Kasta nieskazitelnych. Księża, seks, miłość

Okładka książki Kasta nieskazitelnych. Księża, seks, miłość Marco Marzano
Okładka książki Kasta nieskazitelnych. Księża, seks, miłość
Marco Marzano Wydawnictwo: Czarna Owca reportaż
reportaż
La casta dei casti. I preti, il sesso e l'amore
Czarna Owca
2022-10-26
2022-10-26
9788382520347
Krzysztof Żaboklicki
celibat katolicyzm kler duchowni księża kościół socjologia literatura faktu

Bardzo dobra pozycja. Rzuca spojrzenie na kontrowersyjne aspekty życia duchownych w Kościele katolickim. Autor, dokonując analizy seminariów duchownych, ukazuje proces formowania przyszłych kapłanów. Książka odsłania ciemne tajemnice, wstrząsając czytelnika zakulisowym obrazem życia kleru, zwracając uwagę na traumatyczne doświadczenia i konsekwencje dla samego duchowieństwa i wspólnoty chrześcijańskiej. Marzano podnosi pytania dotyczące życia uczuciowego księży, systemu milczenia i hipokryzji w Kościele, przyczyniając się do debaty na temat kondycji współczesnej instytucji kościelnej. Wstrząsające świadectwa uczestników badań ukazują realne problemy, co sprawia, że lektura jest prawdziwie wstrząsającym doświadczeniem. Autor otwarcie krytykuje hierarchię kościelną, stawiając pytania o sens sakralizacji postaci kapłana w kontekście współczesności. Książka ta stawia ważne pytania, choć z pewnością jej tematyka może być trudna dla ortodoksyjnie nastawionych czytelników. Ostatecznie, "Mechanizm odczłowieczenia" jest kolejnym wyzwaniem dla istniejącej struktury kościelnej, zmuszając czytelnika do refleksji nad wartościami i etyką w życiu duchownych.

Miłe zaskoczenie. Autor podszedł do problemu w sposób bardzo szeroki i psychologiczny. Stara się zrozumieć jak działa cała instytucja i jak to się dzieje, że powstają księża (z takimi a nie innymi usterkami w głowach). Polecam jak najbardziej.

Tak się jakoś złożyło, że sięgnąłem po tą książkę po słynnej orgii na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Bardzo dobry reportaż. Autor skupia się nie tylko na skali demoralizacji ale na ich przyczynach, na tym skąd się to bierze. Nie ma znaczenia czy jesteś wierzący czy nie, warto przeczytać.

Bardzo dobra książka - i bardzo potrzebna. Ku świadomości ogółu, jak wygląda teoria, a jak praktyka. Polecam.

Książki o księżach, czy Kościołach to jest bardzo trudna pozycja. Nie wszystkim może ona przypaść do gustu czytelniczego, jedni mogą poczuć się zgorszeni, czytając taki tekst, drudzy z kolei będą zainteresowani tematem i będą wyszukiwać więcej informacji o tym. Ostatnio bardzo dużo brudów jest wywlekanych na światło dzienne, nie ma litości dla pedofilii, wykorzystywania seksualnego dzieci, już chyba nic nie jestem w stanie nas zdziwić i zaskoczyć.
Czy miłość i seks może istnieć w zakonach, seminariach czy Kościołach? Czy celibat wobec księży istnieje naprawdę, a śluby czystości to mit?
Autor pokusił się o podsumowanie jego wieloletnich obserwacji, przeprowadzanych wywiadów w celu ukazania zażyłych relacji i intymności wobec księży, a szczególnie wśród włoskiego kleru. Zawarł on w tej książce kilka intymnych historii przepełnionych bólem i udręką opowiedzianych przez duchownych. Wyjawiają wiele skrywanych tajemnic, które po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. "Kasta nieskazitelnych" to przede wszystkim opowieść o młodych ludziach, którzy trafiają do seminarium ze względu na nacisk ze strony rodziny, a szczególnie matki, która swoją zaborczością popycha syna w stronę Kościoła. Tam uczą się swojej posługi, jak służyć Bogu i pomagać wiernym, ale tym samym uczą się również swojej seksualności i cielesności.
Chętnie bym przeczytała książkę nawiązującą do naszego polskiego kleru, aby ktoś odkrył karty i pokazał jak to wygląda za kulisami naszego rodzimego Kościoła, chociaż pewnie za wiele się tym nie różni. I chociaż nic nie ma co do homoseksualizmu, a jak można się domyślić, Kościół jest nim przepełniony, to najbardziej irytuje mnie przekonywanie księży do ich wartości, jakie są przez nich głoszone. Sami robią to, co chcą, a innych ludzi potępiają za ich czyny i grzechy🤔

