Zaułek szczęścia

Wydawnictwo: Replika
978-83-76742-05-2
kobieta, anioł, choroba

LAUREATKA KONKURSU ŚWIAT KOBIETY 2012 Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem. Możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka Choroba więzi Julię w jej własnym ciele. Jej azylem jest dom, w którym poddaje się codziennym rytuałom. Po wyjściu ukochanego syna parzy herbatę, zapala papierosa i używa drogich perfum, do których ma niezwykłą słabość. Jednak w tej pustelni ciszy i...

LAUREATKA KONKURSU ŚWIAT KOBIETY 2012

Choroba więzi Julię w jej własnym ciele. Jej azylem jest dom, w którym poddaje się codziennym rytuałom. Po wyjściu ukochanego syna parzy herbatę, zapala papierosa i używa drogich perfum, do których ma niezwykłą słabość. Jednak w tej pustelni ciszy i spokoju odnajdują ją wspomnienia… Z otchłani pamięci wyłania się siostra Justyna.
Czy wybory dokonane w przeszłości nie zmącą jej dotychczasowego spokoju, szczególnie teraz gdy musi rozstać się z synem i oddać się w opiekę nieznanej kobiecie? Julia nawet nie przypuszcza, że stanie się Aniołem, który odmieni życie swojej opiekunki - Rity.

Opowieść o tym, jak względne okazują się brzydota i piękno i o tym, jak wiele tajemnic kryją wszystkie kobiece serca.
Mądra i ciepła historia o prawdziwej sile miłości i przyjaźni oraz o wartości rodziny.

Patronaty: dlaLejdis, uroda i zdrowie, Portal Pisarski, Pasja Pisania, Irka, kobietą być

źródło opisu: http://www.replika.eu

źródło okładki: http://www.replika.eu

wiolagg66 | 2014-05-11

Bardzo ciekawa opowieść o ludzkim życiu,zmaganiu z chorobą,wytrwałością...
Po prostu świetna :)

Dama_Karo | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

„Kto z kim przystaje, takim się staje”

Julia jest damą w każdym tego słowa znaczeniu! Jest inteligentna, delikatna, subtelna i zawsze wie jak się zachować. Wychowała samotnie syna (Pawła) na mądrego i zaradnego człowieka, który został wybrany przez Amerykanów do rocznego stypendium w ich kraju. Jest z siebie dumna, że udało jej się dać Pawłowi wszystko to, co najlepsze. Całą jej radość życia psuje jednak straszna choroba kości i niedająca spać spokojnie przeszłość. Często leżąc w łóżku z bólem wspomina męża, szwagra i swoją siostrę bliźniaczkę. Czuje, że ich oszukała i okradła w pewien dziwny sposób, ale tylko ona skrywa ów sekret i nie może się nim z nikim podzielić. A zwłaszcza z synem!

Życie Julii zmienia się, kiedy zaczyna u niej pracować Rita – opiekunka, którą zatrudniła jako nieporadną i dziką. Dziewczyna jest młoda, jednak zaniedbana i „od zawsze pechowa”. Jako niemowlę została znaleziona w piwnicy i wychowała ją „Ciocia Dora”, która wykorzystywała Ritę jak tylko się...

gwiazdka | 2013-08-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Bardzo lubię sięgać po literaturę polską, ma ona specyficzny klimat. Lubię też wyszukiwać nowe nazwiska, odkrywać kolejnych pisarzy. Bardzo chętnie z tego powodu zabrałam się za czytanie książki „Zaułek szczęścia”. Są to splecione ze sobą historie kilku kobiet: Julii, Rity, Karoliny, małej Natalki… A życie żadnej z nich nie jest usłane różami. Książkę czyta się bardzo lekko, pomimo, że treść do takich lekkich nie należy.
Nie wszystko w powieści mi się spodobało. Historia zamiany Justyny i Julii nie przekonała mnie, wydała mi się naciągana i mało prawdopodobna. Poza tym postać Rity początkowo była zbyt przejaskrawiona, potem już bardziej żywa i prawdziwa. Moim zdaniem autorka niepewnie czuła się w opisie scen miłosnych, lepiej wyszłaby na tym, gdyby je pominęła. I ostatnia rzecz, która denerwowała mi się podczas lektury: autorka zbyt często używała słów: śliczna i pyszny. Te wady jednak nie miały wpływu na odbiór książki. Jak wspomniałam „Zaułek …” czyta się bardzo lekko. Urszula...

kasandra_85 | 2012-11-30
Przeczytana: listopad 2012

Gabriela Kotas | 2014-05-31
Przeczytana: 30 maja 2014

Z wielkim żalem zamknęłam wczoraj wieczorem" Zaułek szczęścia". Tak mi tam było dobrze..tym bardziej,że działo się to gdzieś blisko mnie- na Śląsku.
Kolejna książka potwierdzająca to, że jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni. Żeby się wzajemnie ubogacać, pomagać sobie i razem stawać się lepszymi.
Dzięki "Zaułkowi" bardzo podwyższyły się moje wymagania, co do poziomu polskiej literatury. Naprawdę warto przeczytać

Pani_Wu | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Definicja rodziny według Urszuli Jaksik

Dlaczego Julia szuka zabójcy dla samej siebie? Dlaczego Rita adoptuje groby? Czym może być rodzina, poza tradycyjnym znaczeniem tego słowa?

