Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem

Okładka książki Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem Matthias Marquardt
Okładka książki Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem
Matthias Marquardt Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Muza
2022-10-19
2022-10-19
Małgorzata Chudzik
poradnik praca psychologia wypalenie zawodowe przemęczenie zmęczenie medycyna zdrowie biochemia życie codzienne biologia

Nie dajmy się zwariować!

Ktokolwiek wpadł na pomysł tej okładki i zrobił z tego tytułu przez to na pierwszy rzut oka bełkotliwy poradnik dla pań, powinien się wstydzić. Toć to książka napisana przez lekarza internistę zajmującego się tematem i segregującego wiedzę w tej książce w prosty sposób. Może być ona dobrym punktem wyjścia dla takich ludzi jak ja, którzy po bujaniu się od lekarza do lekarza musieli zacząć szukać jakiejś rady na ciągłe choroby, chroniczne zmęczenie i tracenie chęci.
- książka posiada takie oczywiste rzeczy jak "telefon odkładamy 2h przed snem", ale w otoczce innych porad systematyzujących samopoczucie człowiek nie ma wrażenia, że jest to złota rada ciotki Krysi, tylko część większego planu,
- są przykłady wypalenia, sposoby ich rozwiązania, jest to książka, która w jakiś sposób pomaga w rozpoczęciu wychodzenia z przemęczenia,
- jest tam sporo nierealnych rad dla mnie, jak spacer podczas przerwy w pracy (nie mam takiej) , plus jest to książka niemiecka, więc trochę przykładów będzie z ich perspektywy,
- mamy rozpisane witaminy, ich źródła, zastosowanie i rolę w wychodzeniu z przemęczenia, kilka przepisów, analizę dlaczego większa dawka żelaza wcale nie wchłania się lepiej niż mniejsza itp.,
- socjologiczną analizę przyspieszenia społeczeństwa,
- jakie ćwiczenia są najlepsze i na co oraz rozpiskę biegania dla osób, które w ogóle nie ćwiczą, zaczynająca od 30 minut na tydzień (czyli rozsądnie) czy odpowiedzi na wymówki,
- listę pytań, które warto sobie zadać ankiety zdrowotne,
- dużo innych ciekawych rzeczy.
Kiedyś na pewno wykorzystam coś z niej w praktyce, mam w niej znaczniki i trzymam ją na biurku, a notatki z niej już zrobiłam

Bardzo dużo informacji ze świata medycyny, które mogą być albo super poszerzeniem wiedzy albo po części niezrozumiałym bełkotem, jeśli ktoś nie posiada podstawowej wiedzy w tym zakresie. Ogólnie spodziewałam się czegoś innego i nie wiem, czy cokolwiek z tej książki zostanie ze mną na dłużej

Interesująco podchodzi do problemu wypalenia - uświadamia nam, że możemy się z nim stykać, wcale o tym nie wiedząc. Daje też praktyczne rady i wskazówki jak z nim walczyć - wartością dodaną jest to, że została napisana przez lekarza, więc nie jest to pitupitu jakiegoś trenera personalnego, ale przemyślenia poparte doświadczeniem i wiedzą.

Nierówna, niekiedy zbyt szczegółowa, w innych miejscach lakoniczna. Nie wiem, co mi zostanie w głowie, bo możliwe że całkiem niedużo.

Czyta się bardzo szybko. Oczekiwałam czegoś innego jednak.

Czyta się bardzo szybko. Oczekiwałam czegoś innego jednak.

Dzięki tej książce można poznać kilka merytorycznych faktów odnośnie zmęczenia i jego zwalczania. Ciekawe jest to, że nie wszyscy wiemy, że nasz organizm pracuje na rezerwach! Bardzo mi się spodobało to, że autor wspomina o wyczerpaniu , jego przyczynach oraz skutkach, ale też o zapoznaniu się, jak stworzyć swój spokój wewnętrzny i żyć szczęśliwie w świecie przyspieszonego działania.

Trochę takie mydło i powidło. Nieco o chronicznym zmęczeniu, nieco o pracoholizmie, wzmianka o wypaleniu, coś o flow, dużo o braku żelaza i witamin z grupy D i B, a najwięcej o bieganiu.
Autor wśród różnych rodzajów ruchu nie uwzględnił żadnej z najczęściej uprawianych dyscyplin przez kobiety, czyli żadnego rodzaju tańca, żadnej zumby, pilatesu czy strechingu. Promuje na siłę bieganie nie biorąc pod uwagę tego, że są osoby, które z powodu kontuzji nie mogą biegać (przeciwwskazanie).

Na plus o suplementacji witamin i nieco o pożywieniu, które zawiera mikroelementy i witaminy.
Na minus - przepisy zawierają składniki trudnodostępne.
Na minus dla wydawcy polskiego - żadnych odniesień do polskich norm, badań itd. Dodatkowo tłumacz polski uważa, że test MMPI to ankieta osobowa (litości!).
Powiem szczerze, że po lekturze mam mętlik w głowie.

