Osada

2024-04-10
2024-04-10
literatura polska

1943

Czy wam również ta książka kojarzyła się z Osadą Smielaka?

Czy wam również ta książka kojarzyła się z Osadą Smielaka?

O kochani cóż to była za czytelnicza uczta. Mglisty, przerażający wręcz klimat i fabuła zbudowana na niewiadomych. Małe miasteczko, zmowa milczenia mieszkańców i brutalne morderstwa. Piętrzące się kłamstwa, trudne śledztwo i przeszłość, która prosi o szacunek. Brzmi złowieszczo prawda? Dołóżcie do tego jeszcze klątwę, która sieje postrach wśród mieszkańców, stare zamczyska i cmentarze... Oj uwierzcie mi kochani mocne wrażenia gwarantowane.

Policja odnajduje ciało młodej dziewczyny. brutalnie okaleczone i naznaczone wypaloną literą. Mieszkańcy wspominają pożar osady, który miał miejsce wiele lat temu, jednak śledztwo w tej sprawie zostało być może za szybko umożone. Mieszkańcy sugerują, że przeszłość upomina się o swoje i te dwa wydarzenia są ze sobą powiązane. W tym właśnie czasie do rodzinnego miasteczka wraca Igor Shutt. szukając spokoju po trudnych życiowych doświadczeniach trafia w samo centrum wydarzeń.
Jakie tajemnice kryją mieszkańcy? Dlaczego ktoś w tak bestialski sposób zabija młode kobiety?

Kochani lektura tej ksiązki wymaga skupienia. Tu przeszłość przeplata się z teraźniejszością a mnogość wątków i bohaterów nie jest przypadkowa. Tu każde zdanie, każde słowo ma znaczenie. To kryminał w którym uwaga skupia się na złożoności ludzkiej natury. Autorka mozno rysuje również tło historyczno-obyczajowe co jest niezaprzeczalnym atutem powieści. Osadzona w realnych miejscach fabuła, wyczuwalny swąd spalenizny i majaczące w oddali budynki i cmentarze... dreszcze gwarantowane.

Polcecam dajcie się porwać tej historii.

Znam powieści Anny Olszewskiej nie od dziś, ale do tej pory widziałam jej obyczajową oraz romantyczną odsłonę. Dziś odkrywam nowe, kryminalne oblicze autorki i przyznaję, że na tej płaszczyźnie odnajduje się równie dobrze.

Olszewska porusza się drogą znanych ze schematów, ale co zaskakujące, potrafi je dobrze wykorzystać i buduje przed nami świeży obraz kryminału, który ma wiele do powiedzenia. Prostym stylem i stawiając na dynamiczną akcję, nieustannie wkraczamy w zaskakujące momenty, jednocześnie mogąc z bliska przyjrzeć się kreacji głównych bohaterów. Rozkładamy zatem na czynniki pierwsze zachowanie postaci, analizujemy, kto z nich wydaje się najbardziej zaangażowany w morderstwo, ale droga do odkrycia prawdy okaże się bardziej zawiła niż możemy przypuszczać. Anna Olszewska wykorzystując często wykorzystywane w gatunku motywy, pokazuje, że na bazie znanej historii można stworzyć coś nowego i z podwójnym wydźwiękiem, o czym przekonałam się w ostatecznej rozgrywce, gdy finał historii bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Przepadam za klimatem małych miasteczek i uwielbiam odkrywać tajemnice postaci, które ewidentnie wiedzą więcej niż chcą nam powiedzieć. Powoli więc podążamy drogą wyznaczoną przez autorkę i nad zalewem Czorsztyńskim doszukujemy się prawdy związanej z tajemnicą sprzed lat. Stara osada na półwyspie Stylchyn powoli odkrywa tajemnicze okoliczności, gdy w jednym z budynków zostaje odnalezione ciało Magdaleny Zachary. Ci, którzy skrywali sekrety od lat, zaczynają drżeć o ich szybkie ujawnienie. Dziesięć lat temu doszło do pożaru osady a konsekwencje tego zdarzenia mają swój wydźwięk po dziś dzień, rzucając cień na wszystkich mieszkańców i odkrywając więcej ofiar niż do tej pory sądzono.

Fabuła budź lęk i cieszy wyobraźnię tego, kto lubi sięgać bo dobrze przedstawione kryminały. Wraz z głównym bohaterem prowadzącym śledztwo próbujemy rozwikłać zagadkę seryjnego zabójcy sprzed lat i doszukać się powiązań między tym co dzieje się teraz, a tym co wydarzyło się kiedyś. Igor Schutt będzie miał przed sobą nie lada wyzwanie, ponieważ narazi się na niechęć ze strony mieszkańców i trudniej będzie mu wydobyć z nich prawdę. To jednak błyskotliwy bohater, który nie spocznie nim nie rozwikła wyznaczonych przez siebie celów, więc z przyjemnością stajemy u jego boku i doszukujemy się prawdy, jednocześnie ciesząc wyobraźnię klimatem małego miasteczka, zamkniętego na obcych. Autorka prowadzi nas przedstawioną akcją, nieustannie podrzucając mylne tropy i podsyca atmosferę, by nasze szare komórki działały na wysokich obrotach.

