Przeklęta szkatułka

Okładka książki Przeklęta szkatułka Alek Rogoziński
Okładka książki Przeklęta szkatułka
Alek Rogoziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekkie Cykl: Gorset i szpada (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Gorset i szpada (tom 2)
Wydawnictwo Lekkie
2022-10-12
2022-10-12

Druga część cyklu Gorset i Szpada o przygodach hrabianki Julii Zasławskiej et consortes w Warszawie. Poszukiwania zgubionego majątku trwają (akcja zawiązana w pierwszym tomie),a tu dochodzi intryga turecko-austriacko-francusko-watykańska z aktywnym udziałem królowej Marysieńki i jej dzieci, co daje przyczynek do kilku poszukiwań/pościgów/bijatyk/zagadek. Czyta się toto szybko, postacie są odpowiednio zróżnicowane i każda ma swoje motywacje, niemniej jednak mam wrażenie, że to nie powinna być osobna część, a kilka rozdziałów większej całości. Właściwie wszystkie wątki są niedokończone (włącznie z głównym, który w sumie przez całą książkę posuwa się może o jeden krok),intrygi polityczne nierozstrzygnięte, czarne charaktery nieukarane. Mamy też na końcu zapowiedź "czy hrabiance uda się ... - o tym już w kolejnym tomie" - tak się nie robi Panie autorze...

To druga część przygód hrabianki Zasławskiej i przyznam, że ta seria historyczna autora bardzo przypadła mi do gustu. Śledząc fabułę poznajemy realia życia w Polsce w XVII wieku. Czasy były inne, lecz ludzie nie zmienili się za bardzo, bohaterowie wydają się bliscy współczesnym osobom.

Rozpustny kuzyn Julii, Pierre, zostaje wrobiony w morderstwo i aresztowany. Grozi mu sroga kara. Wymienione możliwości jeżą włos na głowie, tym bardziej, że wtedy wydobywanie zeznań torturami było na porządku dziennym. Tylko szlachta nie musiała obawiać się kata.

Julka musi ocalić kuzyna i odnaleźć tytułową szkatułkę. W pałacu w Wilanowie roi się od intrygantów. Ktoś porywa hipochondrycznego księcia Jakuba.

Książkę czyta się szybko i lekko, czas przy niej mija nie wiadomo kiedy. Widzimy uwypuklone przywary przedstawicieli różnych warstw społecznych. Jest rodzina królewska, szlachta, duchowni, ambasador imperium osmańskiego, królewski błazen, służąca a nawet jedna wiedźma.
Najciekawszą bohaterką była 6-letnia niezwykle rezolutna Tereska Sobieska. Mała księżniczka z wielkim charakterem. Po prostu muszę widzieć co się z nią stało a trzeciego tomu jeszcze nie ma 😭 Drogi autorze, czekam na "Świętą relikwię".

Teresa Kunegunda jest postacią prawdziwą, podobnie jak pozostali władcy występujący w powieści.

Hrabianka Julia Zasławska stara się odnaleźć majątek, który jej zmarła tragicznie ciotka ukryła w sekretnym miejscu. Sprawy się komplikują, gdy wierny kompan i kuzyn Julii, Pierre, zostaje oskarżony o popełnienie morderstwa, a z królewskiego pałacu ktoś porywa najstarszego syna królowej Marysieńki.
Czy hrabianka zdoła uratować kuzyna, odnaleźć swój majątek i ocalić królewicza Jakuba?

...........................................................

Książka pomimo ,że jest napisana lekkim piórem, z dozą humoru zupełnie mnie nie porwała. Skusiłam się na nią zauroczona okładka I ciekawym opisem z tyłu pozycji. Jest to drugi akt rozgrywającej się w XVII wieku na dworze Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery sagi obyczajowo-sensacyjnej „Gorset i szpada“. Moim zdaniem fabuła nie porywa i miejscami się za bardzo wlekła. Bohaterowie poprawni ,ale nie było żadnego ,z którym bym się bliżej związała i który zapadł by w pamięć. Niestety jest to jedna z gorszych pozycjj ,która do tej pory czytałam. Długo się zastanawiałam czy pisać ta recenzje ,ale postanowiłam uszanować swój czas poświęcony na pisanie a wam pokazać, że zdarzają się książki w mojej opinii słabe. Jedyną zaletą tej pozycji to postać Tereski ,dzięki której przebrnęłam do zakończenia.

Czy hrabianka zdoła uratować kuzyna, odnaleźć swój majątek i ocalić...

Niestety, bardzo dziecinna :(

Niestety, bardzo dziecinna :(

Żenująca. Gorsza niż pierwsza część.

Żenująca. Gorsza niż pierwsza część.

Polecam 📚😍❤️

Polecam 📚😍❤️

Uwielbiam prozę Alka Rogozińskiego. Jego "Przeklęta szkatułka" przeniosła mnie w czasie. Tereska zawładnęła moim czytelniczym sercem. Nie mogę doczekać kolejnej odsłony serii "Gorset i szpada"

Lubię Alka Rogozińskiego, ale ta seria książek jest bardzo słaba i uważam, że lepiej gdyby nie powstała. Pierwsza część już nie była za dobra, ale chciałam dać serii drugą szansę i zabrałam się za część drugą. Porzuciłam ją jednak po trzecim rozdziale. Może dalej coś się rozkręci, ale początek to nieustanne mielenie wątku homoseksualnego kuzyna i innych podobnych mu osób. Co drugie zdanie wypowiadane przez któregoś z bohaterów ma jakiś seksualny podtekst, albo spotyka się z takim komentarzem ze strony innych bohaterów. Nie mam ochoty na dalsze tego rodzaju rozkminki, więc porzucam i do kolejnych części (jeśli się pojawią) już nie sięgnę.

Muszę przyznać że ta książka utrzymuje poziom humoru na miarę autora. I choć przy pierwszej części tej serii miałam mieszane uczucia to tu wątpliwości nie mam. Super. Polecam dla wszystkich którzy lubią się trochę pośmiać bo kryminał kryminałem ale śmiech też jest wskazany.

Druga część nie odbiega od pierwszej, trochę humoru wniosła postać Tereski Sobieskiej

Alek Rogoziński Przeklęta szkatułka Zobacz więcej