Dudziak

Skandalistki. Historie kobiet niepokornych

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fortuna i Fatum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Scandalous Women. The Lives and Loves of History's Most Notorious Women
joly_fh

Panteon najbłyskotliwszych kobiet Frida Kahlo, Joanna d'Arc, Mata Hari, Kleopatra, Maria Skłodowska-Curie, Josephine Baker, Isadora Duncan, Zelda Fitzgerald, Anna Boleyn i dwadzieścia sześć innych - nadawały kierunek historii, tworzyły dobra kultury, nauki i sztuki, naruszały zastaną hierarchię wartości. Elizabeth Mahon przedstawia kobiety odważne i zdecydowane, twórcze i inteligentne,...

Panteon najbłyskotliwszych kobiet

Frida Kahlo, Joanna d'Arc, Mata Hari, Kleopatra, Maria Skłodowska-Curie, Josephine Baker, Isadora Duncan, Zelda Fitzgerald, Anna Boleyn i dwadzieścia sześć innych - nadawały kierunek historii, tworzyły dobra kultury, nauki i sztuki, naruszały zastaną hierarchię wartości. Elizabeth Mahon przedstawia kobiety odważne i zdecydowane, twórcze i inteligentne, trzeźwo myślące i bezwzględne. Opisuje nie tylko działalność publiczną, ale też osobiste losy bohaterek.

Wszystkie daleko wykraczały poza normy i stereotypy, wszystkie z determinacją broniły własnych przekonań, pragnień, wizji. Nonkonformistki - kiedyś szokowały, z dzisiejszej perspektywy wiemy, że ich poczynania były przejawem walki z traktowaniem płci pięknej jako podpory dla męskiego świata. Postaci te przeważnie budzą nasz podziw, ale nawet jeśli w ich życiorysach pojawia się coś, co wywołuje niesmak, nie przestają nas fascynować. Ponieważ wpłynęły na rzeczywistość, która nie uległaby zmianie, gdyby nie one.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Oficjalna recenzja
vivien książek: 926

Skandalistki

Co wspólnego miały ze sobą Kleopatra, Zelda Fitzgerald i Billie Holiday? Były kobietami – bingo. Ale było jeszcze coś – żadna z nich nie pozwoliła, by realizowanie marzeń ograniczały obyczaje epok; każda na swój sposób na trwałe wpisała się w poczet postaci, które potrafiły działać, zmieniać, poruszać, wzbudzać zachwyt i kontrowersje. I wywoływały skandale.

Czym jest skandal? W dzisiejszych czasach to słowo kojarzy się głównie z pokracznymi wybrykami celebrytów. Jeżeli jednak chodzi o naszą lekturę, skandal należy rozumieć jako odstępstwo (dawniej – choćby minimalne) od obowiązujących zasad, konwenansów i zwyczajów przez wieki ustalanych głównie przez mężczyzn. Kiedyś skandalem było to, że kobieta chce tworzyć, bawić się, przeżywać przygody. Na tym właśnie aspekcie skupia się Elizabeth Kerri Mahon, autorka książki „Skandalistki. Historie kobiet niepokornych”, pierwotnie publikująca swoje przemyślenia na blogu „Scandalous Women”.

Całość została podzielona na siedem części: „Waleczne przywódczynie”, „Krnąbrne żony”, „Błyskotliwe uwodzicielki”, „Panie z misją”, „Bohaterki Dzikiego Zachodu”, „Uczuciowe artystki” oraz „Nieustraszone poszukiwaczki przygód”. Dobór nazwisk jest dość ciekawy, a co najważniejsze, nieoczywisty. Autorka zaprezentowała nam wielobarwny wachlarz bardziej lub mniej znanych osobistości: oprócz wspomnianych wyżej mamy m.in. Joannę D’Arc, Violet Trefusis, Annę Boleyn, Mary Wollstonecraft, Elizabeth „Baby Doe” Tabor czy Amelię Earhart, a także kilka przykładów kobiet, które robiły rzeczy dyskusyjne i nie do końca zasługują na uznanie, np. Rose O’Neal Greenhow.