Przyznaję, że "Osada" bardzo miło mnie zaskoczyła. Kryminalna odsłona Anny Olszewskiej ma wiele do powiedzenia i z przyjemnością zdecyduje się na inne powieści autorki, jeśli ta dalej będzie rozwijała swoją karierę literacką właśnie w tym kierunku. Książka od początku była w pełni dopracowana, przemyślana i wykorzystująca swój potencjał a akcja tak mocno wpłynęła na moją wyobraźnię, że powracałam do niej myślami, gdy na moment odkładałam książkę na rzecz codziennie wykonywanych obowiązków. Jeśli zatem szukacie lektury, która umyli Wam czas i porwie w wir nieoczywistych zdarzeń - polecam.

Pewnie większość z Was zna Zalew Czorsztyński tajemnice zamków i wydarzeń sprzed lat. Do tego piękna okolica do zwiedzania i wypoczynku. Jednak w tym przypadku nic bardziej mylnego. Osada położona niedaleko skrywa tajemnice mieszkańców. Dopiero po morderstwie Magdy Zachary lęki i obawy rodząca się na nowo. Pożar, który był wiele lat temu jednak skrywa więcej tajemnic oraz trup niż komukolwiek mogło się wydawać. Igor Schutt, który dopiero co się przeprowadził ma zamiar odkryć wszystkie tajemnice i powstrzymać mordercę, ale czy mu się uda?

To moje pierwsze spotkanie autorką i jestem pozytywnie zaskoczona tym bardziej, że to jej pierwszy kryminał. Książkę czyta się z czystą przyjemnością wciąga już od pierwszych stron. Jest akcja, tempo, do tego niespodziewane zwroty akcji, pełno intryg. W dodatku akcja dzieje się w małej osadzie czyli mamy hermetyczną społeczność, która broni się przed obcymi. Do tego wtrącenia i wydarzenia z przeszłości, które są ściśle związane z tym co dzieje się teraz. Nie jest to może mocno krwisty kryminał jednak ilość trupów i ich opisów spora. Fajnie wykreowani bohaterowie może trochę ich za dużo ale najbardziej się skupiłam na młodej ambitnej policjantkę jak również kryminaliście, który wyszedł z więzienia i chce dowiedzieć się prawdy.

Zakończenie dość mocno zaskakujące.

Lubię, gdy w książkach już samo miejsce akcji odgrywa znaczącą rolę i mogę dowiedzieć się czegoś nowego o danym miejscu lub zostać zainspirowana do jego odwiedzenia, gdy spodoba mi się na stronach książki. W przypadku tej powieści sama autorka zwiedzając okolice Jeziora Czorsztyńskiego uznała, że to będzie dobre miejsce na osadzenie w niej kryminału.

Kojarzyłam z lekcji geografii fakt tworzenia sztucznych jezior, ale nigdy nie zgłębiałam się w to, że wybierając teren pod takie jezioro mógł ktoś tam mieszkać i trzeba ludzi przenieść w inne miejsce, odbierając im kawałek przeszłości. Za to właśnie uwielbiam poznawać nowe historie, które uwrażliwiają mnie na problemy, nad którymi wcześniej nie przyszło mi do głowy się pochylić. Po części, chociaż sama fabuła w książce jest fikcyjna to można powiedzieć, że napisało ją samo życie, bo raz, że miejsce akcji i to co się tam działo jest prawdziwe to jeszcze jeden z elementów kryminalnej fabuły też miał miejsce w rzeczywistości, a możemy się tego dowiedzieć od autorki w przedmowie.

Akcja książki jest podzielona dwutorowo, bo obok morderstw, które dzieją się współcześnie, dostajemy wstawki z czasów przenosin wsi pod jezioro i tego co się tam działo podczas prac archeologicznych i przenosin m.in. cmentarza. Im dalej tym się okazuje, że historia odkryta w kościach sięga jeszcze dalej w przeszłość, w której swój udział mieli mieszkańcy wsi. Wiąże się to wszystko z dusznym klimatem tajemnicy, którą ukrywają okoliczni mieszkańcy. Podobało mi się zrobienie z głównej postaci pisarza, który osiedla się w Czorsztynie świeżo po wyjściu z więzienia. Igor nie jest kryształową postacią i nie bawi się w domorosłego detektywa z własnej inicjatywy, a po prostu został wciągnięty w to co się dzieje i stara się w tym odnaleźć. Rozwiązanie wszystkich wątków było ciekawe, chociaż przyznaję, że trochę bez elementu zaskoczenia, bo zwracając uwagę na dwa zdarzenia domyśliłam się kto jest winny zabójstw kobiet.

