Dom sekretów

Okładka książki Dom sekretów Magdalena Kordel
Okładka książki Dom sekretów
Magdalena Kordel Wydawnictwo: Znak Cykl: Tajemnice (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Tajemnice (tom 3)
Znak
2022-06-23
2022-06-23
literatura polska

"Dom sekretów" Magdaleny Kordel to pasjonująca podróż przez labirynt tajemnic, emocji i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Kordel mistrzowsko wplata w fabułę napięcie, trzymając czytelnika w nieustannej gotowości na kolejne zaskakujące wydarzenia. Głęboko rozbudowane postacie oraz starannie wykreowane otoczenie dodają powieści autentyczności i głębi. To książka, która wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego końca. Dla miłośników literatury z elementami tajemnicy i nieprzewidywalnych twistów, "Dom sekretów" jest pozycją, której nie można się oprzeć.

Seria Tajemnice jest z pewnością godna swojej nazwy. Tajemnica, o której czytamy na początku pierwszego tomu, zostaje ujawniona czytelnikowi dopiero pod koniec trzeciego. Jeśli więc planujecie zacząć przygodę z którąkolwiek z książek, zaopatrzcie się w komplet, bo trzeba je przeczytać w całości.
Niestety tajemnice i niedomówienia pojawiające się w książkach to, moim zdaniem, problemy wymyślone na siłę. Bohaterowie, choć są to, jak przystało na Magdę Kordel, osoby sympatyczne, to przeżywają rozczarowania i problemy, które w realnym życiu uznałabym, że są bez sensu. Czasem zdarza się, że spotkam kogoś, kto właśnie tak ma i komentuję to zdaniem: "jak ktoś nie ma problemów, to musi je sobie wymyślić". Tak niestety jest też w całym tym cyklu.
Po bezkonkurencyjnych seriach Malownicze i Uroczysko trudno jest Magdzie powtórzyć ich sukces. Wszystkie pozostałe książki rozmywają się, a seria Tajemnice jest po prostu słaba.

Niestety tajemnice i niedomówienia pojawiające się w książkach to, moim...

Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo nasze życie zależy od tego, w jaką stronę kierujemy swoje myśli, jak wiele mamy tajemnic, ile uraz chowamy, iloma uprzedzeniami się kierujemy, a także od niechęci do wyjaśnienia nieporozumień, podzielenia się własnym punktem widzenia i umiejętności przebaczania. Cykl „Tajemnice” Magdaleny Kordel to opowieść o zawiłej historii Polaków i jej wpływu na życie kolejnych pokoleń, ale też o prowincji, relacjach między sąsiadami, urazach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, budowania murów między ludźmi. Częstym powracającym motywem jest tu zaniedbanie i przemilczenie. Znajdziemy tu bohaterów popełniających różnorodne błędy. Każde pokolenie stoi naprzeciwko wyzwań. A wszystko ubrane w sielski klimat i aurą domu, do którego zawsze można wrócić.
Cykl otwiera „Zanim wyznasz mi miłość”. Wchodzimy tu do klimatu sielskości budowanej wokół domu, w którym każdy znajdzie schronienie, bo można do niego uciec przed niepowodzeniami i życiowymi zawirowaniami. Jest w nim ciepło i gościnność, a także miłość, która sprawia, że bohaterzy będą starali się rozwiązywać problemy, a nie zamiatać je pod dywan. W tle jednak zawsze pojawiają się różnorodne tajemnice, tworzenie trudnych relacji, co nie zawsze przynosi dobre rezultaty. Jest też dążenie do wspierania, pomagania sobie i tworzenia bliskości.
„Ty albo żadna” wprowadzi wiele zamieszania w ustabilizowaną sytuację bohaterów. Pojawią się dziwne zjawiska, zaręczyny i pod dom babki zawędruje jej siostra uważana za zmarłą. Bohaterzy staną naprzeciwko nowym wyzwaniom oraz planom. Będą przeprowadzki, miłość do książek, walka o przetrwanie oraz swoją pasję i tajemnice z przeszłości, o których nie będzie łatwo opowiedzieć bliskim, a także magiczna i silna miłość, która połączy Mateusza i Rutę. Zobaczymy jak sielska codzienność może być zaburzona przez pojawienie się jednej osoby.
„Ktoś do kochania” to tom podsumowujący wszystko to, co działo się we wcześniejszych. Powoli wychodzą na jaw różnorodne tajemnice. Mamy skandale, afery wokół romansu Maszy. Zrozumiemy jej motywację. Nie zabraknie też tajemnic z przeszłości. Halina po raz kolejny zacznie pojawiać się w życiu członków rodziny babci Adeli. Jej powrót przyniesie wiele wyjaśnień. Dzięki retrospekcjom w postaci rozmów bohaterów zobaczymy wydarzenia z czasów wojny, uświadomimy sobie jak wiele trudnych wyborów musiały dokonać bohaterki, przed jak wieloma próbami były postawione. Pojawi się tu sporo dramatów: tych powstałych w przeszłości wynikające z manipulacji i niedomówień, ale też teraźniejszych, do których doprowadziły złe wpływy bliskich. Mamy kolejne historie walki o miłość, ukrywania związków i związane z tym tragedie. Mamy wrażenie, że w tym tomie tajemnice się mnożą, a jednocześnie ujawniają się. Bohaterzy przekonają się, że tworzone przez nich pozory niewiele dały. Zrozumieją też, że swoim uporem krzywdzą kochane osoby i tracą szansę na dobre relacje.
Wykreowani przez Magdalenę Kordel bohaterzy są wyraziści i mają całą masę uprzedzeń, których muszą się wyzbyć. Każdy z nich uczy się też otwierania na innych. Przekonamy się jak wiele możemy naprawić pozwalając innym na podzielenie się swoim punktem widzenia oraz doświadczeniami.
„Tajemnice” to ciekawy i pouczający cykl pełen ciepła, sielskości, miłości, ale też i trudnych doświadczeń, wspierania się, rozmów, otwierania na innych, dzielenia się sobą.

