Przychodzi Platon do doktora. Filozofia w żartach

Tłumaczenie: Krzysztof Puławski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Plato and a platypus walk into a bar... : understanding philosophy through jokes
filozofia, anegdoty
filozofia i etyka
Michał

Inne wydania

Czy filozofię można zrozumieć? Polubić? Bawić się nią? Czy znajdziemy odpowiedź na wszystkie filozoficzne pytania? Czym jest filozofia? Pytania rodzą pytania, a towarzyszy im masa dowcipów, które autorzy (absolwenci Harvardu) nazywają filożartami. Ich zamiarem jest pokazanie, jak w niebanalny sposób można wyjaśniać koncepcje filozoficzne - poprzez żarty właśnie. Wszak i one zawierają filozoficzne przesłanie. Ta książka to pyszna zabawa i nauka. Doskonały pomysł na prezent.

vandenesse | 2012-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2012

Pomysł rewelacyjny - esencja filozofii w formie żartów.
"Filozofia i żarty wynikają z tego samego impulsu - by zaskoczyć i podważyć nasze zaufanie do zwykłego porządku rzeczy, wywrócić nasz świat do góry nogami i odnaleźć ukryte, często niewygodne prawdy na temat życia". Po prostu.
Tą świetną książkę można potraktować jako podręczny zbiór teorii filozoficznych a jak ktoś nie ma ochoty zgłębiać tajników filozofii, to jako niezłe kompendium filożartów.
Może nam służyć także jako świetne rozpoczęcie dnia - wybieramy losowo jeden z dowcipów i od rana humor nam się poprawia.

Kazik | 2011-12-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Do nauki
Przeczytana: 26 listopada 2011

Przychodzi Platon do doktora, a doktor też pseudobyt będący odbiciem idei.
Awww, no dalej, ludzie, zaśmiejcie się chociaż z grzeczności, myślałam nad tym całe pięć minut.

Do rzeczy.
Dlaczego książka jest dobra? Głównie dlatego, że ucieleśnia oświeceniowe "bawiąc, uczyć", czyli nie cacka się z celowym komplikowaniem kwestii i pisania ich specjalistycznym językiem tak, żeby czasem przeciętny śmiertelnik nie zrozumiał. Pokazuje, że filozofia naprawdę jest fajna i ciekawa, bo w końcu mówi o ludziach. Autorzy najpierw napisali lekkim językiem książkę o myślicielach i tym, co wymyślili, a potem uzupełnili definicje naprawdę dobrymi żartami.

Polecam, bo to wyśmienite trzy w jednym. Raz, dobrze się czyta. Dwa, idziemy do ludzi i przestajemy być nieobytymi tłumokami, bo teraz znamy takie trudne zdania jak "post hoc non ergo propter hoc" (bonus: i umiemy je tak wyjaśnić postronnym, żeby nie wyjść na nadętych bubków). Trzy, wzrasta nasza pula świetnych kawałów, które wyrobią Ci opinie...

Ka_Ha | 2015-02-25

Jak wyjaśnić czym jest fenomenologia? Można odwołać się do słownika, przytoczyć liczne teorie, a można też zilustrować jej istotę żartem, który dodałam do ulubionych cytatów:

- Pani doktor - mówi zażenowana kobieta. - Mam problem z seksem. Mój mąż mnie nie podnieca.
- Dobrze, jutro zbadam dokładnie tę sprawę - odpowiada lekarka. - Proszę przyjść z mężem.
Następnego dnia przychodzą razem.
- Proszę się rozebrać, panie Thomas - mówi lekarka. - A teraz proszę się obrócić. Hm, proszę się jeszcze położyć. No tak... może się pan ubrać.
Lekarka bierze kobietę na stronę.
- Nic pani nie jest - mówi. - On mnie też nie podnieca.

Pysznie się ubawiłam takim wydaniem filozofii. A żart jest niezwykle trafny!

Michał | 2010-08-10

Niedawno przeczytałem tą nad wyraz ciekawą książkę i chciałbym ją tutaj zrecenzować, może zachęci ona kogoś do przeczytania jej. Przedstawia ona w bardzo prosty sposób sporą część różnych zagadnień filozoficznych, od metafizyki i logiki aż do filozofii języka, egzystencjalizmu i nawet metafilozofii. Autorzy, jest ich dwóch Thomas Cathcart i Daniel Klein, postawili na prostotę i przejrzystość oraz na pewną rzecz, która czyni tą książkę tak oryginalną. Na jaką?

No jak już pewnie każdy zauważył na zdjęciu okładki, a jak nie to piszę, na żarty. Nie takie zwyczajne żarty, mimo że mają dużo z nimi wspólnego, przede wszystkim też bawią. Ale te także i uczą, uczą filozofii, a właściwie tłumaczą teorie filozoficzne w bardzo prosty i relaksujący sposób. Autorzy nazwali je filożartami.

