Ocalało pięciu

2023-10-11
2023-10-11
2022-11-29
Anna Jurga

Świetna książka na raz czy dwa posiedzenia: bardzo dobre tempo, trzyma w napięciu, dobrze skonstruowana fabuła i intrygujący, niejednoznaczni bohaterowie, co niezwykle ważne w przypadku powieści skupionej wokół tego, że ktoś ma wartościową tajemnicę. Narracja momentami popada w przesadny melodramatyzm, ale ostatecznie stoi przy głównej bohaterce, mocno poturbowanej przez życie, więc można jej to wybaczyć; podobnie jak to, że nieco zbyt prędko staje się oczywiste, o co w tym wszystkim chodzi (choć z drugiej strony to znaczy, że autorka uczciwe podrzuca tropy, by czytelnik mógł sam rozwiązywać zagadkę). Świetnie się bawiłam, na pewno wrócę jeszcze do innych powieści autorki.

To było cudowne. Co prawda na początku nie mogłam się do końca połapać i wciągnąć ale później już dosłownie nie mogłam się od niej oderwać. Plot twist on point

Niesamowita książka. Moje wyróżniona w kwietniu 2024 roku. Do końca nie mogłam odszyfrować kto ma tą tajemnicę :P

Nie ukrywam, myślałam, że jakiś czas po przeczytaniu wrażenia bardziej ułożą mi się w głowie, a jednak wciąż mam niejednoznaczne odczucia. Natomiast była to bardzo dobra i wyjątkowa przygoda.

Jakbym oglądała dobry film, dosłownie miałam przed oczami profesjonalne kadry i prawdziwie nie mogłam się oderwać, wciąż chciałam wiedzieć, co się zaraz wydarzy.

Red, do której głowy mamy największy wgląd jest wyjątkowo specyficzną postacią, ciekawie zbudowaną a wciąż taką, która mogłaby chodzić z nami po ziemi, po kawałku odsłania się jej przeszłość, uzupełniając bieg wydarzeń.

Poczułam to napięcie, pojawił się dreszczyk emocji. Pokochałam i znienawidziłam część bohaterów.
Wszyscy zostali uwięzieni w jednym miejscu, za metalowymi ścianami czaił się punk rzucany ostro przez laser.
Niepokojąca, gęsta atmosfera przepełniona przyjaźnią i podejrzeniami. Wszystko w młodzieżowym klimacie, w tym język pozwalający idealnie wczuć się w historię, zwykle "typowy" czasem z lekka dziwny, zawsze adekwatny do akcji.

Kiedy myślałam, że zaczynam się nudzić, ponownie pojawiała się iskra niedopuszczająca odłożenia książki.
Wątki powoli się przenikają, tworząc zgraną całość, choć nie wszystko w 100% jest nam ostatecznie podane.

Choć sama czuję niedosyt w moich słowach, to definitywnie przeżyłam intrygującą przygodę i was również do tego zachęcam.

Red, do której głowy...

Pochłonęłam te książkę w tempie ekspresowym, bynajmniej nie dlatego że była krótka. Nie spodziewałam się, że tak mnie wciągnie. Napięcie towarzyszyło od początku do końca, zaangażowała mnie na tyle że chciałam wiedzieć kto kryje jaki sekret, kto zginie, kto strzela (a tu plot twist gonił plot twist) I bardzo, ale to bardzo, sama chciałam dobić jedną, bardzo, bardzo wredną postać.
To typowa książka YA, nie jest to jakaś mega rozbudowana intryga, ale w niczym mi to nie przeszkadzało. Bawiłam się super, i jestem bardzo pozytywnie nastawiona na dalsze czytanie Holly Jackson. „Przewodniku…” nadchodzi twój czas!

🖤Po przeczytaniu PPZWGD stwierdziłam, że sięgnę po Kolejna powieść Holly Jackson.

"Ocalało pięciu" to Kolejna książka autorki "Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki "
Książka według mnie jest naprawdę fantastyczna. Lektura ma ponad 400 stron, co według mnie jest dość sporą ilością jak na fabułę która dzieje się podczas ośmiu godzin,ale czytało się ją bardzo przyjemnie i szybko.Historia przyjaciół trzyma w napięciu od początku aż do samego końca. Czytając nie mogłam się oderwać. Historia była wciągająca i absolutnie genialna.🖤

(IG: throughlifewithabook)

Bardzo lubię thrillery, w których do samego końca nie wiadomo jest, na czym polega rozwiązanie 🤔. Jeśli chodzi o "Ocalało pięciu" to faktycznie jest tak, że wszystkiego dowiadujemy się na końcu, ale o dziwo wcale nie byłam zachwycona tym zakończeniem tak, jak samą zawartością 🙈.

Nie jest to długa historia, ale naprawdę wiele się w niej działo. I co najważniejsze - wywoływało emocje 😬. A szczególnie postawa jednej z postaci sprawiała, że moje nerwy ledwo się trzymały i gdybym mogła, to sama bym się jej pozbyła 😂 Ale nie jest w tym nic złego, lubię, kiedy historia wywołuje skrajne emocje, a nie cały czas jednakowe 🫱🏻‍🫲🏽

"Ocalało pięciu" to naprawdę dobry thriller z młodzieżą w roli głównej, nieco mrocznym i tajemniczym klimatem, w którym do samego końca walczymy o przeżycie 😱 Napisane fajnym, przyjemnym w odbiorze językiem, tłumaczenie też było dla mnie naprawdę dobrze zrealizowane 👌🏼 Jeśli szukacie czegoś przyjemnego na wieczór czy dwa, to polecam Wam ten tytuł ⚘️

Literackie dzieło sztuki! Świetnie wykreowani bohaterowie, cudowna historia, trzymająca w napięciu. Cudowne pióro Holly Jackson i ta gra na emocjach czytelnika!! No po prostu coś pięknego. Przeczytana na raz ;) ze stale przyspieszonym biciem serca.

Zanim sięgnęłam po tą książkę długo się wahałam, kupiłam ją po przeczytaniu „Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki” oraz „Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew”, ale przed przeczytaniem ostatniej części, która w porównaniu do dwóch pozostałych była fatalna. W końcu zdecydowałam się na tę lekturę i się nie rozczarowałam. Akcja ma miejsce w bardzo krótkim przedziale czasowym, przez co jest bardzo dynamiczna i pełna napięcia, niesamowicie dużo plot twistów. Jest dobrze napisana i naprawdę wciągająca. Jeżeli ktoś obawia się, że książka będzie tak słaba jak ostatnia część „Grzecznej dziewczynki”, nie ma czego się bać, lektura zdecydowanie warta polecenia.

To było d o b r e. Mamy kamper, 6 osób i snajpera. Co może pójść nie tak? Kocham styl pisania Holly. Jej książki tak wciągają, że się oderwać nie można. Pooolecam

Holly Jackson Ocalało pięciu Zobacz więcej
Holly Jackson Ocalało pięciu Zobacz więcej