Gangrena

Okładka książki Gangrena Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Okładka książki Gangrena
Cilla BörjlindRolf Börjlind Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 5)
Kallbrand
Sonia Draga
2023-01-11
2019-01-01
Irena Sawicka
dochodzenie zamach podróż tajemnica zabójstwo

Okładka książki Zamrożone złoto Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Zamrożone złoto Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Śpijcie, kotki Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Śpijcie, kotki Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Czarny świt Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Czarny świt Cilla Börjlind, Rol...

Dla mnie piąta część serii jest chyba najlepsza jak do tej pory. Przypadła mi do gustu. Zaciekawiła. Akcja dzieje się jakby dwutorowo. Do końca nie wiadomo kto co i jak, ale wszystkie puzzle wchodzą na swoje miejsce. Zakończenie mnie zaskoczyło. Czasami dialogi trochę nudzą, ale tym razem mi to nie przeszkadzało aż tak bardzo. Polecam.

Akcja książki porywa jak wodospad, naprawdę nie chce się odrywać od tego wyjątkowego thrillera. Porusza ważne problemy społeczne i świetnie ukazuje wnętrze bohaterów książki.

Piąty tom cyklu o Tomie i Olivii wciągnął mnie najbardziej. Zaczęło się z mocnym przytupem od zamachu bombowego w Sztokholmie, potem akcja przenosi się do egzotycznej Tajlandii. Dużo się działo, świetnie się czytało, a bohaterowie są już jak starzy znajomi. Polubiłam tą szwedzką serię.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 6/10
Lektor 7/10 (Michał Klawiter)

Chyba najsłabsza książka w cyklu
Tajlandia i Szwecja. Pedofilia
Ale też trochę dłużyzn i dla mnie autorzy trochę stracili impet
Ale można poczytać lub posłuchać

Wysłuchane jako audiobook
Książka 6/10
Lektor 7/10 (Michał Klawiter)

Chyba najsłabsza książka w cyklu
Tajlandia i Szwecja. Pedofilia
Ale też trochę dłużyzn i dla mnie autorzy trochę stracili impet
Ale można poczytać lub posłuchać

Ciekawe zwroty akcji, przeczytana w 2 dni, polecam.

Ciekawe zwroty akcji, przeczytana w 2 dni, polecam.

Dobra, jak wszystkie książki z tej serii

Dobra, jak wszystkie książki z tej serii

Moje ostatnie odkrycie - świetna skandynawska seria. Połączone wątki kryminalne oraz obyczajowe. Genialni główni bohaterowie oraz ich przemiana w poszczególnych tomach.
Wciągnęłam się i czekam teraz na kolejne tomy ;)
Bardzo polecam!

Wciągnęłam się i czekam teraz na kolejne tomy ;)
Bardzo polecam!

"Gangrena" jest piątą powieścią Cilli i Rolfa Börjlind, a ja w dalszym ciągu nie mogę wyjść z podziwu, skąd autorzy czerpią pomysły na kolejną tak fascynującą i złożoną fabułę.

W wyniku wybuchu bomby podłożonej pod autem ginie cała rodzina pani prokurator. Czy ma to związek z próbą innego zamachu powstrzymanego właśnie przez policję? Ani Olivia, ani prowadząca sprawę komisarz Mette nie mają takiej pewności. Pojawia się kolejny podejrzany, cierpiący na dysocjacyjne zaburzenia osobowości młody artysta.

Kolejny raz dałam się porwać opowiadanej historii: zamach terrorystyczny, przestępczość zorganizowana, choroba psychiczna i wykorzystanie bezbronnych dzieci. Poruszony też zostaje problem techniki, której staliśmy się niewolnikami. To właśnie tytułowa gangrena, która toczy każdego z nas. Muszę z przykrością przyznać, że znalazłam tu wiele tez, z którymi trudno się nie zgodzić. Poruszone tutaj wątki w miarę upływu czasu okazują się mieć ze sobą wiele punktów stycznych. I tę złożoność tak doceniam, to najdrobniejsze w każdym szczególe dopracowanie. Jednak najważniejsi stali się dla mnie bohaterowie, bliscy i tak dobrze już mi znani, tęsknię za nimi, za każdym razem odkładając książkę na półkę.

