Gdy umarli mówią. Spektakularne przypadki medycyny sądowej

Okładka książki Gdy umarli mówią. Spektakularne przypadki medycyny sądowej Claas Buschmann
Okładka książki Gdy umarli mówią. Spektakularne przypadki medycyny sądowej
9788382520644
Ewa Kochanowska

Ciekawe historie z pracy zespolu karetki

Ciekawe historie z pracy zespolu karetki

Początek świetny. Wciągający. Zachęcający stylem (wielce powabnym) oraz niebanalną treścią. A potem zaczynają się schody. I autor zaczyna przemawiać ex cathedra. Puszyć się i nadymać. Przekonywać i pouczać. I nawet gdy ma rację, to jego moralizatorstwo uwiera. A przy tym historie, które opisuje są dość ciekawe, różnorodne, zaskakujące. Informacja o tym, że przyczyną większości gwałtownych śmierci jest alkohol – daje do myślenia. Przekonanie, że jeżeli powód śmierci budzi wątpliwość to akt zgonu powinien zalecać wykonanie sekcji zwłok jest dość nowatorskie, a jednocześnie zdroworozsądkowe, ponieważ jak przekonuje autor, po dokonaniu kremacji rozwianie wątpliwości jest niemalże niemożliwe. Książka polecana dla tych, którzy chcą poznać pracę lekarza sądowego od podszewki i nie dają się zniechęcić komentarzami wygłaszanymi z niezachwianą pewnością.

"Gdy umarli mówią" to tytuł, który przyciągnął moją uwagę od razu. Jako fanka kryminałów ciekawiło mnie jak można stwierdzić kiedy ktoś umarł czy został zamordowany i w jaki sposób. Po tą książkę musiałam sięgnąć.
Kiedy ktoś opowiada o swojej pracy, zdradza jej tajniki, to dla mnie jest to najlepsze źródło pozyskania wiedzy. Class Buschmann to patolog, który zebrał najbardziej spektakularne przypadki i opisał je w książce.
Mamy tu dwanaście przypadków, każdy jest inny i na swój sposób ciekawy ale czy spektakularny? No, po prostu przypadek ;)
Książka jednak bardzo ciekawa dla osób, które się tym interesują. Można się dowiedzieć jak dane czynniki wpływają na rozkład zwłok, przebieg sekcji i wnioski. Bardzo duży plus za to, że wszystko napisane jest w bardzo przystępny sposób.
Osobiście książka bardzo mnie zainteresowała.

Gdy umarli mówią to zapiski patologa Claas'a Buschmann'a, który przez wiele lat współpracuje z policją i odpowiada na pytanie w jaki sposób doszło do śmierci. Jego zadaniem jest stwierdzenie czy przyczyna była naturalna, czy wręcz przeciwnie.

Książka jest reportażem więc wszystkie opowiedziane sytuacje są prawdziwe. Najczęściej na stół sekcyjny trafiają osoby po śmierci naturalnej, później samobójcy i Ci, którzy brali udział w wypadkach a na samym końcu osoby którym ktoś pomógł przenieść się na tamten świat. Autor raczy nas sympatycznym cytatem:

" Chirurg potrafi wszystko i nie wie niczego. Internista wie wszystko i nie potrafi niczego. Lekarz sądowy wie wszystko i potrafi wszystko, ale jest już za późno."

Książka napisana jest lekko, bez medycznego języka a opisywane sytuacje są zadziwiające i fascynujące. Można podsumować, że ludzka wyobraźnia nie zna granic, nawet jeżeli chodzi o śmierć, a nawet standardowy zabieg stomatologiczny może zakończyć się fatalnie. Szkoda, że autor nie wie co później stało się z potencjalnymi sprawcami i jak potoczyły się ich losy. Polecam przeczytać 🙂

Podobała mi się i chciałabym więcej, chociaż czasami miałam wrażenie, że autor gubi się troszeczkę w tym co opisuje.

