Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej
Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
Moni

Kiedyś byli tylko cieniami na taśmie filmowej. Anonimowymi bohaterami kronik powstańczej Warszawy. Uśmiechnięty chłopak z apaszką w grochy na szyi, para, której ksiądz udziela ślubu, dziewczyna strzelająca z błyskawicy, szczęśliwy kapral dźwigający zdobyczną broń, pyzaty dzieciak gapiący się, jak starsi strzelają... Dziś wiemy, że chłopak z apaszką to Stanisław Firchał, który właśnie wymknął...

Dziś wiemy, że chłopak z apaszką to Stanisław Firchał, który właśnie wymknął się kanałem z płonącego Starego Miasta. Młoda para to Bill i Lili Biegowie, którzy wzięli ślub, bo, jak mówią: „Przecież jutro mogliśmy już nie żyć”. Dziewczyna to Wanda Traczyk-Stawska, która w czasie okupacji wręczała skazanym za kolaborację wyroki śmierci. Kapral to Witold Kieżun, jeden ze zdobywców PAST-y. Mały powstaniec to Olek Zubek, który zaczął Powstanie w oddziale, który nie miał broni.

Ich nazwiska i losy poznaliśmy dzięki akcji „Rozpoznaj” zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ich twarze możemy oglądać w filmie „Powstanie Warszawskie” – pierwszym na świecie dokumentalizowanym filmie bez fikcji. Teraz Iza Michalewicz i Maciej Piwowarczuk opowiedzieli ich przedwojenne, wojenne i powojenne historie – niesamowite i prawdziwe jednocześnie.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/

allison | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

Przede wszystkim chylę nisko czoło przed autorami książki (oraz filmu, na podstawie którego powstał ten album) - ludzie ci wykonali tytaniczną pracę, której efekty są zaskakujące, wzruszające i na długo zapadające w pamięć.

Zawsze, gdy oglądam archiwalne zdjęcia z okresu drugiej wojny światowej, zastanawiam się, kim były uwiecznione na nich osoby, czy przeżyły, jak potoczyły się ich losy...
Dzięki autorom "Rozpoznanych" możemy po wielu latach poznać historie ludzi, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Są wśród nich żołnierze podziemia, sanitariuszki, mali kurierzy, cywile, którzy pomagali powstańcom oraz operatorzy filmowi i fotografowie, którzy uwieczniali powstańczą codzienność.

Każda opowieść to poruszająca historia, będąca niemal gotowym materiałem na film, a nawet na serial.
Czyta się te opowieści z zapartym tchem, co potwierdza, że życie pisze najlepsze scenariusze. W tym przypadku to wspomnienia od dzieciństwa, poprzez wojnę i trudne dla akowców czasy powojenne, aż...

Ela | 2014-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Przepięknie wydany album zawierający czarno-białe i podkolorowane zdjęcia z kronik powstańczej Warszawy uzupełniony opowieściami o losach niektórych ich bohaterów. Powstał jako pokłosie akcji „Rozpoznani” zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w celu zidentyfikowania bohaterów filmu „Powstanie Warszawskie”, stworzonego właśnie z autentycznych kronik powstańczych. Filmu nie oglądałam, ale i w oderwaniu od niego album robi niesamowite wrażenie. Dlaczego? Bo poznajemy imiona, nazwiska, pseudonimy ludzi, którzy dotąd byli bezimiennymi powstańcami. Oczywiście najwięcej miejsca zajmują tu zdjęcia – relacje z ćwiczeń, walki i życia codziennego powstańczej Warszawy. Jednak oprócz zdjęć i ich opisów mamy tu opisy dziewięciorga rozpoznanych – krótkie informacje o ich życiu przed- i powojennych oraz oczywiście wspomnienia z Powstania. W kilku przypadkach mamy relacje samych bohaterów i – co bardzo charakterystyczne – ci starsi już ludzie na czas wspomnień znów stają się młodymi...

edit3008 | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Kiedy wyszłam z kina po filmie "Powstanie Warszawskie" byłam tak poruszona, że czułam ucisk na sercu i miałam łzy w oczach ( chociaż widziałam już wiele kronik z powstania i wojny), ale zaraz też powiedziałam, że ciekawa jestem kto z bohaterów przedstawionych w fimie przeżył. Dlatego też kiedy dostałam od moich dzieci książkę "Rozpoznani" byłam przekonana, że pochłonę ją szybko.
Ale nie - czytałam ją powoli, robiąc przerwy po każdej historii opowiadanej przez kolejnych rozpoznanych. Niektóre opowieści były takie przejmujące, że musiałam "dojśc" do siebie, żeby zapoznać się z kolejną historią. Zawsze podziwiałam ludzi, którzy przeżyli wojnę i mam wielki szacunek dla nich, bo zawsze zastanawiam się czy ja bym tak potrafiła.

Polecam nie tylko miłośnikom historii, ale każdemu !

ryszpak | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Przepięknie wydana książka, którą jednak radzę czytać, jako uzupełnienie filmu pt. "Powstanie Warszawskie" (film - oczywiście - również gorąco polecam).
Książka przedstawia losy kilkunastu osób, utrwalonych na taśmie filmowej w czasie Powstania, z których większość przestała być anonimowa dla ogółu na skutek akcji "Rozpoznaj" ogłoszonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2013 roku. Losy zwykłych ludzi, uczestników Powstania, zarówno tych z bronią, jak i walczących w inny sposób - pomagając, karmiąc lub właśnie rejestrując walki na taśmie filmowej.
Część z nich (niestety już nieżyjąca) jest opisywana przez rodzinę, część samemu zdradza swoje wojenne i powojenne losy.
Lektura - jak zwykle w tej tematyce - niezapomniana, wstrząsająca.
Jak najbardziej polecam.

