Zaułek szczęścia

2012-10-16
2012-10-16
978-83-76742-05-2
kobieta anioł choroba

Zaułek szczęścia to współczesny dramat psychologiczny, którego fabuła umiejscowiona została na Śląsku.

Julia jest samotną kobietą wychowującą syna, który wkrótce wejdzie w dorosłe życie. Jest osobą zamożną, jednak po śmierci męża priorytetem stało się dla niej wychowanie dziecka. Postępująca choroba w każdej chwili może przykuć ją do wózka inwalidzkiego, który już teraz jest jedną z niezbędnych sprzętów w jej życiu. Kiedy jej syn dostaje szansę wyjazdu do Stanów Zjednoczonych na roczny pobyt, w głowie Juli zaczyna kiełkować myśl, aby na zawsze uwolnić go od coraz bardziej kalekiej matki, która z każdym kolejnym rokiem staje się większym ciężarem. Julia postanawia wynająć kogoś, kto podczas nieobecności syna pomógłby jej w codziennych funkcjonowaniu, myśli jednak, aby była to osoba na tyle niezdarna, aby sama doprowadziła do wypadku, w którym życie Julii skończyłoby się. Znajoma przyprowadza do Juli Ritę, kobietę prostą i pechową, którą wszyscy uważają za kompletną nieudacznicę. Jak potoczy się współpraca bogatej, kulturalnej, wykształconej i bardzo kruchej kobiety z osobą o posturze rosłego mężczyzny, wychowaną w środowisku biedy i prostych ludzi? Czy obie kobiety dogadają się, czy będą toczyły wieczną „wojnę”? Czy jest możliwa przyjaźń między tak skrajnie wychowanymi osobami?

Przyznam szczerze, że dawno żadna książka nie wywołała we mnie tylu emocji. Osobliwe studium osobowości dwóch bohaterek to po prostu majstersztyk. Autorka bardzo wnikliwie podeszła do przedstawienia czytelnikowi postaci wykreowanych w jej powieści. Dwie różne od siebie kobiety, które tak właściwie nie powinny mieć ze sobą nic wspólnego, nagle stają się osobami sobie bardzo bliskimi. Jedna, potrzebuje pomocy w normalnym funkcjonowaniu, a druga pomocy w tym, aby przeżyć. I chociaż są jak ogień i woda, jak piękno i brzydota to w pewnym momencie stają się bardzo od siebie zależne, życie jednej zaczyna współgrać z życiem drugiej na tak bliskiej płaszczyźnie, że trudno w to uwierzyć.

Autorka funduje czytelnikowi sporą dawkę dramatyzmu, i to takiego na różnych etapach życia człowieka. Poznajemy zatem dramat małej dziewczynki, dramat młodej studentki i dramat dojrzałej kobiety. Każdy z nich dotyczy innej osoby, ale łączy och coś więcej niż tylko towarzyszące im strach, łzy i ból zarówno fizyczny jak i psychiczny. Funduje również ciekawą lekcję empatii i człowieczeństwa w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Ta książka to dowód na to, że każdy z nas potrzebuje kogoś, kto w pewnym sensie zastąpi mu Anioła Stróża, kogoś na kim zawsze może polegać, komu zawsze może zaufać i komu może oddać się pod opiekę w każdej chwili swojego życia. Julia potrzebowała Rity nie tylko do pomocy w sensie dosłownym, ale dla zrealizowania swojego planu. Rita natomiast potrzebowała nie tylko pomocy finansowej, ale i kogoś, kto pomoże jej odnaleźć się w tym okrutnym dla niej świecie. Każda z nich potrzebowała innej pomocy i chociaż obie w pewnym momencie stanęły na rozstaju swoich życiowych dróg, to razem trafiły na drogę, która poprowadziła ich do wspólnego celu. Celu, jakim była wartość prawdziwej rodziny i prawdziwej przyjaźni.

Ta książka, to również dowód na to jak wielki wpływ na życie człowieka może mieć przeszłość, często bolesna, często ukrywana przed światem. Czy wystarczy otworzyć się przed kimś, wyrzucić z siebie te zmory ciążące na sercu i sumieniu, aby wyzwolić się z traumy?