Autor koncentruje się tylko na wymienionych w podtytule problemach - seks i miłość – i jako socjolog z zawodu wnika w konsekwencje takiego stanu rzeczy, jaki mamy w seminariach i po święceniach. Pomija niemal całkowicie inne aspekty życia seminarzystów, a później księży – donosicielstwo, całkowita zależność od widzimisię biskupów, podejście do finansów. Ogranicza się do oceny seminariów włoskich, w których sytuacja nie odbiega od sytuacji w seminariach innych krajów. Kto czytał "Korporacja kościół. Wyznania księdza" - Piotra Babińskiego, „Klerycy. O życiu w polskich seminariach” Mariusza Sepioło, „Sakrament obłudy” Roberta Samborskiego czy książki Artura Nowaka, ten nie dowie się od Marzana niczego nowego. Dlatego przeczytałam ponad połowę ebooka, a resztę przekartkowałam.

Dla nieznających tej tematyki polecam jednak bardziej książki Babińskiego i Sepioło, obejmują dodatkowo wiele innych aspektów.

Mechanizm odczłowieczenia.

Szeroko pojęty Kościół katolicki to w ostatnich latach bardzo trudny i coraz bardziej kontrowersyjny temat. Mieszanie się duchownych w świeckie sprawy, pedofilskie skandale, nadużycia, niemożność (i niechęć) zrozumienia, że w XXI wieku XIX-wieczne (lub starsze) formuły postępowania nie mają już racji bytu. To wszystko od lat stanowi temat publicznej debaty. Niniejsza książka bardzo mocno do tej debaty nawiązuje, a to za sprawą dokonanej przez Marco Marzano analizy tego... jak "powstaje" ksiądz. Oto bowiem Marzano zabiera nas za kulisy duchownych seminariów, w których będziemy obserwować proces uformowania przyszłego kapłana. Jeśli macie słabe nerwy, to ostrzegam - ta zakulisowa wycieczka będzie mocno wstrząsająca.

Tajemnice księży, poczucie winy, zmowa milczenia począwszy od nauki w seminarium, aż po aktywne duszpasterstwo po złożeniu ślubów. Przed nami pogłębione, książkowe studium o najmniej znanych skutkach sakralizacji postaci kapłana (a także o najmniej znanych aspektach owej sakralizacji).

W jaki sposób seminaria formują i kształcą kapłanów? Niestety odpowiedź na to pytanie nie będzie miła i przyjemna. Seminaria w wyłonionym po serii wywiadów i analiz obrazie jawią się bowiem jako miejsca, w których przede wszystkim ŁAMIE się człowieka. Odbiera się mu jego "ja", wpaja mu się uległość i poczucie niższości wobec przełożonych po to, aby móc potem "napełnić' tak "wyczyszczonego" z ludzkich myśli i odruchów człowieka wiedzą duchową, która w swej istocie... pozostawia wiele do życzenia. Koszmar...

Osobna, ale związana z tematem sprawa, to pytanie o to, dlaczego Kościół katolicki broni ślubu czystości księży? Wszak sama czystość księży, pojmowana w dzisiejszy sposób, nie istniała od samego początku istnienia Kościoła (w rycie rzymskim funkcjonuje od XI-XII wieku, w Polsce od 1197 roku). Jak dziś Kościół podchodzi do drażliwego zagadnienia życia uczuciowego członków kleru? W jaki sposób lata spędzone w seminarium decydują o życiu seksualnym przyszłych księży? Wszak ciężko udawać, że adepci seminariów życia seksualnego nie posiadają...

