Porachunki

Lira
2024-01-29
2024-01-29

Szwedzki raj

"Porachunki" przenoszą nas w klimat malowniczej Gotlandii, na której mieszka Jan Wetterberg- polityk, wdowiec oraz jego dwie córki Sara i Emma. Niestety podczas, gdy studentki spędzały swoje upragnione wakacje w Alanyi w tajemniczych okolicznościach ginie Emma oraz jej chłopak Anton. Ich śmierć rusza machinę zdarzeń. Pojawia się mnóstwo wątków pobocznych, które nie tylko sprawiają, że powieść jest o wiele ciekawsza to również skutecznie zwodzą czytelnika, który nie jest w stanie przewidzieć zakończenia. Nie jest ono zaskakujące, jednak dopiero w momencie odkrycia kart przez autorkę jesteśmy sobie w stanie wszystko poukładać w głowie. Wielkie ukłony dla Iwony Kienzler, gdyż można powiedzieć, że był to jej debiut w takim rodzaju powieści, jednakże jest tak dobrze napisany, że ma się wrażenie, że autorka napisała już sporo powieści kryminalnych. Moje serce gdzieś w głębi chciałoby kiedyś zwiedzić północne kraje, a piękne szczegółowe opisy Gotlandii sprawiły, że mam ochotę spakować walizki i zaraz się tam znaleźć. Widać, że autorka spędziła tam wiele czasu i zna dobrze miejsca opisywane w książce. Mam nadzieję, że nie jest to ostatni kryminał napisany przez Kienzler, z przyjemnością sięgnę po kolejne.

Uwielbiam szwedzkie kryminały i uwielbiam motyw polityczny w książkach, dlatego bez wahania wzięłam do ręki książkę „Porachunki” Iwony Kienzler, autorki, która kilka lat spędziła na Gotlandii. Liczyłam na to, że poczuję ten charakterystyczny skandynawski klimat i dreszcz niepokoju, jednak nie do końca to otrzymałam.

Akcja dzieje się w większości na Gotlandii, znanej jako wyspa milionerów. Początkowo fabuła rozwija się jednak w Turcji, klimacie totalnie innym niż chłodna Szwecja. I właśnie taka jest ta książka, skrajnie rożna. Są dobre momenty, wciągające wątki i ciekawe zwroty akcji. Jednak Niestety jest też dużo „lania wody”, czyli opisów niewiele wnoszących do fabuły. Zdecydowanie zabrakło mi tu samego kryminału i emocji jakie niesie ze sobą ten gatunek. Jeśli miałabym określić tę książkę, to powiedziałabym, że to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Jest morderstwo (i to podwójne),jest śledztwo, ale wszystkie jest za mało.

Żałuje, ale ja nie poczułam klimatu Gotlandii, a główna bohaterka często mnie irytowała. Fabuła i szczegółowe opisy, które wykreowała Autorka nie wciągnęły mnie w ten świat porachunków. I niestety, ale za największy minus uważam wyjaśnienie głównego wątku. Nie kupuje tego zakończenia, jak dla mnie jednocześnie zbyt banalne i zbyt przekombinowane.

Akcja dzieje się w większości na Gotlandii, znanej jako...

• Zbiblio
  • W planach ebook