Wplatane w fabułę różne wątki były jednocześnie częścią i całością, uzupełniając niedopowiedziane myśli, które towarzyszyły głównym bohaterkom. Nie wiem, czy autorka napisała dalszy ciąg tej historii, ale byłabym jej bardzo ciekawa. Po skończeniu książki czułam wręcz jakiś niedosyt, pragnienie poznania dalszych losów niektórych osób: Rity, Pawła i Karoliny.

Autorka w tej jednej, niezbyt grubej powieści ukazała tyle problemów, że mogłaby z tego powstać kolejna książka. Uwidocznienie problemu nieuleczalnej choroby z punktu widzenia osoby chorej i z punku widzenia osoby zajmującej się pomocą tej chorej to tylko jeden z koszmarów wielu ludzi. Nic tak nie wzrusza człowieka jak okropności dzieciństwa, jakim niewyobrażalnie trudnym do pogodzenia się z nim faktem może być gwałt, czy molestowanie dziecka o tym wie tylko ten, kto przeżył to na własnej skórze. Odrzucenie przez środowisko z powodu gorszej pozycji, czy z powodu pewnego rodzaju „inności” okazywanej przez dzieci, to coś, czego nie można tolerować a wiele dzieci mu z tym żyć. A życie w kłamstwie? Kłamstwie, które pozwala być inną osobą dla kogoś, kogo się bardzo kocha? Kłamstwie, które nie zawsze potrafi współgrać z własnym sumieniem.

Książka napisana jest bardzo lekkim piórem, ale z pewnością nie mogę jej zakwalifikować do lekkich, łatwych i przyjemnych. To powieść z tych, przy których czytaniu paczka chusteczek to za mało. Zmusza do refleksji i otwiera oczy na wiele dramatów, jakie znajdują się w pobliżu nas, a które nie zawsze zauważamy.

Polecam tę powieść całym sercem, szczególnie tym, którzy nie stronią od powieści smutnych i dramatycznych, chociaż znalazło się w niej kilka epizodów humorystycznych i optymistycznych. To książka, którą każdy powinien przeczytać chociażby dlatego, żeby dostrzec wiele niedotyczących nas spraw widzianych oczami innych. Aby zrozumieć, że każdy z nas potrzebuje kogoś, kto pomoże mu odnaleźć w życiu to co najcenniejsze.

Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem. Możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka

Choroba więzi Julię w jej własnym ciele. Jej azylem jest dom, w którym poddaje się codziennym rytuałom. Po wyjściu ukochanego syna parzy herbatę, zapala papierosa i używa drogich perfum, do których ma niezwykłą słabość. Jednak w tej pustelni ciszy i spokoju odnajdują ją wspomnienia… Z otchłani pamięci wyłania się siostra Justyna.
Czy wybory dokonane w przeszłości nie zmącą jej dotychczasowego spokoju, szczególnie teraz gdy musi rozstać się z synem i oddać się w opiekę nieznanej kobiecie? Julia nawet nie przypuszcza, że stanie się Aniołem, który odmieni życie swojej opiekunki - Rity.

Opowieść o tym, jak względne okazują się brzydota i piękno i o tym, jak wiele tajemnic kryją wszystkie kobiece serca.
Mądra i ciepła historia o prawdziwej sile miłości i przyjaźni oraz o wartości rodziny.

"Zaułek szczęścia" to książka, od której ciężko się oderwać, a po zakończeniu lektury czuje się niedosyt. Opowieść o losach kobiet, które zupełnie nieświadomie mogą sobie pomóc i odmienić życie. Ich historia też udowadnia, że wiele spraw z przeszłości wraca, kiedy najmniej się tego człowiek spodziewa. Zdecydowanie po przeczytaniu tej książki pojawia się wiele przemyśleń. Przede wszystkim dotyczących wartości rodziny, miłości, ale także - za sprawą choroby Julii, człowiek docenia to, jak ważne jest zdrowie.
Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Jeżeli miałabym się do czegoś przyczepić, to moim zdaniem niektóre wątki mogłyby zostać dokładniej opisane i pociągnięte, jak chociażby ten z zamianą Julii/Justyny oraz matki Karoliny.

