Sztuka życia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
poradniki

Zygmunt Bauman zasłynął jako wnikliwy obserwator rzeczywistości ponowoczesnej. Tym razem włącza się w trwającą od wieków dyskusję o tym, czym jest szczęście. Dzięki precyzyjnym diagnozom czytelnik odkrywa ponure mechanizmy, które każą mu nieustannie dążyć do szczęścia, jednocześnie nie pozwalając na jego osiągnięcie. Współczesny świat bombarduje nas tysiącami obietnic szczęścia, jednak żadna...

Współczesny świat bombarduje nas tysiącami obietnic szczęścia, jednak żadna z nich nie jest opatrzona gwarancją spełnienia. Półki z literaturą poradnikową uginają się pod ciężarem odpowiedzi na pytanie, jak odnaleźć szczęście.

Zygmunt Bauman nie obiecuje niczego, jednak nie ulega wątpliwości, że po lekturze tej książki nasze życie zmieni się na lepsze.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Magdallena | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Pisarz w swojej "Sztuce życia" wierzy w człowieka. Uważa, że tylko pokonując ciasny egoizm, możemy budować prawdziwe więzi, bez których nie ma mowy o szczęściu. Stwierdza, że jednym z najbardziej samobójczych przekonań współczesności jest myślenie, że świata, w którym żyjemy, nie można już zmienić. A przecież został on stworzony przez człowieka i tylko człowiek jest w stanie go doskonalić.

Bauman niczym współczesny Montaigne pokazuje problem, uświadamia jego źródła i przyczyny tego, dlaczego w tym świecie za dobrze nam nie jest. Daje do zrozumienia w jakiej sytuacji się znajdujemy. Jednocześnie rozbudza naszą ciekawość, jak wytrawny literat.

Opisy rzeczywistości puentują trafne metafory, a dyskusja podjęta z filozofami starożytnymi i współczesnymi dobitnie potwierdza zebrane spostrzeżenia.

"Na bieżni wiodącej do szczęścia brak linii mety".

Więcej o książce Baumana na:

Jestem zadowolona z przeczytania tejże książki. Dużo trafnych spostrzeżeń i interpretacji ludzkiego zachowania w sposób, w jaki ja bym zinterpretowała. Lubię za pośrednictwem wyrazów spotykać ludzi myślących podobnie do mnie. Byłam ciekawa każdej następnej strony.
Pierwszą połowę czytało mi się lepiej z faktu poruszanej tematyki i podobieństwa do moich przekonań. Jednak problemy, nad którymi właściwie nigdy się nie zastanawiałam lub sporadycznie, zmuszały mnie do refleksji i odnajdywania własnych odpowiedzi.
Znajduje się w Sztuce życia dużo mądrości. Polecam ją każdemu, a szczególnie tym, którzy są weną i powodem do zastanawiania się nad wartościami, wyborami i destrukcją człowieka w XXI wieku (choć obawiam się, że przez takich nie zostanie ta książka i tak zrozumiana).

yggdrasil84 | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Wspaniały opis - relacja z dzisiejszych, ponowoczesnych czasów w odniesieniu do szczęścia. I tak jak w nieco dawniejszych czasach powieść była "lustrem", w którym odbijała się rzeczywistość, tak samo w tej pracy jak w owym lustrze ona się odbija, nie oceniana - jako relacja właśnie. Książka składa się z trzech części, nie licząć wprowadzenia i posłowia. Rozdział pierwszy: "Niedole szczęścia" koncentruje się na tym, czym jest szczęście - czym było dawniej, czym jest bądz też za co uważa się je dzisiaj. Czym różni się jego doświadczanie/przeżywanie czy chociażby możliwość w czasach dawniejszych i współczesnych. Jakie były/są dążenia czy możliwości, pragnienia i oczekiwania. Że sprawa nie jest taka prosta - o tym niech świadczy tytuł rozdziału. Druga część: "My, artyści życia" siłą rzeczy przyrównuje życie w swej ogólności czy poszczególne, indywidualne żywoty do twórczości artystycznej. Jest mowa o autokreacji, samorealizacji - jak wyglądały dawniej, zarówno w swych założeniach czy...

Joanna | 2010-09-02
Na półkach: Przeczytane, Autorzy polscy
Przeczytana: 02 września 2010

Bardzo dobrze i szybko się ją czyta, zawiera wartościowe cytaty i przemyślenia nie tylko autora, ale też innych np. Epiktet, Seneka.