Marta | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, My Precious!, 2014
Przeczytana: 31 lipca 2014

Film „Powstanie Warszawskie” jest pierwszym na świecie dramatem wojennym non-fiction. Pokolorowany i zmontowany z autentycznych materiałów nagrywanych w czasie powstania pozwala na 80 minut przenieść się do 1944 roku. Książka „Powstanie Warszawskie. Rozpoznani” może sprawiać wrażenie dodatku do filmu, ale w rzeczywistości to pięknie i solidnie wydany album o ludziach, których dopiero po latach udało się rozpoznać na zdjęciach z powstańczych kronik.

Z okładki spogląda na mnie Stanisław Firchał - młody, bardzo przystojny, z zaraźliwym uśmiechem. W pierwszej chwili przypomina mi Seana Penna z lat młodości. I ta apaszka w grochy! Można się zakochać… Dopiero z lektury dowiaduję się, że chwilę przed zrobieniem zdjęcia Staszek wyszedł z kanałów. Ktoś podbiegł, umył mu twarz, a jego promienny uśmiech związany jest z widokiem nieba. Do końca życia pozostał radosny, uśmiechał się całym sobą. O powstaniu nie chciał rozmawiać nawet z najbliższymi. Na fotografii z kronik powstańczych rozpoznał...

Świetne uzupełnienie filmu "Powstanie Warszawskie", pierwszego dramatu non-fiction. Wzruszające opowieści o prawdziwych bohaterach. Opowieści, które jeszcze bardziej zwracają naszą uwagę na dramat całego pokolenia. Uzmysławiają nam jakich ludzi straciliśmy w tym nieludzkim czasie. Ludzi wielkich, nawet jeśli pozornie zwyczajnych. Po przeczytaniu tej książki jeszcze bardziej rozdziera serce fakt, że byli tacy którzy woleli zginąć niż w zamian za życie, podzielić się swoją fachową wiedzą i pomóc Niemcom w naprawie czołgów. Mam nadzieję, że powstaną kolejne tomy by ocalić tych ludzi od zapomnienia.

Moni | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Jest to rewelacyjna książka, nad którą uroniłam niejedną łzę, nie mogąc uwierzyć w okropieństwa wojny, ale i często uśmiechałam się sama do siebie, myśląc o tym, że niektórym z Nich dane było żyć, doznawać szczęścia i pozostawić po sobie takie piękne świadectwo.

Tytaniczna praca dokumentalistów Powstania, dzięki której autorzy książki, dzięki pomocy wielu ludzi, mieli szansę "rozpoznać" konkretne osoby i przedstawić czytelnikom ich wojenne i powojenne losy, ocalając je tym samym od zapomnienia.

Zamieszczone tu zdjęcia, znane z powstańczej kroniki, są tu już imienne i znaczące. Z setek nieznanych, minionych twarzy odzyskały imię, przetrwały. By nieść świadectwo. Wszyscy jesteśmy zobowiązani własnym życiem.

Ewa K | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 maja 2014

9 maja 2014 roku odbyła się premiera filmu "Powstanie Warszawskie", pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction zmontowanego z taśm filmowych, na których operatorzy kronik utrwalili wstrząsające kadry z powstania w stolicy. Muzeum Powstania Warszawskiego, producent tego filmu, we współpracy z wydawnictwem Agora S.A. przygotowało dla nas wyjątkowy album będący znakomitym uzupełnieniem kinowej produkcji.

"Powstanie warszawskie. Rozpoznani" to wzruszająca opowieść o uczestnikach tragicznych wydarzeń 1944 roku, którzy na różne sposoby próbowali uwolnić nasz kraj spod niemieckiej okupacji. Aż trudno uwierzyć, że wielu nieznanych dotąd z imienia powstańców udało się zidentyfikować dzięki portalom społecznościowym. To właśnie za ich sprawą potomkowie odnaleźli swoich przodków i opowiedzieli ich historie, z których Iza Michalewicz i Maciej Piwowarczuk stworzyli tę znakomitą pod każdym względem pozycję.

Postacie przedstawione w książce "Powstanie warszawskie....

O Powstaniu Warszawskim wiele już napisano i nakręcono. Polacy dzisiaj mogą już czuć się ekspertami tych powstańczych miesięcy, wielu z nich zna dzień po dniu wszystkie wydarzenia, które miały wówczas miejsce, wie kto, gdzie, jak i dlaczego. Ale takiej książce - i przy okazji takiego filmu - jeszcze nie było.

Zachowało się około sześć tysięcy metrów taśmy z prawie trzydziestu tysięcy, które zostały nakręcone. Niektóre ujęcia znamy wszyscy. Ale do tej pory raczej nikt nie starał się analizować kronik klatka po klatce, by starać się rozpoznać wszystkie te twarze - smutne, wesołe, martwe, żywe - i do ich wizerunków dopisać imię i historię. I wtedy pojawia się akcja "Rozpoznani". I następuje prawdziwe boom.

Okazuje się, że ta uśmiechnięta kobieta dzieląca się z powstańcami chlebem to nauczycielka, po dziś dzień wspominana we wsi, w której pomogła rozwinąć miejscową szkołę. A ten uśmiechnięty chłopak z apaszką w grochy był pod koniec życia świetnym ogrodnikiem zakochanym w swoim...

Mother999 | 2014-05-09

Wstrząsająca, znakomita, prawdziwa i przepięknie wydana książka. Polecam.