Aktorki. Spotkania

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-779-9704-8
Ag2S

Portrety wybitnych aktorek polskiego kina i teatru. w rozmowach ze znakomitym recenzentem i krytykiem teatralnym, o życiu, zawodzie i rzeczywistości tak jak ja postrzegają dziś, w czasach gdy ich zawód tak bardzo sie komercjalizuje, gdy wybory są często krańcowe - pomiędzy "p" i "p" czyli pasją i pieniędzmi. m.in. Irena Kwiatkowska, Nina Andrycz, Danuta Szaflarska, Maja Komorowska, Teresa Budzisz-Krzyzanowska, Anna Polony, Krystyna Feldman, Anna Dymna, Barbara Brylska, Ewa Wiśniewska, Anna Nehrebecka, Anna Romantowska, Stanisława Celińska, Danuta Stenka... Publikacja to bardzo osobiste portrety największych, najpopularniejszych gwiazd polskiego kina i teatru. Najwybitniejsze polskie aktorki w rozmowach ze znakomitym recenzentem i krytykiem teatralnym, o życiu, zawodzie i rzeczywistości tak jak ja postrzegają dziś, w czasach gdy ich zawód tak bardzo sie komercjalizuje, gdy wybory są często krańcowe - pomiędzy "p" i "p" czyli pasją i pieniędzmi. Irena Kwiatkowska, Nina Andrycz, Danuta Szaflarska, Maja Komorowska, Teresa Budzisz- Krzyżanowska, Anna Polony, Krystyna Feldman, Anna Dymna, Barbara Brylska, Ewa Wiśniewska, Stanisława Celińska, Danuta Stenka... Forma przedstawienia bohaterek będzie bliska esejowi literackiemu: "portret słowem malowany". W odrębnych rozdziałach znajdą się fragmenty wywiadów przeprowadzonych z aktorkami, wypowiedzi ich przyjaciół oraz adwersarzy, a także autorska prezentacja dorobku bohaterek.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/aktorki-lukasz-maciejewski,p90087289.html

"Aktorki. Spotkania" to 11 niebanalnych historii o niesamowitych postaciach polskiego kina. Zbiór zawiera między innymi wzruszającą opowieść aktorki Ewy Błaszczyk o wypadku córki i trudach pogodzenia się z tą tragedią oraz historię Stanisławy Celińskiej i jej trudnej drodze do aktorstwa, a także chorobie alkoholowej, z którą się zmagała.
Świetna lektura.

Degamisz | 2015-05-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 12 maja 2015

Na wstępie jestem zmuszony bardzo mocno sprzeciwić się zdaniu z opisu książki na okładce a mianowicie „wnikliwy opis ról i zawodowych osiągnięć bohaterek…”. Może gdyby ta pokaźna książka (moje wydanie liczy prawie 700 stron) dotyczyła jednej czy dwóch aktorek to można by było o jakiejś wnikliwości mówić. A tak dostałem dwadzieścia opowieści o dwudziestu różnych aktorkach. Opowieści ciekawe, chwilami zaskakujące, ale niestety – powierzchowne i pobieżne, wybiórczo potraktowane. I doskonale to rozumiem – mając tyle fascynujących kobiet do opisania autor siłą rzeczy musiał się skupić na rzeczach, rolach i dokonaniach najważniejszych, całą resztę pomijając lub ledwie wspominając.

Autor bardzo porządnie przygotował się do książki, trzeba mu to przyznać. Poza tym wybrał naprawdę ciekawy zestaw aktorek, udowodnił też, że kino jak i osoby go tworzące są mu doskonale znane, że jest to jego pasja i hobby, że kocha to. Początkowo chciałem się przyczepić o brak zdrowego obiektywizmu, za...

biruta | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Ciekawe,domowe spotkania z wielkimi damami polskiej sceny. Wielkie kreacje teatralne i filmowe. Czasem też i zakręty życiowe. Wartości, którymi kierują się bohaterki. Nie do końca tylko mogę zgodzić się z tekstem z okładki, że jest to aż "wnikliwy opis ról i zawodowych osiągnięć bohaterek". Bez przesady.

kodoga | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Pozwalam sobie na ocenę, mimo że nie przeczytałam w całości. Książka stanowi zapis fragmentów rozmów z kilkunastoma aktorkami, opatrzonych komentarzami, czy faktami przedstawionymi przez autora. Od razu powinnam zaznaczyć, że doceniam ogrom pracy wykonanej przez Łukasza Maciejewskiego aby ta książka mogła powstać. W zasadzie mam tylko jeden zarzut, który niekoniecznie podzielą inni czytelnicy. Otóż próba przedstawienia w jednej książce osobowości bodajże dwudziestu aktorek, dodajmy aktorek z samego szczytu polskiej sceny, z założenia jest godzeniem się na duże spłycenie tematu. Taki też zapewne był zamysł autora, jednak w takiej postaci dla mnie ta książka jest po prostu nudna, zwłaszcza, że nie opuszczała mnie świadomość, że czytając wcale nie zbliżam się do poznania prawdy o przedstawianej osobie. Zdecydowanie chętniej przeczytałabym jedną pogłębioną biografię, niż takie “opowiastki” o wszystkim i niczym. No ale to tylko moja opinia.