Oto pytania, na które stara się odpowiedzieć Marco Marzano w studium udokumentowanym ścisłą analizą literatury fachowej oraz dziesiątkami wywiadów z księżmi i osobami, które stan duchowny opuściły. Wyłania się z niego obraz intymnego życia kleru formowanego – poczynając od seminarium – przez obejmującą go instytucję tak, aby ukrywał część swojej egzystencji zamiast w pełni, swobodnie z niej korzystać. Zebrane w ciągu kilkuletnich badań w terenie słowa składają się na osobiste historie przepełnione bólem, udręką i poczuciem samotności. Ujawniają też oparty na kłamstwach i sekretach system, który powoduje dramatyczne konsekwencje dla samych kapłanów i dla całej wspólnoty chrześcijańskiej.

Lektura może być dla katolika doświadczeniem prawdziwie wstrząsającym. Ortodoksyjnie nastawieni odbiorcy zapewne i książkę i jej autora albo oleją, albo otwarcie zaatakują, to jednak nie zmieni faktów. A te są takie, że Kościół systematycznie traci na poważaniu, znaczeniu i jakimkolwiek prawie do sprawowania rządów nad ludzkimi duszami. No bo niby dlaczego ma mieć do tego prawo grupa hipokrytów, którzy w swoim skostnieniu nie dostrzegają człowieka? Grupa hipokrytów, którzy osłaniają własne zbrodnie, a na dodatek tworzą - za sprawą seminariów - kolejne rzesze następnych, potencjalnych krzywdzicieli i zbrodniarzy (tak, nie boję się użyć tu tego słowa). Książka Marzano to kolejny wyłom w i tak już chwiejącej się konstrukcji. Może to jednak dobrze - może lepiej, żeby takie pomniki hipokryzji runęły, zamiast krzywdzić i wycierać sobie ciągle twarz czymś, czego nie pojmują i co stale wypaczają: prawdziwą nauką Chrystusa.

W całej tej historii warto także moim zdaniem zaznaczyć jeszcze jedno, a mianowicie: warto o tym wszystkim mówić. I to głośno. Nawet jeśli opisywane kwestie dotyczą świata duchownych, a więc pewnej rzeczywistości funkcjonującej "obok" świeckiego świata, to jednak nie może przesłaniać to prawdy o człowieku. A także o ludziach, którzy tworzą kościelne instytucje i jedynie formalnie żyją "obok" nas - w istocie rzeczy Kościół i księża bardzo się w nasz świecki świat wtapiają i nieraz odgrywają w nim większą rolę, niż powinni. Nie można zatem, w imię niczego, żadnej prawdy o Kościele przemilczać. Przesłanie niniejszej książki doskonale oddaje tę myśl.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#kastanieskazitelnych #marcomarzano #semianriaduchowne #kościółkatolicki #wynaturzenie #upadekkościoła #hipokryzjakościoła #patologiakościoła #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks

Mechanizm odczłowieczenia.

Mam za sobą już kilka bardzo dobrych książek na temat KK, ale to właśnie ta jest tym tytułem, który  powinno się przeczytać jako pierwszy, gdyż doskonale ukazuje cały mechanizm odczłowieczania, jaki przechodzą kandydaci na księży, z czego wynikają potem te wszystkie nadużycia, o których czytamy choćby w książce Martela czy Obirka.

„Kasta nieskazitelnych. Księża, seks, miłość” Marco Marzano to dokładna, intymna opowieść o braku pewności siebie, o emocjonalnym impasie, tożsamościowych zachwianiach i samotności. Tak wewnętrznie rozdygotany młody człowiek znajduje pozorne schronienie w seminariach, a tam obrabiany jest jak świeża glina. Psychologiczne tortury, systemowe znieważanie, odbieranie osobowości kawałek po kawałku, aż do całkowitej neutralności materiału. Zdyscyplinowanie i uległość to cechy celującego kleryka. W tak doskonale przygotowane naczynie wlewa się następnie odpowiednie formuły, z czego najważniejsza z nich to:

„Wierni są PRAWNIE ZOBOWIĄZANI traktować ludzi wyświęconych jako takich z rewerencją, czyli z LĘKIEM i pełnym względów SZACUNKIEM należnym im z powodu DUCHOWEJ WYŻSZOŚCI, oraz okazywać im POSŁUSZEŃSTWO jako posiadającym WŁADZĘ, pod groźbą kar w przypadku zachowania przeciwnego”.