Dążenie do szczęścia jest pracą przez cale życie i to właśnie uświadamia autor książki, w jednym z cytatów: „Na bieżni wiodącej do szczęścia brak linii mety” , ponieważ cały czas dążymy do jakiegoś celu, który jest dla nas szczęściem. Nie oznacza to jednak, że coś tracimy, bo warto cieszyć się również tym co osiągnęliśmy i rozwijać się w celu osiągnięcia nowych marzeń.

Kolejne cytaty, które najbardziej mi się podobały:

Żyć szczęśliwie […] wszyscy pragniemy, ale nie wszyscy potrafią zdać sobie jasno sprawę, na czym polega życie szczęśliwe. I do tego stopnia nie jest łatwo osiągnąć życie szczęśliwe, że każdy, jeśli tylko zbłądzi z właściwej drogi, tym bardziej się od niego oddala, im szybciej do niego stara się dotrzeć.

Lucius Annaeus Seneca

O życiu szczęśliwym, przeł L. Joachimowicz.

„ Żyć szczęśliwie […] wszyscy pragniemy, ale nie wszyscy...

Rosalia_de_Castro | 2014-06-29
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Zygmunt Bauman i jego koncepcja płynnej nowoczesności nie jest dla mnie nowością. Zanim przeczytałam "Sztukę życia", znałam już jego poglądy z dzieł takich jak: "Ponowoczesność jako źródło cierpień" czy "Płynna nowoczesność". Nie było zatem zbyt wielu rzeczy, które mnie zaskoczyły, bo Bauman generalnie powtarza koncept płynnego życia, płynnej rzeczywistości. Jednak Bauman chyba bardziej niż w innych książkach skupia się tutaj na jednostce i tym co czyni nasze życie szczęśliwym.
Dwie rzeczy bardzo zapadły mi w pamięć - cytat z Thomasa Hardyego, który oświadczał, że "losem człowieka jest jego charakter" oraz rozważania Baumana o miłości.
Nie chcę analizować koncepcji Baumana o "płynnej nowoczesności", bo aż nadto znajduję wokół siebie przykładów potwierdzających jego teorię. W "Sztuce życia" Bauman, po pierwsze, stara się dotrzeć do źródła naszej szczęśliwości, a po drugie, rozważa jak ta płynna rzeczywistość wpłynęła na nasze pojmowanie szczęścia i budowanie relacji z innymi....

Nie warto inwestować czasu w tę książkę, ponieważ jej przesłanie ogranicza się do jednego: chcesz być szczęśliwy, wyzbądź się pragnień. No Amerykę odkrył po prostu. Może i nie byłoby to nawet takie straszne, gdyby nie to, że jest nudnawa - ok. 200 stron dosłownie ględzenia. Teraz oglądam okładkę i widzę, że z tyłu jest kilka zdań, które moim zdaniem, wyczerpują zawartość tej książki. Tak więc osobom, które chciałyby się zapoznać z jej treścią, polecam okładkę.

Magdalena | 2013-08-21
Przeczytana: luty 2012

Bauman nie zawodzi.Idealnie opisuje pokolenie do którego przypisują mnie wszystkie badania socjologiczne. Pokolenie Y to my, według Baumana "artyści życia".
'Musimy uczyć się ,że wszyscy jesteśmy artystami zdolnymi do tworzenia i modelowania rzeczy oraz, że sami możemy być dziełem sztuki powstałym w wyniku owego tworzenia i modelowania".

Mikołaj | 2013-01-13
Przeczytana: 11 listopada 2012

Bauman w sposób spontaniczny i umiejętny prowadzi rozważenia nad tezą "Co złego jest w szczęściu?" Ponadto wskazuje pułapki jakie czekają na ludzi pochłoniętych gonitwą za pieniędzmi.Książka zmuszająca do myślenia.

Demios | 2013-07-23
Przeczytana: 2012 rok

Książka wyrażająca bardzo proste przesłanie: "Na drodze wiodącej do szczęścia, brak jest linii mety". To, co stanowi dla wielu osób cel w życiu tak naprawdę, jest nieuchwytne.

Kubala | 2010-02-07
Na półkach: #52, Przeczytane

#52książki. Kolejna książka Baumana jaka przerobiłem. Stara się pokazać (i poniekąd ostrzega przed tym) dzisiejszego, przeciętnego konsumenta, szukającego szczęścia. W dobie, gdy produkt trafia na półkę, aby jak najszybciej z niej zniknać, kiedy zniknie jak najszybciej musi być skonsumowany i zastąpiony nowym, szczęście wydaje się być synonimem pragnienia nieustannego "jedzenia"