Książkę czyta się dobrze, napisana jest przystępnym, prostym językiem. Momentami może trochę topornym, ale nie wymagajmy cudów od blogerki. Szału nie ma, w końcu tak naprawdę to tylko zbiór skoncentrowanych biografii (każdy, kto zechce pogłębić swą wiedzę na temat danej postaci, niech zaopatrzy się w bardziej szczegółowe opracowanie czy po prostu poszuka w Internecie). Mimo tego, warto mieć na półce tę pozycję. Pozycję, po którą my, kobiety, możemy sięgnąć w każdej chwili zwątpienia w nasze możliwości, z której garściami możemy czerpać inspiracje. A i niejeden facet mógłby się z niej dużo nauczyć.

Marta Gęsigóra

paweł | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Nie wiem dlaczego, książka ma tak niskie notowania.Nie jest taka zła,przynajmniej ta słuchana."Skadalistki" to książka o kobietach,dawnych epok w których żyły i za takie mogły być uważane.W czasach współczesnych,nawet nikt, nie zwrócił by na nie uwagi.Bo czy skandalistką,mozna nazwać kobietę walczącą o prawa kobiet?Minusem książki jest to,że wiele kobiet, jest nam w ogóle nie znanych nawet ze słyszenia.

Leeloo_Dallas | 2013-07-22
Przeczytana: 03 lipca 2013

Mam mieszane uczucia i jestem rozczarowana.

W jednej z recenzji przeczytałam, że jest to opowieść o kobietach, których prawdziwe historie zostały przemilczane lub wręcz zafałszowane z uwagi na to, że ich poczynania tak bardzo różniły się od przyjętych norm i oczekiwań względem kobiet. Spodziewałam się, że znajdę liczne świadectwa przeinaczeń i fałszerstw losów tych kobiet, ale niczego takiego nie znalazłam.

Ale większe rozczarowanie wynika z wyboru bohaterek książki. Jeżeli w historii świata nie można było znaleźć bardziej znamienitych kobiecych postaci to dla nas kobiet lepiej byłoby, żeby faceci tej książki nie czytali ;-)
Poza kilkoma znaczącymi nazwiskami przedstawione zostały same aferzystki, piratki i sfrustrowane tancerki.
Jeżeli książka została napisana ku pokrzepieniu serc feministycznych to skutek może być zupełnie odwrotny - moim zdaniem, rzecz jasna.

Książka została napisana na podstawie bloga o tej samej tematyce i niestety styl pisarski właściwy dla blogosfery w...

bewelka86 | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Ciekawy temat, ciekawy pomysł, ale słabe wykonanie.

"Skandalistki" to historie niezwykłych kobiet żyjących w różnych epokach: od starożytności po XX wiek. Autorka skupia się na kilkunastu kobiecych sylwetkach, w dużym skrócie opisując ich życie.
Dobór postaci uważam za całkiem ciekawy, aczkolwiek mocno subiektywny.

Poznamy koleje losu kobiet, które swoim zachowaniem szokowały i wzbudzały liczne kontrowersje w społeczeństwie, do którego należały.

Autorka wyodrębniła kilka tematycznych rozdziałów i do każdego przypisała odpowiednie bohaterki. Możemy przeczytać o losach kobiet-uwodzicielek, intrygantek, artystek, podróżniczek czy poszukiwaczek przygody. Wielu z przedstawionych postaci nie znałam w ogóle, dlatego uważam, że to dobrze, że wychodzą tego typu publikacje, ale...

... ale jeśli już się publikuje, to dobrze jest czasem kilka razy przeczytać to, co się napisało. Główny mój zarzut dotyczy stylu. Na początku czyta się całkiem dobrze, ot jak przeciętną (w znaczeniu: każdą...

Tania | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 lipca 2014

Portrety niezwykłych kobiet wydane bardzo ładnie, ale przedstawione banalnie, encyklopedycznie, sztampowo. Zmarnowany potencjał. Szkoda, bo dobór postaci był bardzo ciekawy.

byrcyn11 | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Jest to pozycja która poszerza horyzonty - czyli wiedzę ogólną. Oczywiście przedstawienie historii 37 kobiet w 10 godz., to tzw. wiedza w pigułce, więc niezbyt szczegółowa, ale za to strawna dla szarego czytelnika.
Dowiemy się m.in.: że Mata Hari tak naprawdę nie była szpiegiem niemieckim, choć faktycznie coś-tam podpisała, ale tylko by wziąć kasę na którą była łasa, ale ani nie przekazała żadnych ważnych informacji, ani nawet nie wypytywała o nie oficerów francuskich. Stracenie jej było potrzebne tylko propagandowo dla Francji, by wykazać sprawność wywiadu i podnieść morale wojska/obywateli.
Za swą odwagę wiele kobiet kończyło tragicznie jak choćby Joanna d’Arc, która zginęła oskarżona o herezje, ale tak naprawdę proces był polityczny, bo król był zazdrosny o jej sławę i uwielbienie przez lud.
Z przyjemnością wysłuchałem te historie, choć oczywiście nie wszystkie były pasjonujące.

