Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew

Okładka książki Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew Holly Jackson
Okładka książki Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew
Holly Jackson Wydawnictwo: Books4YA Cykl: Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki (tom 2)
Good Girl Bad Blood
Ernest Kacperski
krzyminał holly jackson books4ya

najlepsza z serii

najlepsza z serii

Bardzo odrywająca od wszystkiego historia, kryminał, bardzo starannie wymyślone, ale też bliskie realizmowi. Wszystkie problemy nastolatków i wchodzących w życie dorosłych, zanurzenie w media społecznościowe i wygenerowane z tym problemy - bardzo realne. Z drugiej strony zajmująca część kryminalna.

W porównaniu do pierwszej części ten tom był nieco naciągany...

W porównaniu do pierwszej części ten tom był nieco naciągany...

Ciutkę słabsza niż 1 tom jak dla mnie ale dalej fenomenalna w swoim gatunku. Końcówka świetna, intryga ciekawa a dodatkowy plus za subtelną relacje romantyczną. Bardzo naturalna będąca świetnym tłem. Nie mogę się doczekać 3 temu i teraz tylko nie wie czy czekać na audiobook (które są świetne, oba tomy słuchałam) czy czytać 🙈

Pierwszy tom czytałam dosyć dawno temu i przyznam, że nie wszystko pamiętałam, na szczęście kontynuacja w fajny sposób przypomina te wydarzenia. Napisana lekkim językiem, nie mogłam się od historii oderwać. Zaangażowałam się i przeżywałam razem z bohaterami. Tempo akcji jest świetnie wyważone, nie nudziłam się ani nie czułam się przesycona akcją. Zakończenie naprawdę ciekawe i emocjonujące. Fajny młodzieżowy kryminał, z którym warto się zapoznać.

Mówiąc całkowicie szczerze, ta część podobała mi się zecydowanie bardziej niż pierwsza. Nie wiem czy to kwestia zakończenia i akcji – ostatnie 60 stron spędziłam praktycznie zjadając paznokcie – czy raczej Pip "po przejściach". Nie do końca wiem jak to określić, ale bardzo podoba mi się sposób w jaki autorka pokazuje nam realia głównej bohaterki. Nie jest to idealna nastoletnia pani detektyw. Widzimy, że społeczeństwo prawie ją złamało, widzimy jak Pip odbiera otaczający ją świat, widzimy traumę, co dodaje realizmu do całej historii. I coś na co prawie zawsze zwracam uwagę, bardzo przyjemny, delikatny i nie wprowadzany na siłę wątek miłosny.

Zdarza się Wam, że drugi tom serii podoba Wam się dużo bardziej od pierwszego? Miałam tak w przypadku "Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki". Pierwszy tom całkiem mi się podobał, ale drugi absolutnie mnie pochłonął.

Po poprzedniej, zamkniętej już sprawie, Pippa postanawia, że zaprzestanie zabaw detektywistycznych i skupi na nauce. Życie jednak postanawia zrobić jej na przekór, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach znika jeden z jej znajomych. Sprawa ta nie znajduje się na szczycie listy priorytetów lokalnej policji, gdyż chłopak znany był z wielokrotnych ucieczek. Wobec tego Pippa wraz z przyjaciółmi jest zmuszona wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować go odnaleźć.

Kryminał to dla mnie gatunek, po który sięgam, gdy mam ochotę na coś lżejszego, jednak wciągającego i trzymającego w napięciu. "Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew" właśnie to mi dała i sprawiła, że niesamowicie zaangażowałam się w tę historię.

Oprócz ciekawie poprowadzonego wątku detektywistycznego znajdziemy tu również podcast prowadzony przez główną bohaterkę, którego używa jako narzędzia do zdobycia potrzebnych dla siebie informacji. Autorka ciekawie połączyła oba tomy, nie tylko poprzez wspólnych bohaterów. Pociągnęła również wątek Maxa Hastingsa tworząc pole do rozważań na temat sprawiedliwości i moralności. Czy wyrok wydany przez sąd jest zawsze nieomylny? Kto tak naprawdę decyduje o tym, co jest sprawiedliwe?

Połączenie tych wszystkich aspektów w jednej książce sprawiło, że wprost nie mogłam oderwać się od lektury. Myślę, że jest to jeden z ciekawszych kryminałów skierowanych do młodzieży. Dla mnie był bez wątpienia fantastyczną rozrywką.

Grzeczna dziewczynka obiecała sobie, że już nigdy nie będzie bawić się w detektywa. Za dużo ją to kosztowało ostatnim razem, a poza tym zauważyła, że zatracając się w śledztwie zatraca także samą siebie. Jak nie trudno przewidzieć, wszystkie tego typu postanowienia można wsadzić w... kieszeń. Ktoś zaginął, a policja uznała to za sprawę niskiego ryzyka, co wiąże się z tym, że nie zamierzają podjąć żadnych działań. Funkcjonariusze zajmują się więc zabraną z ogródka swojego domu ośmiolatką (co ładnie wraca na koniec),a Pip rozpoczyna swoje śledztwo publikując je w formie podcastu.

