Boscy przewodnicy. Jak zwierzęta uczą nas życia

Okładka książki Boscy przewodnicy. Jak zwierzęta uczą nas życia Caryn Rivadeneira
Okładka książki Boscy przewodnicy. Jak zwierzęta uczą nas życia
Caryn Rivadeneira Wydawnictwo: Znak flora i fauna
flora i fauna
Znak
2022-10-17
2022-10-17
zwierzęta fauna

Autorka, aktywna w swoim kościele chrześcijanka, zadała sobie trud wyszukania w Biblii miejsc, mówiących o zwierzętach. Całkiem sporo ich, aż byłam zaskoczona. Więcej w tej książce tematyki religijnej niż zwierząt, ale jednak są i takie historie, jak np. zmiana nastawienia ludzi do pitbulli, o czym nie wiedziałam, ale co potwierdzają moje obserwacje.
Okładka oryginalna, ale dobór kolorów jak dla mnie zabójczy. Wpada jednak w oko i nie daje się „odzobaczyć“ 😊. Chyba nie tylko dla zwierzolubnych, ale zainteresowanych tą specyficzną tematyką, jaką są zwierzęta w Biblii. Polecam też Hołowni „Boskie zwierzęta“, nowe, poprawione wydanie.

Okładka oryginalna, ale...

Niestety, nie wciągnęła mnie. Chyba liczyłam na nieco inną formę przekazu treści. Mimo, iż napisana prostym językiem to jednak za dużo odniesień do Biblii, co czyni ją bardziej "religijną", niż lekką, nastawioną na opis relacji człowieka i zwierzęcia.

Kolejny mylący tytuł "Boscy przewodnicy. Jak zwierzęta uczą nas życia" - książka zdecydowanie nie o zwierzętach - a o miłującym każde stworzonko Bogu. Miejscami infantylna, mocno wybiórcza jeśli chodzi o cytaty z Biblii, wybór cytatów pod tezę. Mimo wszystko, choć chrześcijaństwo nie jest tak łaskawe dla zwierząt jak pisze autorka to wolę jej cukierkową wersję od rozczarowującej rzeczywistości. Zdecydowanie bardziej, trzeźwo, rzeczowo i merytorycznie także pod względem teologicznym jest w "Boskich Zwierzętach".

"Boscy przewodnicy" to ciekawa książka, która przedstawia zwierzęta z nieco innego punktu widzenia. Ten inny punkt to boski punkt widzenia. Autorka w tej książce ukazuje, że zwierzęta małe i duże, które spotykamy na co dzień mają nam coś do przekazania. Zwierzęta pojawiające się w swoim naturalnym środowisku koncentrują nasz wzrok na sobie i mówią "Hej, zatrzymaj się na chwilę. Popatrz na mnie, posłuchaj mojego śpiewu, wczuj się w naturę". I rzeczywiście człowiek w takich momentach na chwilę zapomina o rzeczywistości wpatrując się w stworzenie. Nieważne, czy jesteśmy w wielkiej, miejskiej aglomeracji i widzimy kolorowego, ćwierkającego ptaszka ukrytego w krzakach za blokiem, czy jesteśmy na łonie natury i mamy zwierzęta w ich naturalnym środowisku na wyciągnięcie ręki. Za każdym razem zwierzęta większość z nas zachwycają, wyzwalają radość i wrażliwość.

Autorka nawiązuje do Pisma Świętego i słów w nim zawartych. A chodzi o to, że Bóg tak samo jak ludzi kocha wszystkie zwierzęta i stworzenia. Autorka trafnie przedstawia fakt dobrego wpływu zwierząt na ludzi oraz to, że nasi bracia mniejsi swoim zachowaniem często chcą nam coś przekazać. Problem w tym, że my ludzie rzadko to dostrzegamy lub nie umiemy odczytać zwierzęcych sygnałów. A zwierzęta są przecież niezwykłe - posiadają wyczulone zmysły, empatię i umiejętność wyczuwania ludzkich emocji. Wystarczy tylko się temu uważniej przyjrzeć. Czyż to nie piękne, że na tym świecie mamy stworzenia, od których możemy tak wiele się uczyć?

