Śpijcie, kotki

Okładka książki Śpijcie, kotki Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Okładka książki Śpijcie, kotki
Cilla BörjlindRolf Börjlind Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 4)
Sov du lilla videung
Sonia Draga
2022-10-19
2017-09-13
Inga Sawicka
Inga Sawicka

Okładka książki Zamrożone złoto Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Zamrożone złoto Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Gangrena Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Gangrena Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Czarny świt Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Czarny świt Cilla Börjlind, Rol...

Dobry kryminał. Ciężka tematyka pedofilii i handlu organami. Lubię tą serię. Kolejny tom i kolejna mroczna odsłona. Jest trochę przegadany, ale czytało się dobrze.

Kolejny raz zastanawiam się co napisać o książce której przeczytanie zajęło mi kilka tygodni. Tak, wymęczyła mnie. Sięgnąłem po Cillię i Rolfa Börjlindów pomny ich 3 wcześniejszych tomów o Olivii i Tomie, które to bardzo mi się podobały. Minęło jednak kilka lat, gusta się zmieniły, może i temat nie siadł. Naprawdę muszę odpocząć przy czymś lekkim. Daję 5.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 8/10
Lektor 8/10 (Wojtek Masiak)

Trochę ciężka do czytania i słuchania ze względu na poruszane w niej sprawy. Pedofilia, handel narządami dzieci, uchodźcy.
Ale warto

Wysłuchane jako audiobook
Książka 8/10
Lektor 8/10 (Wojtek Masiak)

Ale warto

Moje ostatnie odkrycie - świetna skandynawska seria. Połączone wątki kryminalne oraz obyczajowe. Genialni główni bohaterowie oraz ich przemiana w poszczególnych tomach.
Wciągnęłam się i czekam teraz na kolejne tomy ;)
Bardzo polecam!

Wciągnęłam się i czekam teraz na kolejne tomy ;)
Bardzo polecam!

Dawaj Aurolac 🥴🥴🥴

Dawaj Aurolac 🥴🥴🥴

"Śpijcie, kotki" to już czwarta odsłona bestsellerowej serii z Oliwią Ronning i Tomem Stiltonem w rolach głównych i muszę przyznać, że autorom, Cilli i Rolfowi Börjlind pomysłów wciąż nie brakuje.

Początek jest dosłownie miażdżący, zapiera dech i zostawia nas z tysiącem pytań. Tym razem będziemy mieć do czynienia z takimi problemami jak: uchodźcy, pedofilia, handel ludźmi i ich organami. Dzięki niezwykle przemyślanej koncepcji wszystkie wątki okazują się mieć ze sobą zaskakująco wiele wspólnego. Uwielbiam tę złożoność, to najdrobniejsze w każdym szczególe dopracowanie. Wraz z Oliwią i Tomem odwiedzimy też Rumunię, która okaże się przedsionkiem dantejskiego piekła.
Śmiało mogę przyznać, że w bardzo krótkim czasie ogromnie zżyłam się z wszystkimi bohaterami i każde ponowne z nimi spotkanie sprawia mi ogromną radość.

"Śpijcie, kotki" to trzymający w napięciu kryminał o wielopłaszczyznowej fabule, który zapewnił mi świetną rozrywkę na długie godziny.

"Śpijcie kotki" jest czwartym tomem serii z Tomem Stiltonem i Olivią Rönning. Jest to, jak do tej pory, naprawdę świetna seria kryminalna pisana przez dwójkę autorów. Dla mnie to zaskoczenie i generalnie jedna z niewielu serii pisana przez więcej niż jednego autora, która mi się podoba i którą uważam za godną przeczytania. Jednak to seria, więc, jak wiemy, mogą pojawić się lepsze i gorsze tomy, choć na tą chwilę poprzednie wszystkie były po prostu dobrze napisane. Jak jest z tomem czwartym? Bo szepnę tylko, że pojawiły się u nas już kolejne dwa, ja piąty kończę czytać, a szósty mam w najbliższych planach!

No ale przejdźmy do sedna, czyli tego o czym ta książka jest i czy warto przeczytać. A, ponieważ to kolejna część, to ja tylko wspomnę, że zdecydowanie trzeba czytać w odpowiedniej kolejności.