Też nie mogę napisać, że było to bardzo wprost opisane, a przecież wręcz trzeba powoli odkrywać karty, więc nie uważam tego za błąd, a raczej to po prostu moja dobra spostrzegawczość na pewne sygnały. Doceniam tę książkę za ciekawe miejsce akcji i przemyślane połączenie wątków.

Kojarzyłam z lekcji...

Pytanie dzisiaj absolutnie nieprzypadkowe, ponieważ „Osada” opowiada właśnie o wydarzeniach mających miejsce w tamtych regionach. To nie było moje pierwsze spotkanie z tą autorką, chociaż wcześniej czytałam powieści obyczajowe spod jej pióra i chociaż wolę ją w tamtym wydaniu, to muszę przyznać, że ten kryminał miał absolutnie niewyobrażalnie mglisty i przerażający klimat zbudowany z niewiadomych. Z pewnością jest to ciekawy tytuł, w którym wydarzenia z przeszłości mają ogromne znaczenie w teraźniejszości. Autorka pragnęła zwrócić uwagę na to, że miejsca czy stare budynki mogą przemówić. Warto traktować z szacunkiem dawne cmentarze, zamczyska czy inne miejsca. Małomiasteczkowa zmowa, piętrzące się kłamstwa i sekrety, kilka trupów, ciemne zaułki i śledztwo, które trudno rozwiązać. Przeszłość woła i wzywa, prosi o szacunek, a tajemnica sprzed lat chce ujrzeć światło dzienne. Bardzo podobał mi się pomysł z klątwą, dzięki temu było jeszcze bardziej złowieszczo, mrocznie i tajemniczo. Autorka intryguje i całkiem sporo miesza, przeplata akcje wieloma wątkami pobocznymi, a bohaterowie złożeni są z niedopowiedzeń. Dwie linie czasu, kilka zwrotów akcji i momenty, w których poczujecie ciarki.

Policja odnajduje ciało młodej dziewczyny. Wszyscy wspominają pożar, który wydarzył się wiele lat temu i sugerują, że te dwie sprawy mogą być ze sobą powiązane. Do tego czaszki odkryte na strychu jednego z domów i pisarz, który planuje rozwiązać zagadkę sam posiada jednak mroczny sekret.

"Osada" przenosi nas w małomiasteczkowe, malownicze i urokliwe miejsce, w którym społeczność bardzo dobrze się zna i jest że sobą zżyta. A nic tak nie spaja ludzi jak tajemnice i tragedie. Tak właśnie dzieje się w tutaj, w miejscu, do którego trafił Igor Schutt, chcący rozpocząć nowy rozdział w życiu. Jednak zagadka kryminalna, z którą przyszło mu się zmierzyć, jest bardzo zawiła, sięgająca przeszłość. Czy mu się uda?

Autorce udało się stworzyć w swojej powieści mroczny klimat, który idealne współgra z fabułą. Widać, że bardzo dobrze ją przemyślała, ponieważ pytania mnożą się w głowie czytelnika, a w miarę czytania ich przybywa, zamiast ubywać. Zatem wydarzenia trzymają w napięciu do samego niemal końca. Efekt ten potęgują dwie płaszczyzny czasowe, w których wydarzenia przeplatają się że sobą, aby finalnie stworzyć piękną całość.

Na uwagę zasługuje również kreacja bohaterów, budzących różne uczucia. Taka niejednoznaczność postaci znakomicie się sprawdza w takich kryminałach, potęgując ciekawość czytelnika. Jeżeli chodzi o samego sprawcę, można się w pewnym momencie domyślić, kim on jest. Jednak pomimo tej przewidywalności, nie umniejsza to w znacznym stopniu samej fabule. Bohaterów było dosyć sporo, przez co samo czytanie czasami wymagało większego skupienia, aby nie stracić wątku - kto, z kim i dlaczego. Nie mniej jednak każda z tych postaci wnosi do fabuły swoją cząstkę, które finalnie wskakują na swoje miejsce, tworząc spójny obraz rozgrywających się wydarzeń. Powieść "Osada" to wciągający kryminał, który rzuca czytelnika w wir zagadkowych wydarzeń, w których morderca znów atakuję, a ofiary nie są w stanie się bronić. Narracja poprowadzona w przyjemnym dla czytelnika, nie pozwala od siebie odejść, aż do poznania całej prawdy. Odnajdziemy tu wszystko, co powinno znaleźć się w tym gatunku - tajemnice, morderstwa, zmowa milczenia, intryga, dosyć zaskakujące zwroty akcji... Polecam

Jest czas, żeby milczeć i czas, żeby wyrównać rachunki".