Myślę, że książka „Boscy przewodnicy” to dobra propozycja dla miłośników zwierząt oraz dla tych, który chcą ujrzeć inny, bardziej duchowy punkt widzenia na naszych braci mniejszych.

Książka wpadła mi w oko już jakiś czas temu. Moją uwagę przykuł tytuł i opis, a okładka w całości skradła moje serce. Niestety, po przeczytaniu mogę smutno powiedzieć, że ta pozycja zawiodła moje oczekiwania. Spodziewałam się lektury, która opisze miejsce zwierząt w wierzeniach chrześcijańskich. Tajemnic, których jeszcze nie znałam, a które zmieniłyby moją perspektywę patrzenia na tych "Świętych (...) którzy mają futro, łuski lub pióra".
Zamiast tego dostałam opis zwierząt (każdy rozdział to krótka charakterystyka i rzewna historia wybranego gatunku) oraz garść metafor, którymi autorka posługuje się podczas tworzenia refleksji na temat Słowa Bożego. Sama intepretacja wybranych fragmentów Bilbii niestety nie rezonuje z moim językiem i przyznam szczerze, jest dość płytka, a miejscami nawet trochę infantylna. Oczywiście jest to mój subiektywny odbiór, który niestety (a może stety) wynika z moich zawiedzionych oczekiwań. Mimo mojej nieprzychylnej oceny, książka sama w sobie zła nie jest. Czyta się ją lekko i w sumie przyjemnie. Myślę, że dla wielu osób, które po prostu podejdą do niej z czystą ciekawością, będzie strzałem w dziesiątkę.
A, i ogromny plus za ilustracje. Są boskie :)

Urocza książka dla miłośników zwierząt. Polecam

Urocza książka dla miłośników zwierząt. Polecam

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2023/01/kim-sa-boscy-przewodnicy-caryn.html

W poszczególnych rozdziałach autorka przestawia zwierzęta, te bliższe i trochę dalsze w ludzkim życiu, które w różny sposób pokazują nam piękno świata i bliskość Boga. Na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji a także trochę bardziej historycznych opowieści, pokazuje zwierzęce doświadczenia, piękno życia i tą niezwykłą radość.

Autorka jest osobą, w której wiara odgrywa niesamowicie ważną rolę i widać to w jej codziennym życiu i bardzo mocno w opisywanym tytule. Jednocześnie jej wiara mocno wiąże się w codzienną lekturą Biblii, z własną interpretacją Pisma Świętego, z wyciąganiem wniosków z przeczytanych fragmentów. W ten sposób w "Boskich przewodnikach" dużo miejsca zajmują fragmenty Biblii, które przybliżają nam zwierzęta i które pokazują, że to właśnie one wielokrotnie zbliżały ludzi do Boga w dalekiej przeszłości.

Jednocześnie mam duży problem, żeby właściwie ustosunkować się do tej pozycji. Sam tytuł pokazuje, że to książka łącząca zwierzęta z wiarą i Bogiem, jednak miałam nadzieję, że to zwierzęta będą trzonem tej historii, a po lekturze nie odbieram tego w ten sposób. Wydaje mi się, że było tu za dużo teologicznych rozważań, które przechyliły ciężar tej pozycji. Myślę jednak, że odbiór tej książki zależy od tego, kto po nią sięgnie i czego oczekuje po lekturze.

Jak bardzo nie mogłam się doczekać tej książki 🤩 przy mojej miłości do zwierząt byłam pewna, że będzie to fascynująca lektura... Trochę się rozczarowałam, bo o samych zwierzętach i o tym jak mają uczyć nas życia było niestety niewiele... Choć jestem świadoma tego jak silny wpływ mają na ludzi, jak potrafią nauczyć nas bezinteresownej miłości, dobra, radości z codziennych chwil... Bardzo dużo natomiast było o Bogu i Biblii co powodowało, że miałam wrażenie, że czytam jakiś religijny poradnik... Nie bardzo przypadło mi to do gustu... A szkoda, bo myślałam że będzie to jedna z moich książek typu "must have"... Ale jak zawsze - nie zniechęcam nikogo do lektury, wyrażam tylko swoje zdanie 😉

