Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel. Część I

Wydawnictwo: Znak

Leszek Kołakowski o sobie. Profesor Leszek Kołakowski nigdy nie pisał dziennika i unikał odpowiedzi na pytania dotyczące własnej biografii. Tym razem jednak złamał tę żelazną zasadę. W rozmowie ze Zbigniewem Mentzlem zdradza tajemnice swojego życia. Szczera rozmowa ukazuje, jakie były koleje losu i drogi kształtowania się znakomitego autorytetu. Rozmowa Mentzla i Kołakowskiego praktycznie...

Leszek Kołakowski o sobie.

Rozmowa Mentzla i Kołakowskiego praktycznie nie ma ograniczeń tematycznych. Istnieją tylko dwa tematy tabu: „Nie będziemy rozmawiać o moich Rodzicach. Jestem bardzo przywiązany do bliskich Zmarłych” – zaznacza Kołakowski. I dodaje: „Nie chcę również rozmawiać o tym, kto z kim spał”. Poza tym Zbigniew Mentzel pyta o wszystko, tworząc kompendium wiedzy na temat życia wielkiego polskiego filozofa.

Pierwszy tom rozmów obejmuje okres do 1968 roku. Kołakowski opowiada Mentzlowi o dzieciństwie, okupacji, latach szkolnych, wstąpieniu do partii i dojrzewaniu intelektualnym oraz oczywiście o wyjeździe z Polski. Dzięki doskonale prowadzonej rozmowie poznajemy wiele nieznanych szczegółów z życia profesora Kołakowskiego, a zarazem panoramę epoki, w której żył.

Znakomity styl i erudycja rozmówców sprawiają, że książka oprócz walorów faktograficznych ma także ogromną wartość literacką.

Leszek Kołakowski – jeden z najwybitniejszych polskich myślicieli i filozofów, znany autorytet intelektualny i moralista. Czesław Miłosz nazywał go mędrcem. Z kolei Charles Taylor określał mianem „współczującego obserwatora wiary chrześcijańskiej”. Pisma profesora Kołakowskiego, wielokrotnie nagradzane i dyskutowane, weszły do kanonu myśli filozoficznej. Jest to myśl „balansująca”, myśl sceptyka i racjonalisty, a jednocześnie przenikliwego metafizyka.

Meszuge | 2014-01-04
Przeczytana: 04 maja 2010

Sięgnąłem po tę książkę, bo starałem się, próbowałem zrozumieć pewien fenomen: z jednej strony niechęć, pogarda, czasem nawet nienawiść wobec „czerwonych”, a z drugiej niekwestionowany moralny autorytet wielu byłych komunistów (Kołakowski, Kuroń, Musioł – temu ostatniemu nawet niedawno pomnik wystawiono w Opolu). Udało mi się to tylko częściowo, ale to inna sprawa…

Książka jest rodzajem autobiografii skonstruowanej na zasadzie rozmowy, swego rodzaju wywiadu, jaki z filozofem Leszkiem Kołakowskim przeprowadził felietonista Zbigniew Mentzel; Mentzel zadaje pytania, Kołakowski odpowiada i tym samym opowiada o swoim życiu. Część pierwsza obejmuje okres od wczesnego dzieciństwa Kołakowskiego do około 1968 roku, czyli momentu opuszczenia przez niego Polski.

Jest to historia tamtych czasów, ale także specyficznej ewolucji przekonań. Leszek Kołakowski przyznaje, że wierzył w marksizm, uważając go za naukową busolę wskazującą świetlaną przyszłość państwa i narodu polskiego, że z...

kasiace | 2015-03-10
Przeczytana: 13 marca 2015

Tym razem krótko: książka o tym jak mówić o własnej niełatwej przeszłości. Nie ma tu uciekania od tego, co było czy prób udawania, że wtedy to wszystko wyglądało inaczej. Jest za to mnóstwo dowcipnych refleksji, sporo autoironii i mnóstwo ciekawych rozważań.