Chyba jasne teraz się staje, dlaczego większość księży, nie wszyscy, ale większość, zachowuje się tak, jak się zachowuje. Zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję, zwłaszcza jeśli zastanawiacie się nad opuszczeniem szeregu wiernych poddanych.

IG @angelkubrick

„Kasta nieskazitelnych. Księża, seks,...

Kontrowersyjny temat.
Taki który raczej nie będzie przyciągał wszystkich czytelników. Jedni będą stronić od tego tematu, drudzy z przyjemnością wejdą w debatę. Do jakiej grupy należysz Ty?

Sięgnęłam po tą lekturę, bo byłam ciekawa jej treści. No i nie zawiodła mnie...ale. Jest jedno, ale. Początkowe rozdziały przypominają mi pracę magisterską, naszpikowaną górnolotnymi słowami i ciężką do przebrnięcia formą. Wyłączałam się co chwile. Myślałam, że porzucę ją po pierwszych 60 stronach. Więc jeśli nie podołacie temu początkowi to wcale Was o to nie winie. Ale obiecuje, że później jest już tylko lepiej.

Samo mięso. Przykłady. Wywiady. Historie nie jednego a wielu księży.
Mocne. Oburzające i dosadne.
Nie ma tu owijania w bawełnę.
Wiele cennych informacji.
Autor odwalił kawał dobrej roboty, analizując życie seksualne włoskich seminarzystów i księży. Rysuje smutny obraz seminariów.

Profil psychologiczny księży podany w niezwykle ciekawym stylu. Czy celibat to tylko i wyłącznie fikcja? Seks spowity tajemnicą? Zakaz mówienia o własnej seksualności? Ogólna zmowa milczenia? Z jakimi problemami borykają się młodzi seminarzyści? Z czym nie mogą sobie poradzić? Jaka jest ich historia?

Uwierzcie mi... te historie są naprawdę wstrząsające.

Głęboko poczyniona analiza, począwszy od homoseksualizmu księży po heteroseksualne związki księży z kobietami.

Naukowe dywagacje, które są niezwykle potrzebne. Ważna pozycja, aczkolwiek niełatwa do czytania no i nie dla każdego, bo może trochę zaburzyć zakorzenione wcześniej poglądy, a nie każdy tego chcę.

Ani nie polecam, ani nie zniechęcam. Jak dla mnie dobra, ale trudna książka.

Kontrowersyjny temat.

Książka, która tak naprawdę stara się wyjaśnić rzeczowo w sposób zbliżony naukowemu, a zarazem zjadliwie dla przeciętnego czytelnika, podstawy hipokryzji kościoła katolickiego, czyli sprawę celibatu i potępienia seksualności człowieka homoseksualnego.
Autor będący profesorem socjologii, byłym seminarzystą, bez oskarżania i zbędnej zjadliwości analizuje życie seksualne włoskich seminarzystów i młodych księży. Przeprowadza wywiady z seminarzystami i na ich podstawie rysuje obraz katolickiego formowania swych pasterzy. Obraz jest czarny, ale nie tendencyjny, bowiem autor doskonale zdaje sobie sprawę, że to hierarchiczny sposób sprawowania władzy, oraz tradycja ukrywania swojej seksualności, ma dodawać mistycyzmu i stwarzać wrażenie, że kasta nieskazitelnych jest kastą nadludzi, którzy są w stanie kontrolować swój popęd seksualny. Taki obraz kapłaństwa, jest szczególnie pociągający dla młodych homoseksualistów, szczególnie z włoskiej południowej prowincji. Pociągający również dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych z silnym matriarchatem lub patriarchatem, gdzie przyznanie się do swoich ciągot jest nie do pomyślenia, a seminaria niższe są jedyną odskocznią.
Dałem tej książce maksymalną notę ponieważ uważam, że warsztat autora jest niepodważalny, dodatkowo książka porusza tematykę skrywaną przez kościół i wymagającą wyjaśnienia. Uważam również, że pomimo zacięcia naukowego książkę się czyta z łatwością.
Tezy płynące z tej książki, są optymistyczne, gdyż obecna rewolucja LGBT+ powoduje sekularyzację i demistyfikację życia seksualnego, z którą kościół musi się zmierzyć.

• Religia
  • Reportaż