Wybrzeże szkieletów

Cykl: Oregon (tom 4)
Wydawnictwo: Amber
Skeleton Coast
Bartek

Rok 1896, Nambia. Czterej Anglicy uciekają przez bezlitosną pustynię z diamentami skradzionymi wojowniczemu plemieniu. Docierają do oceanu, gdzie czeka na nich parowiec. Nie zdążą jednak odbić od brzegu. Giną wraz ze ścigającymi ich wojownikami podczas burzy, która grzebie wszystkich pod całunem piasku. Czasy współczesne, wybrzeże Afryki. Młoda przedstawicielka firmy jubilerskiej szuka wraku parowca, żeby odzyskać bezcenne kamienie. Jej jacht zostaje ostrzelany przez niezidentyfikowanych napastników. W ostatniej chwili ratuje ją kapitan Cabrillo. Od tej pory wspólnie usiłują rozwiązać tajemnicę skarbu i ocalić świat przed niewyobrażalną katastrofą.

Powątpiewałam czy polubię Juana Cabrillo, na równi z Dirkiem Pittem, lecz poprzez lekturę tej książki, przekonałam się, że jest to jednak możliwe. Cabrillo przejmuje schedę po Dirku w pełnej krasie. Dzbany pełne diamentów, wielka grabież i gorycz klęski. Międzynarodowa intryga przedsięwzięta przez szaleńca, oraz jego kochankę, pragnących wprowadzić nowy ład na świecie, przywracając należną mu ekologiczną równowagę, nawet za cenę milionów niewinnych ludzkich istnień. Ironia oraz przestroga dla świata. Charakterystyczna dla cusslerowskich bohaterów, rodząca się potęga miłości, wraz z piekielnie szybkimi zwrotami akcji, są gwarantem, że nikt podczas lektury Wybrzeża Szkieletów nie będzie się nudził, a reszta zajęć nagle odejdzie w zapomnienie. Zdecydowanie najlepsza, pasjonująca od pierwszej do ostatniej strony, opowieść Cusslera z ostatnich lat. Nie zaczynajcie tej książki, jeśli wcześniej zostawiliście mleko na gazie!

ksiazkaikawa | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Jedno słowo: PETARDA!

wiejskifilozof | 2013-01-16

Jejku , akcja jak w Rambo .Juan i jego drużyna uratują nas przed bardzo złymi ludźmi .Ale się działo , już dawno nie czytałem tak, dobrej pod względem akcji książki .No i to przesłanie ekologiczne .

Paulina | 2014-04-03
Przeczytana: kwiecień 2014

Ciężko mi wyrazić opinie. Książka nie jest ani nudna, ale nie jest też jakoś specjalnie wciągająca. Czytając ją ciekawiła mnie, do momentu kiedy nie zrobiłam przerwy. Nie ciągnęło mnie jakoś żeby wziąć ją z powrotem do ręki. Mam co do niej mieszane uczucia.

Katrina | 2015-08-01
Przeczytana: 19 września 2014

Po opisie z tyłu okładki przypuszczałam, że ot, tak, trafiłam na typową, strasznie schematyczną przygodówkę: ot, mamy sobie panią, która szuka skarbu. Wpada na pana, który postanawia pomóc jej odnaleźć te bogactwa, co oczywiście udaje im się, z jakimiśtam przeszkodami na drodze. By nie było nudno, pan i pani zakochują się w sobie, stwierdzają, że pieniądze jednak szczęścia nie dają, wszyscy są szczęśliwi, koniec. Nie pomyliłam się jakoś szczególnie, jednak muszę przyznać, że autorowi udało się mnie odrobinę zaskoczyć.
Na początku poznajemy pewnych XIX-wiecznych anglików, którzy ukradli diamenty jakiemuś plemieniu i uciekając przez pustynię, aby ostatecznie dotrzeć do morza, natrafić jednak na burze piaskową, która zasypie ich statek. Nie muszę chyba mówić, że skończyli źle? Po tym wstępie zaczynamy powoli poznawać naszych bohaterów. Sloane, młoda kobieta pracująca dla firmy jubilerskiej, szuka wraku parowca, w której ponad 100 lat temu zostali pogrzebani żywcem złodzieje owych...

Weronika | 2013-06-16

W książkach tego autora jest jedna wiadoma rzecz: dobrzy zawsze wygrywają ze złem. Ale sęk tkwi w tym, że ja nigdy nie wiem jak oni to zrobią do cholery.. Mi osobiście książka się podobała :>

Załoga frachtowca "Oregon" bierze udział w tajnej misji.
Mają wymienić broń palną,za diamenty z Raifem Abalą,pułkownikiem Kongijskiej Armii Rewolucyjnej.Raif został już wcześniej ostrzeżony,że broń posiada lokalizatory.Dochodzi do ostrzału,z którego "Oregon" wychodzi bez szwanku. Natomiast broń znika.

Młoda "poszukiwaczka skarbów" Sloane przemierza wybrzeża Afryki próbując odnaleźć wrak statku,oficjalnie uznanego za zaginiony."Rove" skrywa tajemnicę uprowadzonych diamentów z 1896 roku.
H.A.Ryder,przewodnik po Kalahari,okradł wraz z trzema kompanami króla plemienia Herero. Legenda głosi,że mężczyźni z plemienia podróżowali do kopalni w Kimberley.Wracając do domu rozcinali stare blizny na ciele,chowając w nich nieoszlifowane diamenty.Diamenty zbierali chcąc zrzucić niemieckie jarzmo.Wcześniej jednak zostali oszukani przez Rydera.
Sloane jest przedstawicielką firmy jubilerskiej będącej głównym posiadaczem będących na rynku diamentów.Uparcie dąży do celu,wraz z współpracownikiem Tonym...

Agata | 2014-01-13
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Najsłabsza z dotychczasowych książek Cusslera przeze mnie przeczytanych. Po pierwsze: brakuje mi Dirka Pitta. Bohaterowie, którzy pojawiają się w tej powieści są strasznie "harlekinowi". Bardzo dużo akcji, postaci pierwszoplanowych, chaos - w pewnym momencie przestałam już łapać się w tym, kto jest kim i co robi. Może to kwestia tego, że Cussler nie pisał tej powieści sam. Fanom przygód Pitta nie polecam.

meglau7 | 2011-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Spodziewałam się po autorze klasyki na poziomie Kinga, choć innej gatunkowo. Otrzymałam za to miejscami nudną, banalną historyjkę rodem z podrzędnych amerykańskich filmików. Dużo broni, męskich gadżecików, pięknych kobiet. Może po prostu nie nadaję się do tego gatunku, może Cussler nie nadaje się do pisania takich książek.

Krzysztof | 2012-04-19
Przeczytana: wrzesień 2008

Dobre czytadło na wakacje - zgrabna mieszanka historii, przygody, egzotyki i szybkiej akcji.