rodzin jednak ku rozpaczy krewnych odrzuciła czary po tragicznych wydarzeniach z dzieciństwa. Dziewczyn Margo prowadzi zwyczajne życie, pracuje w bibliotece, ma niemagicznych znajomych i unika magicznych sztuczek swoich ciotek.

Wszystko jednak zmienia jedna noc zakrapiana alkoholem. Margo w ramach żartu rzuca zaklęcie mające postawić na jej drodze idealnego mężczyznę. Margo nie była nawet w dzieciństwie zbyt dobrze uzdolniona magicznie dlatego mało nie umiera ze strachu gdy niewiele później opuszczoną ruderę w sąsiedztwie kupuje Theo Thorne – architekt, który spełnia wszystkie wymagania Margo z zaklęcia.

Czy może to być tylko przypadek? Jednak ta sprawa zostaje przesunięta na boczny tor gdy okazuje się się że Theo kupił obciążony potężną klątwą dom, którego wszystkich poprzednich właścicieli spotkały tragiczne wypadki. Rodzina zaczyna dziwnie się zachowywać i każe Margo trzymać się od niego z daleka. Jednak przyciąganie między nimi jest niebezpiecznie mocne... Czy magia tym razem pomoże czy znowu zaklęcie zakończy się tragedią?

Ta książka na pewno przypadnie do gustu fanom Rodziny Koźlaków Anety Jadowskiej czy filmu Totalna Magia. I chociaż na początku fabuła nie pędzi z prędkością formuły jeden to tylko pozory, bo akcja rozkręca się z każdą stroną i rozgrzewa czytelnika do czerwoności. W połowie książki myślałam już o tym, że zaczynam się męczyć i wtedy akcja przyspieszyła na całego, a ja w mgnieniu oka znalazłam się na epilogu. I chociaż tytuł zapowiada romans połączony z fantastyką to można tu znaleźć kilka innych motywów, które uzupełniają te dwa pierwsze.
Naprawdę dobra lektura i moje pierwsze spotkanie z autorką, które uważam za bardzo udane 😁

Wartka akcja, ciekawe zakończenie. Klimat kojarzy mi się z serialem "Sabrina, nastoletnia czarownica". Główna bohaterka jak zwykle lekko irytowała, była trochę dziecinna, ale nie było aż tak źle, mogło być gorzej.

Jeśli myślisz, że to romans to wyprowadzę z błędu: to pół kryminał-pół okruchy życia o czarownicach i duchach, a romans to tak przy okazji (i to pomijając ostatnie rozdziały i epilog, które deklasuja tytuł jako romans). Nie radzę też czytać nocą jej drugiej połowy, te morderstwa i duch nie zachęcają do snu. (Ocena uwzględnia -1 za tykanie kota.)

Na półkach: , , , , , ,

Margo to czarownica, która całkowicie odrzuca swoje niecodziennie umiejętności i zadowala się życiem spokojnej bibliotekarki. Jednakże pewnego dnia, wygłupiając się przed najlepszą przyjaciółką, rzuca zaklęcie, które ma przywołać mężczyznę dla niej idealnego. Niewyszkolona dziewczyna ma pewność, że takie zaklęcie nie istnieje, lecz gdy na jej drodze staje Theo - zdawałoby się Pan Idealny, o którym marzyła od zawsze - pojawiają się wątpliwości. Czy Theo jest prawdziwy? Czy naprawdę go wyczarowała? Margo stara się odkryć prawdę, a wszystko komplikuje się coraz bardziej.
Przez "Do zakochania jeden urok" dosłownie się płynie. Książka wciąga, jest napisana przystępnym językiem, a pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał. Jednakże wiele mi w niej zabrakło. Jest to pozycja o czarownicach ze Szkocji, a klimatu Szkocji nie czuć prawie wcale. Niewiele też dowiadujemy się o samych możliwościach czarownic - są księgi, czary, jasne, ale zdaje się to być po prostu napomknięte, odsunięte od czytelnika. Brakowało mi zagłębienia się w tą magię i poznania jej lepiej. Wiemy, że przechodzą szkolenie, ale do czego są tak naprawdę zdolne? Jakie limity ma ich magia?
Wątek romantyczny w porządku, choć bez fajerwerków. Natomiast sama końcówka książki niesamowicie mnie zmęczyła, co mnie zaskoczyło, bo gdzieś od połowy akcja wrze i wszystko staje się dużo mroczniejsze. Jednak irracjonalne decyzje, niedokończone wątki, a samo zakończenie... (spoiler) Myślę, że przez sposób, w jaki zostawały opisywane umiejętności magiczne Margo, nie pozwoliłoby jej to dokonać czegoś takiego. Ale dzięki temu wszystko kończy się pięknym happy endem.
Generalnie uważam "Do zakochania jeden urok" za udaną pozycję. Ciekawa, nawet z nutką horroru.

Ludka Skrzydlewska – Do zakochania jeden urok

7/10

Czarujące miasteczko Iverness w Szkocji. To tutaj żyje wywodząca się z potężnego rodu czarownic Margo Mackenzie, która świadomie, ku rozpaczy ciotek i babci zrezygnowała z czarów. Ma swoje powody jednak nie zamierza się nimi dzielić. Chociaż stara się funkcjonować bez magii jak normalny człowiek Margo ma duży problem ze znalezieniem sobie drugiej połówki. Sława jej rodziny wyprzedza ją o krok i nawet jeśli jakiś mężczyzna zdecyduje się pójść z nią na randkę prędzej czy później ucieka, nie chcąc żyć w cieniu wiedźmy z potężnego rodu.

Za namową przyjaciółki podczas babskiego wieczoru przy winie udaje, że rzuca czar, przyzywając swego idealnego mężczyznę. Jest pewna, że to tylko zabawa, bo przecież takie zaklęcie nie istnieje. Wkrótce jednak ucieleśnienie jej marzeń, wysoki brunet Theo zjawia się w jej domu rodzinnym. Co więcej, właśnie kupił posiadłość, o której marzyła od dzieciństwa i nie może oderwać od Margo wzroku! Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że nad posiadłością ciąży silna klątwa, a Theo znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Czy jest jednak prawdziwy? A może wkrótce zniknie? Margo boi się zaangażować, postanawia najpierw rozwikłać sprawę klątwy ciążącej nad domem i odkryć, czy Theo nie jest tylko wytworem jej zaklęcia.

🔮

Książka mocno mnie zaskoczyła, bo okazała się dość mroczna, a po okładce spodziewałam się cukierkowej, słodkiej historii. Z początku wszystko zdawało się przewidywalne jednak z każdym rozdziałem atmosfera się zagęszczała. Zawierała nawet elementy horroru i w kilku momentach miałam gęsią skórkę. W pewnym momencie zastanawiałam się co jeszcze może pójść nie tak…

Bardzo polubiłam Theo, który był przesłodki. Moją ulubioną sceną w książce było to jak wyręczył Margo w robieniu zakupów. Faktycznie ideał :D.

Z minusów miałam wrażenie, że akcja posuwa się dość wolno by mocno rozkręcić się w 3/4 książki. Zakończenie było jednak zaskakujące i w pełni mnie usatysfakcjonowało chociaż czułam się nieco zdezorientowana 👀 Polecam 🖤

Ludka Skrzydlewska – Do zakochania jeden urok

7/10