Przepiękne okoliczności przyrody, cudowne, górskie okolice, jezioro Czorsztyńskie i... mroczne tajemnice Osady...

Małe miejscowości kryją czasami wielkie tajemnice. Tak jest i tym razem.
"Osada" skrywa wiele ludzkich dramatów i traum. Podobno ciąży nad nią klątwa. Ale czy na pewno?

"Powiadają, że wieś jest przeklęta, ale to ludzie ją taką uczynili".

"Osada" Anny Olszewskiej to całkiem dobry kryminał. Jego fabuła jest świetnie poprowadzona.
Mroczna, tajemnicza, intrygująca, z dusznym, małomiasteczkowym klimatem, i pewnym magnetyzmem.
Czytelnik daje się wciągnąć w tę historię od pierwszych stron. A ta jest naprawdę przerażająca.
Z każdą stroną, na światło dzienne wychodzą nowe fakty, z każdą stroną chce się wiedzieć więcej, a gdy odłoży się lekturę "na potem" to ma się ją w głowie dopóki się do niej nie wróci.
No tak po prostu jest.

I mimo, iż nie obgryzasz przy niej paznokci i nie dostajesz palpitacji serca, to przez cały czas czujesz pewien niepokój...

Bohaterowie - są bardzo różni i jest ich tutaj sporo. Każde z nich żyje z wielkim piętnem i każde próbuje sobie z nim na swój sposób radzić.
Z początku wydawałoby się, że wprowadzają chaos, ale nic bardziej mylnego. Łączy ich wszystko i gdy przychodzi odpowiedni czas, wszystkie puzzle tej układanki wskakują na swoje miejsce ukazując przerażającą i mroczną tajemnicę z przeszłości.

Prawda, która wychodzi na jaw, dla jednych jest wyzwalająca, dla innych pogrążająca.
Ale jest! I winni po wielu latach, ponoszą zasłużoną karę.

Zaletą jest fabuła poprowadzona dwutorowo.
Dwie płaszczyzny czasowe, teraźniejszość i lata 90-te. Ten zabieg przybliża historię powstania Jeziora Czorsztyńskiego i fajnie buduje napięcie.

Zainteresowani? Mam nadzieję, że tak, bo "Osada" Anny Olszewskiej jest warta spędzonego z nią czasu.

Jest czas, żeby milczeć i czas, żeby wyrównać rachunki".

Małe miejscowości kryją czasami wielkie tajemnice. Tak jest i tym razem.

"Powiadają, że wieś jest...

Stara Osada nad Zalewem Czorsztyńskim skrywa pewną tajemnicę, lecz nikt nie chce wspominać tego co wydarzyło się dziesięć lat temu.
Igor Schutt właśnie przybywa do małej miejscowości, by osiedlić się w domku nad jeziorem. Liczy na spokój, lecz już na wstępie coś go kusi by zajrzeć w jedno miejsce.
Gdy w jednym z budynków ginie mloda dziewczyna, lęki mieszkańców odżywają.
Czy Igorowi uda się rozwikłać zagadkę seryjnego zabójcy?
Jaką tajemnicę kryją mieszkańcy?
Dlaczego zabojca zabija kobiety?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i uważam że jest ono udane. Książka jest dość szczegółowa. Mamy tu sporo bohaterów(nazwisk),a więc wymaga skupienia. Ale też każdy odgrywa tu ważną rolę (jest po coś)
Podobał mi się sposób w jaki myślałam Igor, jak analizował wszystko, każdy ruch, gest, powiedziane słowo. Wiedział, jak pokierować rozmową, by zdobyć potrzebne mu informacje.
W rozdziałach autorka dodaje nam wydarzenia z przyszłości, które wiele wnoszą do fabuły.
Dość szybko domyśliłam się kto może być w to wszystko zamieszany, a zakończenie potwierdziło moja teorie.
Ale nie odebrało mi to frajdy z czytania, miło spędziłam czas z książką.
Nie byłabym sobą gdybym nie wygooglowala informacji o zalanej miejscowości. Często przy tego typu książkach zaglądam w Internet by jakby dopełnić sobie historię.
Zakończenie jakby sugerowało, że autorka ma pomysł na coś nowego, a więc wyczekuję.

Gdy w jednym z budynków ginie mloda dziewczyna, lęki mieszkańców odżywają....

Rewelacyjna, wciąga od pierwszej strony.

Rewelacyjna, wciąga od pierwszej strony.

• Audiobooki
  • Sensacja