Spodziewałam się czegoś lepszego. Momentami miałam wrażenie, że autor chciałby nam dużo więcej opowiedzieć, za dużo na raz i na tak krótką książkę. Mimo wszystko czytało się całkiem przyjemnie, ale nie powiedziałabym, że ta książka dużo mnie nauczyła.

Spodziewałam się dużo więcej po tej pozycji, tymczasem język był prosty jak drut, a przypadki opisane kiepsko. Nie dowiedziałam się z tej książki zupełnie niczego, w przeciwieństwie do wielu innych książek w tej tematyce. Cieszę się, że wypożyczyłam książkę z biblioteki, bo byłoby mi szkoda pieniędzy na taką mierną pozycje. Rzadko pisze negatywne opinie na temat książek, staram się czytać to co mnie interesuje, ale w tym przypadku bardzo się zawiodłam.

W ostatnich latach nastąpił wielki boom na literaturę związaną z medycyną sądową. Można wspomnieć choćby o bestsellerze jakim była „Trupia farma” Billa Bassa czy „Co mówią zwłoki” Sue Black.
Claas Buschmann to lekarz patolog od lat współpracujący z niemiecką policją i pomagający w ujawnieniu przebiegu morderstwa i ujęciu sprawcy.
Książka jest niewielką, niespełna 200 stronicową pozycją zawierającą kilka opowieści o zbrodniach i o tym jak dobry patolog jest w stanie wydobyć od ofiar informacje pomagające w dochodzeniu sprawiedliwości i postawieniu morderców przed sądem. Jak dla mnie nie jest to niestety specjalnie fascynująca lektura, zabrakło mi tu odrobiny sensacji, dreszczyku, śledztwa prowadzonego przez lekarza. Być może powodem jest to, że prawie w każdym przypadku najpierw dowiadujemy się w jaki sposób i z jakiego powodu doszło do morderstwa, a same informacje wydobyte z ofiar zajmują niewielką część rozdziału i obejmują głównie opisy obrażeń które się na ciałach znajdują.
Nie jest to pozycja zła, ale czuję pewien niedosyt. Trzeba brać jednak pod uwagę to, że książka napisana jest przez lekarza, nie przez zawodowego, doświadczonego pisarza. No i w końcu to literatura faktu, a nie rasowy kryminał. Poza tym, autor swoim podejściem do pracy i do życia w ogóle wzbudził we mnie sporą sympatię. Trzeba przyznać, że widać, że mimo wykonywania trudnego dla psychiki zawodu potrafił zachować niezbędny balans między życiem zawodowym i osobistym i utrzymać zdrową dawkę dobrego samopoczucia i humoru.

Książka jest niewielką, niespełna 200...

Książek o podobnej tematyce przeczytałam co prawda niewiele, ale nawet te wydają się być bardziej porywające. Nie wiem czy to styl autora, czy to wina tłumaczenia, ale książkę czyta się czasami dość topornie. Niemniej jednak za samo poruszenie tego tematu, podzielenie się autora - lekarza sądowego, swoimi doświadczeniami z sali sekcyjnej, należy się dobra ocena. Polecam tę książkę, chociaż znam lepsze np. książki autorstwa dra Richard’a Shepherd’a.

Mimo tego, że autor nie jest zawodowym pisarzem, napisał pozycję którą rewelacyjnie mi się czytało. Lotna, informacyjna, dowcipna, napisana z godnością i szacunkiem do tematów trudnych. Pomimo tematu, bardzo rozrywkowa pozycja. Nie dawałem jej żadnych szans (egzemplarz znalazłem na osiedlowym śmietniku),tymczasem to była jedna z lepszych lektur weekendowych.

• Reportaż
  • Popularnonaukowe
  • Przeczytane 2023
  • Ebooki

Claas Buschmann Gdy umarli mówią. Spektakularne przypadki medycyny sądowej Zobacz więcej