"Gangrena" to trzymający w napięciu kryminał o wielopłaszczyznowej fabule, który zmusza do wielu przemyśleń i refleksji.

"Gangrena" jest kolejnym tomem serii, o której już wielokrotnie opowiadałam, nieprzerwanie czytam każdy kolejny choć prawda jest taka, że mamy skomplikowaną relację. Są tomy, które bardzo mi się podobają, inne mniej, a niektóre generalnie najchętniej bym odłożyła, ale z każdym, który jest zapowiadany ponownie mam wielką ochotę po nią sięgnąć bez względu na to, jak będzie kolejnym razem. W takich przypadkach na pytanie czy wolę serie czy jednotomowe opowieści nie ma dobrej odpowiedzi, bo tutaj każda mogłaby być osobną historią i też byłoby dobrze.

Jak już wspomniałam, to kolejna część, już piąta. Wydana została ostatnio szósta, którą zaczęłam już czytać, ale dziś jeszcze na chwilę wrócę do "Gangreny".

Tym razem Tajlandia i tam wyruszamy z naszym głównym bohaterem Tomem. Dostaje on do obejrzenia jedno zdjęcie, średniej jakości, niezbyt duże i na jego podstawie ma odszukać mężczyznę na nim widocznego. Tożsamość też nie jest znana, więc zaczyna się robić ciekawie. Dla Toma to podróż w głąb własnego sumienia, jest dość niebezpieczna. W tym samym czasie główna bohaterka tej serii, tuż obok Stiltona tym razem współpracować ma z inna kobietą, a mianowicie panią komisarz Mette nad sprawą zamachu, ponieważ Olivia ma wrażenie, że mimo, iż udało się złapać sprawcę i postawić go przed sądem, to coś tu się nie zgadza. A ponieważ ta seria zahacza również o trudne tematy, to w tym tomie mamy okazję poczytać o ludziach zdolnych do wielu paskudnych czynów, w tym do nadużyć seksualnych.

Będą zupełnie ze sobą szczera muszę przyznać, że uwielbiam tę serię. Jest dziwna, mamy dwoje bohaterów, którzy pojawiają się w każdej części, ale jednak ma się wrażenie, że ich wątki są zupełnie osobne. To tylko złudzenie, bo faktycznie się mocno przeplatają i nie są to zupełnie dwie różne historie choć każde z nich ma swoje przemyślenia, dylematy, problemy. Każde jest też inne i, przynajmniej ja, mam do nich różne podejście. Czasami ich oboje lubię, a czasami mnie irytują. To genialne uczucie, bo mam wrażenie, że to autorzy sterują tym, jakie emocje odczuwane są w danym momencie względem bohaterów.

Oprócz tego, to takie opowieści, które czyta się z uwagą, nie spiesząc się i choć ja właśnie czytam, a nie słucham audiobooków, to myślę, że mimo, że mam tendencję do słuchania na przyspieszeniu, to tutaj bym musiała nieco zwolnić. Zdarzają się momenty, że trzeba się na chwilę zastanowić, zatrzymać, nie pędzić przez treść tej książki.

Dlatego ten tom również mnie nie zawiódł, choć były momenty, że chciałam bohaterami potrząsnąć i kręciłam z niedowierzaniem głową. To nie jest lekka lektura, dlatego bardziej wrażliwe osoby mogą mocno ją przeżyć. Mimo to serdecznie polecam.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Sonia Draga.

W porównaniu z poprzednimi częściami bardziej płaska. Ale zakończenie super

W porównaniu z poprzednimi częściami bardziej płaska. Ale zakończenie super