Nasza dwójka głównych bohaterów już w poprzednim tomie musiała się zmierzyć z trudnym i bardzo aktualnym problemem rasizmu. To była książka nie tylko kryminalna, z zagadką, ale także otwierająca oczy na pewne sprawy. Tym razem wcale nie mieli łatwiej, bo musieli wejść w świt handlu... ludzkimi narządami. Do tej sprawy poprowadził śledczych ślad, za którym podążali po znalezieniu martwego chłopca, obok którego zostawiony był nóż należący do rumuńskiego gangu. W co wplątali się bohaterowie i czy to może mieć szczęśliwe zakończenie?

Jest to faktycznie rasowy, mocny kryminał, ale szczerze mówiąc, autorzy poruszają bardzo ważne tematy, które często są tabu, bo są trudne, a niektórym się wydaje, że nic nie można z nimi zrobić. I tym razem jest to handel ludzkimi organami, ale nie tylko, bo także uchodźctwo i to niekoniecznie to dobrowolny, bo chociażby pojawia się temat zmuszania dzieci do wyjazdu z ich krajów. Może to być tym bardziej poruszające ze względu na obecną sytuację ukraińskich dzieci.

To taka książka, która dla mnie z jednej strony jest krwistym, brutalnym kryminałem, ale z drugiej zahacza o obyczajowe tematy ujęte w taki sposób, że to zostaje w głowie na długo. Podobno szwedzka literatura taka właśnie jest. Ja jednak do tej pory spotkałam się z takim ogromnym napięciem tylko w tej serii. Inne powieści czytałam i mi się podobały, ale jednak ta szwedzka literatura kojarzy mi się raczej jako flegmatyczna, ciągnąca się w nieskończoność, a tutaj to jednak wszystko dzieje się bardzo szybko, nie ma długich opisów czy dialogów. Pochłania się na jedno podejście.

Czy polecam? Owszem, ale nie jako oderwanie na chwilę od rzeczywistości, jak to czasami traktuje się lżejsze kryminały. Jest to trudna opowieść i trzeba mieć świadomość tego, że może szarpnąć nerwami i pozostawić w głowie plątaninę myśli, a nawet u wrażliwszych osób wylane łzy.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Sonia Draga.

Każda kolejna część lepsza od poprzedniej. Uwielbiam w tych książkach to, że nie ma dłużyzn, szczegółowych analiz, długich opisów. Że jak się dzieje, to od razu. I krótkie rozdziały. Szybkie zmiany planów akcji. Same plusy.

To już czwarta część cyklu o kryminalnych sprawach prowadzonych przez Olivię i Toma. Kolejną jest tajemnicze zabójstwo chłopca, możliwe, że rytualne, lecz po rozwiązanie tej zagadki bohaterowie będą musieć udać się do innego kraju.

Oczywiście, ta część jest utrzymana w schemacie poprzednich. Dotyka bieżących spraw społecznych, tutaj mamy nawiązania do przyjmowania uchodźców z państw ogarnietych wojną. Bohaterowie zostaną wplątani w brutalny proceder, a głównymi pokrzywdzonymi będą dzieci. Pod względem tematu, ta część jest najbardziej wymowna, dająca do myślenia, jednak pod względem stylistycznym to lekka powieść. Na pewno to angażująca, wciągająca książka, którą można czytać bez znajomości poprzednich, jednak dobrze znać wydarzenia z przeszłości.

Podobało mi się i chętnie sięgnę po kolejny tom. Polubiłam bohaterów, styl autorów, a i wyczuwalny schemat gwarantuje dobre prowadzenie fabuły.

Akcja toczy się szybko, wiele wątków: krążących wokół morderstw dzieci, handlu organami, przestępczości i korupcji w Rumunii. Ponadto rasizm, napływ uchodźców i imigrantów - znakomicie opisany problem, w sposób autentyczny i przerażający. Fantastycznie napisana, spójna i wciągająca powieść.

• Kryminał

Rolf Börjlind Śpijcie, kotki Zobacz więcej