Tak jak w pierwszej części podążamy dokładnie tropami samej Pip nie dowiadując się niczego więcej, niż wie ona sama, co pozwala nam dochodzić do własnych wniosków. I tu wkracza sprawa zegarka, który kazał mi wyciągnąć pewien oczywisty wniosek, do którego Pip jakimś cudem dochodzi nieco później. Muszę przyznać, że wybiło mnie to nieco z rytmu. Autorka troszkę się tu chyba pogubiła.

Sama sprawa jest ciekawa, tak samo jak jej rozwiązanie. Każdy, kto ma w sobie choć trochę więcej empatii, będzie miał w pewnych momentach ogromne poczucie niesprawiedliwości. I to dobrze. Tak powinno być.

Mimo wszystko, ta część wydaje mi się nieco słabsza niż pierwsza. Wciąż dobra, ale jednak nieco słabsza. No i mam pewne zastrzeżenie. Rozumiem, że po sprawie Andie Bell, nasza główna bohaterka prowadzi podcast. Stworzyła go już po śledztwie, teraz relacjonuje proces, ale... Czy naprawdę rozsądne jest zdawanie relacji na bieżąco z toczącego się śledztwa? Nawet jeśli jest ono prowadzone przez "domorosłą detektyw"? Moim zdaniem nie i na takie rozwiązanie nie ma w książce ani jednego przekonującego dowodu. Słuchacze mogą podsunąć Ci tropy? Laska... To jeszcze nie oznacza, że musisz na bieżąco o wszystkim ich informować

Holly Jackson please marry me...
Czytając opinie dowiedziałam się, że dla niektórych ten tom jest nieco słabszy od poprzedniego. Jednak moim zdaniem jest równie świetny, co pierwszy (a może trochę lepszy 😜).
Gdybym mogła dałabym 11/10.
Czytajcie!!

Holly Jackson please marry me...
Gdybym mogła dałabym 11/10.
Czytajcie!!

Pippa Fitz-Amobi po sprawie Andie Bell i niebezpieczeństwie, na które naraziła siebie i swoją rodzinę ma już dość rozwiązywania zagadek. Jej podcast o morderstwie stał się viralem, ale miał zakończyć się po pierwszym sezonie tak samo, jak jej detektywistyczna kariera. Kiedy jednak znika ktoś bliski, a policja bagatelizuje sprawę, Pip rozpoczyna kolejne prywatne śledztwo, które zaprowadzi ją do kolejnych mrocznych sekretów skrywanych przez małe miasteczko.

O ile „Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki” od samego początku mnie wciągnął i zaangażował, tak w przypadku „Grzecznej dziewczynki, zepsutej krwi” było trochę inaczej. Początkowo nie byłam przekonana do samej zagadki, miałam wrażenie, że ten tom trochę stracił na tempie, a samo zaginięcie nie wydawało mi się tak ekscytujące, jak poprzednia sprawa. Jednak czytałam dalej, bo sama młodziutka i inteligentna Pip wystarczyła do tego, żebym chciała wiedzieć, jak poradzi sobie tym razem. I tu muszę zwrócić tej książce honor, bo kiedy razem z główną bohaterką zaczęłam łączyć fakty, a na jaw zaczęły wychodzić głęboko skrywane mroczne tajemnice, okazało się, że zafascynowana przekładam stronę za stroną, nie mogąc się od niej oderwać.

„Grzeczna dziewczynka…” zaskoczyła mnie nie tylko rozwojem samego śledztwa, ale także podjęciem tematu moralności i rozważaniem tego, co jest sprawiedliwe, a co nie. I tu wchodzi Pip, która w tym tomie przechodzi pewnego rodzaju załamanie moralności, bo kiedy sprawa okazuje się bardziej skomplikowana niż początkowo myślała, a proces znanego z pierwszego tomu Maxa Hastingsa nie idzie po jej myśli, nie jest pewna, jak powinna postępować i z tej tytułowej grzecznej dziewczynki zmienia się w pełną złości osobę zaczynającą podejmować decyzje, które są moralnie wątpliwe.

Świetnym pomysłem okazał się również wątek podcastu prowadzonego przez główną bohaterkę, z którego wszyscy dowiadują się, jakie postępy czyni ona w śledztwie. I muszę powiedzieć, że mi się ten wątek niesamowicie podobał, bo działał na podstawie tego, że chociaż wszyscy słuchają, to nikt nic nie mówi, a jeśli już ktoś coś powie, to nigdy nie wiadomo, kiedy są to prawdziwe informacje, a kiedy ktoś chce zaistnieć w viralowym podcaście.

Pozornie spokojne miasteczko kolejny raz okazało się niebezpiecznym miejscem, a samo zakończenie było tak niespodziewane, naszpikowane zwrotami akcji i traumatyczne dla Pip, że jestem absolutnie pewna, że będzie miało swoje ogromne konsekwencje w kolejnym tomie. Mimo początku, który nie był tak porywający, jak się spodziewałam „Grzeczna dziewczynka…” jest kontynuacją, która nie daje czytelnikowi odetchnąć i trzyma w napięciu do samego końca, a nawet po jej odłożeniu.

Holly Jackson Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew Zobacz więcej
Holly Jackson Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew Zobacz więcej