Nie jestem wielką fanką "babskiej" literatury, ale ta książka bardzo mnie wciągnęła. Autorka pisze w niezwykle ciepły sposób, historia przedstawiona na kartach powieści jest niebanalna, główna bohaterka skrywa niezwykłą tajemnicę z przeszłości.

Gorąco polecam!

Gorąco polecam!

Właśnie zamknęłam tą książkę i czuję straszny niedosyt. Autorka poruszyła trudną tematykę choroby i śmierci w sposób lekki i przyjemny. Zastanawiam się jak to w ogóle możliwe i nie dociera wciąż do mnie ten fakt.
Zakończenie jest zaskakujące i następuje zdecydowanie za szybko. Chętnie poświęciłabym jeszcze trochę czasu bohaterom i ich życiu. Bardzo mądra i pouczająca w sposób delikatny. Nie narzuca się z niczym.
Polecam wszystkim, ponieważ jest warta uwagi!

Po okładce można sądzić, ze książka będzie lekka i przyjemna. Jednak autorka porusza tematy takie jak: choroba, samotność, ból, ale i miłość, przyjaźń oraz wiarę w drugiego człowieka. Polecam historię Julii i Rity. Autorka pokazała, że w każdym człowieku jest dobro.

Czytając takie książki, często uświadamiam sobie jak wielu rzeczy mogą nas nauczyć.
A ta książka:
- przypomniała mi o tym, że nigdy nie przewidzimy co nas spotka w przyszłości,
- nauczyła mnie jak ważna jest rozmowa i zrozumienie,
- zwróciłam moją uwagę na ten jakże zabiegany świat, gdzie każdy gdzieś biegnie, spieszy się, dążąc do "teoretycznie" lepszego życia,
- pokazuje, że czasem wystarczy tylko jeden gest pomocy potrzebującemu, a może on odmienić jego życie,
- i co najważniejsze, to że człowiek nie ma wykształcenia, żyje w ogromnej biedzie wcale nie oznacza, iż nie jest on mądrzejszy od wykształconego, dobrze ubranego, bogatego. Taka osoba zna życie bardziej niż ktokolwiek inny i rozumie więcej niż mogłoby się nam wydawać.
Dlatego uważam, że książka jest warta uwagi.

A ta książka:
- przypomniała mi o tym, że nigdy nie przewidzimy co nas spotka w przyszłości,
- nauczyła mnie jak ważna jest rozmowa i zrozumienie,
-...

Czy ta książka zasłużyła na nagrodę. Mogę w stu procentach powiedzieć, że tak. Nie jest z pewnością ona kolejną książko o miłości. A może jest właśnie o miłości ale takiej prawdziwej. Jest to książko o słabościach ludzkich, o ich chorobach, o biedzie, krzywdzie ludzkiej ale przede wszystkim o tym, że człowiek jest w stanie znieść bardzo dużo. Czytając ją zastanawiałam się czy te rzeczy opisane są możliwe. A jednak. Miłość do dziecka, nawet gdy nie jest ono urodzone przez matkę potrafi być olbrzymia, potrafi nawet zmusić człowieka do rzeczy o których nigdy wcześniej by nie pomyślał. Książka jest wspaniała bo właśnie o życiu, śmierci i miłości!!!!

Refleksyjna, prosta w odbiorze lektura na weekend.

Refleksyjna, prosta w odbiorze lektura na weekend.

Czuję niedosyt, mam wrażenie, że książka nie została dokończona.
Było mi mało Śląska, było mi mało relacji międzyludzkich, było mi mało głównej tematyki książki.
Szybko się czytało, ale jednak nie wyczerpała autorka swojego potencjału w książce.

Czuję niedosyt, mam wrażenie, że książka nie została dokończona.

• Wypożyczone z biblioteki

Urszula Jaksik Zaułek szczęścia Zobacz więcej