Elenaj | 2012-07-18

Uwielbiam podpatrywać jak żyli,lub żyją mądrzy ludzie,jak widzą rzeczywistość,w której ja również istnieję,jak ją odbierają,co mają do powiedzenia na tematy ,które mnie interesują.Czytam zachłannie ich przemyślenia,ponieważ im ufam,są dla mnie autorytetem .Od nich uczę się całe życie tego, co w nim najistotniejsze.Nie gloryfikuję ich ,lecz podziwiam.Bawią mnie ich słabości,rozczulają dziwactwa,tak charakterystyczne dla ludzi wielkich.Martwi zaś fakt,że zostało ich wśród żywych tak niewielu,a na horyzoncie nie widać następców.

zyta | 2012-02-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 03 lutego 2012

Książka dla tych,którzy chcą zrozumieć czasy powojenne, lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte, ludzkie wybory w czasach zakłamania i braku dostępu do informacji. Podążając po ścieżkach myślowych niezwykle inteligentnego,oczytanego człowieka wzbogacamy swoja wiedzę i zmuszamy siebie do zastanowienia się nad tym co ważne, moralne, co pcha człowieka w stronę tych dobrych i złych wyborów. Uświadamiamy sobie, że między bielą a czernią jest cała gama kolorów ludzkich zachowań.W książce piękną polszczyzną prowadzony jest dialog, dialog przejrzysty,logiczny, bez zbędnego zagmatwania słów zblokowanych w zdaniach tasiemcach. Zachęcam

Delur | 2012-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Dobrze, że wywiad(-rzekę) prowadzi Zbigniew Mentzel, osoba świetnie przygotowana, kompetentna, chyba najlepiej orientująca się w dziełach Leszka Kołakowskiego, lepiej od niego samego. Mamy tu więc spotkanie dwóch erudytów, czyli podwójną dawkę mądrości.

Musicus | 2015-12-10

Jedna z ważniejszych dla mnie książek typu wywiad-rzeka. Być w takim towarzystwie to wielki honor.

grzech-pierworodny | 2013-12-11
Przeczytana: 15 września 2013

Pomimo, że pozycja występuje w dwóch częściach jest to jeden wywiad, przeprowadzony przez prozaistę i felietonistę Zbigniewa Mentzela.
Pan Mentzel oprócz wyżej wymienionej pozycji, opracował i wydał jeszcze trzy książki z tekstami Kołakowskiego.
Śmiało więc można go nazwać znawcą twórczości i poglądów profesora.
Zresztą widać to w trakcie rozmowy, gdzie jego wiedza o dokonaniach rozmówcy jest imponująca.
Leszek Kołakowski, jak na filozofa przystało, w swoich pracach porusza tematy ważne i trudne, przede wszystkim natury egzystencjalnej, czyni to jednak językiem lekkim i łatwo przyswajalnym nawet dla takich ludzi jak autor powyższej recenzji.
Jeszcze łatwiejszą w odbiorze jest „Czas ciekawy, czas niespokojny”.
To po prostu rozmowa, w której Kołakowski przypomina całe swoje życie.
Żył w bardzo burzliwych czasach, więc to co nam chce przekazać jest interesujące i imponujące.
Oczywiście nie każdy się pewnie orientuje, iż profesor Kołakowski nie tylko sympatyzował ale był także...

Agnieszka | 2016-01-01

Fragment książki: \"Co do socjologii przewidywałeś, że najciekawsze projekty w tej dziedzinie zostaną schowane do szuflad. I też miałeś rację. A na początku lat sześćdziesiątych w artykule pod tytułem \'Uniwersytet i zawód\' stawałeś pytanie o sens społeczny nauczania uniwersyteckiego, a tym samym o jego organizację, wyrażając sprzeciw wobec przekształcania uniwersytetów w szkoły zawodowe i usuwanie z nich tego wszystkiego, co jest swobodną twórczością. Odniosłem wrażenie, że nie było to bez związku z antyinteligenckim nastawieniem ekipy Gomułki, z coraz częstszymi próbami wmawiania \'klasie robotniczej\', że ludzie z uniwersytetów są społecznie mało przydatni, że to darmozjady, pasożyty, trutnie.\" Myślę, że dosadna i prawdziwa myśl odnosząca się ogólne do wszystkich nauk humanistycznych, nie tylko socjologii. Gdy ktoś zapytał Leszka Kołakowskiego dlaczego chciał zostać filozofem, ten odpowiedział, że chciał mieć fach w ręku.
Mało jest Leszka Kołakowskiego w tej książce. Za to...

Konstanty Pilawa | 2016-09-21
Przeczytana: 18 września 2016

Spowiedź filozofa z życia wśród wschodniej ideologii. Droga od wiary w socjalizm, po intelektualne choć nieinstytucjonalne odejście od młodzieńczej fascynacji. Pasjonująca rozmowa z człowiekiem, który przez dorosłe życie wolał iść pod sztandarem intelektualnego błazna, a nie kapłana w zakonie prawdy...

Kirst | 2013-01-02

Taak, całkiem dobra, nie będe pisał o bohaterze bo tez ma pewne rysy na życiorysie.