Piąty kodeks Majów

Okładka książki Piąty kodeks Majów Clive Cussler, Thomas Perry
Okładka książki Piąty kodeks Majów
Clive CusslerThomas Perry Wydawnictwo: Amber Cykl: Przygody Fargo (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Przygody Fargo (tom 5)
Fargo Adventure # 5: The Mayan Secrets
Amber
2015-10-20
2015-10-20
Jacek Złotnicki, Maciej Pintara
Majowie skarb Meksyk

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Zaginione Miasto Clive Cussler, Paul Kemprecos
Zaginione Miasto Clive Cussler, Paul...
Okładka książki Burza nad Hawaną Clive Cussler, Dirk Cussler
Burza nad Hawaną Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Skarby grobowców Clive Cussler, Thomas Perry
Skarby grobowców Clive Cussler, Thom...
Okładka książki Świt półksiężyca Clive Cussler, Dirk Cussler
Świt półksiężyca Clive Cussler, Dirk...

Moja ocena może nie będzie zbyt obiektywna ponieważ C.C. to jeden z moich ulubionych pisarzy i każda książka, ktora wyszła spod jego pióra mi się podoba. Owszem jedna ciut mniej inna zachwyca. Ta pozycja należy do tej pierwszej opcji, chociaż nie potrafię tego uzasadnić. Kto nie czytał książek tego autora to koniecznie musi spróbować polecam zacząć od przygód Dirka, a potem cała reszta. Polecam fajnie się czyta taka lekka przygodówka.

Przeczytalem i zastanawiam sie, o czym to bylo.
Odkad wspolautorem zostal Thomas Perry, te ksiazki, chociaz tak proste, stracily to cos.
Nie warto czytac tych z Thomasem Perrym. Szkoda czasu.

Przeczytalem i zastanawiam sie, o czym to bylo.
Nie warto czytac tych z Thomasem Perrym. Szkoda czasu.

jak masz 12 lat to smiało czytaj lepsze to od komputera.Jeżeli masz powyżej to będzie to kolejnaksiązka przeczytana do kolekcji nic więcej.

Książka miała spory potencjał, jednak wielokrotnie odnosiłem wrażenie, że nie wykorzystany. Momentami taka "Drużyna A". Szybko się czyta :)

Zakończenie trochę naciągane ale Państwo Fargo znowu dali radę. Na pewno nie jest to czas stracony czytając tą pozycję.

Co tu dużo pisać , jak zwykle przygoda , sensacja , artefakty , archeologia i altruizm . Warto przeczytać chociażby ze względów na Majów . Pozdrawiam i zachęcam .

Fargowie w wykonaniu podpisarzy są mało przekonujący

Fargowie w wykonaniu podpisarzy są mało przekonujący

Ocena dobra, bardziej wystawiona z sympatii do autora (a właściwie współautorów) niż z czegokolwiek innego. Pomysł jak zwykle ciekawy, państwo Fargo nadal zasilają ekipę "Niezniszczalnych", ale tym razem akcja jakoś mnie nie przekonała. Sam nie wiem czemu, gdyż uwielbiam ten irracjonalny przygodowy stan, w jaki wprawiają mnie książki Cusslera. Działo się sporo, ale tym razem zabrakło mi chyba dynamiki, do której przyzwyczaił nas autor. A może to już po prostu przesyt powielanym schematem.