Książkę Boscy przewodnicy. Jak zwierzęta uczą nas żyć Ceryn Rivadeneira przeczytałam już jakiś czas temu, ale niestety z braku czasu nie wrzuciłam recenzji. Na szczęście w kalendarzu pojawiły i święta i chwila na złapanie oddechu. Jak tylko dostałam propozycję zrecenzowania Boskich przewodników to nie wahałam się ani minuty, bo to obowiązkowa lektura dla miłośników zwierząt. Jak pewnie już Wam wspominałam jesteśmy karmicielami gromady kotów i wszystkie nasze futrzaki trafiły do nas ze schroniska. Wyjątkiem jest Tośka, którą mój syn znalazł pod samochodem, płaczącą, biało - czarną krówkę. No przecież nie mógł jej zostawić. Nie wyobrażam sobie domu bez zwierząt, ale też nie spodziewałam się, że pokocham koty. Będąc małą dziewczyną, w domu rodzinnym mieliśmy zawsze psy i miłośnicy kotów wydawali mi się ludźmi z innej planety. Teraz mam dziesięć sztuk i... dobrze mi z tym. Koty jak ludzie każdy ma inny charakter, każdy jest indywidualnością, ale uwielbiam je wszystkie razem i każdego z osobna. To nic, że czasami nie mam miejsca w łóżku i mąż mówi do mnie: posuń się, bo koty nie mają miejsca. Zdominowały nas i nasze życie. Każdy wyjazd na urlop jest problemem, każda wizyta u weterynarza boli, ale nie zamieniłabym mojego domu na żaden inny.
Autorka w Boskich przewodnikach pokazuje jak zwierzęta przywiązują się do swoich właścicieli, jak za nimi tęsknią i jak się o nich niepokoją. Widzę to na własnym przykładzie, bo jak mąż wychodzi do pracy Cyprian stoi pod drzwiami i płacze przez pół godziny. Czy zwierzaki nas kochają? Myślę, że na swój sposób z pewnością tak. Nie wiem czy moje koty kochają nas czy pełne miski, ale z kotami to zawsze jest inaczej.
Autorka zabrała mnie w niesamowitą podróż w głąb zwierząt. W 11 opowieściach udowadnia, ze są one naszymi przewodnikami w drodze do nieba. Trzeba wspomnieć, że autorka jako chrześcijanka w swojej książce zamieściła cytaty z Pisma Świętego i tu chyba nikogo nie zaskoczę, gdy powiem, że owe cytaty są również o zwierzętach. W swoich krótkich opowieściach pokazuje nam, że zwierzęta najzwyczajniej zachwycają i to beż względu na to jakiego są gatunku. Jedni lubią węże, innych zachwycają nietoperze, a jeszcze inni kochają psy czy koty. Sięgnijcie po Boskich przewodników i przekonajcie się sami jaka to kojąca i uspokajająca lektura.
To ciekawie napisana książka, w której nie tylko miłośnicy zwierząt znajdą coś dla siebie. Piękny język sprawia, że przez książkę się dosłownie płynie. Książka uczy nas szacunku dla braci mniejszych i myślę, że to idealna lektura do poczytania naszym dzieciom.
Polecam

Jeśli zastanawiałeś się, czy spotkasz swojego kota w niebie lub masz przekonanie, że twój pies ma duszę czułego i mądrego opiekuna, to książka dla Ciebie. Zainteresuje zarówno wielbicieli zwierząt i osób poszukujących refleksji duchowej. Autorka jako chrześcijanka, przygląda się zwierzętom, opowiada o nich zajmujące historie i jest to dla niej punkt wyjścia do refleksji nt. miłości, twórczej obfitości, odkupienia a także strachu, zdolności adaptacji i instynktu. Całość jest przeplatana cytatami z Biblii i nawiązaniami do różnych wydarzeń w niej opisanych. Książka zawiera 11 rozdziałów, każdy poświęcony jednemu tematowi oraz dodatek nt. obecności zwięrząt w Biblbii, całość uzupełniają piękne ilustracje i okładka, więc książka może być ciekawym prezentem dla wierzących lub poszukujących wielbicieli zwierząt.

• Religia
  • Egzemplarz recenzencki
  • O zwierzętach
  • Naukowa Dżungla
  • .Do kupienia 💰

Dodaj cytat z książki Boscy przewodnicy. Jak zwierzęta uczą nas życia