Płonące listy

Okładka książki Płonące listy Dan T. Sehlberg
Okładka książki Płonące listy
Dan T. Sehlberg Wydawnictwo: Word Audio Publishing International kryminał, sensacja, thriller
Brända brev
Word Audio Publishing International
2022-05-10
2022-05-10
Michał Bolek

Na "Płonące listy" pewnie nie zwróciłbym żadnej szczególnej uwagi, gdyby nie nazwisko autora. 4 lata temu przeczytałem dwie świetne powieści Dana T. Sehlberga, "Mona" i jej kontynuację "Sinon". Te powieści zrobiły na mnie ogromne wrażenie i byłem wręcz nimi zachwycony.
Minęło kilka lat i pojawiły się "Płonące listy", ale tym razem to już nie to. Jestem nieco zawiedziony, bo spodziewałem się podobnej dramaturgii, jak w poprzednich powieściach tego autora. Ale tego trochę zabrakło.
"Płonące listy" to opowieść o zagubionym wydawcy literackim, Niklasie Forsie, którego żona ginie w katastrofie samolotu w Indiach. Zrozpaczony, szuka jakiegoś wytłumaczenia, podświadomego kontaktu, bo przed tym feralnym wyjazdem pokłócił się i rozstał z nią w złych stosunkach. Dowiaduje się o listach, które piszą do swoich bliskich pasażerowie samolotów, którzy wiedzą, że katastrofa jest nieunikniona...
Pogrążony w rozpaczy i alkoholu Niklas Fors postanawia odnaleźć taki list, wierząc, że jego żona, Eva, taki napisała. Popada w coraz większą obsesję, niemalże w obłęd i zatracenie. Jego działania stają się autodestrukcyjne, doprowadzają go do granicy obłędu, ale czy uda mu się znaleźć ten list?
Pomysł na fabułę być może był niezły, ale zabrakło mi w tej powieści spójnego przekazu, jakiegoś sensownego zamknięcia akcji. Za dużo było psychologii, metafizyki i nie do końca jasnego celu. Czytało się jednak całkiem nieźle, były niezłe momenty, ale z każdym (bardzo długim zresztą) rozdziałem napięcie w moim odczuciu siadało...
Celowo nieco streściłem wydarzenia w swojej opinii, by każdy potencjalny czytelnik mógł się zastanowić, czy chce ją przeczytać. Mnie nie urzekła, choć w sumie to mimo wszystko dobra powieść....

2062

"Kończy się czas, a ja umieram w rozpaczy, choć nigdy tak nie kochałem życia."

No to teraz muszę napisać, że ta powieść była dla mnie mega zaskoczeniem!

Takie lubię!

Płonące listy. Domniemane samobójstwa. Kolekcjonerzy ginący w pożarach. Czarne motyle.

"Może tylko w tych ostatnich, rozpaczliwych wyznaniach człowiek jest naprawdę uczciwy? Może jest tak, że płonące listy to jedyne szczere słowa, jakie kiedykolwiek wypowiadacie? Wasze jedyne prawdziwe słowa wolne od jakichkolwiek zastrzeżeń, sztuczności czy pychy? Tylko wtedy odsłaniacie własną duszę."

Zaskoczenie na poziomie empatii i zaskoczenie na poziomie tematyki - zaczynamy czytać dramat, który szybko przechodzi w thriller, żeby na końcu przeistoczyć się w...

No właśnie. W co?

W tajemnicę.

Empatia.

Pełno tu przykładów autentycznych katastof lotniczych, ostatnich słów pilotów, ostatnich słów pasażerów... To bardzo działa na psychikę i od razu wyobrażałam sobie, co ja bym zrobiła?

"Zebraliśmy się na samym przodzie samolotu. Próbuję słuchać jej modlitw. O Boże, spadamy. Nie chcę umierać. Nie chcę umierać. Nie chcę umierać."

To jest mega creepy. Przerażająco egzystencjalne. Straszne.

To mnie przyciągnęło i nie puściło.

Potem akcja, poszukiwania, tempo wzrasta, zróbiło się mniej dramatycznie, bardziej detektywistycznie i tajemniczo.

A potem...

Kim jest zakonnica z fioletowym habicie?

Niczego nie zdradzę, ale ci, którzy czytali Klub Dumas (nieliczni z pewnością) lub oglądali Dziewiąte wrota (liczni z pewnością),skumają klimacik ;-)

"- Dlaczego się nie rozbiliśmy? Jak to się stało, że przeżyłem?

[...]

- A skąd to przekonanie, że przeżyłeś?"

...

Polecam bardzo, są momenty, które łamią serce.

"Dobranoc! Cześć! Giniemy!"

To są ostatnie słowa drugiego pilota Jarosława Baranka.

"Rozbijemy się. Nie mogę w to uwierzyć."

To są ostanie słowa kapitana Hariego Dayala z lotu IA48.

...

Generalnie, świetnie spędziłam tą chwilkę, bo to czytadełko samo się rozczytuje dosłownie w chwilkę.

"Stowarzyszenie Płonących Listów istnieje naprawdę (The Wreck and Crash Mail Society) [...] Na całym świecie są ludzie, którzy zbierają płonące listy."

"Kończy się czas, a ja umieram w rozpaczy, choć nigdy tak nie kochałem życia."

No to teraz muszę napisać, że ta powieść była dla mnie mega zaskoczeniem!

Takie lubię!

Czytając opis książki liczyłam na ciekawy thriller. Niestety w mojej opinii książka to jakaś psychodrama, z wątkami nadprzyrodzonymi wepchanymi na siłę, główny bohater jest bez charakteru, nijaki. Zmęczyłam do końca licząc może na zwrot akcji, można powiedzieć że cos takiego nastąpiło ale bardziej rozczarowało niż pozytywnie wpłynęło na opinie o tej książce.

• Legimi powieści
  • Przeczytane 2022
  • Legimi audio
  • Ewentualnie

Dodaj cytat z książki Płonące listy