Clive Cussler to autor wielu książek przygodowych, które lubię czytać. Gdy tylko dowiedziałem się o najnowszej książce z cyklu o Samie i Remii Fargo chciałem przeczytać żeby przekonać się czy dostanę coś na miarę poprzednich tomów. Może nie były odkrywcze, ale miło wspominam lekturę i dlatego sięgnąłem po Piąty Kodeks Majów oczekując przynajmniej dobrej rozrywki. Współautorem jest Thomas Perry i dlatego miałem pewne obawy pomimo zapowiadającej się interesująco historii.
Sam i Remi Fargo postanawiają pomóc ludziom po trzęsieniu ziemi i niechcący odkrywają odsłoniętą świątynie. Znajdują cenne artefakty, ale nie tylko oni wiedzą o ich istnieniu. Wyruszają w podróż pełną niebezpieczeństw i przygód podróż w celu znalezienia pozostałości po Majach. Narażają się ludziom, którzy nie cofną się przed niczym, aby zagarnąć możliwość odnalezienia ukrytych artefaktów z przeszłości dla siebie.
Temat odkrywania zaginionych artefaktów czy pozostałości po mieszkańcach danych regionów to świetny materiał na książkę przygodową zabarwioną sensacją. Początek tutaj obiecuje co najmniej dobrą lekturę. Sam i Remi Fargo po zleconym zadaniu dowiadują się o nieoczekiwanej tragedii jaką jest trzęsienie ziemi i postanawiają pomóc mieszkańcom. To tylko pretekst do zaczęcia samej historii, która nabiera tempa, gdy odnajdują odsłoniętą świątynie, zmumifikowanego człowieka i artefakty. Akcja przenosi się cały czas z jednego miejsca na drugie w żywszym tempie. Nasi bohaterowie co chwila ocierają się o niebezpieczeństwo w czasie podróżowania, bo na nich czyha groźny przeciwnik nie przebierający w środkach.
Sam i Remi to bohaterowie całej serii książek o bogatym małżeństwie uwielbiającym zajmować się poszukiwaniem ukrytych artefaktów. Najczęściej muszą się mierzyć z różnymi przeciwnościami losu i groźnymi przestępcami. Ich sylwetki w początkowych tomach mogą się podobać, bo są sprawnie nakreślone i niczym też nie wyróźniającymi na tle innych podobnych występujących w powieściach, ale ratuje wszystko humor w relacjach pomiędzy nimi, który sprawiał, że bawiłem się podczas wymiany zdań między nimi świetnie. Jeżeli chodzi o Piąty Kodeks Majów to tylko nieraz mamy przebłyski dawnych relacji, ale ich relacje nie wzbudzają już takich emocji na jakie liczyłem. W ich sylwetkach miałem wrażenie brakuje większej głębi i rysu psychologicznego, aby stały się interesujące. Żeby przygody jakie przeżywają wzbudzały większe emocje u czytającego i zainteresowaniem śledziło się ich losy. Na pewno wypadają sympatycznie i można ich polubić pomimo to.
Główny antybohater książki też nie olśniewa czymś zaskakującym. Nieżle wykreowana postać mająca być przeciwnikiem Fargo jakoś mnie czymś nie zaskoczyła. Brakuje jej pazura i kreacji na godnego przeciwnika. To samo ma się z pomniejszymi drugoplanowymi postaciami będącymi na usługach przeciwnika rodzinny Fargo. Powinny wzbudzać większe emocje i być dużo lepiej zarysowane niż w tym przypadku. Pozostałe postacie mają do odegrania narzucone role i wypadają nieżle, ale szału też nie ma. Poprawnie wypadają relacje pomiędzy bohaterami, lecz dialogi do najlepszych nie należą. Czasami raziły mnie sztucznością.
Akcję książki poprowadzono szybko i tak samo toczące się wydarzenia. Początkowo nie znajdziemy dłuzyzn, ale w drugiej połowie nieraz się pojawiają ze względu na popisy Autorów względem opisów jakie stosują. Tamują akcję i trzeba się przez nie przedzierać żeby za chwilkę znów ruszyła do przodu. Nie ukrywam, że przeszkadzało mi to podczas czytania. Sama historia ma wielki potencjał nie wykorzystany do końca. Podróż w celu odnalezieniu artefaktów to zawsze pretekst do stworzenia przynajmniej dobrej książki przygodowej. Tutaj trochę zabrakło czegoś zaskakującego i twistów, bo historia jest przewidywalna. W drugiej części książki pod koniec w jednym miejscu przecierałem oczy ze zdumienia na zabieg jaki został zastosowany w celu ochrony mieszkańców miasteczka przed bandytami. Brakowało mi jakiegoś wyjaśnienia lub dodanie osobnych rozdziałów na temat przeszłości Sama żeby uwiarygodnić taki zabieg. Gdyby nad całością popracować więcej i dokładniej wyszłaby o niebo lepsza książka niż obecnie. Szkoda, że Clive Cussler podpisał się pod nią ze względu na pewne niedopracowanie całości, bo nieraz przypominała mi koncept na utwór i czytając miałem wrażenie jakbym czytał dopiero stworzony zarys opowieści, z którego miałaby powstać książka. Dlatego mam mieszane odczucia wobec niej względem wydania w takiej formie jak została wydana.
Pomimo moich narzekań historia nie wydaje się taka zła jaka powinna być. Jeżeli przymkniemy oko na pewne niuanse i chcemy przeczytać coś rozrywkowego bez większej aspiracji to wtedy nie można się zawieść, bo dostanie własnie taką książkę. Piąty Kodeks Majów na tle innych książek wypada co najwyżej dobrze, ale jak ktoś jest fanem książek Clive Cusslera pewnie po nią sięgnie. Jak wspominałem lubię jego książki, bo zapewniają dobrą rozrywkę i uwielbiam czytać o zaginionych artefaktach oraz ich poszukiwaniu. Oczekiwania wobec niej miałem małe i dlatego zawieść się za mocno nie zawiodłem. Dostałem średnią powieść, którą jednak czyta się przyjemnie zapewniając niezłą rozrywkę. Pewnie sięgnę po kolejną część po dłuższej przerwie, ale nie liczę na coś lepszego niż obecna pozycja.
Książka dla fanów Autora i dla tych, którzy chcą przeczytać coś nie zobowiązującego.

Pozycja obowiązkowa dla mnie jak i dla każdego miłośnika przygód wychodzących spod pióra Cusslera. Wartka akcja i wszystko co w Cusslerze lubię najbardziej to krótkie podsumowanie tego tytułu. W kolejce czekają już kolejne przygody mistrza pióra.

• Clive Cussler
  • Przygodowe
  • Przygodowa
  • Sensacja

Dodaj cytat z książki Piąty kodeks Majów