To nie twoja wina

Okładka książki To nie twoja wina Kaja Platowska
Okładka książki To nie twoja wina
Kaja Platowska Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2016-08-17
2016-08-17
literatura polska

Książka bardzo ważna, pozwalająca zrozumieć ofiarę będącą w kręgu przemocy. Jej irracjonalny sposób myślenia i niemożność obrony. Tak właśnie działa przemoc, wpychając ofiarę w bezsilność i poczucie bezradności. Irytował miałki język, no i.. literatura wysokich lotów to nie jest. A szkoda.

Słabe to 🤷tyle czasu dziewczyna pozwalała na gwałt i nic z tym nie robiła....

Słabe to 🤷tyle czasu dziewczyna pozwalała na gwałt i nic z tym nie robiła....

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jakież to ubożuche literacko i psychologicznie. Jedna gwiazdka za niezamierzony efekt humorystyczny.

Dobra, tylko tyle.

Dobra, tylko tyle.

Okropny gniot. Główna bohaterka glupia, żałosna i słaba. Czarę rozczarowania tym dziełem przelał ostatni akapit w ktorym pomylone jest imie głównej bohaterki (Patrycja - Paulina). Ma-sa-kra !!! Odradzam. Strata czasu.

Bardzo trudny temat, czytany w bardzo trudnym czasie... Ciężko oceniać, bo główny temat jest niesamowicie indywidualny... Nie można dokonać oceny bohaterki, bo zachowania ludzkie w traumie i w czasie, gdy człowiek jest można powiedzieć ubezwłasnowolniony nie mogą podlegać standardom, normom i wytycznym. Polubiłam jednak główną bohaterkę i w moich oczach była odważna. Nie zawsze rozumiałam i zgadzałam się z jej zachowaniem i decyzjami, ale jak bym się zachowała w takiej sytuacji? Trudno powiedzieć. Doświadczenie mówi, że czasem gdy chce się krzyczeć z całych sił gardło odmawia posłuszeństwa, a czasem naturalnie robi się rzeczy i czyny "nadzwyczajne".... człowiek ma naturę nieprzewidywalną! Jedno jest pewne przekaz, że ofiara gwałtu i przemocy musi uwierzyć, że nie jest winna dociera, a wręcz emanuje z wielu stron tej książki.
Trzeba przyznać, że motywów w książce sporo: gwałt, przemoc, alkoholizm, przyjaźń, miłość, wytrwałość, ból, choroba, studia, prawnicy, małżeństwo, miłość rodzicielska...
Może trochę język nie tak literacki, za to treścią nadrabia i zyskuje.
To historia o młodych ludziach dla których życie dopiero się zaczyna, ale moim zdaniem, to nie do końca książka dla młodych ludzi. Myślę, że żeby zrozumieć i nie oceniać negatywnie Patrycji, jej bierności i podporządkowania, nie wyciągać pochopnych wniosków o "beztroskiej" Malwie czy "zamkniętej" Beacie... trzeba mieć trochę własnego bagażu doświadczeń, może się mylę, ale....
Jeszcze jedno myślę, że to opowieść o narodzinach prawdziwej przyjaźni na podbudowie koleżeństwa mylonego dotąd z przyjaźnią.

Kaja Platowska "To nie Twoja wina"

Kolejny raz mało znane nazwisko a tym bardziej tytuł. Jednakże, poraz kolejny intuicja czytelnicza mnie nie zawiodła i spędziłam wyśmienity czas na zupełnie czymś nowym z gatunku gatunku literatura współczesna (chociaż pewnie sama włozylabym, tę książkę w inne klasyfikacji szuflady)

Ale do rzeczy.

Książka opisuje losy trzech młodych przyjaciółek Basi, Patrycji i Malwiny. Młodych ambitnych dziewczyn studentek dla których przyjaźń to prioritet. Ale czy napewno? Czy uda im się ją przetrwać przy takich wydarzeniach
Bo otóż.... Pewnego dnia Patrycja postanawia wyprowadzić się z akademika i dzięki pomocy kolegi z pracy wynajmuje pokój. Pokój, który odmieni jej los. Dziewczyna w tym mieszkaniu spotka się z największą kobiecą zbrodnią, upodleniem, poniżeniem. Zostanie zgwałcona przez właściciela mieszkania jak i będzie zastraszana pod względem psychicznym. Jej życie tak perfekcyjnie, poukładane rozleci się na miliony cząsteczek.

W tym momencie akcja przyspieszy, odkryje się drugie dno i bedzie niezły "pociąg ekspresowy"

Pojawią się głosy w mojej głowie podpowiadajace mi słowa "O Tak" "O Nie" "Tak bym nie postąpiła," na decyzję bohaterki.
Analizuje każdy ruch dziewczyny odnosząc je do siebie- jakbym to ja postąpiła na jej miejscu?!

Co się wydarzy? Jakich spraw o swoich przyjaciółach nie wie Patrycja? o czym jej nie mówią? Kim jest Renata, Karolina, Janek oraz wykładowca że studiów? Czy właściciel poniesie karę za swoje wysepki? Czy to jednorazowy przypadek czy seryjny psychopata?
Z tymi pytaniami Was zostawię.
Jednak nie poddawajcie się mimo początkowego- wolnego wstępu oraz uczuciu odrzucenia książka ma swoją moc. Swoją siłę, wartość i klasę i śmiało polecę dając 8/10

Kaja Platowska "To nie Twoja wina"

Ale do rzeczy.

Książka opisuje losy trzech młodych...

Patrycja jest studentka administracji bo liczy ze ten kierunek zapewni jej dobra prace.Wolne chwile przeznacza na prace by zarobic na siebie i pomoc matce oraz mlodszemu bratu.Po dwoch latach mieszkania w akademiku w koncu trafia sie jej mily pokoj ktory ma byc spelnieniem marzen o samodzielnosci i byciu troche samej. Jednak jej azyl zamienia sie w pieklo gdyz wlasciciel mieszkania prawnik gwalci ja i jeszcze zastrasza. Jest tak osaczona ze na poczatku boi sie mu przeciwstawic i zachowuje jakby to nie dotyczylo jej. Jednak koniec ksiazki daje nadzieje ze nie jest tylko bezwolna ofiara.

Książka porusza bardzo ciężki temat a czytając ja czułam zdenerwowanie zarówno na główną bohaterką jak i na oprawcę. Książka nie jest łatwą lektura ale pozwala zrozumieć co dzieje się w głowie ofiary bardzo brutalnej przemocy i gwałtu.
Książka zawiera dużo błędów, a już pomyłka imienia głównej bohaterki w ostatnim akapicie to mały skandal.

Książka porusza trudny temat gwałtu i prześladowania. Według mnie główna bohaterka pokazuje siłę mimo początkowej bezradności opracowuje plan i chociaż nie zawsze wszystko idzie zgodnie z jej myślą dochodzi do jego realizacji. Z tego może być dumna bo nie należy zapominać dlaczego od razu nie poszła na policje, kochała rodzinę i przyjaciół i dla nich była gotowa cierpieć. Książka pokazuje jak bardzo jeden człowiek może zawładnąć umysłem drugiego, dlatego mimo wszystko postawa Patrycji mnie zadziwia. Ostatecznie uświadamia sobie jak ważne jest wsparcie innych ludzi i że zawsze może na nich liczyć. Czyta się z zaciekawieniem. Gorąco polecam!

• Kindle
  • 2016