O tym opowiada Urszula Jaksik w „Zaułku szczęścia”. Opowiada w sposób, który nie pozwala odłożyć książki.

Autorka skupia się na problemach związanych z koniecznością opieki nad starymi lub chorymi rodzicami. Ale gdybym miała powiedzieć, o czym naprawdę jest „Zaułek szczęścia”, to powiedziałabym, że przede wszystkim o miłości matki do dziecka. Miłości odmienianej przez przypadki ludzkich losów, poświęceń, przeżytych tragedii.

Główna bohaterka, Julia, nie jest kobietą starą, ale dotkniętą chorobą, która uniemożliwia jej samodzielne funkcjonowanie i niezależność. Jedyny, dorosły syn, Paweł, otrzymuje możliwość wyjazdu na rok za granicę w celu kontynuowania nauki. Matka widzi, że jest dla niego obciążeniem i snuje sposoby rozwiązania problemu. Dziewczyna Pawła niepokoi się, czy konieczność opieki nad...

beciaczek | 2013-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2013

Wczoraj wieczorem zabrałam się za czytanie tej opowieści.Pochłonęłam ją w przeciągu kilku godzin.Nie byłam w stanie się od niej oderwać,zająć czymś innym.To wartościowa książka, zapadająca w pamięć,która po skończeniu skłania do refleksji nad życiem, nad ludźmi, nad tym co ważne.

Nie jestem wielką fanką "babskiej" literatury, ale ta książka bardzo mnie wciągnęła. Autorka pisze w niezwykle ciepły sposób, historia przedstawiona na kartach powieści jest niebanalna, główna bohaterka skrywa niezwykłą tajemnicę z przeszłości.

Gorąco polecam!

tajus | 2012-12-17
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Urszula Jaksik pochodzi z Górnego Śląska. Niegdyś ukończyła bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Zadebiutowała w 1981 roku w czasopiśmie "Płomyk" opowiadaniem dla nastolatków, "Z zapisków młodszego brata". Do roku 2004 zdobyła kilka nagród i wyróżnień, pisząc głównie opowiadania. Jej pierwsza książka natomiast to "Sobotnie popołudnie", która powstała w okolicach 2008 roku. Pasjami autorki są pisanie i fotografowanie. Bardzo lubi też podróżować.

"Zaułek szczęścia" to najmłodsze "dziecko" Jaksik, na dodatek wyróżnione w drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Świat Kobiety" organizowanego przez wydawnictwo Replika. To pierwsza powieść zauważona przez jurorów tego konkursu, po którą miałam okazję sięgnąć. Zwróciła moją uwagę przede wszystkim niesamowicie ciepłą i barwną okładką, no i oczywiście ciekawym opisem, z którego wywnioskowałam, że fabuła utworu nudna być nie może. Na ogół rzadko czytam książki polskich autorów, a te, które już poznałam - w mniejszym lub...

Kinga | 2014-03-21
Przeczytana: 12 marca 2014

Urszula Jaksik zadebiutowała w 1981 roku, w czasopiśmie „Płomyk” opowiadaniem dla młodzieży pt. „Z Zapisków młodszego brata”. Natomiast jej książkowym debiutem, była powieść „Sobotnie popołudnie” wydane w 2008 roku. Autorka jest laureatką wielu konkursów literackich. W konkursie Świat Kobiety jej książka „Zaułek szczęścia” została wyróżniona.

Główną bohaterką tej książki jest schorowana Julia, która każdego dnia jest pochłaniana zarówno przez swoją chorobę, jak i przez demony przeszłości, które uderzają ją na każdym kroku, a szczególnie nocą. Mieszka na Śląsku wraz ze swoim jedynym synem – Pawłem – studentem, który ma możliwość wyjazdu do Stanów w celu poszerzenia swojej wiedzy. Jest to mężczyzna szczęśliwie zakochany ze wzajemnością w Karolinie. Ta z kolei jest osobą, która w życiu chciałaby przeżyć wszystko od razu. Liczy się dla niej zaspokajanie własnych potrzeb, jak zrozumienie choroby przyszłej teściowej… Julia dla syna chce jak najlepiej, toteż postanawia poszukać...