O mamo, to jeden z bardziej merytorycznych poradników, jakie kiedykolwiek wpadły w moje ręce! Temat wyczerpania i wypalenia staje się niestety coraz bardziej popularny, a nasze tempo życia i przebodźcowanie dają o sobie znać. Dlatego też bardzo mnie cieszy, że w księgarniach można trafić na książkę, która w tak obszerny sposób porusza to zagadnienie. Znajdziesz w niej informacje dotyczącego tego, czym jest wypalenie i w jaki sposób je rozpoznać, pracy Twojego organizmu oraz makro i mikroelementów, których on potrzebuje czy dawkę wiedzy psychologicznej. Smakowita pozycja, naprawdę warto po nią sięgnąć. Znajdziesz w niej wiele dla siebie i być może dla innych.

Coraz więcej osób zmaga się z wyczerpaniem i/lub wypaleniem (np. zawodowym),często nie zdając sobie z tego sprawy.

"Minęło pół wieku od odkrycia zjawiska zwanego wypaleniem zawodowym. Jednak syndrom ten zaczęto badać naukowo dopiero w latach 70., definiując go jako reakcję na nadmierny stres i przeciążenie różnymi bodźcami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Ich źródłem są m.in środki masowego przekazu, nieustanne porównywanie się do innych, brak czasu, dążenie do sukcesu i bogacenia się.

Wykryto ponad 130 symptomów tej choroby: od pozornie nieszkodliwych, jak zły humor czy rozdrażnienie, po depresję i próby samobójcze. Co z tym wszystkim zrobić? A zwłaszcza: jak reagować, kiedy zauważymy u siebie wymienione wyżej symptomy? Autor książki „Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem” podaje prostą, a jednocześnie skuteczną strategię radzenia sobie z syndromem wypalenia, z którą jest w stanie poradzić sobie każdy z nas."

To wyniszczające i długotrwałe odczucie niesie za sobą wiele konsekwencji - najczęściej zdrowotnych. Cierpi nie tylko zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Problem ten może dotknąć absolutnie każdego, bez względu na to, jakie stanowisko pełni w firmie. Czasem mam wrażenie, że im wyższe, tym znacznie trudniej radzić sobie z jego następstwami. Niewątpliwym atutem książki jest to, że autor Matthias Marquardt przechodził przez ten stan, więc doskonale wiedział z czym się zmaga taka osoba. Wyjaśnia skąd bierze się taki stan, dlaczego organizm reaguje w taki sposób. Dodatkowo w środku znajduje się test, który ma na celu sprawdzenie naszego stanu zdrowotnego i zwrócenie uwagi, gdy coś się dzieje "nie tak". Żałuję, że nie miałam okazji przeczytać tego poradnika parę miesięcy temu, kiedy zmagałam się z wyczerpaniem i wypaleniem zawodowym. Czy poleciłabym przeczytanie książki? Zdecydowanie! To bardzo kuszący poradnik, który może pomóc w życiu codziennym.

Dziękuję za możliwość zrecenzowania książki
@wydawnictwomuza

Dr Matthias Marquardt opowiada o swoich osobistych przeżyciach. Próbuje połączyć te informacje z medycyną w taki sposób, aby było wszystko jasne i klarowne. Na co dzień patrzy na psychikę ludzi, którzy są wyczerpani i na skraju wytrzymałości. Sam, jak twierdzi, zmagał się ze stanem wyczerpania. Jako lekarz i sportowiec wyjaśnia nam, jakie czynniki odpowiadają za wypalenie oraz jak sobie z nimi poradzić. Zrelaksowanie, regeneracja, naładowanie sił pomogą w utrzymaniu zdrowia psychicznego i fizycznego.

Wypalenie zawodowe to stan emocjonalnego, fizycznego i psychicznego wyczerpania spowodowanego nadmiernym i długotrwałym stresem. Pojawia się, gdy czujesz się przytłoczony, wyczerpany emocjonalnie i niezdolny do sprostania ciągłym wymaganiom. W miarę utrzymywania się stresu zaczynasz tracić zainteresowanie i motywację, które skłoniły cię do przyjęcia określonej roli.

Negatywne skutki wypalenia rozciągają się na każdą dziedzinę życia — w tym na dom, pracę i życie towarzyskie. Wypalenie może również powodować długoterminowe zmiany w twoim ciele, które sprawiają, że jesteś podatny na choroby, takie jak przeziębienie i grypa.

Jeśli ciągły stres sprawia, że ​​czujesz się bezradny, rozczarowany i całkowicie wyczerpany, możesz być na drodze do wypalenia. Dzięki książce dowiesz się, co możesz zrobić, aby odzyskać równowagę i znów poczuć się pozytywnie i mieć nadzieję. To fajny pakiet porad i wskazówek motywacyjnych. 👍

• Poradniki
  • Zrecenzowane
  • Rozwój
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem