Odwrócone życie

Okładka książki Odwrócone życie Urszula Jaksik
Okładka książki Odwrócone życie
Urszula Jaksik Wydawnictwo: Word Audio Publishing International literatura piękna
Word Audio Publishing International
2022-04-25
2022-04-25

Przyznam, że po książkę sięgnęłam z ciekawości poznania stylu autorki, wiedziona bardzo wysokimi ocenami i pozytywnymi opiniami czytelników. I nie zawiodłam się. Po kolejne książki autorki sięgnę z przyjemnością. Wielopłaszczyznowa narracja, płynność wątków oraz tajemnicze niepowiązanie ich ze sobą niemal do samego końca, wzmagają naszą ciekawość, pobudzają domniemania, bo co wspólnego mają bohaterowie, pochodzący z kompletnie różnych światów?

I tak właśnie jest na początku, w który, szczerze przyznaję trudno było mi się wgryźć. Nic nie było ze sobą spójne. Poznajemy świat każdego z bohaterów indywidualnie. Ewy, którą wychowywał ojciec. Kiedy matka Ewy znika w tajemniczych okolicznościach zaraz po tym, kiedy umarł młodszy braciszek Ewy, Staś. Matka dziewczyny winiąc siebie za niedopilnowanie synka, odchodzi od córki i męża. Z czasem dowiadujemy się, gdzie się znajduje, co nią kierowało. Ewa emocjonalnie dorasta szybciej od rówieśników. Ma swoje plany, marzenia, do których dąży.

Na Teneryfie mieszka Aldona z dorastającym, ale ciężko chorym na serce synem. Ojciec chłopaka mieszka w Polsce, jest cenionym naukowcem, starym kawalerem, w dodatku nie wie, że ma syna.

Historia zacznie powoli zataczać koło, by wszystkich bohaterów postawić na jednej ścieżce. Jakiej?

Niezwykle absorbująca historia, bardzo autentyczna, poruszająca wiele aktualnych, ale i trudnych tematów. W tej historii jest zarówno radość, jak i rozpacz, wyraziste sylwetki bohaterów, plastycznie wykreowane ich rzeczywistości. A wszystko nakreślone płynną narracją i zaskakującym, refleksyjnym zakończeniem, z którym zostajemy na bardzo długo. Bardzo Wam polecam!

Ewa musiała szybko dorosnąć.
Matka po śmierci jej młodszego brata znika bez śladu.
A ojciec dziewczyny układa ponownie sobie życie od nowa i nie znajduje miejsca dla jego córki.
Nie czuje się kochana przez niego,akceptowana w żaden sposób.
Walczy z samotnością i poczuciem tego odrzucenia nastolatka oddaje się swojej wielkiej pasji bieganiu.
A druga z bohaterek to Aldona jest kobietą sukcesu.W rodzinnym mieście związane z nim ma traumatyczne wspomnienia zamienia je na piękną,gorącą Teneryfę,gdzie zapoznaje tam Polaka przystojnego mężczyznę.
Lecz jej idealne uporządkowane życie zburzy wiadomość straszna o śmiertelnej chorobie syna.
Jedyny ratunek,żeby uratować go jest przeszczep serca,szukanie dawcy okazuje się dla matki jej poważnie chorego dziecka trudne.
Ale ścieżki obu bohaterek przecinają się i spotykają zaprzyjaźniają się razem.
Dzieje się kilkutorowo fabuła,dynamiczna akcja,dająca nadzieję książka,przekazuje prawdę życiową,mądrą i przekaz prawdziwy.
Mądra,ciekawa i wspaniała książka.

Ewa musiała szybko dorosnąć.
Matka po śmierci jej młodszego brata znika bez śladu.
Nie czuje się kochana przez niego,akceptowana w żaden sposób.
A druga z bohaterek to Aldona...

Moje serce należy do kryminałów ale od czasu do czasu dla balansu czytam obyczajówki.
Bardzo męczyłam się z tą książką, chciałam ją wiele razy odłożyć ale nie potrafię zacząć i nie skończyć historii. Uważam że jest słaba, mało się dzieje, jest smentna i trochę bez wyrazu jak jej bohaterka. Aż ma się ochotę dopisać jakąś historię aby ją ubarwić.

Ale zakończenie jest wspaniałe! I to ją wybroniło na 6.

