Czarny świt

Okładka książki Czarny świt Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Okładka książki Czarny świt
Cilla BörjlindRolf Börjlind Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 3) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 3)
Czarna seria
9788366661950
Inga Sawicka
Inga Sawicka

Okładka książki Zamrożone złoto Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Zamrożone złoto Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Gangrena Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Gangrena Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Śpijcie, kotki Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Śpijcie, kotki Cilla Börjlind, Rol...

Wciągająca od pierwszej strony. Polecam!

Wciągająca od pierwszej strony. Polecam!

Super powieść - wstrząsająca i trzymająca w napięciu do samego końca.

Super powieść - wstrząsająca i trzymająca w napięciu do samego końca.

Książka jest brutalna i wstrząsająca. Nigdy nie zrozumiem braku tolerancji, a tu doskonale zobrazowano do czego to prowadzi. Kryminał ciekawy. Jest akcja. Dla mnie może trochę zbyt
Długa i czasami niepotrzebne są tak szczegółowe opisy i jałowe dialogi, bo momentami nudzą.

Trzeci tom cyklu o Tomie i Olivii za mną. Ta część chyba najbardziej mną wstrząsnęła, bo opowiada o morderstwach małych dzieci, o rasistach i neonazistach w Szwecji.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 8/10
Lektor 8/10 (Wojtek Masiak)
Nie da sie ukryć że książka pokazuje trochę innne oblicze Szwecji
To nie Camilla lackberg z sielską atmosferą Fjalbacki.
To banda szowinistów, nazioli i innych.
Mimo że akcja jest umiejscowiona ładnych parę lat temu temat ten jak wiemy przewija sie do dziś
Warto przeczytać

Wysłuchane jako audiobook
Książka 8/10
Lektor 8/10 (Wojtek Masiak)
Nie da sie ukryć że książka pokazuje trochę innne oblicze Szwecji
To nie Camilla lackberg z sielską atmosferą Fjalbacki.
To banda szowinistów, nazioli i innych.
Warto przeczytać

Moje ostatnie odkrycie - świetna skandynawska seria. Połączone wątki kryminalne oraz obyczajowe. Genialni główni bohaterowie oraz ich przemiana w poszczególnych tomach.
Wciągnęłam się i czekam teraz na kolejne tomy ;)
Bardzo polecam!

Wciągnęłam się i czekam teraz na kolejne tomy ;)
Bardzo polecam!

Trzeci tom serii kryminalnej z Tomem Stiltonem i Olivią Rönning, autorstwa Cilli i Rolfa Börjlindów, pt. "Czarny Świt", rozpoczyna się spotkaniem radykalnych szwedzkich nacjonalistów. I muszę przyznać, że był to wielce niepokojący początek. To również preludium do tego, z czym będziemy mieć do czynienia z falą nienawiści do wszystkiego, co inne.

Będąca funkcjonariuszem policji Olivia musi zająć się sprawą okrutnego morderstwa trzyletniej dziewczynki, której skręcono kark. Czy znaczenie może mieć fakt, że jej ojciec zawodowo zajmuje się pomocą uchodźcom, a ona sama była adoptowana z Ghany? Również Olivia, jako pół Meksykanka czuje oddech zagrożenia na karku.

Muszę przyznać, że uwielbiam składać ze sobą poszczególne elementy tej niesamowicie wciągającej i jakże angażującej kryminalnej układanki, którą za każdym razem serwują mi autorzy. Lektura tego cyklu okazała się czystą przyjemnością, a jej bohaterzy stali się mi bliscy niczym najlepsi przyjaciele. Przy tej okazji kolejny raz napomknę, że warto zachować kolejność ze względu na kontynuację ich losów, mimo że sprawy kryminalne są inne w każdej części cyklu.

Będąca funkcjonariuszem...

Każda kolejna część jest lepsza od poprzedniej.

Każda kolejna część jest lepsza od poprzedniej.

Najpierw czytałam tom 4. Tom 3 bardziej mi przypadł do gustu. Jak zwykle w szwedzkich kryminałach bywa, wątek kryminalny rozgrywa się na tle problemów społecznych, a tu nawet ich bezpośrednio dotyczy. Szwecja do niedawna kojarzyła mi się z krajem otwartym i przyjaznym, a o szerzącym się tam nacjonalizmie dowiedziałam się głównie z kryminałów. 😊

Po nie do końca w moim guście pierwszej części, oraz po dużo lepszej drugiej, zabrałam się za kolejną. Od poprzednich wydarzeń minął jakiś czas, nie jest to bezpośrednia kontynuacja, a raczej nowa sprawa. To co łączy wszystkie części to bohaterowie.

Schemat fabuły ciągle pozostaje taki sam. Stara sprawa miesza się z nową, tym razem autorzy sięgnęli problemu rasizmu, neonazizmu, segregacji na lepszych i gorszych. To brutalne środowisko została dobrze oddane, chociaż wszystkie wątki w pewnym momencie wydawały sie być dość mocno naciągnięte. Oczywiście, nie było to całkiem nieprawdopodobne, jednak można było dojść do takiego wniosku gdy tak skomplikowana sprawa rozwiązała się w taki sposób. Bo co jak co, ale termin "zaskakujące zakończenie" został tu pokazany z wielkim rozmachem.

Ciężko się tutaj nie powtarzać, i napisać coś czego już nie było w poprzednich opiniach dotyczących tej serii, jednak warto zwrócić uwagę, że autorzy utrzymują wysoki poziom, nie boją się trudnych społecznie tematów, potrafią zaskoczyć, a fabuła jest przemyślana i poprowadzona do samego końca. To ciekawa i angażująca powieść dla każdego, kto ceni skandynawskie kryminały.

• Kryminał
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Czarny świt