Wigilia ze skutkiem śmiertelnym

Okładka książki Wigilia ze skutkiem śmiertelnym Iwona Banach
Okładka książki Wigilia ze skutkiem śmiertelnym
Iwona Banach Wydawnictwo: Skarpa Warszawska kryminał, sensacja, thriller
Skarpa Warszawska
2022-10-12
2022-10-12

Zielonego pojęcia nie mam co to było, nie umiem znaleźć w tej książce praktycznie nic co by mi się podobało, jedynym plusem jest to, że naprawdę szybko się to czytało, jednak książka była tak nie zachęcająca, że i tak przebrnięcie przez nią zajęło mi mnustwo czasu, z powodu tego iż nie miałam jakichkolwiek chęci do sięgania po nią. Zdecydowanie nie jest to pozycja dla mnie, aby ją skończyć musiałam pozbyć się chwilowo wszystkich szarych komórek.

Kolejna komedia kryminalna, której nie mogłam pominąć. Bawiłam się przy niej bardzo dobrze, a że jeszcze w klimatach świątecznych to się załapała na początek marca ;)

Lekka, łatwa i przyjemna. Idealna na święta.

Lekka, łatwa i przyjemna. Idealna na święta.

Dla mnie słaba, bardzo pokręcona. Użyte niecenzuralne słowa w tekście wcale nie podnoszą oceny.

Jak już ktoś napisał, dobrze że nie przeczytałem komentarzy. Prawdopodobnie bym nie przezytał, a oceny nigdy nie biorę pod uwagę - inaczej by się omijało dość dużo książek.

Jako, że w ostatnim czasie przeważnie czytam jakiś kryminał, więc chciałem od nich odpocząć. Padło na tę książkę, fakt że to znów kryminał lecz to komedia - wybór idealny.

Nie będę przytaczał o czym, ponieważ jest opis oraz w innych komentarzach też można się dowiedzieć.

Tak czy owak. Książka ta powodowała, że momentami się śmiałem raz mniej raz więcej.
Bohaterowie, sytuacje, wydarzenia - oczywiśćie absurdalne, nierzeczywiste - lecz autorka w taki sposób napisała, że ta książka jest naprawdę dobra.
A przecież właśnie chodzi o to aby się podobała. Nie ważny temat - ważne jak zostanie to przedstawione.
Żonie także się podobała i z pewnością jeszcze jakąś książkę Pani Iwony Banach przeczytamy.

Nie sugerujcie się oceną - sami sobie oceńcie po przeczytaniu.
Nie sugerujcie się komentarzami negatywnymi - w końcu nie wszystkim musi się podobać to samo.

No dobra, coś napiszę:
Babacia the best. ( Chcąc się wybronić, z popełnionego nie potrzebnego gadulstwa, gdzie uniosła się, że ciuchy na denacie to jakieś szmaty - a to były jej najładniejsze ciuszki ),a Denat to nie doszły małżonek innej pani.

Cytat: dałam mu - westchnęła babcia. - Mieliśmy romans!

Mnie to rozśmieszyło.
Na prawdę polecam.

Nie będę przytaczał o czym,...

Książka jest bardzo nierówna, chwilami jest świetnie a chwilami dziwnie słabo. Niestety tych drugich chwil jest więcej ponieważ przy dość ciekawej fabule akcja opowieści tak się zakręca że trudno za nią nadążyć i się nie pogubić. Humor również wacha się od znakomitego po nazbyt sprośny no i ten diabeł, który zjawia się w przedziwnych sytuacjach to już niezła przesada.

"Wigilia ze skutkiem śmiertelnym" Iwona Banach

Kolejna komedia kryminalna w wigilijnym klimacie już za mną. To trzecia książka tej autorki, którą przeczytałam i była to chyba najbardziej zagmatwana historia jaką poznałam.

Komedie kryminalne autorki były mi już znane, dlatego z ciekawością sięgnęłam po kolejną. A ta zapowiadała się dobrze.

Krótko o fabule.
Akcja toczy się w małym Leszynie i rozpoczyna się w Boże Narodzenie przed zaręczynami Miłki i Karola. Nieoczekiwanie związek się rozpada, a dziewczyna bojkotuje imprezę zaręczynową chowając się w domu babci. I w tym właśnie miejscu pojawia się trup, w dodatku całkiem nagi. Kobiety pozbywają się ciała i tu zaczyna się cały galimatias.

Momentami był taki chaos, że nie wiedziałam na czym się skupić, kto jest kim. Przez różnorodność postaci, chwilami gubiłam się w ich relacjach. Po jakimś czasie się przyzwyczaiłam i było już lepiej.