Ale zakończenie jest...

Urszula Jaksik snuje opowieść wokół nastoletniej Ewy, uczennicy i pasjonatki biegania oraz Aldony, kobiety sukcesu. Dwie niezależne historie nieznających się osób, splotą się w nieoczekiwanym momencie.

EWA- Mieszka w jednym z wielu śląskich familoków. Pasją dziewczyny od zawsze było bieganie. Biega dla przyjemności, by oczyścić umysł i zrelaksować się. Uwielbia w pędzie rozrywać ścianę powietrza i kiedy uderzenia stóp o asfalt, bicie serca pompujące krew i przyspieszony oddech współgrają ze sobą tworząc najpiękniejszą muzykę dla jej uszu. Z natury Ewa to spokojna, skromna dziewczyna, mająca z pozoru szczęśliwe dzieciństwo. Wszystko zmienia się wraz ze śmiercią jej młodszego braciszka chorego na serce dla, którego rodzice zbierali pieniądze na operację. Staś był oczkiem w głowie ich matki Teresy. Po jego stracie, kompletnie rozbita kobieta nie umie sobie poradzić i któregoś dnia wychodzi z domu nic nikomu nie mówiąc i znika bez śladu. Piotr- maż zaginionej, niedługo potem znajduje pocieszenie w ramionach innej i wyprowadza się. Zdruzgotana Ewa zostaje sama. Straciwszy szacunek do ojca, oraz odrzuciwszy jego pomoc, musiała szybko dorosnąć.

ALDONA- pochodzi z patologicznej rodziny. Ojciec pił i znęcał się nad jej matką i bratem. Kiedy brat wpada w nieciekawe towarzystwo, dziewczyna wraz z błogosławieństwem swej matki postanawia wyjechać i wziąć swój los we własne ręce. Pozbawioną szczęśliwych wspomnień Polskę zamienia na słoneczną Teneryfę. Od razu czuje się tam jak u siebie. Znajduje pracę w hotelu i migiem szybuje na jedno z wyższych stanowisk, stając się kobietą sukcesu. Jest także matką nastoletniego syna, będącego owocem jednonocnej przygody. Kiedy Aldona dowiaduje się o śmiertelnej chorobie Artura, idealnie uporządkowane życie wali się jak z domek z kart. Uratować chłopaka może tylko przeszczep serca.

Chociaż nie ma w niej nic zaskakującego, powieść zostaje na długo w pamięci czytelnika. Nakreśla idealnie realia życiowe, ukazuje problemy dnia codziennego, wszechogarniającą samotność, gorycz ale także radość i szczęście. Napisana przystępnym językiem, czyta się lekko i szybko. Jest to jedna z historii, która pozwala przypomnieć sobie o szczęściu jakie mamy będąc zdrowymi i niezależnymi. Pozwala docenić nam to co się ma. Polecam na zbliżające się długie wieczory.

Bardzo ciekawa, życiowa książka, napisana kilkutorowo.
Fabuła daje dużo do myślenia.
Zaskoczyło mnie jednak zakończenie...
z jednej strony smutne,
z drugiej dające nadzieję.

Bardzo ciekawa, życiowa książka, napisana kilkutorowo.
Fabuła daje dużo do myślenia.
Zaskoczyło mnie jednak zakończenie...
z jednej strony smutne,
z drugiej dające nadzieję.

ciekawa

ciekawa

Bardzo dobra opowieść pełna zaskakujących chwil i wzruszeń. Aż się popłakałam przytyje książce. GORĄCO POLECAM. Jak to życie potrafi nas zaskakiwać w naj mniej oczekiwanym momencie o tym jest ta książka. POLECAM GORĄCO.

Nie sięgnęłabym po tę książkę, gdyby nie została mi ona polecona, ale czytało się ją dobrze i historie mnie zaciekawiły. Miło spędziłam czas.

Dość przyjemnie się ją czytało. Jest to książka refleksyjna prowadzona dwutorowo. Skłania do przemyśleń, zaskakuje, choć bywa też przewidywalna i naiwna.

Czuję się jakbym właśnie przesłuchała audiobooka pisanego dla młodzieży. Nie jest to zła książka ale moje odczucia są właśnie takie.

• Egzemplarze recenzyjne
  • Wypożyczone z biblioteki

Dodaj cytat z książki Odwrócone życie