Dudziak

Wyspiański. Dopóki starczy życia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
nawka

Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie „Wesele” zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie prywatne pozostaje w półmroku. Mąż, który pisze o żonie w najintymniejszych strofach wierszy. Ojciec, którego zgon złamie życiorysy czworga dzieci. Człowiek, który ściga się ze śmiercią. „Czy (Panu) w oczy kiedy śmierć zajrzała? – mnie ona w oczy patrzy co...

„Czy (Panu) w oczy kiedy śmierć zajrzała? – mnie ona w oczy patrzy co dzień” – pisze w jednym z listów. Napiętnowany chorobą, spala się w nierównej walce z przeznaczeniem. Gorączkowo szuka dróg spełnienia artystycznego. W przededniu śmierci czyta o sobie: „największy z żyjących polskich poetów”. Wierzy w nieśmiertelność, bo jedynie ona może przynieść wyzwolenie.
Z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia dramatyczny zapis życia genialnego malarza, poety, reformatora teatru; artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Monika Śliwińska po znakomitych "Muzach Młodej Polski" znów zabiera nas w podróż do Krakowa przełomu XIX i XX wieku. Tym razem główny bohater jest jeden. To Stanisław Wyspiański. Mnie fascynuje, ciekawi, mam do niego słabość. Mój Kraków, to w dużej mierze Kraków Wyspiańskiego. Na szczęście sporo jego śladów pozostało w tym mieście, które za życia nie było dla niego zawsze łaskawe. A "Wesele" uważam za dramat nad dramatami, arcydramat, geniusz i wizjonerstwo w jednym.
Monika Śliwińska tą książką udowadnia, że jest znakomitą biografistką. Rzetelną, operującą bardzo bogatym materiałem źródłowym, mającą prawdziwy dar pisania.
Oby więcej takich książek o naszych znamienitych rodakach.

kajsa | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

Stanisław Wyspiański - człowiek wielkiego formatu,wizjoner nierozumiany przez sobie współczesnych,postać ekscentryczna i egotyczna.Takie wyobrażenie tego niepospolitego artysty mam w głowie,i podobnie przedstawia go autorka biografii.
Dzięki lekturze książki Moniki Śliwińskiej poznałam wiele szczegółów z trudnego życia autora "Wesela".Osamotnienie artystyczne,zmagania z krytyką,nędza i nieuleczalna choroba,która odebrała mu tak młodo życie, nie zniszczyły w nim energii twórczej i ogromnego talentu.Jestem pod wrażeniem jego determinacji i wiary we własne możliwości.
Inaczej spojrzałam na związek z Teodorą Pytko,który różnie jest ukazywany przez biografów artysty.Tu jawi się jako szczęśliwy i autentyczny,choć na pewno niełatwy ze względu na różnice dzielące małżonków.
Najbardziej brak mi w tej publikacji wnikliwego spojrzenia na twórczość literacką Wyspiańskiego.Mam wrażenie pewnej pobieżności,a myślę,że dobrze byłoby poświęcić temu tematowi więcej uwagi ze względu na geniusz...

Arturion | 2017-09-22

Chciałbym dać więcej gwiazdek, bo Wyspiańskiego bardzo cenię i w dodatku uważam, że pani Śliwińska nieźle czuje epokę, ale... Liczyłem na kompletną biografię. Tego nie ma. A jest raczej esej biograficzny. Jednakże, niech nikt nie uważa, iż mam tę książkę za coś słabego. Nie, wręcz przeciwnie. Pozwala ona wrócić nam do tej cudnej (poniekąd) epoki przełomu wieku XIX i XX, pochwycić w nozdrza jej klimat, a jak ktoś zna realia ówczesnego Krakowa, pokręcić się wśród ludzi. Trochę szkoda, że zbyt mało miejsca poświęca autorka omówieniu (choćby skrótowemu) wszystkich dramatów ("Noc listopadowa"!!!). Może też za mało o przyjaciołach artysty, konkretnie mam na myśli Mehoffera i Opieńskiego, którzy wszak sporo osiągnęli (w plastyce i muzyce). Ale dzięki i za to. Gdy tę księgę przeczyta ktoś, kto o Wyspiańskim słyszał tylko w szkole ("Wesele"), to może zrozumieć, że nasze życie, to tylko czubek wznoszącej się iglicy, nieustannie targanej burzami.
No i życie prywatne artysty. Tu nieźle, ale...