Babcia Adela prowadzi spokojne życie, dopóki nie pojawia się Halina o której dawno nie mówiono, pochowano ją za życia. Stała pod furtką domu babci Adeli i nic nie mogło jej ruszyć. Za wszelką cenę chce zburzyć spokój. Jeżeli Adela nie wyjawi swojej głęboko skrywanej tajemnicy, zrobi to Halina.
Ruta i Mateusz dopiero co odzyskali szczęście i swoją miłość, a już musieli zapłacić za to, że są razem. O zaręczynach Jaśka i Eweliny jeszcze nikt nie wie.
Czy to jest dobry czas na ogłoszenie nowiny?
Czy za miłość i uczucia do drugiej osoby trzeba przepraszać? Jak z głęboko skrywaną tajemnicą przekazywaną z pokolenia na pokolenie poradzi sobie babcia Adela?
Chywtająca za serce piękna opowieść, o tym że tajemnice mają w sobie różne moce. Te złe i te dobre. Być może kiedyś tak było, wierzyło się w zabobony, uczono różnych magii, stosowano klątwy, ale dziś pewnie mało kto w nie wierzy.
Spokojna lektura na letnie wieczory. Zachęcam do przeczytania!

Ruta i Mateusz dopiero co odzyskali szczęście i swoją miłość, a już musieli...

Lubię tę serię. Szybko się czyta.

Lubię tę serię. Szybko się czyta.

Dom sekretów to opowieść o dawnych tajemnicach, nieposkromionych uczuciach i krzywdach, za które trzeba zapłacić. Pojawienie się Haliny burzy spokój babci Adeli, ale daje także możliwość rozliczenia się z przeszłością i wyjawienia w końcu tajemnicy rodowej klątwy.
Większą część książki stanowi historia służącej Oleńki, która nieszczęśliwie zakochała się w szlachcicu. To za jej sprawą klątwa prześladuje rodzinę babki Adeli do dziś. Cieszę się, że ten aspekt został w końcu wyjaśniony, ale uważam że można było to opowiedzieć zdecydowanie krócej. Poświęcenie praktycznie całej książki Oleńce (której nawet nie polubiłam),a ominięcie wątków głównych bohaterów mnie rozczarowało. Jak dla mnie tego tomu mogłoby nie być, a tajemnicę klątwy dorzucić do innego w postaci dodatkowych 20 stron…

Trzecia część serii tym razem mnie rozczarowała. Przeniesienie się w czasie,opowieść o Oleńce, Ok, ale za dużo tego było za mało o Ewelinie Jaśku, Rucie Mateuszu, interesuje mnie też co z Haliną ,wszystkie te wątki były pominięte. Myślę,że będzie ciąg dalszy ,tak zostawienie pozostałych bohaterów jak teraz, to w sumie nie ma zakończenia. Oby nie trzeba było czekać długo na dalsze losy ,jeśli autorka planuje to poproszę o szybką kontynuację :) Całość jak najbardziej polecam, mimo nieco słabszej (według mnie) części trzeciej.

„Szelest kartek, ciepłe kręgi światła padające z pozostawionych w różnych zakamarkach lamp, te wszystkie historie, poukrywane w setkach książek sprawiły, że człowiek przypominał sobie o tym, jak dobrze jest po prostu być i mieć całe życie przed sobą”.

Adela wie, że jedyną drogą do odzyskania spokoju ducha i powrotu do szczęśliwego życia, jest dotrzymanie obietnicy złożonej dziadkowi Konstantemu i opowiedzenie swoim najbliższym o klątwie ciążącej nad kobietami z jej rodziny. Nie chce tego robić, obawia się, ale wie, że jej cudem zmartwychwstała siostra Halina takich oporów mieć nie będzie.

Cofamy się w czasie, poznajemy historię Oleńki, której miłość do szlachcica odebrała zdrowy rozsądek i doprowadziła do niewyobrażalnej tragedii. To za sprawą Oleńki klątwa prześladuje rodzinę babki Adeli do dziś. Czy starsza pani zdecyduje się w końcu podzielić tą historią z bliskimi? Czy uda jej się odzyskać spokój i dawną radość życia?

W tej części wiele tajemnic zostało już odkrytych, ale Adela i Muszka, jestem o tym przekonana, jeszcze nas zaskoczą, jeszcze nie powiedziały ostatniego zdania, a ja z niecierpliwością czekam, aż wszystkie karty zostaną odkryte.

Magda Kordel ma wyjątkowy talent do wciągania mnie w stworzony przez siebie świat. Zaczytuję się, zatracam, odpływam, relaksuję – tak działają na mnie jej historie. Ciepło płynące z kart książek ogrzeje najbardziej zatwardziałe serce.

Książka trzyma poziom, chociaż mówiąc szczerze wolałabym, żeby już wszystko się wyjaśniło, a teraz trzeba chyba czekać na kolejną część... Mam wrażenie, że było to pisane juz tak na siłę. Świetne było przejście do przeszłości.

Dalsze losy i tajemnice bohaterów z poprzednich części... Czyta się szybko i przyjemnie

• Obyczajowe
  • Przeczytane 2022