Octopus | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Z przyjemnością przeczytałam tę książkę i dziękuję autorowi, Panu Łukaszowi Maciejewskiemu, za kulturę języka, takt, brak nachalności, taniej sensacji i szacunek do rozmówczyń. A są nimi wspaniałe, polskie Aktorki.
Nie używam słowa gwiazdy, gdyż dzisiaj określa się nimi co drugą osóbkę-świecidełko, migoczącą przez chwilę na ekranach.
Książka ze wszech miar godna polecenia :-)

Kasiek m | 2012-12-28
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Na samym wstępie pragnę zaznaczyć, że książka była prezentem dla Mamy. Ona kocha takie książki, lubi wspomnienia, lubi poczytać o ludziach których zna, lub znała z ekranu. A skoro książka była już w domu, zaczęłam ją przeglądać. Zainteresowała mnie, ponieważ znałam większość tych kobiet, o wszystkich słyszałam. Zdziwiło mnie, że jest tak mało zdjęć, zaledwie po jednym na każdą aktorkę, wydawało mi się to wadą. Książka jest pysznie wydana, twarda, miła w dotyku oprawa i solidne szycie. Klimatyczny papier. Ale tych zdjęć było Maławo. Wydawało mi się to dziwne. Ale z ciekawości zaczęłam czytać, wieczorem, w łóżku z kotem przy boku(koty też pokochają tą książkę, mój uwielbia się Mizia o okładkę).

Pierwszą rozmówczynią jest Nina Andrycz, caryca polskiego teatru, gwiazda pierwszej wielkości, która swoim małżeństwem z Cyrankiewiczem sprawiła iż wiele o niej mówiono, niekoniecznie życzliwie. Jako, że Autor solidnie przygotował się do każdej rozmowie, nie brak dywagacji o poszczególnych...

Malwina | 2013-02-05
Przeczytana: grudzień 2012

Zwyczajne niezwyczajne - damy polskiego kina

Aktorki. Kobiety, których mężczyźni pożądają, a inne kobiety chcą naśladować. Aktorka. Zawód, o którym marzy każda mała dziewczynka. A w głębi duszy pewnie i jej mama. W naszej głowie osoby wykonywające go jawią się jako postaci z piedestału, niedostępne dla zwykłego człowieka i wiodące zupełnie inny, beztroski żywot. Łukasz Maciejewski w swojej książce „Aktorki. Spotkania” skutecznie obala ten mit.

Zacznijmy od tego, że książka znanego krytyka filmowego i teatralnego, jest książką bardzo osobistą. Wybitne polskie aktorki, z którymi autor spotkał się na jej potrzeby, wybrał bardzo subiektywnie, kierując się własnymi sympatiami. Dla niego każde z tych spotkań było przeżyciem – w końcu rozmawiał ze swoimi idolkami, które pamiętał jeszcze z czasów gdy jako młody chłopiec podziwiała je w tarnowskim kinie. Dlatego do takich osobowości jak Nina Andrycz, Zofia Krafftówna czy Irena Kwiatkowska podchodzi z należytą estymą. To zresztą znamienne,...

ciociasamozloeluta | 2013-10-05

Od carycy sceny Niny Andrycz do Najpiekniejszych nog Danuty Stenki. Wywiad nie nudzi ale przyznam sie szczerze, ze niekture juz sie powtarzaly jak Stanislawa Celinska czy wspomniana Danuta Stenka. Pewno jest jedno, ze wiecej takin heron sceny nie bedzie. Nie oszukujmy sie ale wspomniane aktorki w tej ksiazce sa jedynymi godnymi uwagi a mlode pokolenie? Hmm
Nutka wspomnienia. Krystyna Feldman, babka Kiepska inaczej albo dla wiekszosci Nikifor. Pamietam Ja jak przychodzila na moja wydzialowa stolowke i w kaciku spozywala obiad. Drobniutka i cicha. A na scenie to potwor;-)

Początkowo podchodziłam do tej pozycji troszkę sceptycznie. Bałam się, że forma wywiadów ciągnących się przez przeszło 600 stron mnie nieco znudzi. A tu niespodzianka, bo książkę czytało się z niesłabnącym zainteresowaniem. A co o tym przesądziło? Po pierwsze forma tej książki to spotkania i rozmowy , a nie wywiady których się początkowo obawiałam. Rozmowy prowadzone w bardzo mądry i wyważony sposób.Autorem książki jest bardzo lubiany przeze mnie pan Łukasz Maciejewski, znawca kina, sztuki filmowej i teatralnej. Człowiek niezwykle starannie przygotowujący się do rozmów z wybitnymi aktorkami jakie spotkał na swej drodze, a przy tym niezwykle taktowny i szanujący swoich rozmówców. Tym samym udało mu się nawiązać niesamowite relacje i częstokroć sprowokować niechętną rozmówczynię do uchylenia drzwi które dotychczas były szczelnie zamknięte. Po drugie dobór postaci pojawiających się w tej książce jest iście mistrzowski. Aktorki-heroiny, aktorki-bojowniczki, aktorki-matki,...

niemistrzyni | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Po zakończeniu lektury dopadł mnie melancholijny nastrój. Książka odkrywa przed nami życie kobiet, które posiadały talent i były świetne przygotowanie do zawodu. Były i są to kobiety inteligentne, wykształcone, pracowite i mające poczucie misji. Niektóre z nich przeżyły wojnę i pracowały jako kelnerki za gorsze – wszystko było lepsze od pracy dla wroga. Odczuwały skutki stalinizmu i komunizmu, wpadały w nałogi i traciły najbliższych. Mimo to były przykładem dla innych i miały rzeszę wiernych fanów. Życiem prywatnym nie dzieliły się z takim zapałem, jak większość ówczesnych gwiazd. Pieniądze w ich życiu były ważne, ale nie najważniejsze. Kobiety z klasą, które nie musiały odsłaniać ciała, by zaistnieć. Kobiety, które wzbudzały w publiczności najskrytsze emocje. Teraz mamy celebrytki, potrafiące robić sobie świetne selfie i dobrze prezentujące się na ściankach. Warsztatowo radzą sobie znacznie gorzej – ta sama mina przez kilkadziesiąt odcinków....