Cała historia była dla mnie lekko naciągana, za dużo zwrotów akcji i niezbyt prawdopodobnych zdarzeń, a pojawienie się diabła, który szukał na ziemi kandydatki na żonę, już w ogóle nieźle namieszało.

Ogólnie dialogi i sytuacje były dość zabawne i dobrze się przy nich relaksowałam. Parę razy się uśmiałam, ale nie było aż tak jak spodziewałam się po wcześniejszych książkach autorki. Zakończenie było za to zaskakujące i realistyczne. To było plusem tej historii.

Pomimo pewnych mankamentów nie żałuję, że skusiłam się na tę świąteczną komedię kryminalną, bo pozwoliła mi na chwilę relaksu w świątecznym nastroju.

"Wigilia ze skutkiem śmiertelnym" Iwona Banach

Krótko o fabule.
Akcja toczy się...

Teoretycznie komedia kryminalna i to jeszcze w świątecznych klimatach. Teoretycznie powinna mi się podobać. Niedługa, więc powinnam szybko przeczytać. A męczyłam się z nią około tygodnia. Próbowałam czytać wersję papierową, słuchać audiobooka, czytać na czytniku. Nijak ta historia do mnie nie trafiała. Nie chciałam jej jednak odkładać, do końca mając nadzieję, że jednak między nami zaiskrzy. Wszak ja tak lubię komedie kryminalne! Już kilka tej autorki czytałam i całkiem nieźle się bawiłam. Niestety nie tym razem. Przedostatnia lektura w 2023 roku i moje wielkie rozczarowanie.

Miłka orientuje się, że jej związek z lubym to czysto toksyczna relacja. Ona się angażowała i łożyła na utrzymanie, a on ochoczo z tego korzystał. Dziewczyna przejrzała na oczy, gdy Karol wygrał w totka. Mężczyzna zażądał intercyzy, myśląc, że co jego to jego, a co Miłki to wspólne. Miłosława zakończyła związek nie powiadamiając o tym rodziny, która w święta planowała w restauracji wielkie przyjęcie świąteczne połączone z zaręczynami. Sytuacja byłaby niezwykle niezręczna, ale ktoś sprawia, że staje się wręcz absurdalnie. W domu babcia z Miłką znajdują martwego, nagiego mężczyznę. Postanawiają pozbyć się zwłok. Wkrótce te trafiają w inne miejsce i zapoczątkowują lawinę wydarzeń. Kim okaże się trup i kto jest jego zabójcą?

"Wigilia ze skutkiem śmiertelnym" rozgrywa się w święta, a w książce jest sporo śniegu. Mimo iż jest to komedia kryminalna, ja niezbyt odczułam zastosowane tu zabiegi humorystyczne. Jest mnóstwo bohaterów, interakcji między nimi, absurdalnych scen, kilka zwrotów akcji i nagle pojawiających się powiązań. Czasami jest wręcz chaotycznie. Niestety jest też sporo wulgaryzmów, które nie wydają się potrzebne. Dialogi również budzą moje mieszane uczucia. A po co wątek diabła? Nawet bez niego dzieje się tu wiele. Za takie komedie kryminalne to ja podziękuję.

Mam problem z tą książką. Cała intryga i rozwiązanie całkiem ciekawe, ale Matko Bosko co za chaos! W sumie to podziwiam autorkę, że się nie pogubiła w tym wszystkim, bo czytający bądź słuchający powinni to robić ciągiem, żeby starać się chociaż nadążać za "tym" wszystkim.
Miałam moment, gdzie byłam już totalnie zmęczona wariactwem treści, bo wszystko mieliło jak jakieś tornado.
Doceniam wiele trafnych spostrzeżeń umieszczonych w treści, nawiązujących do obecnych czasów. Bardzo, bardzo trafnych i fajnie przekazanych.
Niestety zmęczyły mnie zdania typu: "powiedział coś, bo coś chciał powiedzieć, ale w sumie to nie chciał, ale powiedział, bo chciał". - tak mniej więcej wygląda większość książki.
Szczerze to nie wiem jak dotrwałam do końca, bo jest to książka totalnie szalona, która pędzi jak dziki osioł, który sam tylko wie dokąd i wali na oślep czy to przez pole, czy to las, czy rzekę.
Ale na pewno całość - właśnie w tym całym szaleństwie - zasługuje chociaż na dozę uznania.

Cieszę się, że nie patrzę na opinię i oceny przed rozpoczęciem lektury. W tym przypadku widząc "4.9" nawet bym jej nie zaczynała, a ostatecznie nie żałuje. Wciągnęłam się, bo jest trochę głupie, ale śmieszne - czyli spełnia wszystkie wymogi w byciu komedią kryminalną.

• Audiobooki