Jadwiga | 2018-07-08

Audiobook z zainteresowaniem przesłuchałam.
Podobał mi się!
Intrygujące kobiety poznałam. Przyznaję się do całkowitego braku wiedzy o większości z nich. Autorka dokonała ciekawego wyboru i efektownie zaprezentowała.

Ania Jurczyga | 2014-05-14

Skandalicznie to się to długo czytało! Muszę przyznać, że o wiele bardziej niż książka, do gustu przypadł mi blog tejże autorki i chyba na tym powinna poprzestać. W książce historię kobiet zostały potraktowane bardzo pobieżnie, czasami przypominając wpisy na wikipedii. Czytanie tej książki dłużyło mi się niesamowicie z powodu zarówno stylu jak i doboru bohaterek. Jeśli te kobiety mają być symbolem wyzwolenia się spod jarzma społecznych ograniczeń swoich epok to mamy problem, bo w gruncie rzeczy większość z nich to tylko i wyłącznie skandalistki. Czytając opis książki spodziewałam się kompletnie odmiennego podejścia do tematu i nie tak niechlujnego. W formie bloga na pewno się to sprawdza, ale jeśli mowa o książce to chyba dobrze było by pewne informacje zweryfikować i nie przyklejać zwykłym skandalistkom etykiety kobiet, które zmienił bieg historii i z determinacją broniły swoich wizji. Oczywiście znalazło się tam kilka biografii godnych uwagi, ale niestety zbyt mało żeby książkę...

olafina | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Książka przy której zasnęłam kilkanaście razy, dobra jedynie by zaszczepić w sobie ciekawość - bo ona jej nie zaspakaja, jest dobra jako baza do rozbudowania wiedzy o poszczególnej kobiecie którą opisuje.

Język jakim jest napisana chwilami aż boli... "gdy np Anna Boleyn pokazuje środkowy palec" albo gdy jedną z kobiet porównuje do Angeliny Jolie...

Chwilami miałam wrażenie jakbym czytała streszczenie ucznia z liceum lub gimnazjum,a nie książkę.
Jedyne co zawdzięczam Pani Mahon,to fakt, że zainteresowałam się Zeldą Fitzgerald.

"Nie oceniaj książki po okładce" - AMEN - okładka w tym przypadku jest najmocniejszym ogniwem.

ewawkaloszach | 2014-03-14

Spodziewał się czegoś innego, miałam nadzieję, że w książce będą opisane zdarzenia, które faktycznie wstrząsnęły życie pań i osób im bliskich. to książka w, której znajdziemy pobieżne opisy scen z życia kilku kobiet, które zakładały spodnie, kiedy ich noszenie nie było codziennością. Większość z nich lubowała się w klejnotach i narkotykach próbując zmieniać bieg swego życia w narkotycznym zwidzie lub podczas przypływu kobiecej zazdrości. Z trudnością przebrnęłam do końca, moim zdaniem mało ciekawa i pozbawiona skandalicznego oblicza kobiet. Być może Skandalistki nie te...

lotosu_kwiat | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Leksykon ciekawych i zróżnicowanych kobiecych sylwetek. Zostały one przyporządkowane kilku kategoriom takim jak mi.in. ,,waleczne przywódczynie", ,,panie z misją" czy ,,nieustraszone poszukiwaczki przygód". Na niecałe 300 stron przypadło 35 sylwetek, przez co nie są one przedstawione szczególnie wnikliwie - znajdujemy krótkie, ogólnikowe biografie, czasem poparte drobnymi ciekawostkami nie mniej jednak są to informacje okrojone. Mimo tego książka stanowi inspirację - bazę wyjściową do dalszych poszukiwań. Język jest prosty, a styl niezbyt wyszukany, choć lekki i łatwy w odbiorze. Historie poszczególnych bohaterek doskonale pasują do myśli przewodniej książki - ukazują ,,skandalistki" swoich czasów i ich próby zmagania z losem. Oryginalny pomysł przekształcenia bloga w książkę sprawdził się całkiem nieźle.