Już na samym wstępie lektury natykamy się na śmieszny element, dedykację, której treść jest następująca:

Pamięci naszego filozoficznego poprzednika,
Groucho Marksa,
który tak streścił podstawy naszej...

Daniel | 2011-07-28
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Sądzisz, że filozofia jest nudna, wydumana i najzwyczajniej w świecie nudna? Ach! Bluźnierco, jesteś w ogromnym błędzie! Thomas Cathcart i Daniel Klein obnażają tajniki mglistej historii filozofii w żartobliwy sposób. Nie jest to ani krwista uczta (która przyprawić może o mdłości), ani dietetyczne warzywa (bez wyrazu i smaku), ani popularny fast food (który co prawda przyjemnie się je, gorzej z trawieniem). Jest to przepyszny, wyrafinowany deser polany najprawdziwszą czekoladą z soczystą wisienką, do popicia cappuccino prosto ze słonecznej Italii, a kalorie nie pójdą w bok, lecz zasilą umysł!

Książka ta jest genialnym połączeniem czasami trudnej wiedzy filozoficznej z oczekiwaniami leniwego, zniechęconego adepta. Niejedna podręczna książka z dowcipami wymięka przy starciu z bombą śmiechu zaserwowaną w "Przychodzi Platon do doktora", która przeplata się z wysiłkiem umysłowym wymagającym zrozumienia aspektów metafizyki, logiki, etyki, egzystencjalizmu czy teorii...

Antagonista Esklaważu | 2015-09-01

Całkiem przyjemne wprowadzenie w filozofię. Książka dobra jako prezent dla gimnazjalisty/licealisty, bo go może zachęcić do poważniejszych lektur, albo przynajmniej wyzwolić z okropnego niezrozumienia czym właściwie filozofia jest (świadomość młodych ludzi w tym zakresie jest naprawdę żałosna). Polecam przyswoić w formie audiobooka, czytanego przez Jerzego Stuhra - wtedy nawet najgorsze suchary z tej pozycji są jakieś takie smaczniejsze.

Agata Musiał | 2015-05-19
Na półkach: Mój ukochany, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2015

Książkę dostałam od ukochanego, któremu bardzo się spodobała. I mnie również.

Autorzy książki będący absolwentami Harvardu poprzez żarty tłumaczą nurty i poglądy filozoficzne. Podzielona została na rozdziały, z których każdy zajmuje się jedną dziedziną filozofii. Po krótkim wprowadzeniu do danej myśli filozoficznej następuje obrazujący ją przykład w postaci żartu. Autorzy bawią się filozofią, pokazują jak łatwo można ją zrozumieć i rozpoznać konkretny nurt filozoficzny w różnych zdarzeniach.

Pozycja lekka, łatwa i przyjemna. Czytanie wiąże się z wielką dawką rozrywki i śmiechu. Polecam gorąco :)

Dźwiedź | 2016-01-17

Książkę właściwie odsłuchałem i była to moja pierwsza przygoda z audiobookiem, ale jakże pozytywna. Dzieło w większej części składa się z dowcipów, zarówno tych banalnych z ukrytym przesłaniem filozoficznym, jak i tych bardziej skomplikowanych, nad którymi trzeba poświęcić chwile refleksji. Jakież to zdziwienie ludzi było, kiedy jadąc autobusem ni stąd, ni zowąd wybuchłem śmiechem słysząc dowcip wyjaśniający kolejne problemy filozofii - inną już sprawą było moje lekkie zażenowanie, pod naporem krzywych spojrzeń.
Wszystkie żarty, anegdoty i dowcipy są dokładnie opatrzone stosownym komentarzem. Niektóre z nich specjalnie są zastosowane jako przykład by pomóc w zrozumieniu danej teorii, czy tez pojęcia. Oczywiście nie jest to pozycja, po której staniemy się profesorami filozofii, ale w bardzo przyjemny sposób wprowadza czytelnika w światło tej nauki. Przypuszczam również, że nie jedna osoba stała się duszą towarzystwa po przeczytaniu tej książki.
Co do samej filozofii, to poruszone...

myosotis | 2013-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 września 2013

Książka przeznaczona dla ludzi, którzy nie mają pojęcia o filozofii a chcieliby coś niecoś się o niej dowiedzieć. Szczególnie dla tych (czytaj ja), którzy nie rozumieją dzieł wielkich filozofów, choćby Platona, Kanta itp.
Przychodzi "Platon do doktora" to bardzo przydatna lektura, napisana w przystępnym zabawnym języku. Przedstawia główne zagadnienia filozofii w formie dowcipów, dzięki czemu wiedza staje się bardziej przyswajalna.
Choć czasami pewne pojęcia trudno zrozumieć (tak jak już się w filozofii przyjęło) warto przeczytać chociaż dla tych filożartów.
Bardzo polecam, zwłaszcza w nieprzyjemne deszczowe dni.

Corwin77 | 2016-01-12
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Rewelacyjna książką zawierająca mnóstwo dobrych dowcipów. Polecam każdemu.