Złoty Budda

tłumaczenie
Maciej Pintara
Oregon Chronicles: Golden Buddha
Cabrillo, Oregon, NUMA

W świątyni za żółtym murem dalajlama modlił się do swojego osobistego opiekuna Mahakali. Chińczycy zaproponowali mu gościnę w kwaterze głównej, żeby zapewnić mu ochronę, ale wiedział, że powodem tego zaproszenia nie była troska o jego osobę. To właśnie Chińczyków musiał się strzec. Ich prawdziwe zamiary opisane były w liście, który właśnie otrzymał od Ngabo Ngawanga Jigme, gubernatora Chamdo...

• Dziedzictwo Orchana

8,67 (3 ocen i opinii)
Wyśnione miejsca
Brenna Yovanoff

7,37 (71 ocen i opinii)
Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście
Dariusz Kortko , Marcin Pietraszewski

Pustki
Andrew Michael Hurley

7,33 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
AloAlo | 2015-05-14

Powieści z serii Oregon średnio mi się podobają, trudno mi określić dlaczego. Nudzą mnie trochę, trudno mi się w nie wciągnąć.

"Złoty Budda" na pewno nie znajdzie się wśród moich ulubionych książek tego autora.
Fabuła opowiada o stacjonującym na statku "Oregon" zespole najemników, którzy po wodzą prezesa Juana Cabrillo podejmują się różnych, niebezpiecznych zleceń. Tym razem za zadanie mają wykraść legendarnego Złotego Buddę oraz przywrócić wolność Tybetowi. Sami musicie przyznać - czyż nie zapowiada się wspaniale? Sama fabuła gna poprzez książkę i są w niej nieliczne momenty, w której człowiek się nudzi. Sam proces kradzieży Buddy został wymyślony bardzo sprawnie, a sama intryga jest bardzo przebiegła i zmyślna. Niestety - głównym mankamentem fabuły jest to, iż wszystko idzie jak z płatka - przez całą książkę praktycznie nie znajdziemy rzeczy, która by się wspaniałym najemnikom z "Oregonu" nie udała - co na dłuższą metę powoduje niesmak. Poza tym akcja dzieje się z punktu widzenia wielu bohaterów - co czasem wytrąca się z rytmu i utrudnia wczucie się.
Co do bohaterów - zarówno kapitan-prezes, jak i jego...

Karolina | 2012-01-02
Na półkach: Sensacja, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Napisana tak, aby oglądało się akcję z kilku różnych stron i starało się wyjaśnić tajemnicę już dużo wcześniej. Dobra sensacja. Duży plus za bardzo współczesny pomysł (problem Tybetu).

beben1910 | 2012-11-23
Przeczytana: 2012 rok

Dobra książka, Cussler trzyma poziom. Nie jest to mistrzostwo świata, ale da się czytać.

Olek | 2011-12-03
Przeczytana: 30 listopada 2011

Przeczytałem już parę książek Cliv Cusslera, ale żadna z nich nie wciągnęła mnie tak mocno jak "Złoty Budda". Może i dlatego, że ja lubię klimaty azji wschodniej i Tybetu.

Bynajmniej, książka bardzo ciekawa, sam pomysł wydał mi się interesujący, aczkolwiek zakończenie pozostawia wiele do zarzucenia.

Ale i tak książka zasługuje na duży plus!

krystyna kalinowska | 2012-03-21

Piękna i ciekawa książka