Monika Stocka | 2017-10-02
Przeczytana: 30 września 2017

Wyspiański nie jest moim konikiem ale gdy zobaczyłam kto jest autorem biografii, nie wahałam się ani chwili, żeby sięgnąć po książkę. Po fantastycznym debiucie Moniki Śliwińskiej ( „Muzy Młodej Polski”), wzięłabym nawet książkę telefoniczną, gdyby tylko była jej autorstwa. I wcale nie przesadzam.
Śliwińska oprócz pracowitości, rzetelności i znajomości tematu ma jeszcze talent. I nie jest to tylko talent do układania ładnych, zgrabnych zdań, które mogą się spodobać. To, co mnie urzeka, co mnie zachwyca, to dar wskrzeszania ludzi, miejsc i rzeczy. Pisałam o tym chyba przy okazji sióstr Pareńskich i teraz czytając „Wyspiańskiego” tylko utwierdzam się w przekonaniu.
Jej bezpretensjonalny styl, bez zbędnych ozdobników jest istnym wehikułem czasu. Czytając biografię Wyspiańskiego czasem łapałam się na tym, że miałam ochotę skrobnąć do bohatera maila o tym, że go podziwiam, choć nie zawsze rozumiem…
Bez stawiania na piedestale, bez szlifowania kantów i strzepywania pyłku z płaszcza. Bez...

Montgomerry | 2017-09-23
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 21 września 2017

bardzo dobrze się czyta :)

Lissa | 2017-11-25
Przeczytana: listopad 2017

Kulturalne Ingrediencje blog

CZY WYSPIAŃSKI BYŁ ZAKOCHANY W SWOJEJ PROSTEJ I NIEZBYT URODZIWEJ ŻONIE? NA CO UMARŁ? JAK WYGLĄDAŁ JEGO POGRZEB I KTO NA TYM ZAROBIŁ? JAKIE BYŁY LOSY JEGO DZIECI?
Tego wszystkiego - i o wiele więcej! - dowiecie się z najnowszej, bardzo interesującej biografii autora "Wesela".

Śliwińska tworzy portret człowieka niezwykle złożonego, fascynującego, a przy tym niezmiernie trudnego do opisania. Pełne cierpienia życie, wypełnione twórczością, miłością, przyjaźniami… Krótkie, a przecież spełnione.

Najnowsza biografia Stanisława Wyspiańskiego jest pasjonującą lekturą, której czytaniu towarzyszą ponadto doznania estetyczne. Jakże by mogło być inaczej, skoro jej bohaterem jest taki artysta! Książka została starannie zaprojektowana: na obwolucie widnieje ostatni autoportret malarza, naszkicowany na miesiąc przed śmiercią. Przenikliwe spojrzenie – kwintesencja jego osobowości. Kiedy uchylimy obwolutę, znajdziemy na okładce Planty o świcie, utrzymany w zimnych...

jolek | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Nie ustaję w zachwycie!
Nawet powiedziałam o tym autorce :)
Ta książka jest mega!
Dotąd wydawało mi się, że o Młodej Polsce dużo wiem. A po przeczytaniu książki widzę, że może i nazwisko Wyspiański nie jest mi obce. Ale ja kompletnie nie miałam pojęcia jak to było wtedy!
Cała moja wiedza brała się z jakichś wyobrażeń o tamtych czasach. A tymczasem pani Monika pozwoliła mi zobaczyć jak to było na prawdę.
Czytałam tę książkę jednym tchem!
Taka wciągająca :)
Na prawdę!!!

tasha | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Trochę się rozczarowałam. Autorka bardzo dużo czerpała m. in. z Płoszewskiego "Wyspiański w oczach współczesnych", z listów. Właściwie nic nowego nie dowiedziałam się o życiu prywatnym Wyspiańskiego. Zapewne nie da się już nic nowego odkryć, po co więc nowa książka, de facto powielająca to co już zostało napisane wcześniej?

Szkolny_Klub_ | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

Patrząc na kolejną rzecz o autorze „Wesela”, niejeden czytelnik interesujący się literaturą i sztuką zapyta: po co to, co jeszcze można napisać o Wyspiańskim po ponad stu latach, czy znów ktoś chce „wybić się” na nim?

Tymczasem, książka Moniki Śliwińskiej miło zaskakuje, nie jest zlepkiem informacji wybranych z artykułów czy opracowań opublikowanych wcześniej. W swej pracy autorka zaprezentowała bardzo ciekawy i głęboki portret artysty, zawarła ogromną ilość wiadomości dotychczas niepublikowanych, dotarła do wielu prywatnych szuflad i wybrała setki informacji z tekstów wydanych dotychczas....
ZJ
Czytaj dalej: http://www.szkolnyklubrecenzenta.pl/2017/10/wyspianski-dopoki-starczy-zycia-monika.html

Efunia | 2018-01-26

Naprawdę niezywkła pozycja. Składa się z samych materiałów źródłowych, ale tak skomponowanych, że czyta się ją jak powieść. Dziś, zwłaszcza dla mieszkańca Krakowa, obecność dzieł Wyspiańskiego "na każdym kroku" wydaje się oczywista. Nie wyobrażamy sobie Krakowa bez jego witraży, polichromii, sztuki dekoracyjnej (o dramatach nie wspominam, ich zasięg jest dużo większy). A jednak za jego życia nie było to takie oczywiste. Ileż walki o docenienie, ile dzieł mogło nie powstać z powodu niechęci do jego sztuki, ile nie powstało! Niezwykła historia niezwykłego człowieka i artysty wyrastającego ponad swoją epokę i otoczenie.