Zapiski na pudełku od zapałek

Okładka książki Zapiski na pudełku od zapałek Umberto Eco
Okładka książki Zapiski na pudełku od zapałek
Umberto Eco Wydawnictwo: Historia i Sztuka Seria: Seria z piramidą publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Seria z piramidą
Il secondo diario minimo - rozdział "Istruzioni per l'uso"
Historia i Sztuka
2005-01-01
1993-01-01
Adam Szymanowski

Zbiór felietonów ukazujących się w "LEspresso" w latach 1980-1991. Momentami czuć, że teksty powstawały kilka dekad temu, niemniej nadal potrafią zaskakiwać i bawić ironią, uszczypliwością i lekką niepoprawnością polityczną. Autor ma coś akademickiego profesora, stand-upera i Jeremiego Clarksona z najlepszych lat "Top Gear".

Świetne, dowcipne felietony. Najbardziej podobała mi się instrukcja obsługi nowo zakupionego sprzętu elektrycznego. Wypisz, wymaluj jak w życiu.

Dziwią mnie tak wysokie oceny tego zbioru felietonów. Owszem, było kilka momentów, które mnie szczerze rozbawiły, ale w mojej opini większość felietonów jest napisana na sile, bez większego sensu i zupełnie nic nie wnosi dla czytelnika. Zupełnie przeciętna pozycja książkowa.

Lekkie, przezabawne felietony. Potrzebowałam czegoś przyjemnego na zastój czytelniczy i ta książka idealnie spełniła się w takiej roli. Eco znałam wcześniej tylko od strony "Imienia Róży", więc w tej odsłonie bardzo mnie zadziwił!
Polecam na czytanie w tramwaju, w kolejkach i jednym okiem w pracy.

Polecam na czytanie w tramwaju, w kolejkach i jednym okiem w pracy.

Inteligentne, cięte felietony na rozmaite raczej przyziemne tematy (wyrabianie prawa jazdy, posiadanie biblioteki domowej, podróże koleją w USA, etc.),napisane z dużą językową swadą i - co ważniejsze - porządnie przetłumaczone. Nie ma w tym momencie znaczenia, że część zjawisk przeszła już do kart historii (fax, katalogi wysyłkowe, telegramy),a część dotyczy ściśle włoskiej specyfiki (zawiłości języka, fraza "esatto", lokalne zwyczaje). Niemal wszystko czyta się z ciekawością i uśmiechem na twarzy.

Niemal, bo kilka tekstów jest napisanych trochę na siłę (choćby drugi tekst zbioru, o pisaniu wstępu do katalogów) i wyraźnie odstaje jakością i potoczystością od reszty. Dlatego zresztą taka, a nie inna ocena.

Część niestety technikaliami (faksy!) odstaje od realiów XXI wieku, ale nie ma się co na tym skupiać. Bystry obserwator, erudyta, felietonista i pisarz - by na tym poprzestać - prowadzi przez absurdy codzienności. Cudna ta podróż, którą przypomniałem sobie po, akhem, kilku ładnych latach.

Mądre uwagi, opakowane w zabawne felietony. Niektóre z nich trochę "przeterminowane".

Prześmiewcze felietony przyjemnie cofające w czasie

Prześmiewcze felietony przyjemnie cofające w czasie

Napisał do mnie Mądry Człowiek, że po przeczytaniu „Imienia róży” mam się wziąć za „Zapiski na pudełku od zapałek”. Posłuchałam go, zdobyłam książkę, dla równowagi przeczytałam ten cykl sarkastycznych felietonów i odczarowałam autora.

Mądry Człowieku, miałeś rację! Zdumiałam się, zadumałam i doznałam niewątpliwie intelektualnej rozrywki. Spojrzałam prześmiewczym okiem mistrza Umberto na naszą codzienność, na bliźniego i na to, jak sobie radzi w ówczesnym ( a także dzisiejszym ) świecie, na absurdy jakich się dopuszcza i jakie go dopadają. Dowiedziałam się jak unikać chorób zakaźnych, stawiać wielokropek, urządzić bibliotekę publiczną i najlepsze z najlepszych: jak podróżować z łososiem. Hahaha. I kolejnych trzydzieści kpiarsko, ale błyskotliwie potraktowanch tematów. Przerysowanych, że hej!
Jak to z krótkimi formami bywa - jedne lepsze, drugie trochę mniej, niektóre przestarzałe, bo od ich wydania minęło wiele lat, inne uniwersalne, ale ogólnie bilans wychodzi na duży plus.

Kogoś bawi „Ostatnia arystokratka”, innego „Trzech panów w łódce...” - mnie nie. W ogóle w literaturze śmieszy mnie mało co, ale śmieję się na przykład przy „Stulatku, który wyskoczył przez okno…”, „Stelażu”, czy dyktandach Stanisława Lema. A teraz do kolekcji rozśmieszaczy trafiają “Zapiski na pudełku...”. Widać cała nasza trójka: Umberto Eco, Mądry Człowiek i ja, mamy podobne poczucie humoru.

Wybór pełnych humoru felietonów, będących satyrą na niektóre aspekty życia społecznego.
Dla tych, którzy zastanawiają się czy warto przeczytać zamieszczę krótki cytat z felietonu p.t" Jak unikać chorób zakaźnych"-
cyt: Jeśli jesteś członkiem parlamentu, trzymaj się z daleka od mafii, abyś nie musiał całować ręki ojca chrzestnego. Koniec cytatu.
Porady przydatne zwłaszcza dzisiaj, gdy szaleje wirus.

Porady przydatne zwłaszcza...

• Literatura włoska